Shrnutí mého správcovství v Autorském klubu

15. ledna 2014 v 19:30 | David |  Deník
Kdo mě aspoň trochu zná, dobře ví, že delší dobu jsem se podílel na tvorbě rubriky Fotíme na téma týdne (FnTT) v Autorském klubu (AK). Jak se říká, že všechno musí skončit, tak ani tady nebyla výjimka - rubrika to už má za sebou. Rozhodl jsem se, že k tomu udělám shrnutí mého působení v tomto klubu... :-)


Začínám

Rubrika FnTT byla založena v březnu 2011 blogerkou Kerriou. Musím přiznat, že už zezačátku mě chytla. Pravidelně jsem ji sledoval a občas přispíval. V červnu 2012 přišla Kerria s článkem FnTT: Normálnost, ve kterém jsme se dozvěděli, že se zapojila do pracovního procesu a nestíhá tak plnit všechny zájmy a povinnosti. Problém byl jasný: buď se rubriky někdo ujme nebo zanikne. Začal jsem nad tím uvažovat a myslím, že jsem nemusel dlouho. Ozval jsem se v komentářích a po domluvě s Kerriou a Standou jsem se dočkal prestižní pozice. Nelze úplně říct, že nebýt mě, tak rubrika dávno zanikne, protože když se podívám do komentářů, zájem o rubriku ještě projevila Kája. Ta už přišla s vlastním nápadem rubriky v článku 15 zájemců o správcovství AK a jejich vize. Je zajímavé si v něm mj. přečíst úplně první vizi FnTT před prvním článkem této rubriky - Fotíme na téma týdne.

Tak jsem si splnil menší sen a rozjel, sice ne mou vlastní, rubriku v AK. První článek vyšel začátkem července 2012 (FnTT: Čokoláda). V té době to byla pro mě určitě velká čest. A je pravda, že mě to dost chytlo a bavilo. Já měl radost, ostatní měli radost, že rubrika pokračuje. Co si jen více přát... O:-)

Slibné pokračování

Rubrika jen kvetla. Je to zvláštní, ale do té doby se průměrný počet výtvorů pohyboval kolem pěti, ale pod mým vedením se mi podařilo polepšit si průměrně o dva výtvory na článek (do konce roku 2012). To vše si můžete prohlédnout v grafu níže. Byla to taky pro mě taková podmínka: dokud do rubriky bude chodit průměrně chodit kolem pěti výtvorů, není co řešit. A jak již bylo zmíněno, pohybovali jsme se průměrně nad touto hranicí, tak jsem si říkal, že rubrika určitě ještě nějaký ten pátek vydrží.

Konec roku 2012 dostali fotografové zasloužené volno, a to takové, že svými hlasy rozhodovali o tom, který výtvor za rok 2012 je ten nejlepší ze všech. Soutěž probíhala přes dvě semifinále, finále až k vyhlášení výsledků. Jak to nakonec dopadlo, si můžete přečíst v článku FnTT 2012: Vyhlášení vítězů.

Počty výtvorů v rubrice FnTT za rok 2012 (pro zvětšení na plnou velikost stačí kliknout na obrázek).

Prvních pět měsíců roku 2013 se dalo považovat za ještě úspěšnějších než kdykoliv předtím. Průměrný počet výtvorů vzrostl na osm, dokonce padl absolutní rekord rubriky v počtu výtvorů v jednom článku - neuvěřitelných 15 výtvorů. Mohlo to být snad ještě lepší?


První problémy

Bohužel všechno není růžové navěky. Během dalších tří měsíců se průměrný počet výtvorů zmenšil na polovinu, tedy čtyři. Kdo by to jen řekl po stále rostoucím úspěchu. Bohužel každá akce má svou reakci a ani tady to nebylo jinak. Donedávna hlavní distributor témat týdne (TT) - blog tema.blog.cz - ukončil v květnu 2013 svoji působnost. Tím dochází k zásadní změně - výběr TT přechází na Blog.cz, tedy na Standu. Více si o tom můžete přečíst v článku Téma týdne nově - méně je více. Byť TT nebyla nikterak hrozná, mělo to velký háček: čím dál více ty témata byla spíše k psaní než k focení. Už chápete, co způsobilo dramatický propad v účasti? Bylo to náročné období, ale nebýt mého nápadu, asi bych s tím sekl dříve.

I přes neúspěšná jednání se Standou jsem se rozhodl k opatření, které se dalo považovat za poslední šanci, jak ještě FnTT vrátit do starých kolejích. Článkem FnTT: Zážitky z MHD došlo ke změně pravidel - TT jsem si tentokrát zadával sám na základě návrhů čtenářů (vybíral jsem ty nejlepší). Původní myšlenka FnTT se tedy celkem razantně změnila. A přineslo to své ovoce - průměrný počet výtvorů se zvedl na pět. Sice žádná sláva, ale věřil jsem, že jsem tímto zachránil rubriku před jistým koncem.

Počty výtvorů v rubrice FnTT za rok 2013 (pro zvětšení na plnou velikost stačí kliknout na obrázek).

Končím

Jenže já díky obou velkým změnám věděl, že už to není to, co to bývalo. Začínal jsem vážně ukončovat o konci rubriky. Nechtěl jsem dělat unáhlená rozhodnutí, jako 90 % blogerů (během dne zruší blog a pak se vrátí), ale bylo to rozhodnutí promýšlené několik měsíců. Hrálo v tom mnoho faktorů, ve stručnosti bych je popsal:
  1. Změna systému TT z tema.blog.cz na Blog.cz není mou starostí, vlastní změna pravidel FnTT však ano. I když si myslím, že druhá změna přinesla více pozitiv, nakonec to byl také důvod, proč není FnTT jako dřív a nemá cenu to dál vést. Ubývala mi radost z rubriky, tak trochu i můj čas.
  2. V září 2013 jsem byl Standou požádán, jestli bych mohl smazat přebytečné ankety v administraci AK. Na tom bych neviděl nic špatného, kdyby to přineslo konkrétní reálná zlepšení (údajně chod administrace). Ty jsem však nezpozoroval. Místo toho jsem mezi anketami našel stovky sto let starých a zbytečných anket, které Standovi očividně nevadily. Nechci na Standu nadávat, ale dodnes jsem to nepochopil, vůbec mě nepotěšil. Pak mi napsal, že to bylo kvůli přehlednosti. Ale ještě starší nepřehledné ankety tam nechá, to fakt nechápu. -_-
  3. I když se mi podařilo návštěvnost krátkodobě zvýšit oproti velkému propadu, celkově to byl znatelný pokles. Dokonce se mi jednou stalo, že přišel jediný výtvor. Kam se hrabe rekord s 15, že? Měl jsem pocit, že ani blogery/fotografy už to tolik očividně nebavilo.
  4. Tady bych zařadil ostatní faktory a dále to moc nerozváděl. Prostě byly věci nejen v AK, ale taky na Blog.cz, které se mi méně či více nelíbily a když není zaměstnanec spokojen ve firmě, kde pracuje, podle mě tam nemá co dělat. A já to dělal zadarmo a velmi rád. Peníze bych za to nikdy nechtěl, ale všechno má své meze, tak to prostě je...
Říká se, že "v nejlepším přestat". Tak já se toho chytil, důsledně dojel rubriku až do konce roku, včetně oblíbené soutěže o nejlepší výtvor za rok 2013. Jak to dopadlo, se můžete dozvědět v článku FnTT 2013: Vyhlášení výsledků (vítězů). Je to také úplně poslední článek z této rubriky.

Ještě bych rád dodal, že i když možná tento návrh z mé strany padl, nikdo se ho pořádně nechytl. Týkalo se to pokračování v rubrice. Doporučoval jsem spíše úplný konec, než se trápit. Podle mě by rubrika na konec letošního roku 2014 nedošla. Pokud by se jí podařilo důstojně přežívat půl roku, viděl bych to jako zázrak. Ono možná všechno to vyzní ode mě depresivně, ale vůbec to nemá souvislost s mou náladou, naopak s tím, že fakta jsou fakta a nedá se s tím hnout. A udělat nějaký odhad není podle mě moc náročný, když jsem si tím prošel, vím co všechno to ovlivňuje, jak se vyvíjelo atd.

Něco málo ze zákulisí

Na závěr bych vám chtěl ukázat pár zajímavostí ze zákulisí tvorby rubriky.

První záležitost: tvorba článků. I když jsem zezačátku psal články zcela ručně, pak jsem ale články vylepšoval o různé prvky a zabralo by mi hromadu času navíc (zbytečně), kdybych to musel pokaždé ručně vytvářet. Do připravené šablony stačilo vepsat přezdívky, fotky a popisky, příp. upravit drobnosti a byl jsem hotov. I tak mi jeden článek zabral až hodinu času. Mě by zajímalo, jak by to dopadlo, kdybych si to vše dělal sám ručně. HTML předlohu článku jsem měl uloženou ve Wordu, s ní i jakýsi koncept rubriky, který jsem si pokaždé připomínal, abych na nic důležitého nezapomněl, i když teoreticky jsem si to nemusel psát. Jistota je však jistota. Často jsem si tam psal i různé nápady na vylepšení atd. Tak aspoň víte, proč byly články svou formou vesměs stejné...

Koncept rubriky a HTML kód předlohy článku (pro zvětšení na plnou velikost stačí kliknout na obrázek).

Druhá záležitost: odpovědi na e-maily. Můžu děkovat Gmailu, že byla možnost využít jedné vychytávky. Opět abych nemusel každému zvlášť psát, že je výtvor splnil podmínky atd., a aby to taky mělo nějakou úroveň, využil jsem možnosti tzv. předpřipravených odpovědí. Stačilo e-mail zkontrolovat, pak třikrát kliknout, odeslat a je to. Ušetřený čas: mega moc. Dá se tedy říct, jak měly články svou jednotnou formu, to samé stějné platilo i pro e-maily. Horší, když někomu něco chybělo (fotka, přezdívka atd.), pak jsem se v tom různě hrabal a opravoval barvičkami atd. :-D


Předpřipravená odpověď na e-maily (pro zvětšení na plnou velikost stačí kliknout na obrázek).

K oběma vychytávkám bych dodal známé pořekadlo: Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše? Toho se držím i v životě, i když někdy to tak nevypadá... :-D Abych pravdu řekl, i u mých článků používám jednoduchou šablonu na články, ale ne v takovém rozsahu, jak tomu bylo u FnTT. Maximálně u článků rubriky Zajímavé fotografie kopírují perex/úvod (občas vylepšuji), jinak jsou to jiné články - text , jen ten formát je pořád stejný... :-)

Jinak určitě byla výhoda mít přístup do AK. Jedna z těch výhod byla ta, že jsem se mohl v předstihu dozvědět, jaké články vyjdou a klidně si je přečíst (zvlášť ty nečekané). Ale mohu vám 100% garantovat, že za tu dobu jsem neudělal "podraz" ve stylu "Ahoj Jájo, víš o tom, že v AK vyjde článek z nové rubriky XXX, o které nikdo neví? Hlavně to nikomu neříkej!". :-D

Náhled do administrace AK (pro zvětšení na plnou velikost stačí kliknout na obrázek).

Na závěr vám chci říct něco, co jsem ještě nezmínil a mohlo by vás to zajímat. Uvažoval jsem totiž o tom, že rubriku FnTT zruším a nahradím ji jinou. Jistý plán už byl a je doteď. Jen se mi už moc nechtělo s AK spolupracovat. Mohu max. prozradit, že téma by bylo stejné, tedy fotografování, ale celý koncept zcela jiný. Mám ho napsaný i v tom Wordu, ale vzhledem k přiblížení stránky bych se nedivil, kdyby to nějaký "agent FBI" rozluštil, proto jsem to pro jistotu rozmazal. Ha a teď nevíte nic! :-D A co my víme, třeba ta rubrika najde někdy někde své uplatnění... :-)

---

P. S. A co vy? Jak jste měli rubriku FnTT rádi či neradi? Přece jen je to za námi, skvělá příležitost na bilancování. Ať řeknete cokoliv, určitě se zlobit nebudu, právě naopak. Spíše se divím, že za průběh celé rubriky FnTT žádný větší problém - stížnost, ale ke konci rubriky se začaly nějaké objevovat. Bylo to hlavně díky mé změně systému FnTT, což já beru, že to nebylo možná nejlepší řešení, ale v danou chvíli byste lepší nápad hledali horkotěžko. Proto budu rád, když se nyní vyjádříte. Můžete prostřednictvím ankety, ale mnohem raději budu za vaše komentáře. Předem za ně děkuji, mějte se pěkně! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Jak se ti líbila rubrika Fotíme na téma týdne v Autorském klubu?

Super!
Velmi dobrá
Dobrá
Nic moc
Hrůza!
Rubriku neznám/nesledoval/a jsem ji

Komentáře

1 agrenej agrenej | E-mail | Web | 15. ledna 2014 v 21:41 | Reagovat

Je fakt, že do této rubriky jsem přispíval jen občasně dočasně. :-D Ale to bylo spíše tím, že jsem v jednom kuse ,,zapomínal" navštěvovat blog AK a nehlídal jsem si témata. :-D :-D Ale i tak bych řekl, že si rubriku vedl správným směrem. :-)

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 15. ledna 2014 v 21:50 | Reagovat

Chybí mi.

3 Annika Annika | Web | 15. ledna 2014 v 22:12 | Reagovat

FnTT jsem mívala moc ráda. sama jsem přispěla asi jen dvakrát, ale vždy jsem se jako pasivní pozorovatel těšila na fotografie ostatních. prohlížení si pěkných obrázků po náročném pondělku mi vždycky zlepšilo náladu :-)
myslím, že jsi rubriku vedl dobře. je fakt škoda, že musela skončit - ale důvody a okolnosti chápu. vždycky je lepší řádný důstojný konec než postupné skomírání a uhnívání. takové smutné zakončení by mě mrzelo mnohonásobně víc.

4 Mike Mike | Web | 16. ledna 2014 v 18:00 | Reagovat

Tak co asi můžu k tomuto tématu napsat jiného, než to, že tahle rubrika byla super a že mě bavilo do ní přispívat. Stejně to už dávno víš/tušíš, nemám pravdu? :D

5 David David | E-mail | Web | 16. ledna 2014 v 19:53 | Reagovat

[1]: [3]: Díky. :-)

[2]: To věřím...

[4]: Jasně, tys byl speciální případ. :D Jinak díky. :-)

6 Bareta Bareta | Web | 16. ledna 2014 v 20:53 | Reagovat

Líbí se mi tvoje důkladná analýza problému :-D

7 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 17. ledna 2014 v 16:53 | Reagovat

Jak by to dopadlo, kdyby sis to vše dělal sám ručně ani radši vědět nechci. No ale musím uznat, že nějaké základy html ovládáš, ale tak v dnešní době snad každý zvládne tučně, kurzíva, podtrženo... :D btw ve wordu se html neukládá, protože si tam word automaticky vkládá své pochybné formátování... ;)

8 David David | E-mail | Web | 17. ledna 2014 v 19:12 | Reagovat

[6]: Jelikož jsem dělal v bakalářce analýzu a jinak tisíce projektů do školy, tak tahle analýza je pro mě spíše takové odpočinutí. :-D

[7]: Já jsem si ten vzor udělal normálně v editoru blogu a HTML kód si zkopíroval do Wordu. ;-)

9 Date tree Date tree | E-mail | Web | 17. ledna 2014 v 20:12 | Reagovat

Dřív jsem měla fotografický blog a asi 2x do této rubriky také přispěla. Moc se mi nápad líbil, ale já jsem lenoch líná a nestíhala jsem to za týden vymyslet, natož vyfotit :-D každopádně jsem tam poté po delší době zavítala a mile mě překvapilo, že se má fotka dostala až do finále. Takovéhle situace mi dokáží pozvednout sebevědomí, přestože bývalo co se týče tvorby na bodu mrazu. Byl to super projekt, škoda, že to upadlo. Každopádně je od tebe šlechetné, že ses toho 2 roky tak skvěle zhostil. Občas mi přijde, že blog.cz akorát zmrská, co může. Některé inovace jsou na nic, ale neříkám, že všechny :)

10 Barča Barča | Web | 17. ledna 2014 v 20:33 | Reagovat

Pěkné shrnutí ;-) V každém FnTT se objevovaly povedené fotky. Několikrát jsem se taky chystala zúčastnit se, ale ani jednou jsem se k tomu bohužel nedostala a stejně by tam ta fotka akorát kazila celý článek. :-D

11 avant-garde avant-garde | E-mail | Web | 18. ledna 2014 v 0:29 | Reagovat

omg ty musíš mít rád grafy co

12 Vikomt Vikomt | E-mail | Web | 18. ledna 2014 v 8:46 | Reagovat

[8]: No ještě lepší. :P *ir*

13 David David | E-mail | Web | 18. ledna 2014 v 10:59 | Reagovat

[9]: Který tvůj výtvor se dostal do finále? Když se tak dívám na seznam finalistů, takovou přezdívku tam nevidím. :D Jinak díky. :-)

[10]: Díky. :-)

[11]: Mám je rád a dalo by se říct, že je i musím mít rád - díky statistice ve škole... :D

14 Date tree Date tree | E-mail | Web | 18. ledna 2014 v 11:54 | Reagovat

[13]: Jojo, změnila jsem přezdívku :) "Svoboda slova" :) není zač. Koukala jsem ale, že si opět TT vzalo na triko pár blogerů, tak bych asi zkusila Fotíme na TT obnovit. Třeba se mi to povede, anebo za rok budu vydávat podobný článek, jako ty :-D

15 David David | E-mail | Web | 18. ledna 2014 v 12:19 | Reagovat

[14]: Jo tak ty myslíš FnTT 2012 a já tě hledám jak nevím co. :-D
Jinak vím o změně systému TT, ale na FnTT bych už kašlal. ;-)

16 Date tree Date tree | E-mail | Web | 18. ledna 2014 v 12:24 | Reagovat

[15]: Jojo, 2012 :-D
Tak můžu to zkusit, myslím, že to bylo docela oblíbené a já sama bych tam opět ráda přispívala. Heleď, když tak si budu nadávat a dám ti za pravdu :-D (otázkou jen je, jestli mi to AK schválí :) )

17 David David | E-mail | Web | 18. ledna 2014 v 13:32 | Reagovat

[16]: No tak zkusit to můžeš, ale těžko říct, jak to dopadne...

18 Kája Kája | E-mail | Web | 18. ledna 2014 v 14:51 | Reagovat

I v takovém článku jsem zmíněna! :D Ano, FnTT by mě bavilo a celkem mě naštvalo, že jsem byla až druhá v pořadí. :D

19 pev pev | 18. ledna 2014 v 18:39 | Reagovat

Nejhorší byly píč.oviny od Chlantové.

20 Kerria Kerria | Web | 19. ledna 2014 v 12:47 | Reagovat

Rubriku jsi vedl výborně. Třebas ten nový projekt časem rozjedeš, docela by mě zajímal. Však tu není jen AK, ale i jiné kluby nebo redakční blogy. Stačí si vybrat, kam by se projekt nejlépe hodil a pokusit se domluvit.

[16]: A proč to nezkusíš na tom novém blogu? Tam by se to také hodilo.

21 Date tree Date tree | E-mail | Web | 19. ledna 2014 v 12:54 | Reagovat

[20]: Ty jo, to je hodně dobrý nápad! :) díky za tip, to bude asi mnohem lepší :)

22 David David | E-mail | Web | 19. ledna 2014 v 14:45 | Reagovat

[18]: To věřím. :-P

[19]: WTF? O_O

[20]: Díky. Však to mě taky napadlo, uvidíme. :-)

[21]: Zkus a uvidíš. :-) Držím palce, pak dej klidně vědět, že už to rozjíždíš... :-)

23 Miloš Miloš | Web | 21. ledna 2014 v 0:41 | Reagovat

I když jsem do rubriky ani jednou nepřispěl, jako návštěvník jsem ji nikdy nevynechal.
Vedl jsi ji velmi dobře. Snad se ještě v nějaké podobě objeví.

24 David David | E-mail | Web | 21. ledna 2014 v 0:43 | Reagovat

[23]: Díky. :-)

25 Terka Terka | E-mail | Web | 22. ledna 2014 v 8:49 | Reagovat

Osobně si myslím, že to byla velmi dobrá rubrika, i když jsem se do ní tuším nikdy nezapojila a je škoda, že už nepokračuje, ale chápu tvé důvody :-) třeba se ti jednou bude chtít něco podobného obnovit jinde :-)

26 Vendy Vendy | Web | 24. ledna 2014 v 12:38 | Reagovat

Občas jsem nakoukla, spíš v momentě, kdy jsem si vzpomněla, nebo byl zrovna zveřejněný článek s fotkami. Náhodou to byl dobrý nápad! Osobně jsem se nezapojila, protože jsem myslela, že je rubrika jen pro členy, ale zřejmě byla i pro nečleny. No, to je teď jedno.
Ale focení na téma bys mohl nechat, jen třeba změnit témata?
Snad se zadaří.
Ohledně těch anket, taky nechápu. Buď z principu smažu všechny, nebo nechám všechny.
(Udělat nějaký výběr je těžké, kdo rozhodne, která anketa je důležitá a která ne, to je hodně subjektivní.) 8-)

27 David David | E-mail | Web | 24. ledna 2014 v 17:34 | Reagovat

[25]: Díky. :-)

[26]: No to víš, že byla pro nečleny. V každému článku byl tzv. infokoutek, kde kromě příštího TT, uzávěrky atd. byl také odkaz na pravidla FnTT. Žádné romány a bylo tam jasně napsáno, že je otevřeno i pro nečleny. Tak to je škoda. :-(
Jinak díky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama