CityElefantem z Ostravy do Prahy? Realita!

6. listopadu 2011 v 18:49 | David |  Železnice
Elektrickou jednotku řady 471 "CityElefant" zná snad každý. Ale napadlo by vás, že byste s ním mohli jet dálkovou trasu z Prahy do Ostravy nebo naopak? Cestující Českých drah měli tuto možnost již podruhé. Já jsem také jízdy zúčastnil, a to při cestování z Ostravy-Kunčic do Pardubic hl.n.Fotografie použita z článku Jak snadno uhořet v CityElefantu

Jsem velmi rád, že jsem se mohl zúčastnit této jízdy. Když jsem slyšel o této jízdě poprvé, tak jsem si říkal, jak by to mohlo být super takto jet. Nedávno jsem se dozvěděl, že tato příležitost opět bude o minulém víkendu, takže nevyužít toho, by bylo pro mě velký zklamáním, zvlášť když dojíždím do Pardubic na koleje. Když Elefant takto vyjel poprvé, ještě jsem studoval na SŠ v Ostravě.


Takto souprava vypadala, akorát byla v novém (Najbrt) nátěru (Zdroj: Želpage)

CityElefant byl nahrazen velmi starou soupravů R 1584 a R 1585. R 1585 jel ve čtvrtek z Prahy a v neděli jako R 1584 do Prahy, a právě tímto vlakem jsem cestoval. Nastupoval jsem v Ostravě-Kunčicích. Na to, kde jsem se nacházel, byl vlak relativně dost zaplněn. Tak jsem zdrhl do 2. (zadní soupravy) a tam mimo doslova pár lidí prázdno. Se soupravami CityElefant má naježděno plno kilometrů. Hojně jsem je využíval při svých cestách na/ze SŠ. Byly vždy vedeny jako příměstské vlaky katergorie Os a Sp, takže cestovní rychlost max. 100 km/h. Přitom CityElefant je konstruován na 160 km/h, ale motory má utnuté na 140 km/h, i tak je to pěkná rychlost.

Na maximální rychlost 140 km/h jsme se rozjeli za odbočkou Odra, v Polance nad Odrou. Na velmi rychlé rozjezdy jsem byl zvyklý, ale aby to se CityElefant parádně rozjel z cca. 40 km/h na 140, na to opravdu zvyklý nejsem. Takového zrychlení žádný vlak ani zdaleka nedosáhne. Výborně to demonstruje následující video. Máte to dokonce z 0 na 140 km/h.:


Bohužel tímto rozjedem tento hlavní zážitek, na který jsem se nejvíce těšil, pomalu končil, neboť se začalo rychle a brzo stmívat. I poté to byly parádní rozjezdy, ale pokud to člověk cítí, ale nevidí, tak to není ono. Jinak mám plno dalších zážitků. Na to, že byly soupravy jedny z nejnovějších, sedačky vrzaly jako kdyby nevím co. :-D Ty novější CityElefanty jsou opravdu jiné - sedačky, opěradla, nová okna. Už dlouho vím, že sedačky nepatří mezi nejpohodlnější, zvlášť na dálkové trase jsem to pěkně poznal, když jsem skončil s bolavými zády. Nebylo to nic šíleného, ale bylo. V první třídě bych asi také problémy neměl. Po nástupu do vozu jsem poznal, že tam není moc prostoru na objemná zavazadla, když jsem se pokoušel nahoru hodit svoji nabouchanou cestovní tašku. Jinak díky této soupravě se zvýší kapacita pro sedící cestujícíh cca. o 100 sedadel, vozy jsou vybaveny moderními WC atd. Problém může být s místenkami, jelikož sedačky nejsou číslované.

Ani se nedivím, že jsme do mé cílové stanice (Pardubice) přijeli s párminutovým náskokem. RegioJet tu měl být dříve a ještě měl 10 min. zpoždění! České dráhy ten den skutečně porazily RegioJet a myslím si, že zaslouženě. Byla to příjemná cesta. Mělo to své mouchy, ale určitě to mělo více kladů. Moje hodnocení najdete níže.

Inspirací napsat tento článek mi byl pán, který přistoupil se svými kolegy v Zábřehu na Moravě. Usilovně psal + řešil s kolegy svoji reportáž z cest. Jsem si říkal, že bych mohl taky napsat nějakou tu reportáž + recenzi. Tímto mu děkuji. :-D

Celkové hodnocení CityElefantu na dálkové trase: 90 %


---

P.S. Na to, jak jsem měl menší krizi s nápady, tak teď je to mnohem lepší. Minimálně do 24. listopadu se máte určitě na co těšit... ;-)

 


Anketa

Jak jsi spokojen/á s CityElefantem (ohodnoť, jako ve škole), do komentáře prosím připiš svůj názor.

1 - výborně
2 - chvalitebně
3 - dobře
4 - dostatečně
5 - nedostatečně
CityElefantem jsem nikdy nejel/a

Komentáře

1 Kája Kája | Web | 6. listopadu 2011 v 20:31 | Reagovat

Ach ty tvoje vlako-reportáže. Video mi uplně připomnělo, jaké to je, když jedu vlakem někde, kde to neznám. Ta trasa F-M city a FnO už je mírně okoukaná. Vtipné je, že můj netbook to video trošku nestíhal, takže se sekalo :D

WC v Elephantu (a v regionově) je opravdu fajn. Jen se člověk nesmí zapomenout zamknout :D

2 proti-reklame proti-reklame | Web | 7. listopadu 2011 v 17:01 | Reagovat

Vadí ti nevhodná reklama na blog.cz? Přidej se k PETICI!
http://proti-reklame.blog.cz/

3 Izabela Izabela | Web | 26. listopadu 2011 v 10:59 | Reagovat

Zdařilé!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama