Prankománie

23. listopadu 2014 v 18:00 | David |  Zajímavosti
Také pojídáte snídani, oběd, večeři nebo jiné jídlo a máte neodolatelnou touhu u toho něco dělat - číst si noviny, letáky, facebookovat, sledovat seriál nebo úplně něco jiného? Také máte pocit, že kdybyste jedli bez jakékoli předtím (ne)jmenované činnosti, skoro nebo vůbec by vám nechutnalo? Pokud ano, vítejte v klubu. Osobně kombinuji více možností, ale nejraději při jídle sleduji pranková videa, která se podle mě stávají čím dál větším hitem.


Když jsem si nechal přeložit slovo prank, výstupem byly výrazy jako rošťárna, žertík, vylomenina. To však úplně neřekne podstatu věci. Typicky jde o uměle vytvořené situace na veřejnosti, které organizuje a provádí jednotlivec nebo skupina účinkujících. Do těchto situací se pak vtáhnou nic netušící lidé, kteří berou danou situaci jako pravou a nechají se napálit. Někdy jsou to opravdu velké šoky, největší uvolnění (většinou smích) však přijde na konci, kdy je prozrazeno, že se jednalo o prank. Nepodařilo se mi zjistit, kdy a jak prank vznikl, ale našel jsem videa, díky kterým bych se nebál tvrdit, že počátky těchto žertíků najdeme již na konci minulého století.

Pokud vám není jasné, o čem píšu, jako příklad vám ukážu jedno velmi populární prankové video. Pokud se chcete nechat překvapit jeho průběhem, mrkněte rovnou na video níže. Pokud se nechcete dívat (nebo se nechcete překvapit), byť to určitě stojí za to a trvá jen 1 min 20 s, tady je průběh: Muž jde do převlékárny. Piktogram u vchodu signalizuje, že se jedná o mužskou převlékárnu. Jaké překvapení, když po vstupu dovnitř narazí na ječící ženy. V šoku uteče ven, kde zjistí, že se spletl a šel do dámské převlékárny. Jde tedy konečně do té své, jenže opět narazí na stejný problém: ječící ženy uvnitř. Tuhle situaci absolvuje více mužů jednotlivě, pořád dokola stejný průběh. Po druhém pokusu (vchodu) je jim vysvětleno, že šlo o proměnlivé tabule s piktogramy, které měnili dva muži (herci).


A takových pranků najdete nekonečné množství. Je až s podivem, ač se plno pranků točí pořád ve stejných městech (místech), pořád se skoro stejnými herci, kolik lidí se nechá nachytat. Je to asi hlavně díky tomu, že dobré prankové video je vytvořeno tak, aby vás ani na chvíli nenapadlo, že se jedná o prank. Ale nevěřím tomu, že by onen záměr nikdo nikdy předem neodhalil, spíše se tím nikdo nechlubí, žádné nepovedené záběry se mi nepodařilo najít.

Pokud bych měl jmenovat konkrétní představitele prankových videí, na první místo bych určitě zařadil snad nejznámější YouTube kanál Just For Laughs Gags. Ze zahraničí třeba ještě whatever. U nás nejsou pranky podle mě tolik rozšířené (někde jsem četl, že je to díky povaze našeho národa), v poslední době je však začínají produkovat např. ViralBrothers. Když se v naší historii vrátím zpět, myslím si, že prankům se dost blížily (ne-li zcela přiblížily) pořady jako Šprťouchlata nebo Ptákoviny, které dnes již neexistují. Jednu "Ptákovinu" můžete zhlédnout např. zde.

Není to přímo prank, ale řekl bych taková odnož, která určitě stojí za zmínku. Jedná se o tzv. sociální experimenty. Cílem je zjistit postoj určité skupiny (nebo všech) obyvatel k dané problematice. Zaobírá se tím např. kanál whatever. V jednom videu se chlápek zeptal 200 žen, jestli by s ním chtěly mít sex. Výsledek? 199 NE, 1 ANO. Když se v jiném videu role obrátily a žena se ptala na sex mužů (jen 14), výsledek asi nebyl moc překvapivý. Sedm souhlasilo, sedm odmítlo.

Když to uzavřu, tak na jednu stranu by se mělo jíst v klidu, žádné stresy, žádné vedlejší činnosti, protože pak prý může ono jezení z části nebo zcela ztrácet smysl. Stejně si ale myslím, že většina včetně mě toto porušuje a zpříjemňuje si své jídlo různými způsoby, i když ne vždy je to možné. Není to jen o prancích, možností je opravdu spousta. Kdysi jsem hodně sledoval "Russian crash compilation". I když jsem se u toho hodně nasmál, časem mě to omrzelo (pořád dokola to samé). Ale pranky mě myslím jen tak neomrzí. :-)

---

P. S. A jak to máte vy? Jíte v absolutním klidu nebo u toho něco děláte (sledujete)? Můžete hlasovat v anketě a o vašem stylu se blíže rozepsat v komentářích. Předem za ně děkuji, (s)mějte se pěkně! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Sledujete pranková videa?

Ano
Ne
Nevím, co to je

Komentáře

1 Mike Mike | Web | 23. listopadu 2014 v 19:26 | Reagovat

No, u jídla většinou koukám na televizi. pokud tam zrovna nic není, tak si u toho třeba čtu noviny... :-D
Ale pranky vážně nevyhledávám, nelíbí se mi. Přijde mi to trapné a zbytečné. Ty sociální experimenty bych ještě zkousnul, ale ty "nachytávky" se mi vážně příčí. ;-)

2 Cler Cler | Web | 23. listopadu 2014 v 19:32 | Reagovat

Já většinou koukám na seriál nebo televizi. Pranky jsou fajn, ale nic se nemá přehánět :) ná pár jich kouknu, ale určitě u toho nevysedávám

3 Any Any | E-mail | Web | 23. listopadu 2014 v 22:11 | Reagovat

Já jsem tyhle videa hodně sledovala v Německu minulé léto.. hlavně pořad 9gags na YT. A některé jsou fakt boží :-D Co se mi nelíbí jsou tzv. scare pranky, např. ten známý se "strašidelným klaunem". Je to hnusné a být obětí tak dostanu infarkt.. už jako divák se u toho bojím. :-|

4 David David | E-mail | Web | 25. listopadu 2014 v 10:56 | Reagovat

[1]: U TV taky rád jím, ale v posledních letech mám k ní minimální přístup, protože jsme ji na koleji či na bytě neměli (nemáme). Stejně ji nepotřebuji. :D

[3]: JJ, některé jsou opravdu šílené. :-x

5 Kika Kika | E-mail | Web | 25. listopadu 2014 v 21:38 | Reagovat

K jídlu mám ráda klid a sklenku vína, ale to jen tak na okraj :-)

Na videa moc nekoukám, ale jedno jsem viděla (myslím, že nikoho nepřekvapím, když prozradím, že to bylo s tím sexem :D)

No a obecně nejsem zrovna fanoušek - pro diváky to možná sranda je, ale vadilo by mi, kdyby zkoumali mě ;)

6 guiltygirls guiltygirls | 27. listopadu 2014 v 18:54 | Reagovat

Jo! Už jsem si myslela, že jsem jediná, co musí při jídle něco číst :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama