TŘI bezvýznamně významné novinky

18. května 2014 v 20:00 | David |  Blog a já
Psát ke každé bezvýznamně významné novince článek by nemělo cenu. Ovšem když se takových novinek sejde více, v dnešním případě tři, tak si říkám, proč se nezmínit že... :-)


1.) Standard "normočlánek"

Jsem rád, že se tu neobjevuje jen chvála, abych si nemyslel, že je všechno v pořádku. Nedávná vlna kritiky mě opravdu donutila k následující změně. Možná znáte pojem "normostrana", který nám říká, že jedna stránka textu (např. ve Wordu) je taková, která obsahuje 1 800 znaků včetně mezer. Já jsem si však vymyslel svůj vlastní standard kvality: "normočlánek". Normočlánek podle mé definice obsahuje 5 000 znaků včetně mezer a podle mého pozorování nejen z mého blogu je to hranice, kdy článek ještě není dlouhý, ale ještě tak akorát. Možná kdybych uměl psát články tak, že byste je i při 10 000 znacích přečetli na jeden nádech, určitě bych to neřešil. :-)

Podle normočlánku se řídím od několika minulých článků. Už během psaní článků si to hlídám. Rozhodně to neprobíhá tak, že vidím 4 900 znaků, tak to ukončím uprostřed "děje" a čau. Spíše se snažím vypíchnout opravdu to nejdůležitější a nerozepisovat se o nesmyslech, prostě abyste tomu co nejvíce rozuměli a něco z toho měli. Článek, kde proběhla zmíněná kritika, a se svými 12 000 znaky se řadí snad k posledním takovým "šíleným", se jmenuje Den blbec na entou. Příště, kdybych měl takový článek napsat a neměl šanci se dostat na hranici 5 000 znaků, tak ho raději rozdělím na dvě části. Dobrý příkladem takového "normočlánku" je třeba ten minulý - LIDL - správná volba? (opravdu lehce přes 5 000 znaků). Můj cíl: pohybovat se kolem této hranice.

2.) Změna písma

Navíc aby se vám články lépe četly, přistoupil jsem k další změně. Původní font článků Times New Roman 14 px jsem změnil na Trebuchet MS 14 px. Zkoušel jsem všechny typy písma, ale tohle se mi zalíbilo nejvíce. Mým cílem bylo hlavně bezpatkové písmo (Times New Roman bezpatkové není), protože ve škole nás učili, že bezpatkové písmo čte oko rychleji a vypadá líp, s čímž musím souhlasit. Sice nám to říkali v rámci rad k prezentování (obhajování) bakalářské práce, ale myslím si, že i tady se to dá uplatnit. Jen mě mrzí, že se nedá nastavit řádkování textu, které bych nastavil na 1,5 b., což je standard závěrečných prací. Články by určitě vypadaly elegantněji než teď. :-)

Nedávno byl na Srdci Blogu publikován článek Nejzajímavější výsledky anket V. a právě mé nově zvolené písmo je u blogerů na druhém místě, takže věřím, že jsem nezvolil špatně. Na prvním místě je písmo Georgia, což dokazuje tento obrázek. Kdysi dávno jsem používal písmo Comic Sans MS, které je mnohými dost kritizováno, ale stále ho používá zhruba 11 % blogerů.

Pro srovnání: Nahoře původní písmo, dole současné. Měřítko je stejné (100 %).
I když se to nezdá, velikostně jsou obě písma stejná (měřeno ve PhotoFiltru).

3.) 70 000 návštěv


Do třetice všeho dobrého nedávno došlo k pokoření dalšího milníku v návštěvnosti. Tentokrát se jednalo o 70 000 návštěv. Samozřejmě mě to moc těší, ale hlavní jsou pro mě komentáře. Většinu návštěvníků tvoří čtenáři, kteří něco hledají. Namátkou jsem vybral jeden odkaz z posledních návštěv. Daný čtenář hledal ve vyhledávači vskutku zajímavý výraz: "jak vypadá člověk skokem pod vlak", který ho odkázal na článek Proč sebevrazi skáčou pod vlak?. Úspěch mají články Inventura v Kauflandu podruhé + Jak se brigádničí v Kauflandu (hlavně, když je sezóna těchto brigád) nebo také jiné radící články jako Jak se zbavit otravných e-mailů, Jak se zbavit otravných reklam atd.

V poslední době mě celkem obtěžuje jeden spamer, který je opravdu neúnavný, nicméně jeho snaha je naprosto marná vzhledem k tomu, že jeho komentáře neuvidíte, jen já mám s ním spoustu práce (mazání komentářů z administrace). Jsem zvědavý, kdy ho to přestane bavit, ale taky mi myslím podporuje návštěvnost...

V posledních letech jsem dosahoval 10 000. milníků zhruba co 6 měsíců, ten minulý už za 4 měsíce, aktuální ještě o měsíc míň. Nevím jak vám, ale mě to začíná připomínat parabolu. :-D Už tady dlouho nebyla soutěž ohledně milníku díky fiasku u čísla 40 000 (40 000. návštěvník blogu se NENAŠEL), avšak pro milník 100 000 se soutěž pokusím vymyslet. Pokud se bude dařit podobným tempem jako teď, 100 000. návštěvníka bych mohl přivítat začátkem příštího roku, jinak snad do konce roku 2015, i když nějak extra mi na tom nezáleží, jak jsem už zmiňoval, hlavní jsou komentáře. :-)

Nicméně za vaše návštěvy vám upřímně moc děkuji. :-)

---

P. S. Dnešní anketa se týká pouze jedné z uvedených novinek, a to kolik máte na svém blogu návštěv. V komentářích můžete zodpovědět následující otázky:
  1. Sledujete délku svých článků? Zaměřujete se na jejich kvalitu?
  2. Jaký typ písma a velikost používáte na svém blogu v článcích?
  3. Kolik máte návštěv na svém blogu, pokud to sledujete?
  4. Myslíte, že bych se mohl ještě v něčem zlepšit (blog, psaní článků). Pokud ano, určitě to uveďte.
To je pro dnešek vše. Předem děkuji za vaše ohlasy, mějte se pěkně. :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 18. května 2014 v 20:19 | Reagovat

No ne, tys profík!

2 Annika Annika | 19. května 2014 v 8:54 | Reagovat

S tím písmem mě to ve škole učili trošku jinak. Bezpatkové je sice prý fajn, ale v delších textech je prý lepší psát patkovým, že je to méně namáhavé pro oči, přehlednější a celkově se to čte líp. Já to ale nijak neodlišuju. Když čtu, tak prostě čtu, a o písmo se starám jen když je moc malé nebo nečitelné.
Ale Trebuchet je opravdu příjemný. Mám jej u sebe od založení blogu a nemíním měnit :-)
Můj blog je poměrně mladý a počítadlo na něm mám něco málo přes rok, počty tedy čítají kolem těch 13 000. Ale i kdybych jej tam měla od začátku, asi by se to číslo moc nenavýšilo. V té době jsem ještě nebyla v AK a neměla téměř žádné čtenáře.

3 Andrea Andrea | Web | 19. května 2014 v 13:07 | Reagovat

Souhlasím s druhým komentářem, nám na gymnáziu zase vysvětlovali, že máme používat patkové písmo. V obecných normách ohledně psaní textů je to psáno taky. Myslím že taky záleží na typu člověka a na tom, jak písmo koresponduje se zbytkem, většinou to tak bývá. A samozřejmě velikost.
Co se tvých otázek týče, já délku článku nějak neřeším,spíš jedině v závislosti na druhu článku. Protože mám pisatelský, knižní blog smíchaný s děním v mém životě, tak většinou úvahy, fejetony mám středně dlouhé, což vyhovuje většině, dění v mém životě v závislosti na daných událostech. Už tak nějak vím jak čtenáři čtou takže podle toho se orientuju :)

4 David David | E-mail | Web | 19. května 2014 v 14:16 | Reagovat

[2]:[3]: S tím písmem, děkuji za postřehy a jak je uvedeno v článku, toto doporučení nám bylo řečeno pro prezentace závěrečných prací v Powerpointu. Řešili jsme i úpravu samotných závěrečných práci, tady nám taky doporučovali Times New Roman (patkové písmo), ale vůbec by nebyl problém, kdybych psal bakalářku v Arialu nebo jiném bezpatkovém písmu. Hlavní parametr je jednotná grafická úprava.

5 Kájulka Kájulka | 19. května 2014 v 23:31 | Reagovat

Já jsem se nikdy nějak extrémně na délku článku nezaměřovala, většinou mé články byly poměrně krátké, ale když jsem se rozepsala, tak jsem to neřešila :)) Stejně tak jako jsem naprosto v pohodě přečetla tvůj článek Den blbec na entou :))
Jestli bych na tvém blogu něco změnila, byl by to větší počet článků z tvého života :)) Třeba by mě zajímalo jak jsi pokročil v přípravě na státnice a kdy budeš mít hotovou bakalářku :)) Navíc by mě zajímala i obsahově :P
Nedalo mi to a šla jsem se podívat jak jsem na tom s návštěvností na svém blogu byla já a toplist ukazuje 225026 lidí s tím že jsem toplist založila půl roku po začátku svého blogování :)) to bývaly časy :))

6 David David | E-mail | Web | 20. května 2014 v 0:08 | Reagovat

[5]: Určitě vyjde v nejbližší době tradiční infočlánek o škole. Co se týče bakalářky - podobný nápad mě napadl nedávno, tak ho asi skutečně zrealizuju. :-)

7 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 20. května 2014 v 15:00 | Reagovat

Změnu písma vítám, mám stejné jen o pixel menší. Jinak jsem si tu nikdy nevšimla, nějak přehnaně dlouhých článků, nebo mi to prostě nepřišlo, přečtu prostě vše :-D  sama řeším maximálně příliš krátké články. K dalším otázkám - na kvalitu článků a zlepšování vše ho zlepšit lze se samozřejmě zaměřuji a snažím se, přesto je pochopitelně neustále co zlepšovat. Návštěv mám v tuto chvíli 46 207 za což všem svým návštěvníkům, včetně tebe, velmi děkuji :-)

8 Maurice Maurice | Web | 20. května 2014 v 18:55 | Reagovat

Nové písmo sa mi páči viac. Pekná zmena! A gratulujem k skvelému číslu, ja mám návštev 13780. Ešte mám toho veľa dobiehať. :-)

9 Ludmilita Ludmilita | Web | 20. května 2014 v 18:58 | Reagovat

[8]: No trapas :-D To som písala ja, no bola som prihlásená na inom účte. Tuto Mauriceovi pomáham rozbehnúť jeho nový blog :-)

10 Mike Mike | Web | 25. května 2014 v 16:13 | Reagovat

1. No, co se týče délky mých článků, snažím se hlídat, aby to neskončilo někde u páté věty. Na druhou stranu ale nepíšu žádné romány. Ono je to asi dané tím, že když mám článek doplněný fotkami, necítím prostě potřebu před to cpát spoustu textu. Něco jiného je to však u recenzí, popřípadě Škeblinád. 8-)
2. Typ písma.....ten základ no, ale chci to změnit, nevím ale jak. To musím napsat tím fontem třeba ve wordu a pak to kopírovat, nebo se to dá změnit na blogu rovnou? Takovou možnost jsem hledal a nenašel. Možná jsem jen slepý.....
3. S návštěvností to u mě moc slavné není. Za ten rok a půl, co to sleduji, se nastřádalo 5205 návštěv. :D
4. Nevím, jestli já jsem ta správná osoba, která by ti měla v něčem radit. Na mě jsou ty články moc dlouhé, je mi ale jasný, že třeba moje články jsou zase moc krátké.....takže to tak nějak nemá cenu zmiňovat. :-D

Jinak ti samozřejmě gratuluji k dalšímu milníku. :-)

11 David David | E-mail | Web | 25. května 2014 v 19:23 | Reagovat

[10]: Ad 2. - najdeš v nastavení > stránka, tam je typ písma a velikost. Hledej šmudlo. :D

Jinak díky. :-)

12 Mike Mike | Web | 26. května 2014 v 17:52 | Reagovat

[11]: No, děkuju.....já to furt hledal v článcích.....no nic. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama