Poutě: zábava nebo okrádání?

30. dubna 2015 v 20:20 | David |  Názory
Doberská pouť je jedna z nejvýznamnějších akcí naší obce. Jak věrní čtenáři ví, o poutích jsem v minulosti psal deníkové články. Letos však udělám výjimku, neboť k tomu mám několik dobrých důvodů. Zážitky z letošní pouti, která proběhla minulý víkend, mě přinutily k sepsání tohoto názorového článku.


Na začátek musím uvést, že na tradiční poutě chodím každý rok s velkou oblibou. V posledních letech chodíme v partě kamarádů, složení a počty se různí. Za velkou náhodu považuji to, že letos i loni jsme se sešli ve stejné čtveřici, i když bylo pozváno mnohem více lidí. Nemám problém zajít i do daleké minulosti, kdy jsem ještě chodil na zdejší základní školu a k nám do třídy chodil jeden ze synů velmi dominantního kolotočáře. Myslím si, že dnešním článkem nepřinesu extra nic nového a světoborného, ale k zamyšlení to jistě je. Doufám, že o tom všem také popřemýšlíte. :-)

Nemůžu si stěžovat na to, že jedna atrakce stála před 8 - 10 lety X Kč a dnes stojí 2 * X Kč. Přiměřené zvedání cen vzhledem k inflaci vítám, ale nic se nesmí přehánět. Pokud si dobře pamatuji, v posledních zhruba 3 letech se ceny většiny atrakcí nezměnily, ovšem letošek přinesl u mnoha atrakcí zdražení. Myslím si, že kdyby kolotočáři chtěli, mohli by zdražit třeba jen ze 40 na 45 Kč, ale to by pro ně bylo asi moc "neestetické". Kupodivu těžko najdete atrakci, jejíž cena končí na číslici 5. Pak se není čemu divit, že v tom spíše než zábavu vidím okrádání (zábavné okrádání?).

Má oblíbená atrakce Mega Star (taková ta lavice) zdražila ze 40 na 50 Kč, autodrom z 50 na 60 Kč, za horskou dráhu (určenou především pro děti) zaplatíte 40 Kč, i když si podle mě takovou cenu ani zdaleka nezaslouží. A tak bych mohl pokračovat dále. Kuriózní na tom je, že nezdražily všechny atrakce. Třeba takový Extreme (opravdu extrémní), který můžete vidět na fotografii níže, si stále drží svou cenovou hladinu 80 Kč. Podle mě je snaha kolotočářů vytřískat z návštěvníků co nejvíce na atrakcích, které jsou nejvyhledávanější, což je dost smutné. Věřím, že kdyby kolotočáři nezdražili, měli by i tak hodně velké tržby, kór při takovém krásném počasí, které letos panovalo.

Atrakce Extreme. Jedná se o fotografii z roku 2012, kdy se na naší pouti objevila vůbec poprvé a nechyběla ani další roky včetně toho letošního.

V jednom občerstvovacím stánku jsem zpozoroval velkou absurditu. Kromě jiných nápojů tam prodávali ledový čaj s broskví (0,5 l) z LIDLu, který v onom obchodě pořídíte kolem 8 Kč. Možná mi nebudete věřit, ale zákazníkův ho nabízeli za 25 Kč! To ještě není tolik absurdní. Na úplně stejném místě prodávali 0,5 l točené Kofoly za 25 Kč, což je naprosto luxusní cena. S tím čajem je to krásný příklad oblbování a okrádání lidí (oproti atrakcím o tom nelze mít sebemenší pochyby).

K tomu všemu bych závěrem napsal, že jasně, asi těžko najdu "levnou pouť". Ale chce se to opravdu zamyslet, jestli podporovat okrádání lidí nebo ne (a jak vidíte, nejde jen o atrakce). Bohužel je vyloučené, abych po kolotočářích chtěl menší cílení na zisk. Na úplný závěr přece jenom jedno pozitivum. I když atrakce Mega Star ("lavice", 50 Kč) uvádí dobu jízdy 3 minuty, kterou jiné atrakce velmi striktně dodržují, my a ostatní návštěvníci jsme se točili něco málo přes 4 minuty. Pak by bylo dobré se zvýšením ceny aspoň o trochu zvýšit dobu jízdy, aby to nevypadlo tak hrozivě. A co já vím, třeba letošní ceny vydrží dva tři roky, což bych celkem ocenil. Ale obávám se, aby to za rok nebylo opět o 10 Kč výše...

---

P. S. V dnešní anketě můžete hlasovat o tom, zda rádi chodíte na poutě ve vaší obci/městě či blízkém okolí. Pokud ano, zajímá mě, jestli jen pasivně (divák) nebo aktivně (jízdy na atrakcích). Pokud patříte mezi ty aktivnější, které atrakce máte nejraději a proč? Pokud na poutě vůbec nechodíte, mohu vědět proč? Jaký máte názor na ceny pouťových atrakcí? To je jen výběr několika otázek, napsat můžete cokoliv k tématu. Předem děkuji za vaše ohlasy a přeji vám pěkné prožití prodlouženého víkendu, který tak pěkný (po stránce počasí) pravděpodobně nebude. :-/

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Chodíte rádi na poutě?

Ano
Ne

Komentáře

1 Opica Opica | Web | 30. dubna 2015 v 21:11 | Reagovat

Ve vesnici kousek od nás bývá v září obrovská pouť, kam se sjíždí celé okolí, tak tam taky vždycky rádi zajdeme. Hrozně se mi líbí večerní atmosféra poutí, světla, kamarádi, mám radost z nějakého vystřelené kytky a tak. Ta tvoje lavice je super, jen já jsem hrozně hubená, takže bych se do sedačky vlezla tak dvakrát :-D takže to se mnou cloumá absolutně pořád a dost to bolí, jak tě to hází zpátky a ty se boucháš o kraje. Poslední roky hrajem na pouti teda sladge hokej :-D protože je to legrace. Akorát máme kolotoče celé letní zkouškové u kolejí a to by člověk nevěřil, jak to člověku dokáže znepříjemnit život. Zvlášť v létě, kdy musíš mít okna dokonářán, aby neumřel vedrem.

Poutě jsou pro mě záležitost posledních cca 5let, protože jako měšťák jsem z domu nic takového neznala. Taky jsem byla párkrát na Matějské i v Prateru (tam bys měl vidět ty ceny! naše vysněná atrakce stála tuším aspoň 13e) a nejradši mám takové ty klasiky. Strašidelný hrad v Prateru (ale musíš najít ten dobrý, některé fakt za moc nestojí) a na Matějské tu starou bílou horskou dráhu, která nikdy nezklame :-).

Občas jsme byli i na nějakém mixéru nebo něčem co jsme označili jako nejšílenější (nejvyšší, nejrychlejší) atrakci, ale už mě to prostě nějak nebere. Z těch cloumacích mi bývá špatně (a to mám prosím sježděnou půlku velkých zábavných parků v nejbližší Evropě kde mi nikdy z ničeho špatně nebylo) :D. Právě jsme asi trochu zhýčkaní z velkých parků, kde na vývoj a údržbu atrakcí jsou obrovské peníze a člověk se pak cítí bezpěčněji, ikdyž se řítí dolů hlavou ve 120km/h v 70m, protože ví, že to není 40let staré, rezavé a bůhví jak na tom šetří. A taky to mají navržené většinou tak, aby to člověk fyzicky zvládal, nikdy jsem tam nikoho neviděla zvracet.

Za mě to teda okrádání není, kdo chce tak zaplatí, kdo nechce nemusí. Takový věci jako s tou Kofolou se dějou i jinde, ne že by to bylo správný, ale stává se to no, co naděláš, každý chce zbohatnout. Snad nevadí, že jsem ti tu stvořila takovou slohovku :-|

2 Mike Mike | Web | 30. dubna 2015 v 21:42 | Reagovat

Poutě nesnáším - moc lidí, moc hluku. :-D

3 Šklíba Šklíba | E-mail | Web | 30. dubna 2015 v 23:19 | Reagovat

Mám ráda poutě, i když jsem na ně chodila jen jako děcko. Nevím na ceny jsem se jako pětiletá nekoukala, ale milovala (a miluju) jsem takový výškový atrakce a podobně. Ruský kolo, autodromy, labutě :-D. Jinak nenávidím věc co se točí, takže smrťáky v podobě mixéru nejsou nic pro mě. Stačí se mi dívat a když si něco koupit, ale je to strašně fajn. Kor ceny jsou dle toho jak lidi potřebují vyžít nebo jak moc si chcou nahrabat a kdo je chytrej koupí si prostě Kofolu a na ledový čaj se vysere. Jinak článek je fajn mě podnítil k tomu, abych zavzpomínala :-D

4 Nekra Nekra | Web | 1. května 2015 v 23:33 | Reagovat

Tak nakoupit levně a prodat draze, to je běžná obchodní praktika (to myslím ten čaj). Na poutě už nechodím, dřív jsme s rodinou chodili, ale jak to tak zdražovali, tak jsme nějak přestali chodit. Jít tam se jen podívat mi přijde zbytečný, takže když se nejdu povozit, proč tam vůbec chodit. Co se týče atrakcí, tak jsem byl dost konzervativní, řetízák, lochneska, autodrom.
Obecně si myslím, že i u zábavy má každý nějakou hranici, kolik za kterou zábavu je ještě ochoten dát. No a když to bude dražší, půjde se zabavit jinak.

5 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 2. května 2015 v 15:33 | Reagovat

Na poutě jsem chodívala ráda jako malá (nebo mladší prostě), kdy jsem si moc neuvědomovala hodnotu peněz a především jsem si to teda sama neplatila. :) Dnes mi ceny přijdou přemrštěné a osobně si myslím, že za ty peníze si můžu pořídit lepší zážitek. Kdybych ale někde narazila na hezkou horskou dráhu a chtěl by jít někdo se mnou, jízdu bych si zaplatila. :) Dřív jsem taky hodně chodila na lavici a tak, ten pocit, kdy prostě letíš, to mě dost bavilo. :D

6 Coneja^^ Coneja^^ | Web | 6. května 2015 v 17:02 | Reagovat

Co 2 * X Kč :) .. Mně přijde že už je to pomalu 10 * XX Kč :D .. Upřímně řečeno poutě vnímám s oblibou tak půl na půl. Občas je fajn si zablbnout, ale přece jenom. Jako chudý studentík si dovolím s radostí jednu, dvě atrakce a jsem ráda, když mi zbyde na cukrovou vatu ... ;)

7 Andrea Andrea | Web | 7. května 2015 v 8:16 | Reagovat

Zajímavý článek.. Hm. Já na poutě moc nechodím, akorát chodím na Žateckou Dočesnou, kde ochutnám z každého piva (taky potom podle toho vypadám :D), ale na atrakce nechodím, ale vždy si zaplatím 20 Kč za "Štěstíčko" :D. Ale jinak na poutě nechodím. Výjimečně.

8 PhD PhD | E-mail | 7. května 2015 v 14:21 | Reagovat

Poutě mi až tolik nevadí, ale cirkusáci..., tam jdeš jednou a pak mi to přijde pokaždé stejné. Byl jsem jednou v cirkusu v Praze-Stodůlkách, zrovna tam kotvil slavný Berousek. Program ucházející, ale za prohlídku zvířat chtěl ještě zaplatit něco navíc.
Loni jsem byl s partnerem na brněnských atrakcích. Říkal jsem si, že je to jednou za čas, tak co bychom se nebavili :-) . Ale některé atrakce byly předražené. Mně se to vymstilo ještě tak, že jsem na elektrických autíčkách přišel o mobil, ale druhý den jsem si pro něj byl :-D . Každopádně, kdyby ty atrakce byly levnější, necháme tam víc peněz a zvládneme toho víc, protože pocitově z toho máš víc zážitků.
A taková zajímavost: ještě než se zrušil zábavní park v Praze v Edenu, byla tam horská dráha, která měla něco přes 4 km. Ta současná v Holešovicích má sotva desetinu.

9 Jindra Jindra | 7. května 2015 v 22:51 | Reagovat

Musí to ty lidi uživit, jinak by museli skončit. Spočítej si, kolik je tam zaměstnanců, jejich platy a odvody, daně atd., nafta, cena strojů a jejich opravy, revize, prostě nemyslím, že by to bylo nějaké rýžování. A pití za 25 Kč taky není nic drahého, na jakékoli akci a v jakémkoli podniku. To nejde srovnávat s nákupem v obchoďáku. Kafe za 100 Kč nebo pivo na 250 Kč, co občas vidím cenovky, to je teprve okrádání.

10 David David | E-mail | Web | 8. května 2015 v 0:13 | Reagovat

[9]: Když pak vidím majitele atrakcí, jak si jezdí v Mercedesu, asi to nebude případ jako u většiny rodin: "tak tak jsme si vydělali na živobytí"

11 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 15. května 2015 v 10:54 | Reagovat

Jako malá jsem ráda na atrakce chodila, nezastavilo mě ani to, že snad ani v jediném případě jsem na "trojce" nedokázala pořádně zapnout pás... teda ona to byla spíš taková gumová hadice na sponu a bezpečnost očividně stála za kulový, ale teď už mě to pár let nebaví a už bych na žádnou pouť nešla. Stačí menší město a člověk se tam v davu šine rychlostí tři kroky za minutu nebo rozráží lidi. Věci jsou tam předražené jako úplně všude, kde je naděje, že tam budou lidi nebydlící poblíž a teda bez možnosti zaskočit si domů za výhodnější cenu a zároveň lidi, co přijeli s vědomím, že holt budou utrácet, ale to by mi ani nevadilo, spíš mi vadí, že mi to prostě fakt nemá co nabídnout. Chodit kolem stánků s šuntem, který si nekoupím, mě nebaví, když mě nebaví ani chodit po obchodech, a nemám touhu ani lézt na atrakce. A i když spousta lidí tam jede proto, aby se prošla sem tam, tam sem, sem tam a domů, mně tohle jako zábava nepřijde. Takže místo poutě u babičky už jezdíme do Plzně na slavnosti a podívat se na dobové tábory, současnou techniku a stará armádní vozidla mi přijde zábavnější než pouť :D

Ale musím říct, že si pamatuju, že jsem kdysi platívala za kolotoč patnáct a pak pětadvacet a autodrom pětatřicet :D

12 userka userka | E-mail | Web | 20. července 2015 v 17:12 | Reagovat

Já chodím pravidelně, protože to je příležitost, kdy za mnou tradičně jezdí kamarádka. Ona chodí i na jiné atrakce, ale mně je z nich blbě, takže chodím jenom na autodrom. Ten si ceny udržuje už několik let. Kupujeme si vždycky více vstupenek s množstevní slevou, takže nás jedna jízda vyjde na 35 Kč (místo 50 Kč). Ale stejně tam vždycky utratíme dost.
Na druhou stranu... já si vůbec nedokážu spočítat náklady (elektřina, pronájem místa, dojíždění, opravy, ...), takže se zase tolik nerozčiluju.

13 Vojta Vojta | 5. září 2016 v 10:47 | Reagovat

Včera jsem byl na pouti na Sychrově a Extreme Big Flight (viz foto) tam běhal za 60,- což bylo celkem příjemné. Tak jsme šli s manželkou dvakrát :-) Tak se to dělá. S lepší cenou jdou lidé třeba vícekrát. za kilo na osobu bych dvakrát nešel.

14 Vojta Vojta | 5. září 2016 v 10:49 | Reagovat

[12]: Zase mě napadlo, že je to striktně sezónní výdělek. V zimě mají útrum, takže i těch 1000,- vydělaných za 5 minut se celkem rozpustí do počtu lidí, které to třeba živí a do nákladů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama