Jak se pracuje ve Windows 8.1

30. listopadu 2015 v 23:59 | David |  Názory
Za 10 dní to bude 5 měsíců, co jsem si pořídil svůj nový (v pořadí již druhý) notebook. Myslím si, že se jedná o dostatečně dlouhou dobu na to, abych dobře zhodnotil, jak se pracuje v kontroverzním (?) a často kritizovaném operačnímu systému Windows 8.1 (upgrade z Windows 8).


Historie

Na úvod bych rád zmínil něco z historie mých notebooků. Svůj první kousek (HP ProBook 4510s, Win XP) jsem si pořídil zhruba před 6 lety, používat jsem ho začal od Štědrého dne 2009. Koncem letošního května mi po skoro 5,5 letech odešel do křemíkového nebe, o tom jste si mohli přečíst v článku † R. I. P. HP. Do koupě nového jsem asi 1,5 měsíce využíval nepoužívaný notebook HP Compaq od bratránka (posloužil velmi dobře). V pátek, 10. července 2015, jsem si vyzvedl svůj aktuální notebook (HP ProBook 450 G2, Win 8.1).

Oba notebooky spojovala při jejich pořízení podobná situace stejného charakteru. Když jsem si vybíral svůj první notebook, bylo to období, kdy pomalu a jistě končil Windows XP a nastupoval Windows Vista. Když jsem kupoval svůj současný notebook, zbývalo několik dní do vydání Windows 10. Po vydání se do pozadí začal dostávat Windows 7, z části i Windows 8 a 8.1.

První kroky s Windows 8.1

Pokud jste si zakoupili notebook s předinstalovaným systémem Windows 8.1 nebo 8, první kroky budou pro vás relativně jednoduché, avšak časově dost náročně. Vyhraďte si tedy dostatek času, nikam nespěchejte a pozorně vnímejte, co konkrétně si nastavujete. Při procesu instalace a všemožného nastavování buďte pokud možno co nejvíce trpěliví. Po úspěšném dokončení může začít zábava. V prvé řadě doporučuji nainstalovat antivirový software, já již skoro 6 let používám Avast a rozhodně si nemohu stěžovat. Instalaci dalších programů a ostatních nastavení je zcela na vás.

Záhada č. 1: jak ten notebook vlastně vypnu? Bohužel nezbývá nic jiného než navštívit věčně nenáviděné "metro", ve kterém se nachází mraky dlaždic. Defaultní nastavení se mi hrozně nelíbilo - hromada zbytečných dlaždic (aplikací), neestetické uspořádání atd. Pokud chcete mít krásné metro, opět si ve svém diáři najděte dostatek času, neboť to nebude práce na pět minut. Po poctivé práci přichází náležitá odměna. Metro si můžete přenastavit podle svých představ a potřeb třeba do následující podoby (takto aktuálně vypadá u mě):

(pro zvětšení na plnou velikost klikněte na obrázek)

Dobrá zpráva pro ty, kteří nechtějí mít s metrem nic společného: plochu a hlavní panel lze upravit tak, že metro budete muset použít pouze při vypnutí notebooku.

Perličky z "natáčení"

Žádný operační systém není 100% dokonalý, ani tady to není jinak. Povím vám o několika základních problémech, které se mi naskytly, z nichž některé se opakují stále dokola.

Vůbec první chybové hlášení, na které jen tak nezapomenu, se mi objevilo v prvních dnech používání:
"Koš na jednotce G je poškozen, chcete ho vysypat?"

Poradím vám jednu dobrou věc: skoro na každý problém zná strýček Google odpověď. Jako první jsem měl "štěstí" na tak negativní příčiny, až člověk přemýšlí, jestli nemá notebook rovnou vyhodit z okna. Zkoušel jsem mnoho řešení, žádné nezabralo. Nakonec jsem na to přišel sám. Problém byl v programu HP Client Security (šifrování jednotek, správce hesel, změna otisků prstů, hesel atd.), kde, pokud si dobře pamatuji, problém tkvěl v šifrování disku G - musel být dosažen stav "nešifrováno".

Dalším problémem je nastavování jasu obrazovky, se kterým jsem měl problémy již na prvním notebooku. Jednoduše jde o to, že někdy nejde regulovat jas kombinací kláves fn + f9/f10. Wosmičková wokna mají výhodu v tom, že když najedete myší do pravého horního rohu a zvolíte nastavení, v dolní části vidíte nastavení jasu. Pokud to nejde přes klávesu fn, určitě to jde zde, i když jednou mi to nešlo ani tady.

Chyb se stává a opakuje více, nejsou moc časté ani moc závažné. Jak jsem vypozoroval, v 90 % případů se stane chyba, pokud byl předtím notebook v režimu spánku. Univerzální rada řešící min. 90 % všech problémů: restart.

Neuběhl ani měsíc a notebook musel do servisu. Nebyla to systémová chyba, nýbrž vada na LCD panelu (svítil mi celý sloupec bílých pixelů). Reklamace byla po 2 (slovy DVOU) dnech vyřešena. Pokud chcete mít kvalitní a rychlý servis, doporučuji značku HP.

Perlička na závěr: nevyděste se, jak se vám spustí vaše vůbec první aktualizace. Počet aktualizací je pravděpodobně přímo úměrný době od výroby (předinstalování systému) notebooku po první zapnutí uživatelem.

(tento snímek jste měli možnost vidět v červencových Zajímavých fotografiích)

Shrnutí

Možná se na "wokna" nadává více než kdysi na visty, ale nemyslím si, že tento systém v nejbližší době skončí v propadlišti dějin stejně jako visty. S Windows 8.1 se mi pracuje celkem dobře, systémové chyby se vyskytují jen občas. Kdybych byl velký "antiWOKNAhater", dokážu si plochu a hlavní panel nastavit tak, abych s metrem (dlaždicemi) nemusel skoro vůbec přijít do styku (kromě vypnutí).

Ptáte se, proč jsem neupgradoval na Windows 10? Na první pohled vypadají "desítky" více "user-friendly", došlo k navrácení nabídky start (ocení především fandové "sedmiček"), byť s dlaždicemi. Slyšel jsem na tento systém mnoho negace na základě zkušeností uživatelů (známých i neznámých) a rozhodně nechci riskovat zbytečné problémy. Osobně si myslím, že "desítky" mají dobrý potenciál, ale ještě nejsou dotáhnuté k nejvyšší možné dokonalosti. Pokud upgrade risknu, tak nejdříve příští léto, kdy bude končit jejich bezplatný upgrade (přesněji rok od publikace systému).

---

P. S. V dnešní anketě můžete hlasovat o tom, který operační systém aktuálně používáte na svém počítači/notebooku. Také používáte Windows 8/8.1? Pokud ano, jaký na ně máte názor a zkušenosti s nimi? Který operační systém považujete za nejpovedenější a proč? Napsat můžete i své perličky nebo cokoliv jiného k tématu. Předem děkuji za vaše případné ohlasy, mějte se pěkně. :-)

P. P. S. PORADNA - WINDOWS 8/8.1:

A na úplný závěr si dovolím menší bonus. Pokud používáte Windows 8 nebo 8.1 a naskytl se vám nějaký problém, který nemůžete vyřešit, zkuste mi napsat, pokusím se vám pomoct. Napsat můžete i jakýkoliv obecný dotaz, např. k nějakému nastavení, tipy na různé vychytávky atd. Doporučuji vám využít můj vzkazník, příp. komentářů (mohou i neregistrovaní uživatelé). Pokud chcete, aby vám přišla má reakce na e-mail, v komentářích samozřejmě vyplňte e-mail a zaškrtněte volbu "Odesílat reakce na email". Budu se těšit na případné vzkazy a komentáře. :-)

---

TIP NA ČLÁNKY

 


Komentáře

1 Kika Kika | E-mail | Web | 6. prosince 2015 v 21:39 | Reagovat

já se chystám na upgrade na 10 :-) příští víkend a už se na to těším... a taky už vím ke komu jít na radu až budu bezradně sedět za počítačem a budu ho chtít vyhodit z okna ;) osmičky nějak přeskočím ale musím říct, že se mi líbí :-)

2 David David | E-mail | Web | 7. prosince 2015 v 21:20 | Reagovat

[1]: Upgrade na Windows 10 moc nedoporučuji, plno lidem dělá tento systém problémy (kritické chyby apod.). :-? Poradím max. s osmičkama. :-D

3 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 18:37 | Reagovat

[2]: Mám desítky a jsem velice spokojená :-D

4 David David | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 21:43 | Reagovat

[3]: Tak to jsi jedna z mála. :-D

5 Kaja Kaja | 13. prosince 2015 v 9:12 | Reagovat

[3]: Jedine, co jsem v tech odpornych osmickach udelala, bylo stazeni desitek. A jsou super.

6 karel karel | E-mail | 9. května 2016 v 21:41 | Reagovat

v řádce kde je 100procent byl i reproduktor kterým jsem si vypnul zvuk,ale ikonky zmizeli nevím jak je vrátit a nejde mi zvuk nikde. Poradíte ?

7 David David | E-mail | Web | 11. května 2016 v 18:40 | Reagovat

[6]: Zkus najet na hlavní panel, dát vlastnosti, v záložce hlavní panel kliknout na přizpůsobit, kde si nastavíš zobrazení ikonek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama