Opatření proti reklamám na blogu

31. srpna 2015 v 23:59 | David |  Zajímavosti
Častokrát se při návštěvě hlavní stránky Blog.cz dívám, které mé články byly za včerejší den nejnavštěvovanější. Téměř pokaždé vidím na prvním místě článek o tom, jak se zbavit otravných reklam. Pokud nevyhraje tento, většinou jiný "sezónní" článek. A tak jsem si řekl, když už víte, jak jako čtenáři můžete proti internetovým reklamám bojovat, že by neškodilo ukázat jedno účinné řešení, které mohou uplatnit autoři blogů přímo ve svých článcích bez použití doplňků pro blokování reklam.


Opatření, o kterém bude řeč, zavádím od tohoto článku i na svém blogu, avšak jen ve zkušebním provozu. Pokud jste autoři jiných blogů, než těch na serveru Blog.cz, zmíněné opatření může pro vás zcela ztrácet smysl. Důležité je poznat vlastní server (konkrétně zákonitosti reklam) a podle toho přemýšlet nad tím, co by se dalo udělat. Nápad ve stejném duchu jsem už viděl i na jiném blogu Blog.cz, ale nemohl jsem si vzpomenout a najít, který to byl. Dotyčný/á se klidně může přihlásit v komentářích, rád ho/ji pak v tomto článku doplním (i kdyby vás bylo více). :-) Edit: pravděpodobně to byla Pufflie, která se mi ozvala v komentářích. Díky.

Co mi vadí?

Aby nedošlo k nějaké mýlce, určitě si nemyslím, že reklamy jsou špatné a nesmí na internetu být. Ano, chápu, že weby typu Blog.cz mají malé nebo žádné dotace, a proto si musí na provoz vydělávat pomocí reklam. To je v pořádku. Vadí mi však způsob provedení reklam, např. když na stránce je více reklam než textu, agresivní a vlezlé reklamy, velmi fikaně udělané reklamy atd. Konkrétně na mém blogu mi vadí, že reklama je šikovně zakomponována do článku tak, že nejde na první pohled poznat, i když informace o tom, že jde o reklamu, je uvedena vpravo dole (velikostí písma 1 px :-D). Dobře to ilustruje následující obrázek:

(z článku Číselné řady)

Nejvíce mi tedy vadí reklamy pod částí "TIP NA ČLÁNEK", jak se reklama dokonale přizpůsobí mému stylu článku a vypadá to, jako bych ji tam vložil já. Až při pohledu vpravo dole si člověk všimne, že je to reklama serveru Seznam.cz. Vadí mi, že není jasně vymezeno, co reklama je a co není, a to chci právě udělat. Nechci, aby na můj blog chodili čtenáři a osočovali moje články, že je spamuji reklamami, i když to vůbec není moje chyba. Obrázková reklama vlevo se mi objevila až při oddálení stránky, což je zvláštní, nicméně je to klasická vlezlá reklama, která s rolováním myší roluje s vámi.

Vtipné je, že kdyby se mi na konci května nepokazil bývalý notebook, nevšimnu si, že reklamy na Blog.cz postoupily "o třídu výše". Tímto opatřením a článkem chci vlastně říci, že určitě neplatí, že čím více reklam na webu, a čím více budou vlezlejší, tím vyšší výnosy z nich (můj pohled). Proto za mě reklamy určitě ano, ale jen do nějaké únosné míry. Je plno lidí, kteří bojují proti Adblocku, ale těch bych se rád zeptal: a vy na ty reklamy klikáte? Pokud ano, co z toho máte, když záložku následně ihned zavřete? I když někde někdy na reklamu omylem kliknu, ihned ji zavřu. Myslím, že by se měla změnit politika reklam. Aby se neplatilo za kliknutí, ale za pronájem reklamy jako takové. Otázka, jestli by to bylo výnosnější, ono vlastně všem jde jen o prachy a o nic jiného.

Jaké je řešení?

Řešení je velmi jednoduché. Na konci článků budu doplňovat předem danou šablonu, která se skládá z vodorovné čáry a doplňkovým textem. Sjeďte na konec článku a podívejte se. Můžete si sami otestovat, jestli reklamy vidíte. V období krátce po vydání článku byste měli vidět ty samé reklamy, které vidíte na obrázku výše.

A jen tak mimo: víte, jak se na jednom nejmenovaném serveru řeší čtenáři s aktivovaným Adblockem? "Dokud si nevypneš reklamu, neuvidíš celý článek." Myslím si, že tohle není potřeba komentovat a průměrně inteligentní člověk tohle velmi snadno obejde. :-) Webů, které bojují proti uživatelům Adblocku, je mraky. Vzkázal bych jim následující: nenuťte nás do nepoužívání Adblocku, spíše zkuste udělat něco, abychom to udělali sami od sebe.

Závěr

Toto opatření zavádím velmi nerad, ale je to převedším z důvodu laxního přístupu vedení Blog.cz. Více jako měsíc zpátky jsem psal k reklamám připomínku, ale bylo mi odpovězeno ve stylu "prostě to tak je, smůla". Dále jsem položil dotaz ohledně budoucnosti Autorského klubu. Ano, ptám se nějak pozdě, ale už bylo více jak půl roku, co byl AK zastaven a přál jsem si, aby bylo konečně vydáno nějaké oficiální prohlášení - důvody pozastavení, možná řešení atd. I na tento dotaz jsem si přečetl velmi strohou odpověď, že se o obnovení AK neuvažuje.

Nechci, aby tady nebyly reklamy. Nechci, aby musel AK zbytečně fungovat. Chci, aby se problémy řešily a nacházela se možná řešení, aby ze strany Blog.cz pořádně fungoval prozákaznický přístup atd. Bez toho nemá Blog.cz velkou budoucnost. Myslím si, že by prostě a jednoduše potřeboval pořádnou konkurenci.

---

P. S. V dnešní anketě můžete hlasovat, zda ve svých prohlížečích používáte doplňky pro blokování reklam. V komentářích to můžete konkrétně rozepsat: který prohlížeč používáte, který doplněk v něm (Adblock nebo jiný?), jaké s ním máte zkušenosti, jaký máte názor na internetové reklamy obecně atd. Meze se vůbec nekladou, budu rád za jakýkoliv komentář k tématu, předem děkuji za vaše případné ohlasy. Mějte se pěkně a všem ZŠ/SŠ-školákům přeji úspěšný start do nového školního roku! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

Následuje reklama serveru Blog.cz, nikoliv však autora blogu. Pokud reklamu nevidíte, pravděpodobně máte správně nainstalován a nastaven doplněk pro blokování reklam (Adblock). Pokud reklamu vidíte, ale nechtěli byste, vřele vám doporučuji přečíst si můj článek věnovaný této problematice: Jak se zbavit otravných reklam.
 


Anketa

Používáte ve svých prohlížečích doplňky pro blokování reklam?

Ano
Ne, ale chtěl/a bych
Ne a ani nechci (reklamy mi nevadí)

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 1. září 2015 v 8:54 | Reagovat

Používám, protože si nedovedu představit, že bych se vrátila zpátky k prohlížeči plnému okýnek, blikacích krávovin a vyskakujících blbostí. Když pak někdy musím použít cizí počítač, tak jenom zírám a těžko se orientuju i na známých stránkách :D
Jsou stránky, kde ho vypínám (tam, kde přeju výdělek z reklam), ale není jich moc. Je totiž fakt pohoda pustit si jakékoli video a nevidět tam žádné reklamy a nečekat než se přehrajou nebo nebát se furt, že si omylem přepnu stránku na reklamu. Ale na blogu ho používám. Jednak by mi nevadilo za něj platit, pokud by to znamenalo zlepšení služeb (plus mám i dva blogy na blogspotu a tam nejsou reklamy žádné. Jo, provozuje ho google, ale blog zase provozuje nova, ne) a jednak jsem si pomocí adblocku upravila hlavní stránku do podoby, jakou chci, když už to změnili tak, jak se mi nelíbí. A že blog provozuje nové reklamy jsem teda zaregistrovala kvůli tomu až nedávno :D

2 Jana Jana | E-mail | Web | 1. září 2015 v 9:53 | Reagovat

Uf, jak dokonalé mít Adblock :D Až teď jej dokáži plně ocenit, neboť to, co píšeš je vážně hrozné ... Kolikrát mne to na těch webwch vážně mate :/

Akorát teda nevím nic o těch nových reklamách, asi jsem slepá :/

3 Gabriel Decay Gabriel Decay | Web | 1. září 2015 v 10:43 | Reagovat

Nějakou dobu mi Adblock nefungoval a nešlo ho ani nainstalovat. Byl jsem z toho úplně na nervy - všude jen reklamy.

4 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 1. září 2015 v 18:10 | Reagovat

To je takový...vtipný :)

5 Nekra Nekra | 2. září 2015 v 21:17 | Reagovat

Mezi námi jsem se už vyjadřoval, ale tak do souhrnu statistického vzorku klidně znova :). Adblockem neblokuju, i když některý druhy reklam se mi "odfiltrujou samy".
Textovou reklamu na konci od článku poznám, na přiloženém obrázku by mi nejvíc vadila ta reklama vlevo, že posunuje článek a ten není hezky uprostřed >:(. To už jsou lepší užší bloky po obou stranách, centrování zachováno.

Nevím sice, jak se obchází ta proradné snaha o zrušení adblocku, já bych čekal, že normální člověk, co se nenechá vydírat se jim na to vysere a už na jejich stránky nepoleze :p.

Jo a ještě se na konec přiznám - nedávno jsem někde na nějakou reklamu kliknul, protože jsem si chtěl otevřít vedle novou záložku a když se zmáčkne CTRL+T, tak se záložka objeví až na konci řady záložek, kdežto já ji chtěl hned vedle. Co to bylo za reklamu mi bylo šumák, hlavně rychle odkaz s "Otevřít v novém panelu" :D.

6 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 8. září 2015 v 13:44 | Reagovat

Něco podobného na blogu mám taky. Na konci článků mám vždy určitou větičku a to už od té doby, co jsem si reklam všimla. Opravdu mi hlavně vadí to, že splývají s článkem. U Adblocku je na prd, že si pak nemůžeš pustit nějaká videa nebo dokonce načíst nějaké stránky. Už jsem párkrát narazila na stránky, kde bylo psáno "Obsah se vám zobrazí po zrušení Adblocku.".

7 David David | E-mail | Web | 9. září 2015 v 20:50 | Reagovat

[6]: Tak to jsi byla asi ty, u koho jsem to viděl, doplním tě tedy do článku, jak jsem slíbil. :-)

8 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 9. září 2015 v 21:41 | Reagovat

[7]: To ani nemusí být, zmínila jsem se jen kvůli tomu, že to s tvým článkem souviselo :)
Každopádně pokud jsi to viděl u mě, tak jsem moc ráda, že tě to inspirovalo, protože tímto článkem určitě pomůžeš mnoho dalším blogerům :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama