Jak se bydlí na bytě

14. května 2015 v 20:40 | David |  Zajímavosti
Jak mnozí z vás víte, již čtvrtým rokem jsem studentem Univerzity Pardubice, Dopravní fakulty Jana Pernera (nejnovější infočlánek). Zatímco předchozí tři ročníky jsem strávil na univerzitní koleji, letos jsem poprvé okusil bydlení na bytě zcela mimo areál univerzity. Jelikož se pomalu blíží zkouškové období a po něm je budoucnost na bytě zatím dost nejistá (v článku se dozvíte proč), řekl jsem si, že bych mohl sepsat něco ve stylu kolejního článku, který u vás sklidil celkem velký úspěch... :-)


Na koleji jsem bydlel se třemi spolubydlícími. V prváku ve čtvrtém patře, ve druháku a třeťáku o tři patra výše (pavilon F). Není podstatné proč, ale loni v létě jsme se domluvili, že pro příští rok kolej opustíme. Jestli to byl krok správným směrem, můžete vydedukovat z článku. Musím uznat, že najít si byt není nejlehčí záležitost. Ideální (?) byt jsme sehnali téměř na poslední chvíli přes kamarádku, kterou znám už od prváku. Ten pocit, když zaplatíte první nájem a ještě nevíte, jestli vás vůbec přijali na navazující studium...

Byt je v uspořádání 3+1, nachází se tu dva velmi prostorné pokoje, jeden trochu menší, kuchyň, koupelna, WC (obojí samostatně) a ještě jedna komora (nazval bych ji jako skladiště). Do konce loňského roku jsme tu byli v šesti lidech, tři v jednom pokoji (tady jsem byl i já), dva ve druhém, třetí "nečekaně" samostatně. Oproti koleji nás nájemné vyšlo dost levně. Od Nového roku tady bydlíme v pěti (v našem pokoji jsme už jen ve dvou), i přes vyšší nájem se to stále vyplatí, považuji to za optimální stav. Jenže jak jsem již předeslal, budoucnost bydlení na tomto bytě je dost nejistá. Někteří odejdou, jiní by měli přijít. Zatím to vypadá, že bychom tu měli být ve čtyřech, ve srovnání s kolejí to finančně vyjde skoro nastejno. Kdybychom i tak nechtěli, museli bychom se poohlédnout po něčem menším (např. 2+1), na kolej nás to už netáhne.

Abych pokračoval ve výhodách a nevýhodách, tak až na naprosto mimořádné události je tu opravdu velký klid (kdo nebydlel na koleji, to nepostřehne). Sice to mám hodně blízko k nádraží nebo obchodnímu centru, ale škola se nachází až 2 km daleko. Bohudík jeden den v týdnu máme výuku na jiné fakultě, která se nachází pár minut od bytu (nově vybudovanou menzu v ní jsem taktéž velmi ocenil). K přepravě z/do školy využívám můj oblíbený dopravní prostředek: kolo. Proč byt vyjde velmi levně? Asi protože je hodně starý (asi jako jeho majitelka). Elektroinstalace na úrovni 18. století př. Kr., tomu i odpovídající vybavenost, ale není to nic extrémního.

Článek oživím pár fotografiemi, oproti koleji nebudu ukazovat každou místnost a zákoutí v tomto bytě, ale pouze dvě vybrané místnosti a na závěr perličku, kterou jste už na tomto blogu mohli vidět, v předchozím odstavci o tom nepřímo zaznělo.

Pokoj, ve kterém bydlím. Omluvte, prosím, ten nepořádek, fotografie prochází z loňského září, kdy jsem se ještě zabydloval, do publikace tohoto článku jsem nenašel žádnou lepší fotku. Dávám ji sem i jako vzpomínku na tu "rybářskou" židličku vpravo, která mi málem zničila záda...

Ostatní pokoje vám ukazovat nebudu, ze společných prostor máte možnost si prohlédnout kuchyň. Je pěkná, celkem dobře vybavená, až na plynovou troubu, která peče pokaždé jinak. Do dnešních moderních elektrických trub to má daleko, ale i tak se to dát v pohodě přežít.

A na závěr něco, co jste už viděli - vítězka zářijových Zajímavých fotografií - multizásuvka umístěná v našem pokoji. Dokazuje to výše uvedené o elektroinstalaci. Dvě zásuvky pro tři lidi je opravdu málo (aktuálně dvě pro dva). Dnešní moderní (?) člověk pro sebe potřebuje tak 2 - 3 zásuvky, a to se bavím jen o pokoji. Co si myslíte vy?

Co napsat závěrem? Byt skýtá mnoho pozitiv a negativ, pozitiva myslím převažují. Není tu vyloženě nic tak hrozného, kvůli čemu bych se musel co nejdříve odstěhovat. Nejen proto bych tu nejen já rád bydlel i příští rok. Dost by nám pomohlo, kdyby se nám podařilo sehnat ještě jednoho/jednu kolegu/kolegyni. Nemá cenu sem psát inzerát, protože chceme, aby to byl minimálně známý od našeho známého, zcela cizího člověka na 99,99 % nechceme.

---

P. S. V dnešní anketě můžete hlasovat, který typ bydlení preferujete. Jsou tam uvedeny základní možnosti, existuje plno různých variací (např. rodinný dům ve městě). V komentářích se o tom můžete blíže rozepsat. Jste spokojeni tam, kde aktuálně bydlíte? Pokud ne, tak proč? Většina z vás jsou mladí lidé jako já, tak by mě zajímalo, kde byste se rádi viděli v budoucnosti (s rodinou) a proč? Můžete se vyjádřit opravdu k čemukoliv z tématu. Předem děkuji za vaše případné reakce, mějte se pěkně! :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


TIP NA ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Karol Dee Karol Dee | Web | 14. května 2015 v 21:33 | Reagovat

Tvůj oblíbený dopravní prostředek je kolo? Člověk by skoro myslel, že to bude vlak. :D

2 Šklíba Šklíba | E-mail | Web | 14. května 2015 v 22:14 | Reagovat

No teda, respekt už jen za to že dokážeš bydlet s 3,2 lidmi na jednom pokoji, páč já si absolutně vystačím se sestrou. Jinak osobně preferuju byt, rodinný domy jsou velký a taky mám ráda výšky a výhledy z okna. Jinak Karol Dee má pravdu :-D člověk by netipoval kolo...

3 David David | E-mail | Web | 14. května 2015 v 23:25 | Reagovat

[1]:[2]: Já napsal oblíbený, ne nejoblíbenější. :-P

4 Kika Kika | E-mail | Web | 15. května 2015 v 22:32 | Reagovat

asi největší nevýhodou bytu je, že na rozdíl od kolejí je tu rozpis kdo kdy bude uklízet :-)

p.s.: já už bych si teda na přítomnost někoho dalšího v pokoji nezvykla, potřebovala bych samostatný pokojíček :D asi už mám stařecké móresy :D

5 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 17. května 2015 v 12:47 | Reagovat

Já jsem teď ve třeťáku na VŠ a prošla trojím bydlením, takže osobně mám co srovnávat. Studuju v Plzni, v prváku jsem bydlela na koleji na buňce, kde byly dva pokoje, každý pro dva lidi. Byli jsme tam ve třech - já, přítel a ještě jeden kluk. Vlastní WC a koupelna, kuchyně byla společná. Bylo to docela fajn, ale v kuchyni byla zima, že jo a navíc ta kolej byla docela na periferii, takže pro holku o hubu. Ve druháku jsem přesídlila na byt, docela velkej, byla jsem tam já + 4 kluci. Stropy byly vysoký a tak se těžko udržovalo teplo. Umístění bytu bylo fajn, bydlela jsem hned naproti mé fakultě a navíc v centru města, což jsem si užívala. Nájem vyšel výš a navíc jsem měla plno starostí s hlídáním, jestli se někde zbytečně nesvítí, jestli někdo neplýtvá vodou a tak. Zimní semestr jsem byla ve Francii, kde jsem byla též na koleji, ale v pokoji, který je jen pro jednoho studenta. Nájem vysokej jako prase (cca 7 500 na český koruny), ale s Erasmáckou podporou si to můžete dovolit. Každopádně tento typ bydlení je asi největší luxus, co si budeme povídat. :D No a teď v letňáku jsem v Plzni na jiné koleji, opět buňka 2x2, jsme tam 3 holky a jsem naprosto spokojená. Kolej je blízko do centra a je dost vybavená - dole je hospoda i malá menza. Navíc máme nehlučný sousedy a to já umím ocenit. Vybavení pokojů samotných už zažilo dlooooouho řadu studentů, ale když si pokoj vyzdobíš, je to paráda.
Takže abych tomu dala nějakej závěr - já jsem spokojenější  na kolejích, protože se mi líbí to, jak nemusím nic hlídat. Samozřejmě bych ale nešla na kolej, pokud bych měla být na chodbovym pokoji, to určitě ne.

6 David David | E-mail | Web | 17. května 2015 v 13:33 | Reagovat

[4]: Jak na koleji, tak i teď na bytě máme "kalendář", kdo má tento týden službu. Na kolejí to bylo lepší v tom, že uklízečka nám uklidila předsíň a koupelnu s WC, zbýval tedy společný pokoj a kuchyňka.
Ale jestli myslíš úklid společných prostor v celé bytové jednotce, tak nic takového tu není. Každou středu dopoledne někdo vytře chodbu. :-D

[5]: "Stropy byly vysoký a tak se těžko udržovalo teplo" - jakou výšku si pod tím mám představit? :-D Podle mě taky máme vysoké stropy, ale s udržováním teploty určitě není problém (možná nám dost pomáhají plastová okna).
Jak vidím, tys měla na bytě nevýhodu, kterou my nemáme - platíme fixní nájemné bez ohledu na spotřebu energií. ;-)

7 Kika Kika | E-mail | Web | 17. května 2015 v 16:18 | Reagovat

[6]: myslím hlavně záchod, koupelnu a kuchyň (někde jsem četla, že tyto části umývá na koleji uklízečka...) a někdy jsem si nebyla jistá jestli bydlím se zvířaty, nebo s lidmi... :D Jsem šťastná za to, že teď bydlím sama ;)

8 PhD PhD | E-mail | 17. května 2015 v 23:36 | Reagovat

Zajímavý článek. Moc lidí o tom, proč si vybralo byt místo kolejí nepíše.
Když jsem přišel na univerzitu, zapomněl jsem si zažádat o koleje. A tak jsem se nastěhoval k bratranci do bytu v Polabinách. V malinkatém pokoji jsme byli dva, bylo to jen přechodně, spal jsem na matraci na zemi. Pak bydlel pár s dítětem ve druhém pokoji, a holka ve třetím. Čtvrtou místností byl obývák pro všechny. To, na čem jsem spal a s kým jsem se dělil o stůl, by až tak nevadilo. Horší byly poměry na bytě. I když jsem se se spolubydlícími skamarádil, nebylo to tak růžové. Bratranec mi pak připravil sám pár nepříjemných chvil, kdy měl v pokoji slečnu a já nemohl dovnitř pro věci. Jednou to zašlo tak daleko, že mi dal svou lítačku, abych na víkend odjel pryč. Na konci druhého semestru mi došly nervy a zažádal jsem o pokoj na kolejích. Vyšlo mi to a v kampusu už bydlím 8 let. Na spolubydlící jsem měl vždycky štěstí. Nemám pocit, že by tady byl nějaký výrazný kravál, spí se tady luxusně, není to drahý, mám to všechno po ruce a hlavně jsem 4 minuty od kanceláře. Ten čas je prostě k nezaplacení a najdu spoustu věcí, proč bych do bytu s vícero lidmi nešel.
Ovšem i to jsem si vynahradil. S přítelem máme v Brně už 1,5 roku vlastní byt, takže dokážu srovnávat. :-)

9 Víla Víla | Web | 20. května 2015 v 1:34 | Reagovat

Tak nějak souhlasím s Kikou a její poznámkou o záchodě, koupelně a kuchyni. Bydlím na bytě, kde jsou 3 pokoje + kuchyň, je nás tam 6 (4 holky, 2 kluci), ale opravdu si nejsem jistá, jestli jsem tam v bytě, chlívku nebo kurníku. Ještě že už se odtamtud stěhuji :D

10 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 20. května 2015 v 17:36 | Reagovat

Přála bych si domeček na vesnici blízko civilizace :-D  nicméně nejsou peníze a do hypotéky se mi zatím vážně nechce, tak uvidím co přivane čas. Bydlení v bytě jsme si přítelem vyzkoušeli na rok a nebylo to špatné, ale vyrostli jsme oba v domě se zahradou a žít jinak prostě nevyhovuje. Navíc mě dost štvalo neustále muset poslouchat sousedy:-D

11 :D :D | 29. května 2015 v 20:35 | Reagovat

[10]: Hypotéka je fakt blbost,zrovna pro tebe.Třeba zase odejdeš z práce..

12 Tomidlo Tomidlo | E-mail | Web | 3. června 2015 v 9:49 | Reagovat

Nu, super! Vedle té zásuvky jen chybí obaly od kečupu předělané na držák na mobil a přibité do zdi (jak je to u nás na bytě, páč od zásuvky ke stolu daleko ;-)
Já teď s kamoši uvažuju o přestěhování do zahrádkářské kolonie, mám kámoše v Plzni, kdo už takhle bydlí, má to ovšem pár háčků, víc o tom na mém blogu, docela by mě zajímalo, co si o tom myslíte ... na kolej se mi už taky nechce! 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama