† R. I. P. HP

30. května 2015 v 20:00 | David |  Deník
Nebojte se, nezemřel Harry Potter, byť tahle filmová sága je už dávno za námi. Zkratka HP označuje zcela něco jiného, a to označení známé firmy zabývající se výrobou produktů v oblasti informačních technologií. Stále nevíte? Jedná se přece o Hewlett Packard. Je to skoro 5,5 let, co jsem začal používat svůj vůbec první notebook právě od společnosti HP. Lidé, zvířata, stroje... Je to jedno, nic nežije věčně.


Moje rána jsou skoro vždy jako přes kopírák: vstanu o dost později oproti plánu, zapnu notebook, jdu na ranní hygienu a poté si připravit snídani. Jenže hned na začátku této rutiny nastal minulý čtvrtek "menší" zádrhel. Zapnul jsem notebook a nedočkal se rozsvícení obrazovky. Říkal jsem si, že to určitě nic není, už tolikrát mi notebook udělal různé errory, že se není třeba nad tímto vzrušovat. Ale pak jsem si čím dál více říkal, že se asi vzrušovat budu muset. Ve škole na přednášce jsem si z internetu sepsal všechny možné tipy a rady, které by mohly zabrat. Na byt jsem jel s pocitem, že něco z toho určitě vyjde a notebook bude fungovat dále. Jenže jaké bylo překvapení, když nereagoval vůbec na nic. Čím dál více jsem měl pocit, že je už po něm. Večer jsem sehnal možnost připojení k externímu monitoru a zjistil další fakt: vůbec nic se neukazovalo. Vydedukoval jsem, že chyba musí být v systému.

Další den dopoledne jsem zajel do autorizovaného servisu HP, který mi doporučil jeden kamarád. Nejdříve mi řekli, že diagnostiku mi udělají až po víkendu (s nutností ponechání notebooku v servisu). Tak jsem ji zamítl (byť pro mě byla důležitá) a poprosil alespoň o přetažení nejdůležitějších dat. V tom mi vyhověli a odpoledne jsem měl zachráněná data v ruce. Dozvěděl jsem se pozitivně negativní zprávu. Nakonec si na tu diagnostiku čas udělali, čímž mě opravdu potěšili. Diagnostika odhalila vadný procesor, což technikovi přišlo jako nesmysl, problém viděl spíše v základní desce. Oprava za několik tisíc nemá cenu, kór když jsem v poslední době slyšel velmi podivné zvuky, např. takové, jako byste do jedoucího větráku strčili tužku. Řekli mi, že i tohle mohla být předzvěst všeho.


Bezpochyby to přišlo v nejméně vhodnou situaci, ale tak už to v životě bohužel chodí. Bylo to týden před zápočtovým obdobím, potřeboval jsem se učit na zápočty a ještě dodělat semestrálku, kterou jsem neměl nikde zálohovanou. Proto se mi po záchraně dat nesmírně ulevilo. Nicméně i tak je mi notebooku dost líto, táhl to se mnou dlouhých 5,5 let a nikdy nijak zvlášť nezklamal. V poslední době jsem zaznamenával podivné pazvuky, které jsem házel za hlavu s tím, že to určitě nic není. Takže moje rada jednoznačně zní: nic neberte na lehkou váhu, buďte připraveni na vše a především si co nejčastěji zálohujte data (hlavně ta pro vás nejdůležitější).

Když je člověk dost závislý na používání notebooku, tak věřte, že bez něj je to opravdu těžké. Jistě, že na něm dělám plno zbytečností, ale jsou i věci, které bez něj nelze udělat. Po exnutí HP-čka jsem trávil dost času v knihovně, napůl se dělil se spolubydlící o její notebook (jaká smůla, že ji pár dní po mém incidentu odešel adaptér). Od včerejška mám od bratránka půjčený jeho bývalý noťas - minimálně na celý červen, kdy mám zkouškové období. O prázdninách si chci koupit nový, už se pomalu rozhlížím. Nějaké tipy od vás? :-)

Co se týče blogu, exnutí notebooku mě totálně vyhodilo ze všech mých rutin, svalilo se na mě mnoho povinností a já se nestíhal věnovat svým zájmům, např. dopsat poslední článek do mého měsíčního standardu. I teď stále pociťuju, že jsem dost ve skluzu, proto jsem si řekl, že si dám od blogu chvilku pauzu, kór když mi začíná zkouškové a mám toho na učení více než dost. Stejně mi v poslední době docházely nápady na články, tak snad díky pauze naberu novou inspiraci. Tím vším ale nechci říct, že celý červen tady určitě nic nevyjde, několik článků bych chtěl zvládnout, ale pět to s velkou pravděpodobností nebude. Uvidím, jestli něco uvidíte.

---

P. S. Dnešní anketa je velice jednoduchá: vlastníte notebook? V komentářích se můžete více rozepsat, např. kolik jste jich už vystřídali, jak dlouho vám vydržely, jaké to byly značky (příp. konkrétní typy), jestli jste si je financovali sami nebo s pomocí rodičů/blízkých atd. Nemáte a ani jste ještě nikdy notebook neměli? Proč? Plánujete nějaký do budoucna? Nějaký, který byste mi doporučili (pozn.: znovu uvažuji o HP)? Předem děkuji za vaše případné ohlasy, mějte se pěkně. :-)

P. P. S. Být na cizím notebooku a nemít aktivovaný Adblock je něco příšerného. Myslel jsem si, že reklamy na Blog.cz jsou celkem v pohodě, ale kam až to dnes došlo, je neskutečně šílené (původní fráze byla velmi sprostá). Pokud nevíte, vypněte si Adblock a uvidíte to, co na následujícím obrázku:


---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Máte vlastní notebook?

Ano
Ne

Komentáře

1 Kelly Kelly | Web | 30. května 2015 v 21:26 | Reagovat

Mně zrovna před měsícem taky odešel notebook a taky HP. :-D Ale já ho měla jen dva roky, takže to házím spíš na dnešní trend, že měsíc po záruce začnou věci umírat. Každopádně nikdy dřív jsem neměla žádný virus, nikdy se mi nic nevykašlalo, zatímco na tenhle se koukal host-dad a říkal, že se tam prý pokazilo všechno, co mohlo. Základní deska, harddisk... :D Btw. Dva roky pracoval u HP a říkal, že tohle teď mají ty nové notebooky dělat ve zvyku, že po skončení záruky odejdou, tak bych možná doporučila se porozhlédnout v jiných vodách. :) Fujitsu-Siemens? Ten jsem jednou měla a byl naprosto fajn, troufám si říct, že kdyby si ho vlastník nevzal zpět, měla bych ho doteď. :)

2 Kiara Kiara | E-mail | Web | 30. května 2015 v 21:31 | Reagovat

Mám taky notebook HP, už pár let slouží a myslím si, že za chvíli i doslouží. už jen při sledování videí se přehřívá, trvá asi půl hodiny, než se rozjede tolik, abych s ním mohla pracovat a větrák nehorázně hučí. Zatím to řeším chladící podložkou, ale začínám šetřit na nový. Asi bych vyzkoušela nějaký Lenovo :)

3 :-) :-) | 30. května 2015 v 23:02 | Reagovat

Já mám Packard Bell (ano, téměř nikdo tuto značku nezná :D). Mám jej taky přibližně pět let a spokojenost. Vzhledem že už jsem začala registrovat určité prapodivné zvuky, začala jsem šetřit v případě poruchy na nový. Bez notesu je má existence na VŠ snad zhola nemožná.Mám dost podobné dilema. Slyšela jsem chválu na Lenovo, ale pouze na notebooky ze starších řad. Chvíli jsem uvažovala o notebooku od Applu, ale především cena, přesvědčování přítele a obavy z jiného operačního systému tomu nenahrávají. Možná bych být na tvém místě šla znova do HP.

4 KZ KZ | Web | 30. května 2015 v 23:16 | Reagovat

Mě notebook koupili rodiče kvůli škole. Je to ASUS, slabej na procesor a těžkej jako kráva, strašně nepraktickej. Myslím, že hraní her ho docela přetěžuje, už je to dědula. Možná bych vážně měla zálohovat data častěji, jeden vážně nikdy neví...  Díky za připomenutí. :D Ty zvuky co se z toho někdy linou a kloudná řeč s tím není. Ten můj ti rozhodně nedoporučuju, jinak nemám zkušenost. :)

5 :-) :-) | 30. května 2015 v 23:36 | Reagovat

(Možná bych se poohlédla třeba po nějakém notebooku od společnosti Dell.)

6 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 31. května 2015 v 0:28 | Reagovat

5,5 let je slušnej výkon :)

7 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 31. května 2015 v 0:29 | Reagovat

Chci říct, že ti ho závidím. Já je zlikviduju zpravidla týden po skončení dvouleté záruky.

8 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 31. května 2015 v 21:35 | Reagovat

Asus! Mam vsetky cenove triedy a vsetky su vyborne. Toto tu pise sice HP, ktory uz vlastne zomrel, ale teraz bezi bez baterie a ventilatoru, len by som ho nemal vypinat, lebo potom ma trochu problemy.
Lenovo ako byvale IBM - no neviem, IBM, v tom case (dvadsat rokov spät?) ako najdrahsi pocitac s neuveritelnymi 16MB RAM(!) vydrzal asi tak dva roky, zato zaberal pol izby... ;-)

9 PhD PhD | E-mail | 31. května 2015 v 23:02 | Reagovat

Pokud můžu doporučit, tak jedině Lenovo ThinkPad. Je to ten nejlepší stroj, jaký jsem měl v ruce.
Konkrétně jsem měl typ R61i, který se dnes nevyrábí. Jistě, vypadá jako krabice, ale já chci něco, co vydrží, design mě až tak moc nezajímá. Vydržel mi více než 7 let a baterie ještě teď vydrží více než 2,5 hodiny. Za celou dobu neměl jedinou vážnou závadu, ale cca rok zpátky mi praskl levý kovový pant tím věčným otevíráním a zavíráním. Dostal jsem ho v dubnu 2008 a stál mě 16 600 Kč. Měl jsem na něm Windows XP, bylo to v době, kdy byly na vzestupu Visty, ale ty jsem nechtěl ani vidět. Vlastně jsem je používal ještě rok od ukončení podpory Xp, už mi na něm přestal chodit Skype a různý další věci. Nechtěl jsem se ním loučit, ale musel. Takže už cca měsíc používám nástupce, který je velmi podobný. Mám repasovaný ThinkPad T500, tentokráte už s Windows 7.
Přišel jsem totiž na to, že nový notebook je mi k ničemu. Když za to vypláznu nějakých 12 000 Kč a za krátkou chvíli už bude starý, tak je lepší si koupit repasovaný se stejnou výbavou a vydrží mi stejně, ne-li déle. Jasně, záruční doba sice byla jen 3 měsíce, ale nechovám se k němu jako dobytek a navíc u takhle kvalitních věcí nemám potřebu jej pořád reklamovat. Toť má zkušenost. :-) Jen si přeju, aby můj současný notebook vydržel aspoň stejně dlouho. Ten starý je jen odstavený, funguje a pro případ, že by tenhle selhal, mám zálohu. :-)

10 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 1. června 2015 v 5:50 | Reagovat

[9]: To je výborné, ale "nicméne" je to asi otázka osobného šťastia, náhody, výborného kusu. Či to platí všeobecne, neviem, skôr pochybujem.

Ešte pre Dávida: Aj Dell by stál sa pokušenie.

11 PhD PhD | E-mail | 1. června 2015 v 9:13 | Reagovat

[10]: Taky mám občas pocit, že jsem měl štěstí, ale protože je to můj druhý notebook, zkusím si to štěstí udržet. :-)

Jinak Dell je taky fantastický, sám jsem ho koupil mámě. Do jiných dvou značek bych nešel. Snad ještě do HP, jako měl David. Zjistil jsem, že má pro mě ergonomičštější rozložení klávesnice, protože píšu všemi 10 a na notebooku kamarádky jsem se divil, že mi prsty dopadají přesně doprostřed kláves.

12 David David | E-mail | Web | 1. června 2015 v 16:19 | Reagovat

Děkuji vám všem za vaše tipy a názory. :-)

13 městoběžník městoběžník | 2. června 2015 v 20:34 | Reagovat

Mám HP ProBook! :-) Jen trochu jiný typ, zatím ještě v záruční době, takže snad ještě stále v pořádku. Sama bych si naň nevydělala, potřebuji jej nutně do školy. Ale nenosím si jej do hodin, na to je trochu velký. Já jsem si vybírala mezi značkou HP a Dell (ten má skvěle rozloženou klávesnici, já na svém používám externí + myš).

Záleží na tom, jakou si zakoupíš řadu, vyšší třída by logicky měla fungovat v pořádku déle. Hodně podle mne vydrží také herní počítače (nepatří k nim náhodou ten zmiňovaný Packard Bell?).

Hlavní je, aby PC co nejvíce odpovídal Tvým požadavkům, každý má jiné... Záleží Ti na rychlosti, výkonu, kapacitě paměti (dá se případně řešit i externím diskem, ale ten je podle mne dobré zakoupit i tak), velikosti, rozlišení, portech, zvuku???

Podle vybraných parametrů jsem hledala na Heuréce, radila se s lidmi, kteří tomu trochu víc rozumí, četla ohlasy zákazníků, případně i recenze a dívala se do peněženky.

14 městoběžník městoběžník | 2. června 2015 v 20:35 | Reagovat

[13]: Namísto toho druhého smějíku mají být tři otazníky

15 David David | E-mail | Web | 2. června 2015 v 21:56 | Reagovat

[13]: A mohu se zeptat, který typ ProBooku máš? :-)

16 Nekra Nekra | Web | 3. června 2015 v 14:38 | Reagovat

Něco podobnýho se mi taky stalo, že notebook nešel ani zapnout, ale v opravně ho opravili. Disk zůstal po dobu opravy z bezpečnostních důvodů doma :).
A zatím teda zase (pořád) fachčí, i když už i s připojením na proud byly problémy.
Jak je starý, to ani nevim. Ale hodně!

AdBlock nepoužívám, ten by vymazal ten žlutej rámeček? I když někdy mne reklamy ani moc neotravují.

17 David David | E-mail | Web | 3. června 2015 v 15:50 | Reagovat

[16]: Žlutý rámeček je ode mě. Jde o to, že ty dva poslední odkazy (reklama) jsou do článku tak chytře zaimpletovány, až to vypadá, že jsem tam tu reklamu vložil já, což se mi nelíbí...

18 Jindra Jindra | 3. června 2015 v 19:18 | Reagovat

Pokud odcházel větrák, tak je dost pravděpodobný, že mohl odejít jen procesor. A ten by šel sehnat hodně lacino. Základovka je podstatně horší. Chtělo by to dát kutilovi na výměnu CPU sehnaného přes Aukro. Může to stát jen pár stovek. Pokud ale odešla integrovaná grafika, která má společný chladič s CPU, tak to je už součástí desky a smůla.

19 městoběžník městoběžník | 3. června 2015 v 19:34 | Reagovat

[15]: Je to jeden z těch obyčejnějších v řadě 470, nevím, zda se dnes ještě prodává.

20 MrMarkii MrMarkii | Web | 4. června 2015 v 13:20 | Reagovat

Já jsem měl notebook Lenovo Z565, který mě vydržel neuvěřitelných sedm let. Naneštěstí během těch roků se na tomto notebooku vyskytovaly nečekané a někdy i velmi těžko řešitelné problémy. Mezi nimi bylo například bezdůvodné nenačítání Windows (Windows 7), ukončení životnosti baterie neustálým přenabíjením a jiné. Jako u každých počítačů/notebook, se zde i vyskytoval prach. Několikrát jsem jej otevřel a pomocí jednoduché finty s vysavačem, jsem jej vyčistil. Stále mi funguje, ale nyní už mám nový notebook Asus, který funguje dokonale, ale bohužel je pomalý oproti mému Lenovu. První notebook používám jako sekundární počítač - pro nutnou práci v pozadí, ale spíše jej nezapínám, i přestože funguje.

Doporučuji notebooky Lenovo, protože jsou jak docela pěkné po vzhledové stránce, tak i výkonné. A také dlouho vydrží. Pro běžnou práci, sledování filmů a občasné hraní her je dokonalý.

Co se týče toho, jestli jsem si je zaplatil sám nebo rodiče, tak spíše rodiče. Lenovo mi matka pořídila kvůli studiu a ten druhý jsem dostal k Vánocům, protože jsem si už dlouho stěžoval, že Lenovo už dlouho neudržím pohromadě. Stále funguje, ale jak jsem říkal, moc často jej nepoužívám.

21 Ta mrtvá Ta mrtvá | Web | 7. června 2015 v 16:52 | Reagovat

Ahoj pěkný dessing...

22 Opica Opica | Web | 7. června 2015 v 22:02 | Reagovat

Po sto letech jsem vypla adblock a bavím se :-D
. Rychlá oprava notebooku - Poradíme, opravíme, vyměníme. Profesionální servis v Mironet.cz!

. Máš IQ 130? - Jsi chytřejší než Harry Potter? Otestuj se v IQ testu! :D

23 Barča Barča | Web | 2. ledna 2016 v 19:57 | Reagovat

Já mám taky HP už přes 5 let. Zatím naštěstí funguje. Pokaždé byl zachráněn mamky přítelem. To s "chroustajícím" větráčkem znám. Dělá mi to taky. Já se jen modlím, aby mi neodešel.

24 Radek Radek | E-mail | Web | 14. září 2017 v 12:05 | Reagovat

Mám podobnou zkušenost asi 2 roky jsem používal herní notebook od asus. Bohužel pak se začal přehřívat a vypínat. Na reklamaci navrhli výměnu základní desky, což jsem už nevzal /cena jako půlka notebooku/. Nakonec jsem našel repas acer a jsem spokojený.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama