Obchodní centra: dobro nebo zlo?

29. prosince 2014 v 18:00 | David |  Názory
Obchodní centra (dále jako "OC") jsou velkým nákupním hitem nejen u nás. Jedna skupina je chválí, druhá nadává a třetí má na ně neutrální nebo žádný názor. Nebudu určitě vůbec první, když na ně napíšu vlastní názor. Samozřejmě velmi netrpělivě budu očekávat i vaše reakce, ne nadarmo je tento článek zařazen do názorové rubriky. :-)


Jak jsem si přečetl zde, první OC vznikala na počátku minulého století v USA. K nám se tento fenomén dostal o dost později. Za první větší OC u nás se považuje to na Černém Mostě v Praze, které funguje od roku 1998. Dovolil bych si tvrdit, že jejich počet raketově roste. Jako všechno na světě, stejně tak i OC mají své výhody a nevýhody. Jako největší výhodu vidím to, že je na jednom místě seskupeno více obchodů a člověk nemusí lítat po více obchodech přes celé město. Výstavba OC přinese nová pracovní místa, větší/novou nabídku firem atd. S výstavbou souvisí i nevýhody OC. Náklady na postavení takové budovy jsou většinou obrovské, což se odráží v ceně nájmu (to může být zákazníkům jedno), v důsledku toho se v OC nacházejí drahé (i když třeba kvalitní) obchody, což už zákazníky zajímá více. Postavení OC sníží konkurenceschopnost obchodů mimo OC - lidé se z nich přesouvají většinou právě do OC. Některá OC najdou špatné uplatnění (využití) a je to většinou stavba na "zelené louce", kde by se hodilo postavit něco mnohem ekologičtějšího.

Vánoce 2013 v AFI Palace Pardubice.

Nelze však všechny výhody a nevýhody jednoznačně přiřadit všem OC, proto bych rád něco napsal k mnou známým OC. Pocházím ze severní Moravy (Ostravska), takže za pořádnými OC jsem musel donedávna cestovat až do Ostravy. Aktuálně se tam nachází tato tři velká OC: Futurum, Shopping Park, Karolina (zkrácené názvy). Není to tak dávno, co Karolina doplnila oba předcházející a souhlasím s tím, že celkem zbytečně. Místo ní mohli vymyslet daleko smysluplnější projekt, třeba nějaký krásný a velký multifunkční park, který v tom smogovém městě opravdu chybí. V listopadu letošního roku postavili blízko mého bydliště (ve Frýdku-Místku) OC Frýda. Minulý týden jsem měl tu čest jej poprvé navštívit. Ač sebou přinesla velkou vlnou odporu, mně se tam celkem líbí. Ale uznávám, že zboření hlavního symbolu města - víceúčelové sportovní haly - nebylo nejlepším krokem, na druhou stranu tam vyrostlo něco, co ještě ve Frýdku-Místku nebylo, byť se říká, že právě Frýdek-Místek celorepublikově vede v počtu obchodů na jednoho obyvatele. Přišlo mi to o dost smysluplnější, než postavit Karolinu v Ostravě, ale i tady mohli samozřejmě vytvořit něco hezčího a smysluplnějšího.

Kdysi jsem vánoční dárky nakupoval tak, že jsem lítal po celém městě po všech obchodech, konkrétně ve Frýdku-Místku. Nebylo to lítání po jednom náměstí, ale také mezi oběma městskými částmi (Frýdkem a Místkem). V posledních letech jsem si dost oblíbil nakupování v OC právě díky tomu, že je to tak pěkně u sebe, čímž se člověku o něco sníží jeho nervové šílenství z přebytečného běhání. Jelikož již čtvrtým rokem studuji v Pardubicích, vánoční nákupy provádím v místním AFI, ještě rok předtím jsem zkusil ostravský Shopping Park. Těžko říct, jestli bych stejně dobře nakoupil i v OC Frýda, protože tam se mi to zdá hodně malé a odpovídá tomu i relativně nízký počet obchodů.

Kdybych to měl závěrem nějak shrnout, určitě v OC vidím plno výhod, stejně tak nevýhod. Objektivně se nedá říct, že všechna OC jsou dobrá nebo naopak všechna špatná. Na jednu stranu plno lidí nadává, ale není to tak, že nabídka se přizpůsobuje poptávce, tzn. jsme jako národ mj. OC-maniaci? Pokud chceme "lepší" svět, musíme začít především u sebe, protože kdyby opravdu nebyly OC naším šálkem kávy, žádné (nebo skoro žádné) OC by tu nestály. Co myslíte?

---

P. S. A co vy? Máte rádi OC? Svůj názor můžete vyjádřit prostřednictvím ankety, více však ocením psané komentáře. Pokud bydlíte ve větším městě nebo v jeho blízkém okolí, můžete popsat situaci s OC v daném městě, včetně vašich vyjádření (kolik jich tam je, jak se vám líbí atd.). Kdybyste měli tu možnost, aby místo OC vyrostlo na "zelené louce" něco jiného - co by to bylo a proč (klidně to vztáhněte k vašemu městu)? Předem děkuji za vaše ohlasy, přeji příjemné prožití posledních dnů roku 2014, mezitím vám určitě ještě jednou něco napíšu. :-)

P. P. S. Nemohl ten sníh napadnout od pár dní dříve na Štědrý den?! -_- :-D

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Máte rádi obchodní centra?

Ano
Ne

Komentáře

1 Kájulka Kájulka | 29. prosince 2014 v 18:54 | Reagovat

Obchodní centra mi nijak zásadně nevadí, když nemám náladu na hromady lidí, tak se jim prostě a jednoduše vyhnu :)
Jinak taky hodně záleží jak jsou ty centra postavené, protože například jít do pražského Palladia je podle mě naprostá sebevražda, zatímco třeba Chodov nebo Černý most jsou postaveny tak, aby se tam ty lidi rozprostřeli.
V AFI se mi nakupuje relativně dobře a  nikdy nemám pocit, že by bylo množství  lidí už neúnosné, přestože parkoviště je téměř vždy (i ve všední den v poledne) plné...a jen tak mimochodem vážně si neumím představit jak to na Masarykově náměstí bez AFI vypadalo :D

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 29. prosince 2014 v 19:05 | Reagovat

Pokud kupuju jenom něco k jednomu jídlu nebo mi dojde toaleťák, tak samozřejmě zapadnu do nejbližší sámošky nebo do nějakých potravin nebo večerky, které mám při cestě přes centrum. Pokud ale chci nakoupit na týden nebo nějaký větší nákup čítající položky z více oborů, je obchodní centrum jednoznačně pohodlnější. Nemusím jet tam, hlídat si čas, abych mohla odjet tam, a pak ještě na čtvrté místo. Nebo nemusí to být přímo ani centrum, ale aspoň takový ten "nákupní plácek", kdy je na jednom velkém prostranství několik různých obchodů vedle sebe, ale nejsou v jedné budově. A pokud je centrum na kraji města, tak mi to přijde v pořádku, uvnitř města pak můžou být drobní obchodníci, kam lidi určitě taky chodí, během pracovního týdne asi málokdo má čas a náladu táhnout se takovou dálku s velkým nákupem.

Jinak ale to jen v Plzni, doma na vesnici to máme vyřešené - jedna Jednota a pro něco většího se musí do města, kde je stejně maximálně Penny a Lidl, první obchoďák je asi až po třiceti kilometrech :D

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 29. prosince 2014 v 19:06 | Reagovat

[2]: *při cestě přes centrum města, aby nedošlo k mýlce

4 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 29. prosince 2014 v 19:27 | Reagovat

Nejlíp se čůrá na WC v OC Galerie Myslbek.

5 Jana Jana | E-mail | Web | 29. prosince 2014 v 21:09 | Reagovat

OC maniaci jsou Romové :D šedi na lavičce cely den :-)  Ja je mám rada z důvodu mnoho obchodu na jednom místě - hledám boty ve sleve a nemusím litat po čelem městě. Každopádně zastavam názor, ze OC nemusí byt všude ;-)  jsou lepší nápady ke stavbám :-)

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 29. prosince 2014 v 22:32 | Reagovat

[4]: Jako estetický inspektor záchodové výzdoby to musím prověřit.

7 Hanyuu Hanyuu | Web | 31. prosince 2014 v 10:30 | Reagovat

Na OC je dobré, že je tolik obchodů na jednom místě, ale abych se přiznala, pro mě to není žádná sláva, protože do 90% těch obchodů ani nejdu. Ať už kvůli zboží samotnému nebo kvůli cenám.
Do AFI chodím, ale spíš jsme tam jako puberťáci chodili do New Yorkeru nakupovat trička, co vydrží týden a později jsem chodila hlavně s kamarády nahoru třeba na čokoládu nebo kafe, jinak tam málokdy jdu za účelem fakt něco nakoupit, často si tamtudy jen krátím cestu, abych to nemusela celý obcházet. :D :D

Mimo jiné si pamatuju, jak to vypadalo kdysi bez AFI a je mi toho tam tak trochu líto. Najednou tam straší taková hajtra obrovská, ale zase je to pro lidi praktičtější, než hromada rozesetých obchodů všude možně a sama v tom nevidím zase až tak velké zlo, i když převážnou část obchodů tam pravidelně míjím a pochybuju, že se to pro mě někdy změní.

8 Kika Kika | E-mail | Web | 31. prosince 2014 v 17:26 | Reagovat

nesnáším nákupní centra, ale jen kvůli tomu, že jsem tam dělala... (nejvíc mě pobavilo, když mě kluk chtěl v poslední době pozvat na rande do vaňkovky - nákupní centrum v Brně - to jsem dostala záchvat smíchu - takže ano, jsme národ OC-maniaků... (pozn. pod čarou - odmítla jsem ;) )

p.s.: škoda, že to o pár stovek letos nevyšlo, tolik jsem Ti přála aby klapla ta jubilejní návštěvnost ;)

9 David David | E-mail | Web | 31. prosince 2014 v 20:56 | Reagovat

[8]: Díky, to jsi hodná. :-) Ale nevadí, můj tip byl konec roku nebo začátek dalšího, tak to vypadá na druhou možnost. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama