Do čeho stáčet nápoje?

26. dubna 2015 v 8:00 | David |  Názory
Asi mi to budete těžko věřit, ale tento článek mám v rozepsaných již od srpna loňského roku. Překvapivě se na něj dostalo až dnes. Nebylo to však tím, že to té doby jsem měl o čem psát (že bych v rozepsaných měl asi 40 článků), ale spíše naopak. :-D


Jak už mnozí víte, již několikátým rokem brigádničím v pivovaru (letos to je již šestým rokem). Nutno podotknout, že se jedná především o letní prázdniny, avšak i mimo léto se občas něco najde. Není se čemu pak divit, že člověk v průběhu nudné směny přemýšlí nad různými (ne)smysly. Některé myšlenky nejsou publikovatelné, některé však ano. Bohužel (pro vás, pro mě bohudík) vám řeknu o nápadu, který rozhodně publikovatelný je. :-)

Tehdy v létě jsem si vzpomněl na svá dětská léta. Nealkoholické nápoje (limonády, minerálky atd.) byly především ve skleněných láhvích. Dnes na ně narážím opravdu minimálně (nedávno jsem z jedné takové pil). Také jsem si vzpomněl na to, že kdysi na jednom místě v obci byl jeden kontejner na sklo, jeden na plasty a možná ještě nějaký. A dnes? Dva na sklo a pět na plasty, přičemž ty plastové se plní velmi rychle. Tak si říkám, že je někde něco špatně. Spotřeba plastů se zvyšuje a dalším přidáváním kontejnerů by se jen podporoval tento - podle mě nehezký - trend.

Srovnání nápojových obalů

Vymyslel jsem, že by se měl zvýšit podíl (vratného) skla, ideálně tak kolem 40 - 50 %. Podotýkám, že se bavím především o obalech pro nealkoholické nápoje, s alkoholem je to vyřešeno relativně dobře. Je fakt, že každá varianta má své klady a zápory, takže nelze stanovit jeden optimální obal pro všechno se 100% podílem. V následujících odstavcích ve stručnosti uvedu, co jsem se o jednotlivých obalech dozvěděl z internetu.

(Vratné) sklo
Sklo je označováno jako ideální materiál. Snadno se recykluje, recyklací neztrácí svou kvalitu. Při jeho výrobě lze použít 50 - 90 % střepů, je nutné dát pozor na čistotu a druh (barvu). Nevýhodou je především jeho hmotnost a u vratného skla (láhví) nutnost většího počtu obalů v oběhu. Nevratné sklo ztrácí většinu (i neuvedených) výhod.

PET láhve
V současnosti nejrozšířenější materiál. Jeho hmotnost je oproti sklu velmi nízká. Výhoda tohoto materiálu se zvyšuje jeho opakovaným použitím (nejde o recyklaci, např. vypiju minerálku a pak si do ní načepuji mléko). Problematická je jejich recyklace (technologie, náročnost třídění, ekonomika). Recyklací se kvalita materiálu snižuje.

Nápojové kartony
Výhodou je opět nízká hmotnost, logistika (při přepravě eliminace "hluchých" míst). Z pohledu životního prostředí je problematické jejich složení (výroba z několika vrstev). Po recyklaci je jejich využití dost omezené.

Hliníkové plechovky
I zde přináší nízká hmotnost velkou výhodu. Tento materiál je na výrobu velmi energeticky náročný, vzniká při ní mnoho toxického odpadu. Po recyklaci se snižuje jejich hodnota.

Spotřeba energie
Následující tabulka uvádí srovnání výše uvedených obalů, konkrétně spotřebu energie v jejich životním cyklu. Prohlédněte si to, já se k tomu vyjádřím níže.


Vyhodnocení

Když se na to tak dívám (především na graf), tak sice je fakt, že vyrábět vratné sklo vyjde energeticky (a tedy i ekonomicky) nejlépe, avšak překvapuje mě, že u velkých PET láhví je rozdíl tak malý. Pak se není čemu divit, že PET láhve tvoří většinu. Hmotnost vítězí nad ekonomikou a životním prostředím. I tak si myslím, že výrobci by mohli podíl skleněných láhví zvýšit. Když půjdu na čundr (výlet), je jasné, že místo 2l PET-ky nepotáhnu 4x 0,5 l skla, avšak pro domácnost by to neměl být velký problém. Při velkém nákupu se to na celkové hmotnosti projeví opravdu minimálně. Podle grafu i uvedených poznámek je jasné, že by se měl co nejvíce snížit podíl plechovek. Co jde do nich, jde snad vždy i do skla nebo PET láhve. Divím se, že není vratná záloha na tvrdý alkohol, u vína jsem na to občas narazil. V jednom článku jsem četl "nejlepší obal je žádný obal", ale to už je tak trochu extrém. :-)

Festivalové kelímky

A na závěr ještě jedna drobnost. I když se mi moc nelíbí aktuální stav ohledně plastů, přece jen musím velmi vyzdvihnout jednu věc, která se čím dál více rozšiřuje po celé republice (především na festivalech). Jedná se o vratné kelímky. Přijdete ke stánku a k ceně nápoje (většinou piva) zaplatíte poplatek (průměrně 50 Kč) za kelímek jakožto zálohu. De facto pijete pořád ze stejného kelímku, i když vám ho ve stánku vymění za čistý. Po skončení akce ho můžete vrátit a dostanete 50 Kč zpět. Když ho zničíte nebo ztratíte, vaše smůla - nedostanete nic. Výhody: žádný bordel na zemi (nechodíte po kelímcích, ale po trávě/blátě), opětovné použití (kelímky se pak umyjí a použijí pro příště). Tím se předtím jednorázové kelímky rozhodně pochlubit nemohly.

---

P. S. Jelikož se jedná o názorový článek, doufám, že se vašich reakcí sejde co nejvíce. V anketě můžete hlasovat, který nápojový obal je podle vás nejlepší, v komentářích můžete napsat proč (uveďte i konkrétní nápoj). Jaká je situace s kontejnery ve vašich obcích či městech? Jak se vám líbí nápad s festivalovými vratnými kelímky? Třídíte odpad? Tady očekávám jen pozitivní odpovědi, ale i tak v případě negativní budu rád za důvod. Můžete napsat i o čemkoliv jiném k tématu. Na vaše případné reakce se budu těšit a předem za ně děkuji, mějte se pěkně. :-)

---

TIP NA ČLÁNKY

 


Komentáře

1 Kika Kika | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 21:18 | Reagovat

k petkám - jedna známá povídala, že prý, když do petky naleju třeba 5x i čistou vodu, tak se tam začnou postupem uvolňovat nějaké látky a ta voda tam začne hnít. Takže tolik k tomu "domácímu opětovnému použití" :-)

btw já mám v rozepsaných taky některé články už od srpna minulého roku - a taky to není tím, že bych jich tam měla 40 ;)

2 Any Any | E-mail | Web | 26. dubna 2015 v 21:24 | Reagovat

Povedený článek. :-)

3 Kája Kája | Web | 26. dubna 2015 v 21:30 | Reagovat

Jj, zajímavě jsi to rozebral (popsal). Myslím, že nejlepší jsou skleněné láhve. Na čundry (výlety) je pak lepší použít kvalitnější (pevnější) láhve, které se dají používat opakovaně a dají se mýt v myčce, takže se nemusí po několika užití přestat používat (vyhodit) jako obyčejné PETky, jak už říkala slečna v prvním komentáři.

4 David David | E-mail | Web | 27. dubna 2015 v 17:41 | Reagovat

[1]: Asi něco na tom zahnívání bude, protože vždycky čuchám k flašce, jestli nesmrdí a pokud smrdí už hodně, tak ji vyhodím a koupím novou. Smrdí po několikátém použití nejen z vody. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama