Jak se zbavit otravných e-mailů

25. září 2013 v 20:20 | David |  Zajímavosti
Pamatujete si článek Jak se zbavit otravných reklam, který vyšel před půl rokem? Pokud ano, snad vás potěší, že mám pro vás další článek k tématu "Jak se zbavit...". Tentokrát budeme bojovat proti otravným e-mailům (v článku zkratka "OE"). Čtěte dále a dozvíte se více! ;-)


Na začátek bych rád uvedl, co myslím otravnými e-maily ("OE"). Mám na mysli zprávy plné spamu, reklam, nabídek, oznámení atd. Však to moc dobře znáte. Je to jinými slova nevyžádaná pošta, kterou dostávat nechcete. Pokud vás otravuje kamarád, např. svými milostnými e-maily, neberu to v tomto článku v potaz, i když vy to jako OE brát můžete. To už si musíte vyřešit sami. :P V nejhorším případě lze také tento článek použít.

Úvod: Kde je problém

Zezačátku je dobré si uvědomit, kde je problém. Neberte si to prosím nějak osobně, ale v 99 % případů to bude u vás. Nemyslete si, že děláte nějakou chybu, ale nikdo jiný ne. Problém je v tom, že se registrujete někam, kde musíte dát svůj e-mail. To není špatné, špatné je to, že jste si "určitě" pilně přečetli podmínky užití a označili zaškrtávací políčka. Tím souhlasíte, že vás může společnost nebo jiný subjekt denně bombardovat OE. Není to tak vždy, ale většinou ano.

Mám pro vás jednu radu. Když už ten OE přijde, nedoporučuju používat odkaz na konci e-mailu - něco typu "Odhlásit odběr". Ve většině případů je to pokyn pro spamrobota, že jste aktivní a že vás může dále zahlcovat OE. V malém procentu případů to znamená skutečný klid (odhlášení odběru). Také nedoporučuju nikde na webu zveřejňovat váš e-mail, naopak doporučoval bych nějaký fiktivní, ale o tom více v části "Zajímavosti".

Mám jeden e-mail z dětství, kde mám obrovský problém s OE. Pak mám novější, asi tři roky starý, kde jsem velmi obezřetný, kam e-mail dávám. A kupodivu za tu dobu, jestli něco přišlo, to by se myslím nedalo spočítat ani na prstech jedné ruky. :-)

Řešení č. 1: Blokování e-mailových adres

První řešení může být účinné, ale za jedné důležité podmínky: Pokud vám chodí OE z jedné a pořád té samé e-mailové adresy (podívejte se pořádně, změna může být třeba jen v číslech). Je-li podmínka splněna, máte velkou šanci na úspěch.

Rozhodl jsem se, že pro větší názornost to budu dělat opět obrázkově, doplněné popiskem. Pro ukázku volím e-mail od Seznamu, protože přece jen co se Čechů týče, je zde největší zastoupení.

Klikněte na e-mailovou adresu, pak na "Blokovat" a máte od odesílatele klid.

Řešení č. 2: Filtry

No jo, ale co když blokujete e-maily do bezvědomí a furt to nepomáhá? Nebojte, nejste sami, taky jsem měl podobný problém. Teď na řadu přichází o něco složitější řešení. Zabere více času, ale čím více se mu budete věnovat, o to větší úspěch následně budete mít. Filtry se hodí hlavně v případech, kdy vám chodí neustále stejné nebo hodně podobné OE, ale z různých (podobných) e-mailových adres. Myslím si, že co člověk, to specifický případ, proto ukážu můj případ, ať víte, jak si můžete s tím pohrát. :-)

Nejdříve vám ukážu ústřižek mé e-mailové schránky, složky "spam". Myslím si, že není potřeba ukazovat celou schránku, Seznam E-mail zdá snad každý, ukážu jen to hlavní. Prosím, připravte si pytlíky na blití! :-D

Vidíte 18 neotevřených spamů, jeden otevřený (filtr na něj nezabral), ještě další tři se nevlezly na monitor - to bych musel mít větší rozlišení... To, že mi to přišlo rovnou do spamu a ne mezi normální e-maily, jsem si musel předem zařídit, ale vše se dozvíte.

Nejdříve je potřeba si uvědomit jednu věc: Co mají všechny e-maily společné? Možná na to přijdete, ale já to vím moc dobře. Jsou to slovíčka "půjčka", "půjčíme", "půjčky" atd. Jsou tam i anglické e-maily a ani nevím, proč tam chodí, ale to beru jako plus. Tak sakra, když mi furt chodí stejné e-maily, proč se s tím nedá něco dělat? Ale dá, na řadu přicházejí filtry.

Filtry najdete tak, když najedete na hlavní stránku vašeho Seznam E-mailu a vpravo nahoře kliknete na "Nastavení", následně vlevo v menu kliknete na "Filtry". Uvidíte přibližně to, co je na obrázku. Filtry slouží k mnoha věcem, jak k příjemným (automatické označování e-mailů štítky), tak i k nepříjemným (nastavení scénáře OE). Jak vidíte, nás budou zajímat ty nepříjemné věci, tzn. hlavně poslední tři řádky.

Pokud nemáte vytvořený žádný filtr, klikněte na "Přidat nový filtr" (dole) a můžete si HRÁT. Lepším výrazem by to snad vystihnout nešlo. Znova zopakuji: Ukazuji svůj případ. Pokud máte také problémy, musíte je analyzovat a podle toho řešit. Postup bude vždy velmi podobný, akorát se budou měnit klíčová slova, způsoby nastavení atd. Ukážu vám jeden z filtrů.

K tomu obrázku bych řekl, že nejdůležitější jsou tady asi dvě věci: aby byl filtr aktivní a až to budete mít vše hotové, tak hlavně uložit, jinak to nemůže fungovat. Zbytek - kdo co bude s kým čím dělat - to už víte vy a podle toho nastavujete.

Zjistili jste, že předmět OE obsahuje často slovo "Půjčky"? Nastavíte filtr tak, jak můžete vidět v prvním řádku podmínek. Za podmínkami musíte zvolit akci, kterou má filtr provést. Mám již delší dobu (ve "zkušebním období") nastavenou tuto akci. Řekl jsem si, že ji nechám alespoň do tohoto článku a budu zjišťovat, zda filtry plní svou funkci. Výsledky jsou velmi pozitivní, takže v nejbližší době plánuji změnu akce tak, aby se OE bez milosti rovnou smazal a budu ještě makat na zlomku OE, které občas zavítají mezi normální.

Jak již bylo mj. zmíněno, vše provádím na Seznam E-mailu, který je mezi českými internetovými uživateli nejpoužívanější. Velmi podobné je to na - u nás druhém nejpoužívanějším (podle mého odhadu, celosvětově snad nejpoužívanějším) - Gmailu. Taky tam fungují filtry jako na Seznamu. Najdete je opět přes Nastavení - Filtry. Dokonce mají už při přijetí e-mailu v menu takovou vychytávku: "Filtrovat podobné e-maily". Nemusíte nic kopírovat, ušetříte si pár kliků. Já osobně Gmail doporučuji více, než Seznam. Různé ohlasy to říkají, já jsem si to také potvrdil: Chodí tam méně spamů, neseká se, celkově příjemnější prostředí. Ale Seznam v nedávné době dost pokročil, ale i tak stále má v čem dohánět svého konkurenta.

Zajímavost: Antispam

Někdy v září jsem narazil na velice zajímavou stránku: Antispam: Bojujeme proti internetovému a e-mailovému spamu. Zjednodušeně řečeno jde o stránku, která je pastí na internetové roboty, kteří s velkou oblibou rozesílají reklamní texty nejen všude možně po internetu (fóra, diskuze, komentáře (na Blog.cz zcela nepochybně také útočí), chaty, návštěvní knihy atd.), ale také přímo na vaše e-mailové schránky. Proto také stránka vznikla. Doporučuji si to přečíst, je to tam krátce a srozumitelně popsáno.

Co bych zmínil? Píše se tam, že pokud chcete bojovat proti těmto spamovým robotům, umístěte na své stránky, fóra, návštěvní knihy (hlavně místa, kde jsou uvedené e-maily) uvedenou ikonku, roboti se chytí do pasti a rozešlou OE na falešné schránky, tím se zahltí (přetíží) a je to po nich. :-)

Sám jsem si to zkusil dát do zápatí. Jestli to pomůže, to nevím. Ale co vím je to, že jsem už několikrát čelil nájezdu spamových robotů. Řeknu vám, že mazat komentáře z poloviny článků, není žádná sranda. Spíš velký šok. Tak uvidíme...

Závěr: Shrnutí, dotazy, přání

Myslím, že jsem řekl vše podstatné a není potřeba už nic dodávat. Už víte, jak bojovat proti OE. Buď jednoduše blokováním e-mailové adresy nebo pomocí filtrů, kde to nastavení může mýt jednoduché, až velmi složité. Vím, že mnohým z vás OE dost znepříjemňují život, tak proč si neudělat 10 minut čas a budu mít klid napořád? Je to na vás, do ničeho vás nenutím. Pokud proti OE bojovat nechcete, můžete hodit tento článek za hlavu. Pokud ano, věřím, že vám aspoň něco dal. Držím palce v tomto boji! :-)

V případě jakýkoliv dotazů se na mě neváhejte obrátit v komentářích. Rád odpovím, pokud možno co nejdříve. Víte, jak se říká: "Líná huba, hotové neštěstí", tak se nebojte. Já taky kdysi vůbec netušil, dokud jsem se to nedozvěděl. :-)

Toto byl druhý díl z článků "Jak se zbavit...". Abych pravdu řekl, zrovna teď mě nenapadá, co bych mohl příště eventuálně probírat. Proto pokud vás něco napadne a byli byste rádi, kdybych o tom napsal, určitě neváhejte s vaším komentářem. Přání si určitě vyslechnu a pokud bude realizovatelné a zajímavé, je dost možné, že se tady objeví. :-)

P. S. V anketě hlasujte, zda proti otravným e-mailům bojujete. Budu rád, když se následně v komentářích podrobně rozepíšete. Předem děkuji za vaše ohlasy. ;-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 25. září 2013 v 20:53 | Reagovat

Tak já na gmailu žádné filtry nikdy nenastavovala a za pět let mi každý spam hodil do spamu sám.

2 Sever-rat Sever-rat | E-mail | Web | 25. září 2013 v 21:59 | Reagovat

Pěkný článek, zkousím se juknout, jak na ty filtry.. mám celkem 3 e-maily, 2 na seznamu a jeden na google..

Na hlavním e-mailu mám tak 1-2 spamy denně, na druhém e-mailu asi tak 20 denně a to ten e-mail nikde neuvádím a na googlu jsem snad ještě nikdy nic neměl..

Je zajímavé, že ti chodí tolik e-mailů s nabídkou půjček..

3 Annika Annika | Web | 26. září 2013 v 7:57 | Reagovat

díky za užitečný návod! sice mi už v poslední době spamy tolik nepřichází (na centrumu se to zlepšilo a na gmail mi nechodí nic), ale kdyby náhodou nějak intenzivněji začaly otravovat, aspoň vím, co proti tomu všechno mohu udělat :-)

4 MrMarkii MrMarkii | Web | 27. září 2013 v 20:56 | Reagovat

Ty filtry mě velice zaujali. Okamžitě si to jdu aktivovat. Velice zajímavý a poučný článek. Díky za rady! ;-)

5 David David | E-mail | Web | 27. září 2013 v 22:48 | Reagovat

[1]: JJ, to jsem nezmínil, že na Gmailu mi opravdu chodí sám spam přímo do určené složky, i když najdou se i výjimky. :-|

[2]: 20 e-mailů, tak to je opravdu drsné, pokus najít společného jmenovatele, něco tam musí být. A je fakt, že ti to může chodit, i když ho nikde nedáváš. Oni si nás prostě vždycky nějak najdou bohužel. :-?

[3]:[4]: Není zač, jsem rád, že vám článek něco dal a líbil se. Díky. :-)

6 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 28. září 2013 v 19:21 | Reagovat

Skvělý, zajímavý, užitečný a vyčerpávající článek :-D  některé věci se mi určitě hodí, přestože spamem naštěstí (ťuk, ťuk) nejsem tolik zahlcená. Navrhuji článek "Jak se zbavit velmi otravného šéfa/šéfové" :-D  :-D  :-D

7 David David | E-mail | Web | 29. září 2013 v 13:05 | Reagovat

[6]: Díky. :-D
Jinak nemám takové zkušenosti z pracovního prostředí, jako ty, abych mohl takový článek vytvořit. :D Ale určitě skvělý nápad, díky za něj, třeba někdy v budoucnu... :-)

8 Lenka Lenka | Web | 29. září 2013 v 18:49 | Reagovat

Super článek, díky!!!

9 David David | E-mail | Web | 1. října 2013 v 20:16 | Reagovat

[8]: Není zač. :-)

10 alape alape | E-mail | Web | 18. října 2013 v 21:30 | Reagovat

Dobrý článek! Děkuju za ty filtry, o nich jsem vůbec nevěděla. Mě se zase občas stává, že najdu ve složce spamu, kam mi některé email.cz automaticky přesune - i spamy odeslané z mé vlastní adresy! Když jsem to viděla poprvé, byl to pro mě šok! Protože nic takového jsem neposílala, to je jasné. Změnila jsem přístupové heslo, chvíli byl klid a pak zas znova. Zajímavé bylo, že v dalších příjemcích byly uvedené adresy podobné té mojí. Tak teď pořád měním heslo, což je občas na hlavu, protože se mi ho daří i zapomínat... Nevím, jestli to dělají roboti. Možná mi poradíš? Díky!

11 David David | E-mail | Web | 18. října 2013 v 22:29 | Reagovat

[10]: A myslíš, že používáš dostatečně bezpečné heslo? :-)
Jinak jsem rád, že článek pomohl. Pokud chceš poradit, klidně mi napiš na můj uvedený e-mail a můžeme to podrobně pořešit. :-)

12 alape alape | E-mail | Web | 18. října 2013 v 23:33 | Reagovat

[11]: Myslela jsem si, že ano. Ale když se mě na to ptáš, tak možná ne, nevím. Jdu ti napsat email :-)

13 captain howdy captain howdy | E-mail | 27. května 2014 v 10:39 | Reagovat

Filtr na Seznamu používám, ale přesto mi neustále chodí emaily z vlastní adresy kterou mám ve filtru zablokovanou. Jde o to že odesílatel je vždy moje adresa v kombinaci s nějakou další která je v závorce vedle té mojí. Ja to vyřešit mi nikdo neporadil, ani odborníci ze Seznamu ne.

14 Tom Tom | E-mail | 29. července 2014 v 11:53 | Reagovat

Zdravím a chci se zeptat na zablokování email. adresy, ze které mi chodí nevyžádaná pošta na tzv. "chytrý " telefon s OS Android. Je to dost otravné a nikde jsem nenalezl návod jak toto řešit. Osobně si myslím, že v tom je zainteresován tel. operátor (Vodafon)
Děkuji za případnou odpověď. Tom

15 David David | E-mail | Web | 29. července 2014 v 13:44 | Reagovat

[14]: Ahoj, u mobilu fakt netuším, ale zase si myslím, že když si to dobře nastavíš na PC, tak snad to bude tak jakoby fungovat i v mobilu - spamy se nebudou ukazovat apod... :-)

16 Martin Martin | 3. listopadu 2014 v 0:17 | Reagovat

Nejúčinější podle mě, odhlásit se ze všech  novinek co nechci zasílat na mail. A každý nevyžádaný e-mail - hodit do blokovaných kontaktů a počase už to i ti největší spameři vzdají :-)

17 Věra Věra | E-mail | 5. září 2015 v 12:46 | Reagovat

mám zablokovaný email nevím proč? Co mám dělat? Potřebuji ho.

18 Věra Věra | E-mail | 5. září 2015 v 12:48 | Reagovat

Nevím jak mám odblokovat email?

19 Věra Věra | E-mail | 5. září 2015 v 12:50 | Reagovat

Jak se dá odblokovat email? Vůbec tomu nerozumím že nemohu psát zprávičky? Proč mi byl zablokován?

20 David David | E-mail | Web | 6. září 2015 v 12:31 | Reagovat
21 Nikol Nikol | E-mail | 30. ledna 2017 v 22:17 | Reagovat

Díky bylo to hodně prospěšný. Chodí mi 10 spamů denně a trápí mě to. Mám tam pracovní emaily a mezi spamem se lehce ztratí, pokaždé to totiž chodí od někoho jiného, no jsem z toho celá na větvi :-P  :-D  :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama