Kulturní zážitky, průzkum MHD

12. prosince 2014 v 20:20 | David |  Deník
Dennodenně se nám hlavou honí desetitisíce myšlenek. Plno myšlenek je spojeno s různými zážitky, ať už pozitivními nebo negativními, zajímavými nebo nezajímavými atd. Pro dnešní článek jsem se rozhodl napsat o několika zajímavých zážitcích, které jsem zažil v posledních dnech a týdnech. Nechte se však překvapit, zda mezi zajímavé zážitky považuji jen pozitivní nebo negativní, příp. jejich kombinaci...


Kulturní zážitky


1/2 Velmi krátké divadlo

Konec listopadu byl pro mě kulturně opravdu nabitý. Téměř na poslední chvíli jsem se rozhodl, že půjdu se spolubydlící do divadla (VČD), konkrétně na inscenaci Lháři. Podle popisu to vypadalo dobře, měla to být komedie, které mám moc rád. Díky nějaké akci vyšel lístek dost levně, tak proč toho nevyužít. Místa jsme měli na 2. balkóně, což znamenalo výhled z opravdu velké výšky - nic pro ty, kterým se dělá z výšek nevolno.

Představení se nám zalíbilo již od začátku. Na začátku děje hráli dva policajti, po asi 15 minutách se k nim přidal další herec. Tak si tam spolu hráli, když najednou čerstvě příchozí herec sebou solidně praštil o zem. Přišlo mi, že to do děje zapadá. Jenže najednou se rozsvítila světla a jeden z herců řekl něco ve stylu "To není žádná legrace, zavolejte sanitku!" A po chvilce se zeptal, zda v publiku není lékař, na což zareagoval jeden z diváků a během pár sekund byl u herce. Byl to opravdu velké šok a hlavně ty obavy, jak to dopadne... Po dalších 10 minutách dorazila sanitka s lékaři, kteří se o herce postarali. Při příchodu sklidili potlesk. Další potlesk zazněl opět zanedlouho, tentokrát pro herce, protože ač by možná mnoho diváků myslelo na to nejhorší, herec vstal a odešel po svých. Takže to asi tak vážné naštěstí nebylo. Během zásahu nám bylo sděleno (pravděpodobně režisérem), že se jedná o velkou roli, kterou nelze jen tak nahradit, tím pádem se představení ruší.

Něco takového jsem zažil poprvé, a to chodím do divadla velmi zřídka. Zajímavé je, že když se podíváte na odkaz s názvem hry, na úvodní fotce leží jeden z herců (to není ten, který reálně zkolaboval) na pódiu, jakoby to úplně vystihlo nedokončené představení. Nicméně prvních zhruba 20 minut se nám líbilo, proto jsme se rozhodli, že půjdeme na náhradní termín, který by měl být příští středu, tak snad to vyjde a herec už bude v pohodě... :-)

2/2 Poprvé v pardubickém kině

Hned další den jsem byl v pardubickém Cinestaru na film Železná srdce. V tomto kině jsem byl úplně poprvé, a to zde studuji již více jak 3 roky. Bydlím na Ostravsku, v ostravském Cinestaru jsem byl již několikrát. Bylo pro mě tedy velkým překvapením, když jsme s bratránkem vešli do místnosti metr krát metr. Stalo se tak krátce před osmou hodinou večerní (začátek filmu) a my nechápali, proč v sále sedí diváci a promítá se nějaký film, resp. jeho titulky. Tak jsme si sedli na svá místa, která byla kupodivu volná. Lidé začali postupně odcházet a my se začali obávat, že jsme se spletli. Bratránek to šel pro jistotu pozjišťovat. Když jsem v sále zůstal sám, přišla uklízečka, která mě ubezpečila, že jsme opravdu správně, párkrát to tam proletěla svoji štětkou a šla zase pryč. Sál se se štěstím naplnil do 1/3. I přes pidisál to byl skvělý zážitek, film se mi moc líbil. Střední popcorn, který jsem měl k němu, jsem nesnědl během reklam, ale ještě na konci filmu mi trochu zbylo, a to film trval přes 2 hodiny.

Průzkum MHD v Hradci Králové


Visačka, podle které jste nás (mě) mohli poznat...

Letos se stejně jako loni konal průzkum MHD v Hradci Králové. Mnoho detailů k průběhu průzkumu jsem vám prozradil již ve zmíněném článku, já to sepíšu pouze stručně, protože mnoho faktů se opakuje. Jednalo se o anonymní dotazování na plno zajímavých otázek, třeba jak jsou cestující celkově spokojeni se službami MHD, rychlostí přepravy, počtem spojů, návaznostmi, přesností a spolehlivostí, ochotou pracovníků dopravního podniku atd. Za vypečenou otázku považuji tuto: "Upoutá plošná reklama na vozidlech MHD vaši pozornosti více než billboard?" K tomu ještě byly takové ty obecné otázky na použitý jízdní doklad, zaměstnání, vzdělání atd.

Loni jsem musel vyzpovídat 80 respondentů, letos naštěstí jen 70. Každý dotazník zabere 2 - 3 minuty, proto se divím, že cestující měli se mnou tolik trpělivosti. Ne však všichni chtěli odpovídat, ale s tím jsem počítal stejně jako loni. Někteří se nebáli použít silnou kritiku, ti samí či jiní mě dokonce považovali za zaměstnance dopravního podniku nebo revizora (letos jsem sám žádného revizora nepotkal). Někteří byli o průzkumu předem informováni článkem, tak se ptali, jestli jsem z pardubické univerzity atd. Plno cestujících, zvlášť důchodci, se rádo rozpovídalo, snažil jsem se však sepsat dotazník co nejrychleji. Co se týče připomínek, například dost důchodců by uvítalo jízdné od 70 let zdarma. Sice ne u mě, ale u kolegy bylo několikrát zmíněno, že by se Hradec Králové mohl inspirovat Frýdkem-Místkem, kde je jízdné zdarma pro kohokoliv, kdo dokáže, že nemá vůči městu dluhy. Za velmi trefnou připomínku považuji nevybírání pokut od cikánů. Celkově mně ale přišlo (stejně tak i loni), že jsou Hradečáci se svou MHD dost spokojení. :-)

---

P. S. V loňském článku týkajícího se čistě průzkumu MHD jste mohli hlasovat v anketě, zda máte s tímto typem brigády nějaké zkušenosti. Z celkového počtu 21 hlasujících 5 odpovědělo, že ANO, zbylých 16 NE. Jelikož se dnešní článek týká více témat, rozhodl jsem se pro obecnější otázku: Těšíte se na Vánoce? V komentářích můžete navíc připsat, jestli už máte nakoupené dárky, napečené cukroví, zvládnutý vánoční úklid atd. Stejně tak můžete reagovat na zážitky z článku: Máte také nějaké netradiční zážitky z divadla či kina? Máte pracovní zkušenosti s průzkumy v "terénu"? Předem děkuji za vaše reakce, mějte se pěkně. :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 13. prosince 2014 v 22:24 | Reagovat

Nevybírání pokut od Romů? Fíha, zajímalo by mne, jak to je v Brně...

2 Kika Kika | E-mail | Web | 14. prosince 2014 v 12:40 | Reagovat

Ten zážitek v divadle je stejně nejlepší! Chtěla bych se jako nezávislý pozorovatel dívat, jak lidi postupně přecházeli z toho, že je to pořád v rámci hry, do toho, že je to sakra hnusná podívaná!

3 David David | E-mail | Web | 19. prosince 2014 v 18:40 | Reagovat

[1]: Podle mě všude stejné. :-D

[2]: No, byl to opravdu šok. ???

4 baywatchnights baywatchnights | E-mail | Web | 25. prosince 2014 v 20:11 | Reagovat

Hm, přepravní průzkum v MHD. Jako bych to odněkud znal...

Už to bude rok. Zadaná práce - dotazování cestujících v jedné "vesnické" lince MHD na cca 5 "pevných" otázek + pokud možno se s nimi rozpovídat i víc, no a na základě toho písemně vypracovat návrhy změn...

Objednatel si pak z mojí práce "vybral" to méně příjemné (zrušení jednoho spoje snadno nahraditelného jiným způsobem), zato to příjemnější (obnovení provozu odpoledního spoje i o prázdninách, protože tím spojem podle mých poznatků jezdí především "ne školáci" provedeno nebylo...

Ironií bylo, že během těch cca 30 průzkumných jízd se mnou odmítli hovořit jen 2 cestující (s ostatními jsem si příjemně pohovořil), zatímco "více než 2" řidiči vůbec o tomto průzkumu nevěděli, ačkoliv objednatel dopravy (městský úřad) o tomto průzkumu informoval dopravce už v předstihu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama