(Ne)čtete dlouhé články?

31. července 2014 v 20:00 | David |  Názory
Po menší pauze přispívám s dalším článkem do názorové rubriky. Dneska bych chtěl s vámi probrat "problém", o který se zajímám již delší dobu. I když mi to přijde celkem jasné, máte možnost mi to vyvrátit svými názory, případně mě podpořit, což je zcela na vás, hlavní ale je, aby tu byla diskuze! :-)


Dlouhé články

Zná to snad každý bloger. Chce se pořádně vypsat (opravdu pořádně), sepíše tedy článek, pak jej publikuje a ejhle - reakce jsou velmi malé nebo žádné. Přitom u jiného "běžného" článku probíhá živá diskuze. Čím to je? Mám za to, že důvodů může být spousta, ale tím hlavní asi bude délka článku.

Když to vezmu ke svému případu, tak nejsem takový ten typ, co by se tady potřeboval vypisovat ze svých životních starostí, spíše mi vůbec nedělá problém se opravdu do detailu vypsat v deníkových článcích. Pak se nemůžu divit, že ohlasy jsou velmi malé. Co mi může přijít jako hodně zajímavé, ostatní to můžou brát jako totální nesmysly. Proti tomu jsem přijal v květnu letošního roku opatření s názvem "Normočlánek" (TŘI bezvýznamně významné novinky). Princip je velmi jednoduchý: pohybovat se kolem hranice 5 000 znaků včetně mezer. K tomuto opatření mě přinutil článek Den blbec na entou, který pro srovnání obsahoval zhruba 11 000 znaků (na dnešní poměry jakoby dva články v jednom). Článek sklidil vlnu kritiky a ani se nedivím. Já se v něm vyznám dokonale a nedělá mi to žádný problém, ale zcela chápu, že jiným ano. Od toho května se mi celkem daří pohybovat s mírnou toleranci v "normočlánku", i když třeba jeden z posledních článků byl těsně pod hranicí 6 000 znaků, další lehce nad touto hranicí. Na druhou stranu se maximálně snažím vybrat to nejzajímavější a nepodstatné vynechat. I kdybych nedokázal dodržet "normu" a napsal něco třeba na 10 000 znaků, raději to rozdělím na dvě části, ale to už vlastně někteří víte. ;-)

Jak to mám u ostatních blogů? Musím přiznat, že trend, který se objevuje u mého blogu, tak trochu uplatňuji u ostatních blogů. Zaujme mě nějaká titulka, rozkliknu ji a pokud vidím nějaký šílený román, spíše článek zavřu, než kdybych mu dal nějakou šanci. Pokud mě však začátek opravdu zaujme, pokračuji v čtení až do konce. Výjimku tvoří mí oblíbení blogeři, příp. články ze Srdce blogu, Autorského klubu apod. U oblíbených přečtu cokoliv, i kdyby to mělo mít více jak 10 000 znaků. Vnímám to tak, že někteří z nich jsou věrní mně, já jim to takto vracím a nejenže jejich články poctivě čtu, ale také komentuji. U svých oblíbenců také oceňuji, pokud se snaží být jasní a struční, proto se snažím dělat to samé pro ně/vás. Kdybyste se ptali, jestli přečtu článek oblíbeného blogu, i když není tak zajímavý, tak tady opravdu neškatulkuji a čtu vše. Kdyby bloger psal nějak špatně, přece ho nemám v oblíbených. A i kdyby jeden článek ze sta měl být nudný, každému se stane (i mně), že vyplodí článek, který není tak dobrý a zajímavý... :-)

Mnoho komentářů

K tomuto tématu mě napadá ještě jedna otázka: čtete všechny komentáře? Autor blogu by měl určitě číst všechny komentáře k jeho článkům. Spíše mě zajímá, pokud například přečtete článek s 20 komentáři, tak jestli si je všechny přečtete a napíšete ten svůj (nebo naopak), nebo pouze napíšete komentář a rychle mizíte pryč? Osobně to mám tak, že když těch komentářů není mnoho, klidně se pročtu všemi, ale když je to v řádech desítek, čím více jich je, tím vyšší pravděpodobnost, že napíšu pouze ten svůj a o ostatní se nezajímám (nečtu), příp. přečtu si třeba prvních pět, ať jsem v obraze. Taky je rozdíl, jestli jde o oblíbený blog nebo ne. U oblíbených blogů nejsou komentáře v řádech desítek, tak je to v pohodě. Pokud vyjde nějaký článek na Srdci blogu a je tam třeba 60 komentářů, nemá cenu marnit čas, že? :-D

---

P. S. Myslím, že otázky pro vás jsou jasné: Odradí vás od čtení dlouhý článek? Kdy a proč ano/ne? Čtete poctivě všechny komentáře (u sebe, jinde)? Klidně také můžete napsat názor k mému blogu: zda jste spokojení s délkou článků, s jejich náplní (atraktivností) atd. (to platí především články od poloviny května 2014). To je jen zlomek otázek, k dnešnímu tématu by se jich dalo vymyslet opravdu MEGA, takže budu rád za jakoukoliv reakci a hlas v anketě. Předem za ně děkuji, přeji krásné léto! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Odradí tě dlouhý článek (kolem 10 000 znaků včetně mezer a více) od jeho přečtení?

Ano, vždy
Jak kdy, záleží na obsahu, příp. jiný důvod (viz můj komentář)
Ne, nikdy

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 31. července 2014 v 20:30 | Reagovat

Mě vždycky zaujme to počítání znaků. Nikdy jsem je nikde nepočítala, ani nemám žádný editor, co by ten počet ukazoval, a nemám nejmenší tušení, jak dlouhý text je 5 000 znaků nebo 10 000 znaků. Takže tohle fakt neřeším. Číst dlouhé články i problém nedělá, když mě baví téma.

2 Mike Mike | Web | 31. července 2014 v 20:35 | Reagovat

No, hele, podle mě záleží hlavně na tématu. Třeba tohle je podle mě "delší" článek (ale nic přehnaného, samozřejmě), jenže to bude asi tím, že já taky těžko vyplodím něco obsáhlejšího (ale poslední dobou se snažím). :D Přiznávám se teda, že třeba ty tvoje státnice jsem zrovna moc nepročetl, tím pádem ani nekomentoval - ryhle věci teď prostě odmítám řešit, kdyžtak si to později vyhledám - ale víceméně se snažím sledovat všechny oblíbené blogy a komentovat tak nějak přiměřeně (třeba ne úplně všechno, ale většinu článků). :-D
Naopak komentáře čtu vcelku vždycky, vyjímky se samozřejmě najdou. A ono někdy jsou ty komentáře i zajímavější, než samotný článek (teď nemyslím tebe, neboj). :-D

3 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 31. července 2014 v 20:39 | Reagovat

Je to v podstatě jak píšeš, u oblíbených blogů "překousnu" i román, o jiných většinou před romány uteču, pokud mě nějak významně nezaujme. Komentáře u sebe na blogu samozřejmě čtu úplně všechny a u ostatních se o to snažím taky, ale pokud jdou do desítek a nejedná se o nějakou zajímavou diskuzi tak pak si čtu jen ty začáteční a poslední. Mívám naopak opačný problém s tím, že moje články bývají příliš krátké, protože co taky psát k dortům pořád :-D

4 mJ mJ | Web | 31. července 2014 v 20:58 | Reagovat

[1]: to máš určitě někde i online okno kam zkopíruješ text a ono ti to spočítá slova nebo znaky..

já čtu jen to co mě zajímá ať je to dlouhý jak chce :D
s komentářema to mám jak [3]:

5 Em Zet Em Zet | Web | 31. července 2014 v 21:15 | Reagovat

Dlouhý článek jsem schopná přečíst snadno, pokud jeho autor píše záživně, hezky, pokud možno bez do očí bijících pravopisných chyb. Dlouhý článek přečtu i u svých oblíbených blogerů, přesně jak jsi napsal. :-) V podstatě mám stejný názor jako ty - když jsem poprvé na nějakém blogu a rozkliknu titulek, co mě zaujal, a vidím tam dvacetistránkový sloh, v 99% případů takový blog opustím. :-) Na svém blogu se také snažím psát články v takovém rozsahu, v jakém by i mě bavil nějaký článek číst anebo - nedělám druhému to, co nechci, aby dělal on mně. :D
Ty komentáře... na svém blogu přečtu každý komentář, který na něm přistane. Komentáře jsou skvělá věc a nedočkavě na ně čekám, jen co napíšu článek. Často jsou komentáře k mým článkům hodně dlouhé (HODNĚ dlouhé :D), což je dobře, i takové komentáře nadšeně čtu. U cizích článků ale pro mě není pravidlem číst komentáře. Jen třeba když je opravdu zajímavé téma, prolítnu pár komentářů, a  na některé i často odpovídám. :-) Ale téma musí být zajímavé.
Tvůj blog moc neznám, ale píšeš hezky a záživně, u tebe bych pravděpodobně neměla problém přečíst i dlouhý článek.
Moc dobré téma k diskusi, chválím! :D

6 Em Zet Em Zet | Web | 31. července 2014 v 21:16 | Reagovat

[1]: Já taky nemám teď tušení, nějak si to nemůžu vybavit. :D Jen vím, že moje povídka jednou měla přes 250 000 znaků. :D To by asi na mém blogu nikdo číst nechtěl, lol :-)
Jinak počítají to normálně textové editory, jako Word, Open Office, Word Pad, apod.

7 Sever-rat Sever-rat | E-mail | Web | 31. července 2014 v 21:58 | Reagovat

Na délce textu mi nezáleží... naopak nemám rád články, které jsou moc krátké... spíš jsem přišel na to, že článek musí být nějak zajímavý a hlavně musí nalákat nadpis.. jen díky nadpisu většinou bloger klikne na blog..

8 Em Zet Em Zet | Web | 31. července 2014 v 22:00 | Reagovat

[7]: Moc krátké články taky nemusím! :D Takové jsou většinou na blozích, co píšou na téma týdne - a máš pravdu, teď je třeba téma Zlo a dobro. A 90% článků se jmenuje Zlo a dobro. :D Jakoby někdo nedokázal vymyslet originálnější název. :D

9 Sever-rat Sever-rat | E-mail | Web | 31. července 2014 v 22:09 | Reagovat

[8]: Je fakt, že u tématu týdne jsem si na to zvykl, že každý pouze opíše téma a přitom by se to dalo dobře "marketingově" vymyslet a nalákat lidi na blog... přijde mi také.. že v létě je menší návštěvnost a nevím, jestli to je jen můj dojem..

Co se týče, tebe Davide, tak s tvým blogem jsem naprosto spokojen.. píšeš o tématech, ke kterým mám blízko a vlastně i díky tobě jsem se dozvěděl, co je to geocaching.. :-)

10 Dragilia Dragilia | E-mail | Web | 31. července 2014 v 22:13 | Reagovat

Tohle u mě rozhoduje hlavně momentální nálada a čas. Pokud chci najít něco ke čtení, délka článku mě neodradí (to případně až přehršel "kapitol"). Zato pokud jsem ve skluzu a chci je zběžně zjistit, co je daný bloger zač, vyberu si něco krátkého.
Komentáře se snažím číst i na cizích blozích. Nechci se ptát na již zodpovězené. :-) O to víc mě ale pak zarazí, pokud položím přímou otázku a marně čekám na odpověď.

11 Em Zet Em Zet | Web | 31. července 2014 v 22:13 | Reagovat

[9]: Haha, ano! :D Blogový marketing je hodně zajímavý (nedávno jsem na to téma psala článek http://empty--island.blog.cz/1405/smisene-zbozi-nebo-jednota-aneb-blogovy-marketing :-D Tak záleží, jestli tvůj blog čte hodně tzv.: dovolenkářů :D Když je člověk na dovolené, tak na blogy asi moc nechodí. Já mám třeba o prázdninách větší návštěvnost, se mi zdá. Možná je to ale tím, že se svému blogu víc věnuju, protože mám více času. Komentuju hodně blogů, apod.

12 Sever-rat Sever-rat | E-mail | Web | 31. července 2014 v 22:23 | Reagovat

[11]: Hodně zajímavý článek... každopádně také máš velkou pravdu v tom, že čím víc komentuješ, tím více lidí chodi na tvůj blog... Je to fakt, protože každý se chce podívat na blog toho, kdo mu zanechal komentář.. Kéž bych na svůj blog poslední dobou tolik nekašlal... U mě je jedno jestli je zima či léto.. jako každý pracovní den do práce a možná to je tím, proč tolik nepíši.. každý den totálně vyčerpaný mozek, být stále soustředěný a výmyšlet různé právnické věty a večer pak nenapíšu kloudnou větu.. :-) Na tvůj blog určitě zavítám.. jsi stejná skupina jako já a píšeš pro mě velmi skvěle...

13 Em Zet Em Zet | Web | 31. července 2014 v 22:47 | Reagovat

[12]: Děkuju! Jsem moc ráda, že jsi na ten odkaz klikl, a dokonce i přečetl článek. :D Je to tak, to je zlaté pravidlo toho, kdo chce mít velkou komentovanost - musí komentovat. :-D Jako jasně, taky hodně záleží na tom, o čem píše a hlavně JAK píše. Jestli je člověk znuděný hned po první větě, tak i kdybych napsala milion komentářů, nikdo se nebude nutit číst něco, co ho prostě a jednoduše nezajímá. :-D
Také se na tvůj blog podívám. Myslím (podle přezdívky, která mi je povědomá), že jsem na tvém blogu už někdy byla. :-)

14 Sever-rat Sever-rat | E-mail | Web | 31. července 2014 v 22:51 | Reagovat

[13]: Myslím, že už jsi ke mě zavítala, protože tvá přezdívka je mi také povědomá.. :-D A teď to tady Davidovi spamujeme, ten nám za to dá :-D

15 Em Zet Em Zet | Web | 31. července 2014 v 23:06 | Reagovat

[14]: Ano! Tvůj Atlas typů blogerů! :-D To bylo počteníčko. Za život jsem četla stovky článků na blogu, ale tohle se mi zapsalo do paměti! :D
No nevadí, chtěl diskusi, tak ji má mít. :-D

16 Sever-rat Sever-rat | E-mail | Web | 31. července 2014 v 23:08 | Reagovat

[15]: Ano, atlas blogerů byl fajn... ještě teď mám někde napsané 3 typy.. chtěl jsem jich dát ještě více dohromady, ale bál jsem se, aby to už nebylo přeplácané... no uvidíme...

17 Em Zet Em Zet | Web | 31. července 2014 v 23:21 | Reagovat

[16]: Určitě přidej, i kdyby to měl být poslední díl jen se třemi typy. :-) Myslím si, že si to všichni moc rádi přečtou. Chytá se mě nostalgie, jak si ten Atlas čtu celý znova teď. :-D Díky ti za něj, zlepšil mi večer.

18 Sever-rat Sever-rat | E-mail | Web | 31. července 2014 v 23:23 | Reagovat

[17]: Jsem rád, že jsem mohl někomu zlepšit den a vytvořit úsměv na tváři... Je fajn si zavzpomínat na minulé časy.. Je hrůza, jak ten čas utíká.. už uběhly dva roky od vydání...

19 womm womm | E-mail | Web | 31. července 2014 v 23:40 | Reagovat

Odradí ma to iba občas. A naozaj málokedy, pretože sám produkujem možno pridlhé články, ktoré sa nikomu nechce čítať.
Ono dlhý nedlhý, niekedy sa tomu zabrániť nedá. Ak sa chce človek nejako vyjadriť k nejakej téme a dať tam aj niečo zo seba + aby to nevyzeralo ako väčšina príspevkov k "Téme týždňa" tak to zaberie celkom dosť znakov.
V podstate ak v tom článku vidím nejakú racionalitu nevadí mi si prečítať ani niečo dlhšie. Napr. Ak bol toto normočlánok bolo to pre mňa hrozne krátke xD
Cudzie komenty si čítam ak ich je dostatočne málo a k svojím článkom čítam všetky (to je dosť málo práce :D ) a snažím sa aj na všetky odpovedať (myslím že som na všetky aj odpovedal) :D
Som sa nejak rozpísal aj v komentári :D :D
Whups. :D

20 Kája Kája | Web | 1. srpna 2014 v 7:47 | Reagovat

To víš, že odradí. Čtu ráda, ale ne na svítícím monitoru. Kdyby ty články vycházely v časopise, klidně bych je četla, pokud by to nebyly blbosti... :D

21 David David | E-mail | Web | 1. srpna 2014 v 17:51 | Reagovat

[1]: Počítám ve Wordu. Jinak nejedu přesně na 5 000, ale je to takové objektivní vodítko, jak jsem na tom. Třeba vidím krátký článek a hups - 6 000 znaků třeba. :D

[2]:[3]:[4]:[5]:[9]:[10]:[19]: JJ, díky za tvůj názor. :-)

[14]:[15]: A já si říkal, co se stalo, že mám najednou 21 e-mailů. :D V pohodě, jsem rád za tuto diskuzi! :-)

[16]: Určitě jsem taky za pokračování atlasu blogerů! :-)

[20]: To bys chtěla moc, aby monitor nesvítil! :P :D

22 lady Lianna Ellusive lady Lianna Ellusive | E-mail | Web | 1. srpna 2014 v 18:39 | Reagovat

Dlouhé články čtu nerada. Vždycky je ale nakousnu a když mě obsah a styl psaní zaujmou, článek klidně dočtu.

Jinak, komentáře čtu všechny a na všechny poctivě reaguji. Je to to nejmenší, co čtenářům dlužím:).

23 Em Zet Em Zet | Web | 1. srpna 2014 v 19:00 | Reagovat

[21]: No já si myslím, žes musel být rád, že se to tady tak rozjelo... :-D

24 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 2. srpna 2014 v 10:37 | Reagovat

[6]: Open office používám už osm let a nikdy jsem v něm na počítání znaků nenarazila. Ale taky mě to nikdy nezajímalo, takže mi to nevadí :D

[21]: Jo, to je taky to, že každý dlouhý článek vidí jinak. Pro někoho jsou tři odstavce děsně dlouhý článek :D

25 David David | E-mail | Web | 2. srpna 2014 v 11:51 | Reagovat

[22]: JJ, díky za názor. :-)

[23]: Tak určitě! :D

[24]: No, pokud tě někdy čeká bakalářka, zjištění počtu znaků budeš opravdu hojně využívat. :-D

Jinak souhlas, každý vidí ten článek jinak. :-)

26 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 3. srpna 2014 v 16:31 | Reagovat

Já si rozsah článků nehlídám, někdy jsou krátké, jindy dlouhé. Komentáře se pod nimi objevují tak na střídačku :)
Snažím se číst všechny komentáře na mém blogu, ale občas mi jich pár uteče...
Komentáře pod články čtu jenom když se jedná o opravdu dobré téma nebo u oblíbených. A rozsah článku nevnímám, spíš si vybírám podle témat :)

27 Petr Král Petr Král | E-mail | Web | 4. srpna 2014 v 18:18 | Reagovat

Zdravím, raději čtu kratší články, mám rád jasné informace a ne slohové práce na několik stran, to je asi tím, že jsem studentem pedagogického oboru. ;-)

28 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 10. srpna 2014 v 14:51 | Reagovat

Já to mám většinou tak, že si pootvírám spoustu článků a blogů (třeba když koukám do infokoutků, rozklikávám lidi, co u mě nechali komentář apod.) a poté je tak nějak postupně čtu. A když mám otevřenej nějakej dlouhej článek (či článek, o který se zrovna nezajímám nebo se mi nechce ho číst), tak ho většinou přeskočím a koukám na jiný, který je třeba v dalším panelu. K tomu dlouhému se někdy dokopu, někdy (třeba když ho už přeskakuju měsíc) ho prostě bez přečtení zavřu. Abych se přiznala, tento tvůj článek jsem také přeskakovala. Myslím, že asi dva dny, protože si vždycky radši přečtu ten nejkratší či si prohlédnu fotky a až pak jdu na samotné delší články :-)

Co se týče komentářů, čtu naprosto všechny a snažím se i na všechny reagovat, případně se podívat na blogy autorů těchto komentů :)

29 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 10. srpna 2014 v 14:54 | Reagovat

Ještě jsem zapomněla připsat ... :D
Co se týče komentů na ostatních blozích, jen je tak prolítnu očima, ale nečtu je. Pouze někdy. Třeba když se mi něco vyloženě nelíbí, podívám se na komenty, zda-li to již někdo kritizoval a já jen budu souhlasit, či napíšu sama určitou kritiku. Nebo na těch oblíbených blozích :) A také když vidím, jak na sebe hodně lidí reaguje a diskutujou, tak si většinou celou jejich "konverzaci" taky přečtu :)

30 LiPo LiPo | Web | 11. srpna 2014 v 15:30 | Reagovat

Dlouhé články mi většinou ani moc nevadí (ale že bych je četl vyloženě rád, to rozhodně ne), nebaví mě spíš pročítání komentářů (samozřejmě kromě komentářů na mém vlastním blogu :-)). Když vidím, že má nějaký článek více než 10 komentářů, prostě je většinou nečtu (třeba u tohoto článku jsem si přečetl pouze první 2 komentáře, ty ostatní ne).

31 Angel Angel | E-mail | Web | 6. září 2014 v 1:25 | Reagovat

Dlouhé články mi nevadí. Pokud mě něco zaujme, tak si to přečtu ráda, i když je to třeba delší. Nicméně je docela důležité říct, že ne vždycky pak napíšu komentář, což může mít víc důvodů - nemám, co bych k tomu napsala, případně to, co bych chtěla napsat, mi nakonec přijde úplně stupidní, takže to nakonec smažu, taky se mi v tu chvíli nic napsat třeba nechce a nebo musím odejít. Řekla bych, že podobně to bude mít víc lidí a autor článku pak může mít pocit, že ten článek nikoho nezaujal, i když to nemusí být pravda.
Ale přiznám se, že komentáře před sebou většinou nečtu, to už opravdu musí být...a je jedno, jestli je přede mnou jeden nebo deset komentářů. I když je pravda, že takhle hrozí, že se budu v něčem opakovat. Ale na svém blogu komentáře čtu samozřejmě všechny (všechno, co není reklama, potěší =D).

32 Nelzu.cz Nelzu.cz | E-mail | Web | 19. ledna 2017 v 8:47 | Reagovat

Já nemám rád krátké články. Na mě to vždy působí, že pisatel napsal článek jen proto, aby něco bylo. Když mě něco baví, stejně to čtu až do konce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama