Musíte nás respektovat, protože my vás nebudeme

13. března 2015 v 21:00 | David |  Názory
Edit 15. 3. 2015, 0:50 (drobné úpravy, které jsou vyznačeny v článku)

Po skoro měsíční pauze jsem rozhodl pro napsání dalšího názorového článku. Ač se to na první pohled nezdá, téma je více než aktuální. Jelikož se jedná o typ článku, ve kterém mě vaše názory zajímají mnohem více než u těch ostatních, budu velmi rád, když se v komentářích zapojíte do diskuze...


Jak již bylo zmíněno na začátku, důvodem proč jsem se rozhodl napsat článek, byla reakce na aktuální situaci. Myslím si, že vám nemusím dlouze představovat Islámský stát (IS), neboť jsou o něm plné noviny. Tito teroristé nejenže válčí ve svých oblastech, ale zdá se mi, že jsou velkou hrozbou nejen pro Evropu a možná i celý svět. Ale abych se držel tématiky respektování... Ať jde o teroristy z IS nebo "obyčejné" muslimy, strašně mně vadí, když emigrují ze svých zemí k nám nebo jinde a požadují dodržování jejich tradic, vůbec nerespektují tradice naše nebo jiných evropských zemí. Ale co by se stalo, kdybychom my Evropané emigrovali do jejich islámských zemí a prosazovali naše tradice? Poslali by nás NĚKAM, a to je ještě ta lepší verze, možná bychom takovou drzost vůbec nepřežili...

Naštěstí ne vždy je to tak černé, jak se může zdát. Už jsem četl několik obdivuhodných případů, třeba že v Praze zakázali vykonávat činnost zdravotní sestře - muslimce - která chtěla při práci nosit hidžáb (šátek zakrývají pouze vlasy; před editem mylně uvedena burka). Tak by to mělo být pořád, aneb když oni nechtějí respektovat nás, my nebudeme je. Ale aby tento odstavec nebyl moc pozitivní, vyvážím to opět negativem. Dnes jsem na zdi jednoho z FB přátel zahlédl odkaz na článek, jehož nápis informoval o cíli Islámského státu vypálit Evropu. No coment.

V poslední době si říkám, že ti "naši" Romové jsou oproti IS úplní svatoušci. Zatímco pro muslimy je slovo respekt zcela cizí, u nich to tak špatné myslím není. Sice se říká, že jsou dost nepřizpůsobiví, berou sociální dávky v astronomických výších, i tak se podílí na kriminalitě (lehčí i těžší) především za účelem získání dalších peněz nebo neplacení atd. Přes tu všechnu pravdu se vždy najdou světlé výjimky, pro které to vůbec neplatí. Největší rozdíl vnímám v tom, že nemají takový agresivní styl, jako individua z IS. Jenže když si to tak vezmete, mnoho problémů s Romy je především díky tomu, že náš stát nastavil velmi špatný politický systém. Kdyby si čeští politici vzali inspiraci třeba ze Švýcarska, kde platí rovné podmínky pro všechny, hned by to bylo jiné kafe, ale to se určitě jen tak nezmění. Romy však nevidím jako velkou hrozbu, spíše zmíněnou organizaci IS. Nejhorší na tom všem je zabíjení nevinných lidí...

Více bych asi nechtěl (raději) dodávat. A aby to nebyl moc krátký článek, rozhodl jsem se, že jej ještě doplním o to, jak to s respektováním vůči okolí (známým a neznámým) mám já. Kdo mě dobře zná, ví, že respektování je něco, co mi vůbec není cizí. Ať jste cokoliv: hiphopeři, vegetariáni, SWAG-eři, křesťané atd. atd. atd., nikomu nic nevyčítám a plně to respektuji. Myslím si, že každý by měl dělat jen to, co se mu líbí a dělá ho šťastného. Samozřejmě, že jsou věci, které nám přes vypětí všech sil radost nepřinesou (např. chození do školy/práce apod.). Taktéž je velmi důležité nenechat se ovlivnit. To, že jiné koníčky přinesou jinému člověku 100% spokojenost, ještě to 100% neznamená, že to přinese stejnou spokojenost i vám. Moc se mi nelíbí, že některé skupiny (např. vegetariáni) vyjadřují svá vyznání vůči ostatním až moc agresivně, byť je chápu a na samotné myšlence nevidím nic špatného (ba naopak), jen mi jde o princip. Přece jen bych možná našel něco, co nerespektuji. Obecně nerespektuji cokoliv, co nerespektuje ostatní a neumožňuje jim svobodu života - právě IS je myslím bohužel dobrým příkladem...

---

P. S. Tak to je ode mě vše. Jak už bylo předesláno v úvodu, budu rád, když se zapojíte do diskuze v komentářích. Pro začátek můžete začít hlasováním v anketě, aneb zda považuje IS za velkou hrozbu do budoucna (především pro Evropany). Své hlasy můžete zdůvodnit v komentářích (proč ano/ne/nevíte), příp. se vyjádřit v jiné rovině ohledně Islámského státu, Romů a jiných skupin. Stejně tak můžete uvést, jak (ne)umíte respektovat ostatní (především vaše známé), nebo dodat cokoliv jiného k tématu. Za vaše reakce vám předem děkuji, mějte se pěkně! :-)

P. P. S. Edit: Omlouvám se za několik polopravdivých či zcela nepravdivých informací. Ať je to jak chce, šlo mi hlavně o téma respektování obecně, de facto bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženské vyznání atd.

---

TIP NA ČLÁNKY

 


Anketa

Myslíte si, že Islámský stát je do budoucna velkou hrozbou nejen pro Evropu?

Ano
Ne
Nevím

Komentáře

1 arzenal arzenal | Web | 13. března 2015 v 23:38 | Reagovat

No, rozhodně souhlasím v tom, že je naprosto hloupé úplně submisivně "respektovat" vše na jejich straně, když od nich respekt nedostaneme. Nevím, zda bych se pouštěla do velkých tvrzení, že je IS "velkou" smrtící hrozbou, ale problém to určitě je, a mě osobně hlavně vadí, že proti tomu nikdo nic nedělá, že neustále klopíme uši a ustupujeme a to není dobré. Neříkám nepouštět je sem anebo je vyhladit, říkám hlavně stát za svým, neustupovat jim a donutit je pochopit, co je ten respekt cizích zvyklostí.

Kdybych jela do cizí země, taky bych tam po ostatních nechtěla, aby skákali podle toho, co já považuju za správné nebo na co jsem zvyklá. To mi přijde jako čistá píčovina, jinak se tomu říct nedá. Kdybych jela d Islámské země, zahalím se klidně od hlavy k patě, problém by mi to nedělalo, ale i oni by měli respektovat to, jak to chodí u nás.

Prostě celkově moc nemusím tenhle multikulti trend v dnešní době... Mám ráda pestré tradice a líbí se mi, jak dělají různé regiony světa jedinečnými, za chvíli to všechno kvůli té multikulturní sračce vymizí. :/

2 Robka Robka | E-mail | Web | 14. března 2015 v 8:02 | Reagovat

Pleteš dohromady hrušky a jablka a hážeš všechno do jednoho pytle. Teroristé z IS a muslimové nejsou jedno a totéž. Teroristé nerespektují ničí tradice, ti zabíjejí - a světe div se - především v zemích, kde žijí muslimové. Jen se o nich nepíše každý den v novinách. Když si zadáš do Googlu Boko Haram a Nigérii, zjistíš něco o tom, že právě tato sekta letos v lednu zavraždila v Nigérii 2000 lidí, převážně muslimů.
Dále... Dost mě vytáčí věty o tom, jak muslimové nerespektují naši kulturu a naopak my tu jejich ano. Proč jich tolik odchází kupříkladu do Francie? Pochází totiž z jejích bývalých kolonií. Zrovna na Africe se naše civilizace opravdu vyřádila, tam bych o nějakém respektu k tradicím vůbec nemluvila. Zkus si zjistit něco o důsledcích kolonializmu v afrických zemích.
Teď ještě jedna věc - píšeš, jak je fajn, že u nás zakázali pracovat zdravotní sestře, která nosila burku. To je nesmysl. Slyšela jsem o tom případu a šlo o studentku nosící hidžáb (což je šátek, zakrývající pouze vlasy). Trochu rozdíl. A nevidím důvod, proč bychom měli tohle zakazovat, nejde přece o nějaké naše omezení. U nás je v ústavě deklarována náboženská svoboda, tudíž by měli i muslimové (kterých je tu hrstka) mít možnost dodržovat svá pravidla. Nošení šátku není ničím, co by ohrožovalo naši svébytnost. Naopak bych tento zákaz viděla jako neschopnost respektu k jiné kultuře a už vůbec by to nemělo být vnímáno jako chvályhodné.
Je to dost složitá problematika a je dobré (pokud o tom chceš psát) zjistit něco víc, než jen všeobecné řeči lidí, co si nevidí na špičku nosu. O boji proti teroristům se začalo mluvit až ve chvíli, kdy přímo ohrožuje Evropu, což je asi taková naše specialita. Dokud se nás to netýká a je to daleko, tak se o to nezajímáme.

3 baywatchnights baywatchnights | E-mail | Web | 14. března 2015 v 8:17 | Reagovat

[2]: Jojo, náboženská svoboda.
Když by ty dvě muslimky během vyučovací hodiny odešly ze třídy na chodbu a tam poklekly a obrátily se k Mekce a byly třeba půlku vyučovací hodiny takto mimo třídu, tak to není svévolné opuštění vyučování, ale "náboženská svoboda", žeáno.

V některých francouzských školách se vaří výhradně tzv. halal jídlo, protože muslimáky "uráželo", když by měli jít byť své halal jídlo, ale z provozovny, kde se vyrábí i "nehalal", žeáno. Svoboda jak vyšitá.

Souhlas s článkem.
Kdybych měl obchod, tak do něj zakážu vstup zahaleným ženám. Co já mám vědět, zda nejde o převlečeného zloděje. Do kasín se nesmí v čepici, do čerpací stanice se nesmí s motorkářskou helmou na hlavě. Podle stejné logiky se zahalen nesmí do obchodů.

Nebo copak copak, tohleto je tzv. náboženská svoboda, ale motorkářskou/čepičářskou svobodu nám odpírají? Asi napíšu Šabatové, ať se na to koukne. :-P

4 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 14. března 2015 v 9:23 | Reagovat

Jakým způsobem sestra v burce nerespektuje ostatní a neumožňuje jim  svobodu jim svobodu života?? Jak pak můžeš napsat, že respektování je něco co ti není cizí?

Rovné podmínky pro všechny jako ve Švýcarsku podle tebe vyřeší romskou otázku? Přístup k dávkám mají naprosto stejnej jako kdokoliv z nás - tady rovný podmínky jsou, ok. Ale zkus srovnat sedmiletýho romskýho kluka a sedmiletýho neromskýho kluka. Opravdu oba potřebujou stejnou (rovnou) podporu k tomu, aby se začlenili do vzdělávacího systému? A dvacetiletýho romskýho a neromskýho kluka při hledání práce?

Vytočil jsi mě do vývrtky :)

5 Egoped Egoped | E-mail | Web | 14. března 2015 v 9:31 | Reagovat

No ty vogo! Většinu už napsala Robka, takže mi ušetřila trochu času a nervů. Čekal bych, že dneska už snad každý ví, co v aktualnim deni znamená pojem Islámský stát, ale po tomhle článku si tak jistej už nejsem.. Dopurucuji před dalším názorovým článkem více studia :)

6 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 14. března 2015 v 9:33 | Reagovat

Tak prý mám ubrat jeden otazník.

7 Egoped Egoped | E-mail | Web | 14. března 2015 v 9:37 | Reagovat

A ještě bych se chtěl optat, jak jsi myslel to "vůbec nerespektují tradice naše nebo jiných evropských zemí"?

8 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 14. března 2015 v 12:00 | Reagovat

[7]:
Z tradic mám nejraději tu katolickou o Koniášovi, jak pálil ty knihy.

9 Kika Kika | E-mail | Web | 14. března 2015 v 22:41 | Reagovat

tohle je strašně moc obsáhlé téma, mohla bych o tom napsat komentář o rozsahu 50 A4 :-) ale ve zkratce, taky mi vadí, když někdo nerespektuje svobodu ostatních a musím se přiznat, že mi nastalá situace občas nahání hrůzu... :-(

10 David David | E-mail | Web | 15. března 2015 v 1:22 | Reagovat

[2]: Asi si to pletu, ale mnohokrát jsem viděl terotisty v muslimském stylu. Proto jsem si myslel, že to jsou muslimové. S tím hidžábem máš pravdu, taky se mi zdálo, jestli nepíšu kravinu a fakt že jo...

[4]: Sestra nerespektuje naše tradice. Myslíš si, že kdybys v islámské zemi byla zdravotní setrou bez hidžábu/burky, tak jim to nebude vadit?
Ad Romové: no právě že tu větší podporu si zalouží český 7letý kluk než ten romský. Už tolikrát jsem četl, jak chudáci české děti sbírají víčka z PET láhví, aby se někomu složili na invalidní vozík, ale naši r. spoluobčané dostanou za nic více - to je fér?

[7]: No nechtějí se vůbec nebo skoro vůbec přizpůsobit. Jak jsem psal výše, když my bychom neuspěli u nich, proč oni by měli u nás?

---

Jinak se omlouvám za polopravdivné či nepravdivé informace. Ono ať je to jak chce, šlo mi hlavně o respektování obecně. Když v muslimské zemi nebudou v žádném případě respektovat naše tradice a my se musíme přizpůsobit, což plně chápu, pak u nás nemůžou chtít, ať my se přizpůsobíme jim. Kdyby nám chtěli vyhovět, myslíte, že my bychom jim nechtěli?

Taky by mě zajímalo, jestli máte nějakou životní zkušenost, kdy jste se museli dlouhodobě 100% podřizovat druhému člověku, ale on to vůči vám neudělal ani z procenta? To je ta hlavní myšlenka článku: PROČ mám respektovat někoho, kdo nebude (skoro) vůbec respektovat mě?

11 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 15. března 2015 v 10:24 | Reagovat

[10]: Proč myslíš, že tím nerespektuje naše tradice? Respektovat je může, i když realizuje ty svoje. To, že by to v islámské zemi vadilo neznamená, že to musí vadit i u nás.

Já ti nerozumím. V článku jsi chtěl rovné podmínky jako ve Švýcarsku a teď píšeš, že bys zvýhodnil českého kluka.  Čeho dostávají naši romští spoluobčané podle tebe víc?
Poznámka s vozíkem je mimo mísu. Ale mimochodem, často je sbírají pro toho českého kluka i romské děti.

A proč respektovat...protože je to důležitá hodnota.

12 Kája Kája | Web | 15. března 2015 v 11:00 | Reagovat

V tom případě, když byla tvá informace o burce mylná, nechápu, v čem je problém. Burka opravdu není zrovna ok, když vůbec nevidíme, kdo se skrývá uvnitř, ale šátek? To je jako zakázat Katoličce nosit na krku křížek... V lékařském prostředí je to asi trochu složitější, ale kdyby měla nějaký speciální jen pro nošení v nemocnici, proč ne?

13 Egoped Egoped | E-mail | Web | 15. března 2015 v 11:21 | Reagovat

[10]: To jsi zopakoval jen to, co už jsi psal. Já bych chtěl prosím slyšet nějaké konkrétní příklady toho nepřizpůsobení a potlačování našich "tradic" - což je sám o sobě dost široký pojem.

Argumentace ve stylu, proč my (Evropa) bychom u nás doma měli, když oni (muslimske zeme) u nich nechteji, je taková vachrlatá. Přitom dost častá.  Chceme tedy být stejná společnost jako je ta jejich co se respektu týče?

14 David David | E-mail | Web | 15. března 2015 v 12:40 | Reagovat

[11]: Když chtějí obsadit celou Evropu s cílem prosadit jejich tradice, tak nevím, jestli se lze o nějakém respektování bavit. Jo, kdyby tu přišli, žili si podle svých tradic a nikoho s tím neotravovali, tak je to OK.

Je fakt, že romský kluk za nic asi nemůže, ale spíše jde o jeho rodiče, že nepracují a berou astronomické sociální dávky, běžní poctiví čeští rodiče nic takového nedostanou. Takže až budou Romové žít jako my, vlastně budou na tom hůře než teď. To dává logiku?

[13]: Třeba stavění mešit. Na jednu stranu chápu, že potřebují mít svoje místečko na modlitby atd., ale na druhou mi přijde, že ta jejich víra je nám vnucována - násilně i nenásilně. Až bude mešita na každém druhém rohu, asi to nebude nejlepší že...

---

Zajímalo by mě, jak byste nejen vy dva chtěli vyřešit aktuální situaci, aby to nedopadlo nějak špatně?

15 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 15. března 2015 v 12:52 | Reagovat

[14]: Kvalitnější multikulturní výchovou ve školách. Kdyby ji lidi jako ty absolvovali, tak by z nich potom snad nepadala taková "moudra".

Jinak opakuju, že romové mají nárok na úplně ty samé sociální dávky co neromové. Astronomické mi nepřijdou.

16 Egoped Egoped | E-mail | Web | 15. března 2015 v 14:01 | Reagovat

[14]: Tohle je hrozně rozvleklé téma na řešení v pár větách, ale aspoň pár kolovrátkových bodů. Ano, existuje značná část muslimů, kteří by chtěli, aby se islám rozšířil nejlépe po celém světě, protože ho považují za ten nejlepší směr pro společnost a všech aspektů života lidí v ní. Stejně jako snad každá jiná ideologie. Západ by zase rád vyvezl své hodnoty na co největší plochu a tak dále. Důležité je rozlišovat, jaké metody k tomu kdo využívá.

Pokud je to silou, je to špatné, na tom se asi shodneme. IS se vydal touhle cestou, začal si kreslit mapu světa s označenými částmi, které by chtěl mít nakonec pod svoji vládou. Stejné plány si maloval i třeba Hitler. Rozdíl mezi nimi byl v tom, že IS je samozvaný útvar, teroristická organizace nemající oporu v žádné vládě v regionu ani jinde.

Možnosti pro zvýšení vlivu a zároveň jeho obrana je v demokracii, kterou si chceme zachovat, prosazujeme ji a hájíme se jí. Píšeš, že stavění mešit je příklad pro nepřizpůsobování se našim tradicím a propagováním těch jejich. To jako vážně? Jsem čekal něco lepšího :) Máme tu přece kostely různých církví, synagogy, proč ne i mešity? Mimochodem zrovna dneska se ve médiích objevila zpráva o útoku na dva kostely v Pákistánu. Ano, i tam jsou :)
Jasně, když bude mešita na každém rohu, tak se taky nebudu radovat, ale do háje, to je přece naprosto nereálná představa, copak to nevidíš? Asi jako že když se postaví v Pákistánu kostel, tak se dá čekat, že bude brzy na každém rohu kostel i tam? Tohle strašení mi hrozně vadí.

Máme tu přece platné zákony, které jsou dodržovány a pokud ne, tak za ně stihne trest. Na tohle se hrozně zapomíná a malují se katastrofické dopady. Pokud budou chtít muslimové nebo jakákoliv jiná skupina prosadit do zákona něco svého, musí podstoupit celý demokratický postup jako všichni ostatní.

Což je i odpověď na tvoji poslední otázku. Nevidím, že by aktuální situace byla potřeba nějak řešit, protože nevidím její nebezpečí v tomhle ohledu.

17 Egoped Egoped | E-mail | Web | 15. března 2015 v 14:14 | Reagovat

Ještě jedna věc k IS - proti němu bojuje koalice muslimských států. Jordánský král nedávno prohlásil na nějakém summitu (myslím že EU), že je potřeba, aby se s IS vypořádaly samotné muslimské země. Mimochodem právě Jordánsko provádělo např. nálety (nevím jestli stále) na pozice IS. Určitě jsi slyšel o upáleném pilotovi - právě jordánském. Irácká armáda se mlátí s IS, atd atd.. Není to tak, že by arabové IS nějak podporovali, naopak...

18 Robka Robka | E-mail | Web | 15. března 2015 v 15:50 | Reagovat

[10]: Jdu zřejmě s křížkem po funuse, ale přece - proč tedy píšeš o něčem, o čem vlastně nic nevíš? Tvé odpovědi typu "sestra nošením šátku nerespektuje naše tradice" jsou poněkud vedle. Jde přece o náboženskou svobodu, svobodu vyznání, tudíž zákaz nošení šátku z důvodu náboženského vyznání může být brán jako porušení základních lidských práv. Ty jsou zakotveny v ústavě. To, že v muslimských zemích je to jinak, ještě neznamená, že to musí být tak i u nás. Mě hrozně baví, jak všichni křičí - když ne oni, tak my taky ne! Oni nerespektují, oni berou astronomické dávky, Romové automaticky nepracují (tudíž proč bych měl podporovat nějakého romského kluka, když jeho rodiče mají příjmy, o nichž se nám nezdá), oni chtějí mešity, nepřizpůsobí se... To jsou fráze, které si člověk přečte na Novinkách a rozpálí se přitom do běla nad zabedněností některých pisatelů. Znáš v ČR nějakou muslimskou komunitu, která vyžaduje na každém rohu mešitu a požaduje abychom se jim ve všem přizpůsobili?
Ad IS, myslím, že Egoped už to napsal dost srozumitelně. Je jen problém, že zbraně se k IS dostanou ze západních zdrojů, jak se o tom píše třeba zde: http://www.literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/19443-pro-zapad-na-ukrajin-vyzbrojuje-islamsky-stat-
Tak kdo potom má zájem na tom, aby IS padl? (pokud by byla vůle, už by se to stalo dávno, ale to by nesměly být na prvním místě peníze).

19 David David | E-mail | Web | 15. března 2015 v 20:08 | Reagovat

[16]: "Máme tu přece platné zákony, které jsou dodržovány a pokud ne, tak za ně stihne trest." - myslíš, že to je v naší zkorumpované zemi nějaká překážka? :D Když budou chtít (budou mít kontakty), tak klidně budou mít mešity na každém rohu. Ale souhlasím, že to přeháním...

20 Egoped Egoped | E-mail | Web | 16. března 2015 v 10:12 | Reagovat

[19]: Ach jo, ach jo. A když budou chtít (budou mít kontakty), tak protlačí do zákona i šariu, viď?

21 David David | E-mail | Web | 16. března 2015 v 10:37 | Reagovat

[20]: Všechno je možné, v tomto státě se už není čemu divit...

22 Kája Kája | Web | 16. března 2015 v 13:50 | Reagovat

Good night wihite pride

23 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 20. března 2015 v 17:32 | Reagovat

Mně se zdá, že všechny tyhle problémy vycházejí jednoduše z toho, že jakmile je jeden agresivní a ten druhý ne, okamžitě druhého přestává respektovat a myslí si, že on je důležitější. A pro to nemusím chodit do nejvyšší politiky nebo tak, stačí jít jenom k sobě a vnímat, že jakmile sedím v kupé s uřvanou babkou, ona babka si okamžitě začne nárokovat právo řvát proto, že já sedím potichu a neříkám nic a ona se tedy tváří průbojněji a automaticky si připadá jako víc v právu. Prostě lidem co jsou vidět připadá, že mají právo otravovat ty, co se spokojí s neviditelností.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama