Platit kartou nebo hotově?

13. listopadu 2015 v 18:00 | David |  Názory
Bylo to někdy v létě, kdy mě napadlo, že bych mohl napsat názorový článek na toto téma. Jak už to u mě bývá, od nápadu k realizaci (napsání článku) často uběhne dlouhá doba. Na stejné téma napsala Kája v srpnu článek Vymýšlené peníze. Tehda jsem si říkal, jestli mi Kája nečte myšlenky. Ale napsala to pěkně, i když mám na některé věci jiný názor. A jaký, to si můžete přečíst právě dnes a tady. :-)


Když jsem před 4 roky nastupoval na vysokou školu, znamenalo to pro mě určitý posun v životě. Musel jsem se o sebe umět postarat ve všech ohledech. Dostával jsem se do téměř každodenního platebního styku a díky tomu postupně měnil názor na věc. Zatímco kdysi byl pro mě nejvyšší vrchol podivnosti platit kartou "malou" částku (cca. 50 - 100 Kč), dnes mi nedělá zajít do obchodu jen pro sůl a částku 4,90 Kč zaplatit kartou. Proto si myslím, že nejen Kája může na to postupně změnit názor.

Dříve jsem platil hotově skoro pořád, kartou výjimečně jen větší nákupy v řádu stokorun. Důsledek toho jsem byl častým návštěvníkem bankomatu. Divím se, že mi nevadilo kvůli tomu času ztrácet tolik času a ujít navíc tolik kilometrů. Teď, když platím kartou skoro pořád, navštěvuji bankomat opravdu minimálně (řekl bych max. třikrát za měsíc), a to platím denně a ne všude mohu kartu uplatnit. Mě se to sice netýká, ale kdo má zpoplatněny výběry z bankomatů, tak se mu může taková činnost pěkně prodražit.

Říká se, že s kartou má člověk větší tendenci utrácet. Asi to tak opravdu je, ale je nutné si uvědomit, ať to jsou peníze v jakékoliv podobě, pořád mají pro nás stejnou hodnotu. Pokud někdo tvrdí, že to tak není, je to věcí psychiky. Myslím si, že na účtu v bance jsou peníze v mnohem větším bezpečí než doma v pokladničce. Dnes se člověk bez běžného účtu, a tedy platební karty, skoro neobejde, zvlášť u pracujících/brigádníků, vysokoškoláků atd.

V létě na brigádě jsem s oblibou okukoval jeden automat. Když jsem měl na něco chuť, zaručeně jsem neměl drobné. Naopak pokud jsem si nic dát nechtěl, bezpochyby jsem měl peněženkou nadutou drobnými, div se díky tomu neroztrhala. Proto mě velmi potěšilo, co zavedla firma Delikomat nabízející své služby v oblasti výdejních automatů (na kávu, nealko nápoje, jídlo a pochutiny) - bezkontaktní terminál na platbu kartou. Následující snímek jste mohli vidět v srpnových zajímavých fotografiích (článek):


Takové najdete skoro na každém větším nádraží, ale pozor, ne všechny umí karty přijímat. Již jsem měl tu čest vyzkoušet tento typ platby a mohu potvrdit, že funguje bez problému. Na terminálu stisknete tlačítko START, po chvilce vám naskočí kredit 50 Kč, vyberete produkt, zaplatíte, po úspěšné autorizaci vám automat (připraví a) vydá zvolený produkt. Z platebního terminálu se odvádí bance poplatky za každou platbu nebo paušálně fixní částkou, a to je důvod, proč je malí obchodníci často nemají. Ale co je lepší, aby Delikomat měl menší příjem (cena se neliší oproti platbě v mincích) nebo aby ode mě neměli vůbec nic? Automat na naší univerzitě dokonce umí přijímat 100Kč a 200Kč bankovky, byť neumí karty, taky je to super věc.

Platby kartou mohou ocenit také pokladní. Příležitost, jak si alespoň na chvilku oddechnout, tak proč jim to nedopřát? Navíc je to jistota, že pokladní neošidí zákazníka a naopak. Bezkontaktní platba je dále o něco rychlejší oproti platbě v hotovosti (beru, že někdy to nemusí vyjít). Pokud jste vyznavači způsobu života "šetřím každou korunu", mám pro vás jeden tip: když váš nákup bude stát např. 75,50 Kč, kartou zaplatíte přesně tuto částku, hotově 76 Kč. Kdyby to však bylo 75,40 Kč, platba kartou by se vám o 0,40 Kč prodražila.

Myslím si, že výhody a nevýhody jednotlivých způsobů placení vyzněly celkem jasně. Můžete souhlasit, můžete být proti, ale především byste to měli dělat přesně tak, jak to vyhovuje právě vám. Navíc to, co je pro mě výhoda, může být pro jiného člověka v jeho situaci nevýhoda. Opravdu se nebráním ničemu, když si to člověk umí obhájit. :-)

---

P. S. A jak to vidíte vy? Můžete hlasovat v anketě a v komentářích se podrobněji rozepsat. Kdysi jsem četl o nějaké studii, že Norsko by se mohlo do několika let obejít bez hotovosti. Myslíte, že něco takového je možné i u nás? Uvítám jakékoliv názory k tématu, předem za ně děkuji, mějte se pěkně. :-)

---

TIP NA ČLÁNKY

 


Komentáře

1 Nekra Nekra | 15. listopadu 2015 v 16:17 | Reagovat

Líbí se mi ke konci ten odstavec, že co je výhodou pro jednoho, může být nevýhodou pro druhého a naopak.

Souhlas s tím, že je to věcí psychiky, rozhodně to mám jinak. Fyzické peníze, na které si můžu sáhnout, mi přijdou jaksi "opravdovější" než jen nějaké číslo (i když kartu zatím nemám). Proto si myslím, že není tak snadné se jich vzdát. Navíc na kartě může být přilepený kontokorent a to si myslím, že je opravdové zlo - s fyzickýma penězma to jen tak nejde, jít do mínusu (a možná si to ani neuvědomit).

Narozdíl od Kájina článku jsi mi ale připoměl jednu věc, která je možná někde "mezi", se snahou vnutit lidem věci, co se hodí firmám/společnostem. Mám na mysli takový ty samoobslužný pokladny (nevím, jestli jsou jinde než v Tescu). Na ně jsem si kupodvu zvyk :(. Zezačátku jsem měl strach, že mne snáz (ty automaty) okradou, ale když je ten nákup malej, tak je to asi rychlejší.

Jo, k tomu zaokrouhlování - ano, při fyzickým nákupu je dobrý to vybrat tak, aby se zaokrouhlovalo dolů :D. Vzpomínám si, jak jsem se jednou nechal "okrást" o korunu, když prodavačka zapomněla namarkovat jednu věc a pak to namarkovala zvlášť - čímž tam ojebala to zaokrouhlení dolů. Třeba bych se za to dneska už hádal :).

2 Pavel Pavel | E-mail | 16. listopadu 2015 v 22:25 | Reagovat

Zřejmě mi vidíš do duše, jelikož jsem taky vyznavač způsobu života „šetřím každou korunu“. :-D Zkrátka a jednoduše: Pokud můj nákup končí 50 - 90 haléři, platím kartou. Ono se to nezdá, ale když tak platím např. 100x ročně, ušetřím zhruba 40 Kč. Za 50 let to bude činit úctyhodných 2000 Kč! :-P Jinak co se týče nejmenší transakce debetní kartou, tak ta činí taktéž 4,90 Kč, a sice za nákup Tofíku v nejmenovaném obchodním řetězci. (A hned bylo ušetřeno deset haléřů!) 8-O

3 David David | E-mail | Web | 17. listopadu 2015 v 11:59 | Reagovat

[1]: Kontokorent je jiná forma půjčky. A po podepsání půjčky můžeš taky dostat fyzické peníze. Sice jsou mezi obojím rozdíly, ale jednoduše kdo potřebuje peníze, zařídí si kontokorent nebo půjčku.

[2]: Nepsal jsem, že jsem vyznavač tohoto způsobu života. :-)

4 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 9:25 | Reagovat

Moje oblila platební karty stoupla s bezkontaktním placením. Dříve jsem kartou platila jen větší sumy, a ještě mě rozčilovalo když lidi "zdržovali" s placením kartou nějakých drobných částek. Dnes je to naopak mnohem rychlejší a kartou platím téměř neustále. Je fakt že člověk někdy vlastně ani neví, že utrácí :-D ale to chce potom holt pravidelnou kontrolu účtu :-D

5 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 20. listopadu 2015 v 9:26 | Reagovat

*obliba :-D

6 Kika Kika | E-mail | Web | 22. listopadu 2015 v 19:53 | Reagovat

já musím říct, že taky kde se dá, tam zaplatím kartou. Prostě mi to vyhovuje, nemám přesně jak říkáš ráda ten pocit, když si musím hlídat kolik peněz mám v peněžence a jestli musím utíkat do bankomatu (a víc peněz neutratím, to si myslím mám docela ošéfované :-) )

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 22. listopadu 2015 v 19:55 | Reagovat

Rozhodně častěji využívám kartu. Navíc teď už bankomat nemám po ruce, jak jsem mívala, když jsem bydlela na koleji, takže vybírám maximálně před odjezdem domů, protože jeden stojí na nádraží a za vlak platím hotově furt. Ono to kartou asi jde, ale ještě jsem to na nezkoušela a opačným směrem musím kupovat lístek u průvodčího a tam to kartou nejde vůbec.
Ale naopak mám dojem, že utrácím mnohem víc, když mám všechno v peněžence. To má totiž člověk takovej ten pocit "naditá bankovkami a mincemi, mám dost peněz, pohoda" a utrácí. Tuhle vytáhne pár drobných za jednu blbost, tuhle za druhou a najednou je všechno pryč, kdežto když to platím kartou, tak nenakupuju každou chvíli nějakou ptákovinu za desetikačku, protože je mi blbý platit za tak malý částky kartou, a utrácím jenom během normálních nákupů na týden, kdy už se automaticky snažím o co nejnižší částku (ne zase ale za každou cenu, jasně).

Akorát jsem zvyklá většinou nakupovat do pěti set a tak jsem si úplně odvykla používat PIN. A pak jsem zrovna ve středu kupovala dárky k Vánocům za víc, tak odpípnu kartu a čekám, čekám, čekám... a prodavačka, že už ten PIN jako zadat můžu :D

8 David David | E-mail | Web | 22. listopadu 2015 v 22:30 | Reagovat

[7]: Jízdenku na vlak můžeš koupit i přes e-shop ČD (www.cd.cz), stačí mít aktivovaný limit pro platby kartou. Pokud jedeš vlakem, ve kterém je možnost rezervace místenky, tak přes e-shop ji budeš mít oproti pokladně zdarma (pokud nejde o Pendolino, kromě úseku Olomouc - Ostrava). Navíc v některých případech můžeš dost ušetřit (díky superakčním jízdenkám). Kdybys chtěla poradit v tvé konkrétní situaci, klidně se ozvi (e-mail mám uveden nebo dole v zápatí je kontaktní formulář). Nedávno jsem četl, že je v pilotním provozu možnost placení kartou u průvodčího. :-)

9 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 22. listopadu 2015 v 23:22 | Reagovat

[8]: Jde o rozkodrcanou lokálku na trati Volary (někdy jen Vimperk) - Strakonice, nějaký místenky nebo Pendolino nepřipadá v úvahu :D Kdyby bylo možný platit kartou u průvodčího, tak by to bylo super, ale obávám se, že se něco takovýho zavede minimálně až se konečně přestěhuju a dojíždět nebudu :D A jízdenka přes e-shop patrně vyžaduje i funkční tiskárnu, ne? To je pak taky problém a je mi to na nic, protože doma nemám kde tisknout, takže tuhle možnost jsem zavrhla už dávno. Nakupovat na nádraží za hotovost mi nevadí, právě proto, že tam maj "můj" bankomat, ale v tom vlaku je to otravný, vždycky po víkendu shánět hotovost.

10 David David | E-mail | Web | 23. listopadu 2015 v 0:02 | Reagovat

[9]: Už není třeba tisknout jízdenku, stačí říct jedinečný 6místný kód transakce uvedený na elektronické jízdence. Kód ti zdarma dojde SMSkou na mobil. Také můžeš ukázat jízdenku v mobilu (formát PDF) - průvodčí si opíše kód transakce nebo sejme QR kód. :-)

Jinak jestli jde o lokálku, tak tam se asi nic vykouzlit nedá. Kdybys jezdila z/do většího města, určitě by se dalo něco vymyslet. ;-)

11 Kája Kája | Web | 25. listopadu 2015 v 12:51 | Reagovat

[10]: Stačí zamávat in kartou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama