Petr Ludwig: Konec prokrastinace

31. srpna 2014 v 20:20 | David |  Zajímavosti
Jak je u mě "dobrým" zvykem, na Vánoce dostanu knížku a přečtu si ji až o letních prázdninách. Ani letos tomu nebylo jinak, proto si můžete pro dnešek přečíst recenzi velmi úspěšného bestselleru na téma, které se týká většiny z nás - prokrastinace.


Proč tato kniha?

O problematice prokrastinace jsem se dozvěděl asi loni, i když mě v podstatě doprovází skoro celý život, jen jsem tento stav neuměl správně (odborně) pojmenovat, což asi bude problémem více lidí. Především mě zaujalo video, ve kterém autor knihy přednáší o svém díle. Dále pokud se nepletu, knížku mi doporučila Bareta. To jsou důvody, které mě přesvědčily napsat Ježíškovi a ten mi knížku donesl. :-D Jak jsem se již zmínil, dostal jsem se k ní až teď v srpnu, přečetl za pár dnů (zvlášť poslední den jsem přečetl větší půlku :-D) a po nějakém čase sepsal tuto recenzi. Nedávno se mě na ni ptala Angie, snad ji tímto plním její přání. :-)

Představení knihy

Nejzákladnější informace o knize můžete vidět na její obálce níže. Prokrastinace vyjadřuje chorobné odkládání úkolů a povinností. Smyslem této knihy je vám ukázat a vysvětlit, jak s prokrastinací bojovat vybranými nástroji. Základním problémem je, že máme v jeden den splnit třeba 10 úkolů. Místo toho, abychom si je rovnoměrně rozložili na celý den, plníme je třeba večer na poslední chvíli, což je dost stresující, zvlášť pokud se to opakuje pořád dokola (každý den). Dalším problémem je také to, že v dnešní době máme široké spektrum možností, proto je pro nás někdy hodně těžké rozhodnout se pro konkrétní variantu. Co se týče informací, k mnoha problematikám máme nekonečné množství zdrojů a těžko rozlišujeme, co je pravda a co ne - z toho vzniká chaos. A v neposlední řadě moc neumíme opouštět svou "komfortní zónu" pohodlnosti, např. dát si ráno studenou sprchu, oslovit dívku/chlapce na zastávce atd. Nejen v tomto kniha poradí, jak na to.


Kniha je rozdělena na 6 hlavních částí:
 • ÚVOD: Co je prokrastinace a jak s ní bojovat?
 • MOTIVACE: Jak ji získat a dlouhodobě udržet?
 • AKCESCHOPNOST: Jak si poručit a poslechnout se?
 • VÝSTUPY: Jak spokojenost získat a také udržet
 • OBJEKTIVITA: Jak se naučit vidět naše nedostatky
 • ZÁVĚR: Klíč k dlouhodobosti
Hlavní nástroje (ne všechny), které vám pomůžou s prokrastinací bojovat a o nichž se více dozvíte v knize:
 1. Osobní vize
 2. Buzer-lístek
 3. ToDo-all
 4. Hrdinství
 5. Flow-lístek
 6. Inner-game
 7. Křečko-restart
 8. Schůzky sám se sebou

Hodnocení knihy

Knížka je vytištěna v příjemném formátu, text je pro lepší představivost doplněn ilustracemi, což hodnotím velmi kladně. Zezačátku mi knížka nepřišla nějak extra zajímavá, ale jak jsem četl dál a dál, bavilo mě čím dál více. Zároveň jsem cítil nadšení, že člověk dokáže se svou prokrastinací něco dělat a není to nic nemožného. V knize je zmíněna a vysvětlena spousta metod, které vám mohou pomoct. Můžete používat všechny, ale klidně jen jednu, podle mě je důležitá osobní spokojenost. Sám jsem ještě žádných metod nezačal využívat, ale určitě to mám v plánu (ach ta prokrastinace :-D). Dodnes používám takovou zvláštní nejmenovanou metodu, která se nejvíce blíží "ToDo-day". Akorát si říkám, jestli samotná knížka člověku pomůže. Myslím si, že kdybych potřeboval pomoct se složitější metodou nebo problémem, musel bych navštívit autorovu přednášku nebo jeho osobně v rámci konzultace. Ale i tak knihu považuji za velmi kvalitní a doporučuji ji všem, kteří se v článku vidí, mají tedy s prokrastinací problém a neví, co s tím - jako já dříve. Důležité je mít knihu stále u sebe a v případě potřeby si přečíst (zopakovat) jednotlivé kapitoly. Kdybych mohl, určitě se podrobněji zmíním o jednotlivých metodách, což by mohlo někoho nudit (především ty, kteří to nepotřebují vědět). Takže pokud chcete vědět podrobnosti, knihu si určitě pořiďte. Slyšel jsem, že ta investice se nevyplatí, což si ale nemyslím. Pokud si ji přesto kupovat nechcete, ale prokrastinace vás zajímá, mrkněte alespoň na již zmíněné video, kde se ve zkratce dozvíte to nejdůležitější. :-)

Na základě výše uvedeného dávám knize následující hodnocení: 95 %.

TIP

Web ke knize, kde si ji můžete nejen pořídit v tištěné nebo elektronické verzi, ale také stáhnout pomůcky pro jednotlivé metody (potřeba se zaregistrovat), případně se dozvědět ostatní důležité/zajímavé informace...


---

P. S. V anketě můžete hlasovat, zda jste knížku četli, čtete nebo o ní uvažujete. Pokud jste ji přečetli, jak se vám líbila? Pokud ne, jak hodně se vás prokrastinace týká? Bojujete s ní nějak? Rád uvítám jakýkoliv komentář k tématu, proto se nebojte využit komentářů, budu se na ně těšit a předem za ně děkuji, mějte se pěkně! :-)

P. P. S. Jelikož je dnes poslední den letních prázdnin, přeji všem ZŠ/SŠ/VOŠ-školákům úspěšný start do nového školního roku. :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY (recenze)

 


Komentáře

1 Tia Tia | 31. srpna 2014 v 20:33 | Reagovat

Teď už o tom uvažuju. Jo, prokrastinace je můj velký problém... no ale asi se k její koupi nedostanu, alespoň v nejbližší době ne, to víš, prokrastinace. :-D

2 Kika Kika | E-mail | Web | 6. září 2014 v 21:10 | Reagovat

a největším stupněm prokrastinace, že místo toho abychom dělali to co máme, tak si o tom kupujeme i knížky a pečlivě tuhle problematiku studujeme :D :D

3 David David | E-mail | Web | 6. září 2014 v 23:26 | Reagovat

[1]: Chápu. :-D

[2]: Tos trefila. :-D

4 Adina Adina | Web | 8. září 2014 v 20:16 | Reagovat

Já si myslím, že když bych si tuhle knihu přečetla, tak si řeknu - tyjo, to je tak super, už nebudu prokastinovat, všechno zvládnu... A prostě budu namotivovaná, ale jak se znám vydrželo by mi to tak maximálně týden, pak bych zapadla do starých kolejí, protože tak je to prostě pohodlnější :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama