Rande nebo setkání?

20. srpna 2013 v 19:00 | David |  Názory
Nedávno na Srdci blogu vyšel článek, resp. rozhovor, Kája: Psát blog mě nikdy neomrzí. V jedné otázce bylo zmíněno, jestli naše setkání s Kájou bylo rande. Kája odpověděla správně, že to bylo blogerské setkání a že slovíčko rande nemám rád, že bych mohl o něm hodiny povídat. Tím mě Kája vyprovokovala k tomuto článku. :-D Dobře, ne hodiny, ale jeden článek tomu věnuju. A nejen tomu, aby to nebylo příliš krátké a nudné. Čtěte dál. :-)


Předem upozorňuji, že následující definice a vysvětlení pocházejí z mé hlavy a zkušeností mých či ostatních (známých nebo neznámých lidí). Nemusí souhlasit s (ne)oficiálními definicemi. Je to prostě věc názoru. A jelikož je článek zařazen do názorové rubriky, o to více budu rád, když se taky zapojíte, tedy vyjádříte, jak to vidíte vy. Nebojte, pokud to vidíte přesně naopak a máte to podloženo vlastními zkušenostmi, o to více se můžete do mě pustit! :-D


Rande nebo setkání?

Kdysi jsem měl za to, že existuje jen rande a tím to pro mě končilo. Jenže časy se mění...

Rande zná snad každý. Je to podle mě uměle vytvořená "akce" za účelem vzájemného (základního) poznání obou osob, které se předtím nikdy neviděly a vůbec neznaly. Nejnudnější na tom je snad průběh se stejným scénářem: Někam jdete (pravděpodobně na veřejné místo - restaurace, kino, park atd.) a tam pak nastávají ty otázky - odkud jsi, kolik máš let, jaké máš záliby, co studuješ, kde pracuješ atd., výjimečně něco zajímavějšího. Po nějaké době rande skončí a záleží na okolnostech, jestli se někdy zopakuje. Někdy už první rande může znamenat nějaký menší či větší milostný zážitek. Já rande nemám rád, protože podle mě se člověk nemůže ani pořádně odvázat a drží se daného (nudného) scénáře, takže je to celkem o ničem.

Ve slově setkání vidím podstatný rozdíl. Setkávají se lidé, kteří se už méně nebo více znají a už se jen hlouběji poznávají. Může to být i situace, jako s Kájou, kdy jsme o sobě toho celkem dost věděli, jen se neviděli naživo. Proto jsme se rozhodli setkat. Díky tomu to bylo o to zajímavější a zábavnější, než kdybychom si předtím nic neřekli a jen se domluvili na setkání. V tom případě by to ale ve skutečnosti bylo spíše rande. Na setkání se mi líbí, že se člověk může pořádně odvázat a nemusí přemýšlet nad nudným scénářem. U setkání je už ale vyšší pravděpodobnost, že se to nějak zvrtne (o tom více níže).

Obě slova mají za cíl nějaký bližší kontakt (až vztah) s osobou, ale nemusí tomu tak být vždy. Někdo chce člověka jen poznat (třeba jen jednou) a tím to končí, nebo taky chce s člověkem mít něco víc, ale už po prvním "akci" zjistí, že to za to nestojí, že...

Tady měl původně článek končit. Ale to by bylo asi příliš krátké. Tak když už jsme v tom, přidám další dva podobné tématické celky. :-)

Mám rád nebo miluji?

Mám tě rád nebo tě miluji? To je pro mě taky větší kapitola, ve které jsem v poslední době změnil trochu názor.

Mám rád snad netřeba dlouze vysvětlovat. Můžu mít rád kamaráda/ku, rodiče, bratra/sestru, příbuzné, kolegu/yni atd. Nic víc jsem předtím neuznával a tak mi to bohatě stačilo. Jenže pak se začaly objevovat ze strany kamarádů názory, že můžu mít rád i svou holku (přítelkyni), což jsem neuznával, ale už jsem tomu trochu přišel na kloub, abych se přiznal. Zatím nemám moc důvod to nějak výrazněji používat, takže to tak moc neřeším.

Miluji jen jednu osobu na světě. Miluji holku a chci si ji vzít, to je asi nejlepší vyjádření, aneb když to s ní myslím už opravdu vážně. Zaměňovat "miluji" a "mám rád" se nemusí vždy vyplatit, např. v případě "miluji svou kamarádku". To zní opravdu divně. Někdo může milovat svou maminku, to si může myslet určitě hodně lidí, ale určitě tam není takový pocit, jako v případě vlastního partnerky...

Kamarád taky rád?

Otázka, díky které se vedou nekonečné debaty všude možně, kde si každý myslí něco jiného. Já se k tomu na blogu ještě nevyjadřoval, proto využívám příležitosti...

Kamarád taky rád = kamarád s výhodami. Asi moc dobře víte, co se těmi výhodami myslí. Prostě věci, které s normálním kamarádem neděláte - líbání, sex atd. A tady nastává další otázka: Existuje kamarádství nebo spíše přátelství mezi klukem a holkou? Hodně lidí tvrdí, že ne. Ale já si myslím, že ano. Akorát čím je to kamarádství nebo přátelství hlubší, tím větší šance, že se to zvrtne a to mi věřte, že se to pak opravdu zvrtne. A pak záleží na okolnostech, buď z toho bude vztah (normální nebo jen s výhodami) nebo skončí kamarádství. Podle mě tento vztah není špatný ani pro lidi, co hledají normální vztah. Přece jen lepší mít aspoň něco, než vůbec nic, nebo se pletu? :-)

P. S. Myslím si, že nemusím pořád dokola opakovat tento odstavec. Jednoduše řečeno anketa a komentáře čekají právě na vás. Předem díky za vaše bouřlivé reakce. ;-)

P. P. S. MINISOUTĚŽ: Víte, odkud (z kterého/ých článku/ů) pochází srdíčkový obrázek použitý v článku? :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 


Komentáře

1 Edona Edona | Web | 20. srpna 2013 v 19:18 | Reagovat

S randem máš úplnou pravdu, scénář je stejný, žádný odvaz. :D V dnešní době je mnoho lidí schopno říct svému partnerovi třeba už i po měsíci, že jej milují, ale podle mě to tak není. Milovat někoho musí přijít až po delší době, kdy už si je člověk opravdu jistý. :-) Alespoň tak to je pro mě.

2 Miloš Miloš | Web | 20. srpna 2013 v 20:55 | Reagovat

Kamarádství mezi hochem a dívkou si dovedu představit třeba mezi spolužáky, které spolu pojí školní povinnosti, výlet na hory apod. Jestliže se ale setkávají i jinak, vždy je pravděpodobné, že si alespoň jeden od toho začne slibovat víc. Asi také záleží na tom, zda jsou zadaní, tj. mají své partnery, pak by snad mohlo to setkání s jiným (jinou) být nezávazné, jinak jsem spíše skeptický. Ale mohu se mýlit.

3 Neriah Neriah | Web | 20. srpna 2013 v 22:12 | Reagovat

to co ty popisuješ jako rande já pořád vnímám jako setkání. Rozdíl mezi randem a setkáním je podle mě v tom, že když jdeš na rande, daného člověka už trochu znáš a něco k němu cítíš, zatímco setkat se můžeš naprosto s kýmkoliv a nemusí v tom být nějaké hlubší city, spíš jde o to poznávání a klidně jen přátelství. Souhlasím s tebou ale v tom, že rande má tak nějak určitý scénář. Když kluk holku pozve na rande, bude z toho vyšilovat a hysterčit víc, než kdyby ji pozval na nezávazný pokec v kavárně. To slovo už je prostě tak nějak závaznější a zkrátka už se od rande čeká víc, než od obyčejného setkání.
Svým způsobem by se ale i dalo říct, že rande je takový poddruh setkání.

Přátelství mezi klukem a holkou - věčné téma nemající konec. Já osobně si myslím, že takové přátelství existuje, ale je k němu dlouhá cesta. Jednoho takového kamaráda jsem měla. Nejprve jsme k sobě vzájemně něco cítili, ale ještě jako třináctileté děti. Mě to přešlo, jeho to ještě chvíli drželo, ale pak se zamiloval do jiné holky, se kterou začal chodit. I přesto jsme zůstali přátelé, a to dost blízcí, nic intimního ale mezi náma nebylo. Byli jsme jako dvojčata, často jsme za sebe doříkávali věty apod. Bohužel jsem o něj přišla.
Od té doby jsem žádného podobného kluka nepotkala. Do nedávna bych se byla schopná za svůj názor, že mám hodně kamarádů, kteří ke mně nic necítí, klidně porvat, ale bohužel jsem musela změnit postoj. spousta z nich později přiznala, že se jim líbím, což celé kamarádství zkazilo, protože já k nikomu z nich bohužel nic víc než obyčejné přátelství necítila, což nikdo z nich dobře nenesl (ani se nedivím).
Mou víru v přátelství mezi klukem a holkou mi to sice nevzalo, ale už v to nevěřím za každou cenu.
Sex s žádným kamarádem bych nepraktikovala, nesoudím to, je to každého věc, ale já bych na sebe sáhnout nenechala. Přátelství a láska jsou přeci jen rozdíl...

4 Kája Kája | Web | 21. srpna 2013 v 7:21 | Reagovat

O rande jsme už toho napovídali dost. Jsi jediný člověk, před kterým nemůžu říct ,,jdu randit". V mám ráda/jsem zamilovaná/miluju mám teď absolutní zmatek, což mooooc dobře víš.

Obrázek se mi nechce ukázat, ale pochází beztak z valentýnských článků, dokážu si ho představit.

5 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 21. srpna 2013 v 21:28 | Reagovat

Nemám čas na druhou část článku, ale s tou první musím nesouhlast:) Na rande jdu kldně s osobou kterou už znám, ale za účelem poznat ji blíž - sbalit ji:D na setkání jdu s prostě s kýmkoliv a nemusí se vůbec jednat o žádné city ...k článku se ještě vrátím, mám v troubě zase dort :-D  :-D  :-D

6 Vikomt Vikomt | Web | 22. srpna 2013 v 11:46 | Reagovat

Takový hezký (pro základní školu i přínosný) úvod do sexuální výchovy... co nám asi přichystáš příště? :-?

7 David David | E-mail | Web | 22. srpna 2013 v 13:40 | Reagovat

[1]:[2]: Plně souhlasím. :-)

[3]: Díky za megadlouhý komentář. :-) A máš pravdu, zapomněl jsem dodat, že setkání může být i jen ryze kamarádské a nic víc. Rande beru spíš jako takový "level 1" a dál jsou už setkání. No to je jedno, každý to bere jinak. :-)

[4]: Ale můžeš říct. Sama víš, že to slovo nemám rád, ale když ho řeknu, myslím ho ze srandy, ne vážně. :-)
Obrázek jsi uhodla kupodivu - VÍTĚZ (vyhrává dobrý pocit). :D

[5]: No viz odpověď na koment dva. Chybí tam, že setkání může být opravdu ryze kamarádské. Ale já mám za to, že rande je spíše "level" 1, pak to pokračuje různými setkáními. Jak kdy no, to je složité.

[6]: To jsou moje výplody, pro ZŠ bych to radši nedoporučoval. Ale díky za inspiraci na další článek. Pouvažuji. :-D

8 Ch&rlotte Ch&rlotte | Web | 25. srpna 2013 v 20:38 | Reagovat

Jak já to vidím:
Rande - milostná schůzka, za účelem seznámení se nebo prohloubení známosti s osobou, která člověka více či méně přitahuje (nesouhlasím moc s teorií, že má nějaký předepsaný scénář...) x Setkání - schůzka jiná než milostná (nejde o sexuální přitažlivost)

Mít rád - chovat city vůči libovolné osobě x Milovat - chovat o dost silnější city vůči libovolné osobě

Přátelství mezi klukem a holkou? No věřím, že může existovat, i když mé zkušenosti mluví jinak. S "opravdovým" holka-kluk přátelstvím jsem se zatím setkala jenom ve filmech/knihách. Realita? Nefunguje to. Vždycky chce jeden nebo druhý víc. 8-)

9 ljaguska ljaguska | Web | 25. srpna 2013 v 20:39 | Reagovat

super článek!!!! Já jsem nikdy na rande ani ne žádném setkání nebyla, já tomu říkám prostě, že jdu ven a je jedno jestli s holkou nebo s klukem.

10 David David | E-mail | Web | 26. srpna 2013 v 13:49 | Reagovat

[8]:[9]:Děkuji za vaše pohledy na věc. ;-)

11 zapomenutá zapomenutá | Web | 6. září 2013 v 19:53 | Reagovat

Osobně mám přátelský vztah, který je skutečně jen přátelský, s klukem. Ale! Je to bývalý. Zkrátka oba dva se shodnem, že jako partneři bysme se zabili, ale jako kamarádi se máme velice rádi. Zkrátka, je to po zkušenosti, kdy víme, jaké je to být s tím druhým.

12 Gallilea Gallilea | Web | 16. října 2013 v 16:08 | Reagovat

Jak nemám ráda, až nesnáším slovo "rande" - rutinní scénař, jehož vyvrcholením je polibek/pusa. Za to bych střílela většinu chlapů, kteří se chtějí líbat hned na první schůzce. Celkově vzato jsem oklepala při slovech rande, schůzka, setkání. Ne, jednoduše "jdu ven s...(a co s ním budu dělat, to už nikoho nemusí zajímat)". Stejně tak nemám ráda slovo "přítel" - nepoužívám ho, protože to ve mně pokaždé evokuje kamaráda, ale s kamarádem nespím, když už, tak spím s milencem (potažmo čistě sex. vztah). Nemám přítele, ale mám partnera.

13 David David | E-mail | Web | 16. října 2013 v 18:23 | Reagovat

[11]: Díky za tvůj názor. :-)

[12]: Velmi se mi líbí, že slova rande, setkání, schůzka atd., zaměňuješ za "jdu ven s...(a co s ním budu dělat, to už nikoho nemusí zajímat)". :-) Jinak díky za tvůj názor.

14 ... ... | 6. února 2014 v 21:38 | Reagovat

Já si poslední dobou začínám myslet, že věta- Mám tě rád, znamená více, než- Miluji tě.
Nedávno jsem viděla film, kde uslzená holka objala kluka po jejich hádce a řekla mu, že ho miluje, ale už ho nemá ráda. Až když jsem to slyšela takhle nahlas, tak mi všechno trochu docvaklo. Tady jde přímo vidět, že k němu stále cítí něco, co způsobila „chemie“, či přitažlivost, ale už si ho neváží, nemá k němu plnou důvěru,…
Myslím, že láska jako samotná a opravdová, je ta, která existuje i poté, co původní poblouznění odezní, a mezi těma dvěma stále vládne respekt, uznání, víra, a mají se rádi takový, jací jsou. Protože chemie všechno původní a skutečný přehluší a ti zamilovaný nevidí správně. Proto je plno párů, kde hodná holka chodí s arogantním debilem (že jich je sakra dost) a naopak…
Takže k závěru mi věta- Mám Tě rád- prostě přijde důvěrnější a opravdovější…

15 lenka lenka | 22. září 2015 v 20:45 | Reagovat

My si třeba s přítelem vůbec neříkáme "miluju tě". Oba jsme takoví free (ačkoliv oba až po uši zamilovaní do toho druhého), takže si říkáme, že se máme rádi. Navíc je to takový roztomilý. "Miluju tě" je prostě až moc vážný.

Btw, mně je 16, jemu 34 a jsme spolu rok a půl :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama