O zvláštnostech Poláků

18. července 2013 v 19:00 | David |  Zajímavosti
Pro začátek bych chtěl zmínit jeden důležitý fakt: Dnešní povídání nebude o rodině Polákových, ale o národu, což vám asi došlo. Původně se článek měl jmenovat "O demenci Poláků". Ale když jsem nedávno zjistil, že někteří blogeři nemají vůbec smysl pro humor, rozhodl jsem se, že nebudu zbytečně vířit vody, ale zvolím neutrální nadpis, ať každý sám posoudí, jak hodně nebo málo jsou tyto věci zvláštní. ;-)


Proč tento článek?

Letos, již čtvrtým rokem, mám brigádu v pivovaru Radegast v Nošovicích, který spadá pod Plzeňský Prazdroj. První dva roky to byla brigáda na sudovce, další rok a letos na lahvovně. A nás bude dnes zajímat právě letošek a také loňský rok. Chodím pouze na vybrané směny (ranní, odpolední, noční) podle potřeby. Je to hlavně v době, kdy se stačí polské pivo Žubr (INFO). Právě díky jistým zvláštnostem Poláků tuto brigádu mám. Jsou to sice zvláštní úchylky, pokud by se to tak dalo nazvat, ale bez nich bych neměl asi brigádu, tzn. žádné peníze, z toho třeba žádný nový mobil, prostě nic. :-D Ještě doplním, že pivo se stáčí pouze v létě, tzn. v hlavní sezóně. V Polsku prý už loni zavřeli nějaký pivovar a asi jim nestačí vlastní síť a museli si pomoct od pivařského národa. Vybrali si Radegast. Asi byl pro ně nejblíž, kdo ví...

Poláci: Úvodní představení

Abych pravdu řekl, Poláky moc, spíše vůbec, nemusím. Za prvé je to ta jejich rychlá a strašně divná (divně znějící) řeč. I když je něco podobné, třeba pivo je piwo, některé slovíčka vůbec. Zlatá slovenština. Taky je o Polácích známo, že jsou to doslova, s velkým prominutím, ho*ada na silnicích. Osobně ověřeno. Třeba taková srážka vlaku s kamionem polského původu není u nás vůbec žádná novinka. Jednou na střední u nás byl inspektor z Drážní inspekce, který nám povídal o případu, kdy za jasného počasí s rozhledem na přejezd kilometr na obě strany, vletěl řidič kamionu přímo pod vlak. Snad k tomu nechcete můj komentář. To by mě museli zablokovat. Svým bláznivým chováním na silnicích se dost podobají pražákům si myslím.

Ale abych Poláky jen neshazoval, že jsou nejhorší národ na světě apod., přece jen se u nich najde nějaké pozitivum. Třeba nedaleko mého bydliště jsou polské hranice a známé město Cieszyn (polský Těšín). Je to známý cíl hlavně pro Čechy, kteří sem vyrážejí za velmi výhodnými nákupy. Já mám třeba odsud oblek, který používám doteď a jsem spokojen. Spíš tam mívají levné ovoce, zeleninu, ale taky i oblečení, jak jsem říkal. Kvalita je celkem na dobré úrovni. Nebavím se o polském masu, to je jiná kapitola.

Kdyby měla flaška oči, viděla by asi tohle. Foto z loňské brigády a zároveň z článku Zajímavé fotografie - srpen 2012.

1.) Polák vypije lahváč, na který pak zpětně nasadí víčko

No to je kapitola sama o sobě. Podnadpis už mluví za hodně. Obyčejný Polák si otevře lahvové pivo, vypije a zpátky nasadí korunku. Říkáte si, že to děláte taky? Mohu potvrdit z osobních zkušeností, že když kolem mě za hodinu projede zhruba 60 000 lahví českých piv, tak na opravdu minimální počtu je korunka. Zato u polských piv (je jich více, protože typ lahve je stejný) jich jezdí mraky. Problém je v tom, že ta korunka se sama nesundá. Spíš je to o tom, že myčka láhví takovou láhev nemůže umýt. Proto se musí tato láhev otevřít. Kdyby se na to kašlalo, inspektor (zařízení na kontrolu lahví před plněním, které hlídá, jestli není láhev poškozená, jestli je prázdná atd.) by vyřadil spoustu lahví, vznikaly by tak zbytečné prostoje (zpoždění) atd. Ale je fakt, že letos je toho méně. Jsou prý dokonce speciálně vytříděné kamiony bez korunek. Takže někdy třeba půl hodiny klid a pak pěkná makačka. Bych mohl jít do nějaké soutěže s otevíráním piv fakt. Jestli si myslíte, že vrátit na láhev korunku je nějaké plus, tak na to rychle zapomeňte.

2.) Polák si oblepí přepravy na paletě fólií

A máme tu další úchylku. Nejsmutnější je na tom fakt, že Poláci vůbec nemyslí ekologicky. Palety s přepravkami, které se vrací z obchodů, jsou převážně oblepeny průhlednou fólií. Je fakt, že to musí držet pohromadě, ale Poláci zvolili velmi nešťastnou technologii. V českých zemích se používá jednoduše pevný provázek. S ním si stroj poradí, s fólií ne. Takže našim dalším úkolem je tyto fólie řezat. V některých případech jsou místo fólií stahovací pásky. Výhodu vidím v tom, že je to rychlejší a méně pracnější, než fólie. Dokonce jsem je viděl ve stejné barvě, jako přepravky. Pak se nedivím, že jsem je jednou poprvé přehlédl a řidička VZV na mě troubí, že tam ještě něco je. :-D Ze všech třech prací je tato asi nejméně náročná, spíše nejvíce nudná.

3.) Polákovi vadí, když je pivo 0,01 litrů pod míru

Aby toho nebylo málo, mám pro vás ještě jednu úchylku. Ta vznikla teprve nedávno a vyžádala si nábor nových brigádníků. Ještě loni se toto vůbec neřešilo. V čem je problém? Vůbec v ničem, ale Poláci si vždycky něco vymyslí. Nelíbí se jim, že pivo je trochu pod míru, ale je to fakt jen několik mililitrů, žádné deci. Na láhví je na krčku (nahoře) etiketa (viz foto výše). Když vidím hladinu piva pod etiketou, tak to vytahuju z pásu. Ono je to technicky v pořádku. Plnič lahví funguje tak, že neplní láhve s přesností +- 0,00001 ml. Hold někdy naplní přesně, někdy více, někdy méně. Nejdůležitější na tom je, že kdybyste do řady postavili třeba 20 piv a klidně i kdyby byly některé pod míru (podle Poláků), tak věřte, že průměr z těch všech bude 0,5 litrů. Nějaký problém? Ne. Tak to je odjakživa, ale dodnes to nikomu nevadilo. Vedení stáčíren se kvůli tomu muselo vydat až do Polska, aby to tam vyřešili. Poláci tvrdí, že jim došlo 5 % takových lahví. To je podle mě málo. Podle mě škoda vracet zhruba celou paletu za směnu zpět na znovunaplnění.

Závěr

Myslím si, že by stačilo pár opatření ze strany Poláků a byli bychom bez práce. Ale já raději mlčím. Je to sice někdy práce na zbláznění, někdy mám i šílené směny ("16-ky", tzn. 16hod. šichta, např. ranní + odpolední), ale už jsem si celkem zvykl. Sice člověk moc dopředu neví, kdy co bude (mám to na dohodu o provedení práce), ale je to zajímavé zpestření prázdnin a navíc jsou za to pěkné penízky. :-)


P. S. Anketu jsem vymyslel až po napsání článku (normálně ji vymyslím hned na začátku). Vůbec jsem nevěděl, na co se mám ptát. Ptát se vás, jak máte rádi Poláky, se mi moc nelíbilo. Ale pak jsem vymyslel jednoduchou otázku, která tu ještě nebyla: Máte o prázdninách brigádu? Označte prosím vaši odpověď a v komentáři se o tom více rozepište. Pátá odpověď je jen pro ty, co už nestudují, ale pracují na plný úvazek. Někdo může tvrdit, že pracuje na plný úvazek na brigádě. Ano, i to je možné, ale máte to asi na dobu určitou, tzn. jen na prázdniny. No, já si myslím, že problém nebude. Jinak kromě toho můžete napsat, jaký máte vy osobně vztah k Polákům, co si o nich myslíte, jestli jezdíte k nim třeba nakupovat nebo cokoliv jiného, co vás napadne. Předem děkuji za vaše ohlasy. ;-)

P. P. S. Kájo, vidíš tu někde spojovník? :-)
 


Komentáře

1 Bareta Bareta | Web | 19. července 2013 v 9:37 | Reagovat

Tyjo, to je fakt hodně zajímavý čtení, běžnej člověk to asi neví :)

2 Kája Kája | Web | 19. července 2013 v 11:50 | Reagovat

Ach Davide Davide. (to jsi ještě nikdy neslyšel) Spojovník jsem nenašla, ale nic to nemění na tom, že jsi v textu poznat. Už na začátku, jak kritizuješ polštinu. Něco takového jsem si od tebe vyslechla :D Já mám na polštinu opačný názor, připadá mi zajímavá. Je tak jiná a přitom srozumitelná. Jako malá jsem se dívala na polské kreslené pohádky, tak jsem asi cvičená. Když jsem tam byla, koupila jsem si jejich časopisy a bez větších problémů je přečetla. Slovenština mi nepřipadá jako zvláštní jazyk, spíš jako divná čeština. (Omlouvám se všem Slovákům, nemyslím to špatně a nechci je urazit.) Mít o 0,01 l piva méně je opravdu strašný problém. Cítí se jinak, když se o ,,tolik" víc napijou? Pro co jsem hlasovala v anketě, moc dobře víš. Šestnáctky ti ale nezávidím. Vždycky říkáš, že máš ranní a odpolední. Kdyby to bylo něco plus noční, bylo by to horší. Ale tak kdyby sis dal čaj, zvládl bys i tu dvacet čtyřku :-P

Dneska nějaký krátký komentář...

3 David David | E-mail | Web | 19. července 2013 v 16:51 | Reagovat

[1]: Díky. :-)

[2]: Spojovník tam jeden je - v názvu článku, ale to neovlivním.
Mi se zase slovenština celkem líbí, je taková zvučná, prostě fajn.
Jo, je možnost mít i šestnáctku odpolední + noční, ale to je pro blázny. Zítra budu mít něco podobného, akorát o čtyři hodiny kratší. :-|
Díky za krátký komentář. ;-)

4 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 20. července 2013 v 23:20 | Reagovat

Bohužel už dávno pracuji na plný úvazek :-!  "že já se líp neučila" :-D  :-D  :-D  Poláky vůbec neznám, jen bych si u nich nekoupila asi ani žvýkačky po tom všem s jídlem :-?

5 ffffffffffffff ffffffffffffff | 4. srpna 2013 v 21:43 | Reagovat

nevím proč se všichni serete do poláků?jezděj všichni jako hovada a né jenom poláci!

6 Nishanath Nishanath | E-mail | Web | 8. srpna 2013 v 11:51 | Reagovat

[4]: oni majú aj kvalitné veci, len to treba nájsť. :)

7 mengano mengano | E-mail | Web | 10. srpna 2013 v 16:21 | Reagovat

No, nevím, jestli se dá paušalizovat a šmahem odsoudit všechny Poláky jako blbé řidiče. To asi těžko ;-)
Neulítlo ti to trochu u té přesnosti plnění lahví? ???

8 David David | E-mail | Web | 10. srpna 2013 v 18:01 | Reagovat

[4]: Žvýkaček bych se nebál. :-D

[5]: Ano, taky i pražáci jezdí jako hovada.

[6]: To jsem taky slyšel, ale spíš to jsou výjimky. :-D

[7]: Všichni Poláci ne, ale většina ano.
S tou přesnosti plnění to jsem přehnal, ale není to ve skutečnosti nějaký dramatický rozdíl, že by to museli Poláci reklamovat.
Dělám i na staré lahvovně, kde ta nepřesnost hladinek je úplně jiná (podle Poláků mnohem horší). Kdyby ve velkém odebírali i Birelly, tak by se asi zbláznili... :-D
Ještě jednou podotýkám, že Poláci jsou první, co si na takové věci stěžují.

9 Tevuori Tevuori | Web | 13. srpna 2013 v 0:35 | Reagovat

Ať narazím na Poláky kdekoliv, vždycky se chovají neslušně, roztahovačně a jsou protivní. Na dovolené, na fesťáku, v Polsku, v Česku - všudemožně. Nerada odsuzuju skupinově, ale bohužel jsem zatím na Poláka, který by odpovídal mým parametrům milého člověka, nenarazila...

10 Pavel Pavel | E-mail | 23. srpna 2014 v 22:33 | Reagovat

To by byla sranda, kdybych já měl pracovat přesčas a rozvážet tak poštu 16 hodin až do 21. hodiny :-D Tak tátovi to "dnes" za kolegu vyšlo, že robí celkem "šestatřicítku", ale tak to se u sedavé práci asi zvládnout dá, ale u takových manuálních brigád jako máme my, to je nemyslitelné [:tired:]

11 David David | E-mail | Web | 24. srpna 2014 v 2:53 | Reagovat

[10]: Šestatřicítku? ???

12 Pavel Pavel | E-mail | 24. srpna 2014 v 8:19 | Reagovat

[11]: Taky si to nedovedu představit... :-? To už bývá tak, když kolega asi nepřijde na noční :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama