Musíte všechno tak prožívat?!

13. července 2014 v 20:00 | David |  Názory
Myslím si, že všichni můžeme žít krásné životy, jen si to méně nebo více často zbytečně komplikujeme. Jsou problémy, kterým se nevyhneme a musíme s nimi patřičně bojovat. Existují však i problémy, které jsme si způsobili sami a bojujeme s nimi, jako by šlo o život, přitom to jsou úplné zbytečnosti...


Pokud jste nepochopili mou myšlenku z úvodního odstavce, snad vám v tom pomůžou následující modelové situace. O tomto článku uvažuji již dlouho, ale je fajn, že i těsně před jeho psaním přicházejí nové a nové inspirativní situace. Cílem tohoto článku je zamyslet se nad tím, zda neděláme něco špatně...

Blog.cz, Autorský klub (AK)

Začněme v blogovém prostředí, které většina blogerů dobře zná. Budu hlavně mluvit k věcem, které se děly/dějí v poslední době. V březnu letošního roku vznikly jakési Děti revoluce, které mají bojovat za starou podobu AK, znovupřijetí Lotty Biondi, proti chování Standy a nevím co ještě. Neříkám, že myšlenka je špatná, s některými body bych jistě souhlasil, ale jde o to, že se to zbytečně moc prožívalo. Proč jsem se nezapojil, je zodpovězeno v předchozí větě. Standu znám (ne osobně), kolikrát jsem mu napsal, že by bylo fajn vrátit řazení anket podle data, příp. přidat nějaký filtr, pomocí kterého by si bloger určil, podle čeho to má být řazené, dále jsem upozornil na ne zcela fungující tabulky atd., přesto dodnes se nic bohužel nezměnilo. Nejsem IT odborník, ale nemyslím si, že tohle jsou nějaká nepřekonatelná IT řešení, naopak vznikají tu složitější a zbytečné "vylepšení", které pak způsobí i kolaps celého serveru. Taktéž jsem mohl u Standy uplatnit nějaké své názory, ale výsledek byl stejně neúspěch - on má svoji hlavu, své názory, nemá cenu ho nějak provokovat. Děti revoluce už tak nějak vyšuměly a skoro nic se nezměnilo (to bych opravdu "nečekal").

Stačilo by přitom jediné: zbytečně to tolik neprožívat. Takhle to v poslední době beru i já. Mám tu své oblíbené blogery, které rád čtu a komentuju, případně si přečtu články na Srdci blogu, v AK atd. (prostě se zajímám o blogové dění). Že tu jsou občas nějaké technické problémy a články mizí, to je jistě špatné, ale věřte, že je tu plno věcí, ze kterých se tu dělá něco extrémně životně důležitého. Mnoho lidí odešlo, protože z maličkostí udělali velký problém. Proč tady plno blogerů tedy zůstalo, proč se někteří vrátili zpět? Já zůstal třeba kvůli té komunitě, kterou bych jinde neměl a ji těžko sháněl (a asi nejsem sám). Takže já odsud neodejdu, až bude opět nějaký problém, ale spíše až tu nikdo z mých oblíbenců (včetně mých věrných čtenářů neblogerů) nezbyde a blogování tím pádem pro mě ztratí smysl. Do té doby pokud mám je, dá se prožívat krásný blogový život bez zbytečně velkých starostí! :-)

České dráhy, RegioJet, LEO Express

Jelikož jsem o konkurenční prostředí na železnici psal bakalářskou práci (BP), není divu, že se v tomto prostředí dost orientuji. Velmi rád sleduji chování dopravců a jejich zákazníků (cestujících). Pokud jste mě nepochopili v předchozí části, snad vám to bude nyní jasnější. Budete se divit, ale znalost konkurenčního prostředí na železnici mi pomohla odhalit, co se na Blog.cz dělá a nedělá dobře.

Zmíněné chování dopravců a jejich (ne)zákazníků jsem sledoval především na Facebooku. Jde o to, že plno lidí píše na zdi dopravců své hodnocení jízdy, tedy jak se jim to (ne)líbila jízda, jaké byly služby a ostatní záležitosti (funkčnost topení/klimatizace, zpoždění atd.). Existují určité skupiny zastánců dopravců, nazval jsem je jako ultras (znáte z fotbalu - Baníkovci, Sparťané atd.). Ultras se zastane svého dopravce za každých okolností, i kdyby měl lhát, i kdyby měl z nevýhody udělat výhodu. Kdysi jsem se do těchto debat horlivě zapojoval, zastával svého oblíbence LEO Express (LE), ale nemyslím si, že bych byl ultras, pořád jsem měl nějakou soudnost. Jednoho dne jsem si však řekl, že už se do toho zapojovat nebudu a neuvěříte, jak mi to pomohlo. Teď si ty příspěvky jen čtu, maximálně likuju, LE fandím stále nejvíce. Když tam nějaký ultras napíše něco proti dopravci a je to jasné špinění (snaha co nejvíce shodit dopravce), můžu se už jen smát. Proti zlu můžete bojovat zlem nebo rozumem, já jsem pro druhou možnost. :-)

Je to velmi jednoduché a ode mě to už víte (BP): objektivně není žádný dopravce nejlepší, pokud však stanovíme dílčí parametry, podle nich můžeme stanovit toho nejlepšího. Ale stejně, většina cestujících se rozhoduje podle sebe (subjektivně), takže podle mě je úplně zbytečné v diskuzích vyvolávat nějaké války, které navíc mohou někoho zbytečně ovlivnit. Každý by se měl řídit vlastní rozumem a dokázat si, zda je to pravda nebo ne.

Shrnutí

Doufám, že mě chápete, jak to všechno myslím. Jsou důležité věci, které opravdu musíte prožívat (škola, práce, vztahy mezi lidmi atd.), ale je plno věcí, které není třeba tolik nebo vůbec prožívat, protože tím si vůbec nemusíte pomoct, naopak přitížit - budete naštvaní, mít blbou náladu atd. Dobré je mít nadhled a optimismus. Nejdůležitější (a asi i nejtěžší) je obecně poznat, co je opravdu důležité a co nikoliv. I ty důležité věci nemusíte tolik prožívat, ale prostě jak potřebujete - ne nadarmo se říká "všeho s mírou". :-)

Pokud vás zajímá, co Blog.cz dělá nebo dělal špatně, je "zákaznická" komunikace. Určitě si pamatujete mazání a ignoraci příspěvků na Facebooku (hlavně v době velkých technických problémů). Nakonec jsme se dozvěděli, že dotyčný zaměstnanec byl interně potrestán (nevíme jak), ale přece Standa je jediný, kdo má Blog.cz na starosti, nedivil bych se, kdyby to bylo nějaké divadélko, protože se tam podepisovala Andrea, která tam nikdy nebyla a teď už taky myslím není. A vidíte, začínám řešit naprostou zbytečnost. Chcete i vy? :-)

---

P. S. Myslím si, že otázky není potřeba pokládat. Budu rád, když se vyjádříte nejen v anketě, ale především v komentářích. Jedná se o článek v názorové rubrice, tak těch názorů očekávám pokud možno co nejvíce. Předem díky za vaše ohlasy, přeji pěkné "průměrné" léto! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Lokusta Lokusta | E-mail | Web | 13. července 2014 v 20:41 | Reagovat

Tiež som za to, aby sa na blogu veci nebrali príliš vážne. Je to z toho dôvodu, že ak by som to príliš vážne brala, mohla by som zistiť, že moja predstava napr. vhodných členov do AK je neuskutočniteľná, a tak len občas zasahujem komentárom do prijímania nováčikov.

Inak si myslím, že "deti revoluce" sú svojím spôsobom úspešné. Standa vymazal nedávno neaktívne blogy, čo ma potešilo a vzniklo to, myslím si, vďaka podnetom v komentároch. (Osobne som  zaregistrovala DR až vtedy, keď vzniklo Pod lupou, pretože sa cez semester učím a na vnímanie blogu mám minimum času.)

Tiež si myslím, že AK je najmä pragmatická stránka blogovania, hoci to nie je veľmi poetický fakt.

Keby som to mala zhrnúť: Je dobré reagovať na články v komentároch, ak tam daný komentár patrí, ale veľké akcie (ich priame zúčastnenie sa) ignorujem.

Ohľadom železníc sa vyjadriť nedokážem. To ide, bohužiaľ, mimo mňa.

2 m. m. | Web | 13. července 2014 v 20:47 | Reagovat

DR bojují rozhodně PROTI znovupřijetí Lotty ;) To jen na okraj. Problém je přitom nejen nevhodnost jejího blogu do Klubu, nicotná úroveň a porušování pravidel, hlavní problém byl v tom, že jsme si jako komunita odhlasovali, že ji v klubu nechceme, načež došlo k jejímu vyhození a za pár měsíců nato ji Standa jen tak bez jakéhokoli ohlášení znovu zařadil mezi členy. Nikomu nic neřekl, na nic se neptal, jen se tam najednou objevila a nechal ji tam i přes velmi výrazné protesty celé komunity. Takové chování se prostě na jeho místě opravdu nehodí a není to bohužel jediný příklad, kde jako správce žalostně zklamal.

Faktem je, že nebýt jeho, respektive kdyby svůj post dávno předal někomu schopnějšímu, kdo k tomu má nějakou úctu a nemá z toho jen prdel, nic z tohohle všeho by se nedělo. Za celý svůj život a celé své internetové působení jsem ještě neviděla tak špatně vedený podnik a tak ohavné jednání, jakého se on dopouští už několik let.

S tou Andreou mě to napadlo hned jak se tam objevila, tím spíš, že se od té doby nic moc nezměnilo a že Standu znám.

Nic z toho není životně důležitého a člověk musí znát priority a když je třeba se věnovat něčemu důležitějšímu, neplnit si hlavu myšlenkami na tyhle "prkotiny". Na druhou stranu je velmi důležité potírat to, aby podobná individua měla takovou neomezenou moc nad tolika lidmi. Standa má obrovsky mocnu pozici a brutálně ji neumí používat. Není to člověk na svém místě, a i když jde o neplacenou službu a nic až tak oficiálního, jde o přední český blogovací systém a v porovnání s čímkoli zahraničním je to prostě neokomentovatelné a neskutečně zlé. Taková spousta chyb a bugů, tak nesolidní jednání, takových lží a přetvářek, takového překrucování, takové zneužívání pozice k vyřizování osobních sporů, takové odporné projevy jeho ega, to jsem fakt nezažila a věřím celou svou duší, že to je něco, co zaslouží, abychom proti tomu bojovali, kdykoli můžeme. Ne proto, že nám na tom až tak záleží. Osobně už nejsem v AK (díky němu) ani na blog.cz (opět převážně díky němu), a můj blogový život nesestává z řešení AK, mám plno jiných aktivit. Ale je pro mě důležité vědomí, že se najdou lidi, kterým se nelíbí, co se tam děje, a kteří v sobě cítí, že je v tom Dánsku něco shnilého a že to potřebuje vyřešit, aby si konečně všichni mohli oddychnout. Že je třeba, a že by to perfektně šlo, to udělat jinak, a že by AK mohl vypadat naprosto jinak a vzkvétat, že by v něm mohly být desítky či stovky úžasných blogerů a vůbec. Ten systém nabízí něco, co nikde jinde nenajdeš, ta komunita je opravdu provázaná, a co dělá Standa? Spíš než cokoli jiného ji utužuje negativními triky na jejich mysl nebo ji potírá pokusy o zakazování FB skupin, do nichž nemůže chudáček zasahovat.

Takhle by to být nemělo a o to jde. Je zbytečné přehnaně se nervovat tím, kdo byl dnes přijat do klubu a kdo nemá úplně nejkrásnější design? Rozhodně. Je ale zbytečné bojovat za klid a spravedlnost a za solidní jednání? Proti sraní na naše hlavy? Proti lžím a překrucování? To rozhodně zbytečné není.

3 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 13. července 2014 v 21:26 | Reagovat

Máš pravdu, kterou bych shrnula jednou známou větou - Když nejde o život, jde o ho*no. - Kdyby se tím řídili všichni, svět by byl mnohem mnohem lepší, ovšem to je samozřejmě utopie.)

4 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 13. července 2014 v 21:40 | Reagovat

Ať je každý rád za to, že má blog kam muže chodit, psát si svou stránku, stěžovat si, vylévat si srdíčko atp.. Mě se děti revoluce vyhnuli jen jednou jsem na to narazil - ale toto mě nezajímá, nestarám se o ostatní a o to kdo a co jak moc prožívá. Souhlasím (a myslím si), že by se měl každý starat o sebe - chodit na blogy k oblíbeným blogerům a nevyhledávat blbosti a organizovat pochody. Ale tak trochu souhlasím is m. (koment č. 2), ale jelikož nejsem v AK nějak mě to nevzrušuje a jedu si své mimo tento svět.

5 fashionfordolls fashionfordolls | E-mail | Web | 13. července 2014 v 21:41 | Reagovat

Ono se to řekne - je jasný, že nutný je prožívat jenom to důležitý, ale člověk se přece musí občas nadchnout pro nějakou kravinu. A i když zůstaneme u toho, že třeba řešení dění na blogu je onou méně významnou věcí, pořád to smysl má. Rozhodně si nemyslím, že v průběhu oné revoluce nežily Děti revoluce ničím jiným, než blogem. Ale jelikož málokdo je tak busy, aby neměl pár volnejch chvil, tak ty chvíle věnovali tomu, že se pokusili rozvířit vody v AK.

Já zbytečnosti prožívám. Je to ventil. Řešit neustále jenom to podstatný a pořádně se nad nějakou blbinou nerozčílit, na to nemám kapacity. Potřebuju prostě občas napnout svoje síly k něčemu a trochu popustit uzdu při prožívání nepodstatnejch blbostí. Pokud vím, neznám nikoho, kdo by se tomu ubránil. Ono to tak pěkně pročistí vzduch, člověk se vybouří a pak se mu líp spí :-)

6 Karol Dee Karol Dee | Web | 13. července 2014 v 21:50 | Reagovat

Kdyby člověk neřešil vůbec nic, byl by to poněkud nudný život. :D Tahle revoluce byla relativně rozumná a nemyslím si, že by byla zbytečná. Přinejmenším rozvířila vody a donutila některé k zamyšlení. Občasný flamewar se snese. Mně baví to číst i zapojit se, ale že by mě to stálo nervy, to rozhodně ne. Takže blbosti klidně řešit, ale s nadhledem, to by byl můj závěr :)

7 Hanyuu Hanyuu | Web | 13. července 2014 v 21:57 | Reagovat

Taky si myslím, že tady na blogu se některé věci zbytečně moc řeší a někteří jedinci to žerou, jako by to byl smysl jejich života... Ale když je to tak baví... :-D

8 Kája Kája | Web | 14. července 2014 v 8:13 | Reagovat

Ty mluv o prožívání... :-D

9 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | E-mail | Web | 14. července 2014 v 15:12 | Reagovat

Někteří lidé si nemůžou pomoct a rýt musí a musí. Většinou se bojí žít vlastní život, ale to byl si hrála na moc chytrou:-). Když se mi nějaký blog nelíbí, prostě ho nečtu. Tečka.

10 David David | E-mail | Web | 15. července 2014 v 14:52 | Reagovat

[1]: Nějakou úspěšnost DR uznávám, ale není to nijak slavné. :-?  

[2]: Standa tvrdí, že kauza Lotty na konci července 2012 byla kyberšikana, což si nemyslím. :-!
Jinak souhlas, Blog.cz se jako firma řídí špatně a vedení to má očividně někde. Že se divím, když hlavní činnost je úplně jiná... :-x
Spíše jsem chtěl říct, že bojovat bychom měli, ale přehnaná snaha je zrovna tady zbytečná... :-?

[3]:[4]:[5]:[6]:[7]:[9]: Souhlas. :-)

[8]: Náhodou, v některých věcech jsem se zlepšil, v jiných mám co dohánět, to uznávám. :-)

11 Andrea Andrea | Web | 16. července 2014 v 13:42 | Reagovat

Ahoj,

já jak jsem ten článek četla, tak mě napadla věta "proč všechno v mém životě proboha tak prožívám..." Pak jsem jak parní stroj.
S blogem už řádku let nedělám, ale evidentně se to tam problémy hemží, a co se týče železnic, tam nesouhlasím s "rozmazleností" lidí, samozřejmě každého věc, ale chtít nějaké šílené benefity mi přijde trošku moc.
Ale máš fajn, že to, co studuješ, napsal jsi na to BP, se ti v životě hodně hodí protože máš přehled :).
Což už jsem psala, že mi Tvoje BP všechno pěkně vyjasnila a více osvětlila :) Takže ještě jednou děkuju :)

12 womm womm | E-mail | Web | 16. července 2014 v 16:00 | Reagovat

Hello there!

Zaujímavé čítanie.
Zaviedol si to trocu iným smerom ako som čakal. Ja si túto otázku kladiem najmä pri stressmanoch. Neskutočne ma vytáča, keď si niekto nevie udržať chladnú hlavu.
Aby som sa vrátil k Tvojej téme ... mne osobne to nevadí. Keď ma niečo nezaujíma neangažujem sa, nech si to každý prežíva ako chce, kým sa ma to netýka :D
Anyways, zaujíémavý článok ^^

13 David David | E-mail | Web | 17. července 2014 v 15:56 | Reagovat

[11]: JJ, dopravci si rozmazlili své cestující až moc. :D Jinak díky a není zač. :-)

[12]: Díky. :-)

14 mengano mengano | E-mail | Web | 17. července 2014 v 18:25 | Reagovat

No, občas blbosti řeší snad každý. Nemůžu přece pořád jenom hloubat nad nekonečností vesmíru :D

AK je kapitola sama pro sebe. Je naprosto v pořádku, když se členové o dění zajímají a "řeší" to. Druhá věc ovšem je, že chybí někdo, kdy by byl ochoten připomínkám naslouchat. Takže svorně všichni hučíme do dubu :-)

15 David David | E-mail | Web | 19. července 2014 v 17:58 | Reagovat

[14]: Souhlasím, chybí tam člověk, který by naši snahu nejenže ocenil, ale taky s tím něco významnějšího udělal... Zrovna u AK jsem to myslel tak, že aktuálně jakákoliv snaha je téměř zbytečná. ;-)

16 Mike Mike | Web | 20. července 2014 v 18:46 | Reagovat

Jak už kdysi řekla m., "hlavou Standu neprorazíš". 8-)

17 David David | E-mail | Web | 21. července 2014 v 11:59 | Reagovat

[16]: To sedí. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama