Prokrastinace 4ever

11. prosince 2015 v 23:59 | David |  Zajímavosti
Většina z vás to dobře zná: Máte za úkol udělat něco, je úplně jedno co, může to být seminárka do školy, projekt v práci, práce na zahradě atd. Vy ten úkol odkládáte a odkládáte (prokrastinujete), a až vám začne hořet u zadku, vrhnete se na něj a za pět minut dvanáct ho dokončíte. A takto stále dokola. Nechtělo by to změnu?


V perexu jsem jasně a stručně popsal průběh mých posledních dnů a týdnů. Díky škole (a množství projektů v ní) si opravdu nemůžu stěžovat, že se nudím. Jenže jsem takový "pohodář", že všechno silně prokastinuju a řeším to (skoro) na poslední chvíli, a to mám přečtenou knížku Petr Ludwig: Konec prokrastinace, takže bych neměl mít problém. Prokrastinuju konec prokrastinace. Knížka je super, nabízí mnoho užitečných návodů, ale aby je člověk mohl využít, musí mít dostatek vůle, jinak mu nepomůže ani svatý Petr.

Pokud jste na tom stejně nebo alespoň podobně jako já, určitě čtěte dál. I pro ostatní (neprokrastinátory) to může být přínosný článek, posuďte sami. Cílem tohoto článku je, aby se každý zvlášť zamyslel nad svou osobní situací (z pohledu prokrastinace) a popřemýšlel, jestli by se to dalo dělat líp - jednoduše, bez čtení knížek (tedy ztráty času).

Dovolil jsem si pro vás připravit čtyři modelové situace, které můžete vidět na následujícím obrázku. V každé variantě se nachází 14 kostiček. Jedna kostička představuje časovou jednotku, já si zvolil, že jedna kostička = jeden den. Zelená kostička je volný čas, červená je práce na úkolu/projektu. Jedná se o velmi zjednodušenou verzi nezahrnující mnoho vedlejších aspektů, je to takový "rozvrh dní".


Pojďme si varianty blíže představit. Určeme si, že máme zpracovat projekt, který nám zabere min. tři dny, celkově na jeho zpracování máme 14 dní.

Varianta A
Nejčastější průběh všech prokrastinátorů. Projekt zpracují v nejkratším možném čase a navíc na úplně poslední možnou chvíli. Kvalita zpracování projektu určitě nebude vysoká.

Následující varianty jsou příklady toho, jak to lze udělat lépe (efektivněji).

Varianta B
V této variantě se do toho člověk vrhne opravdu po hlavě. Začne co nejdřív a bude na tom pracovat co nejintenzivněji, aby to měl co nejdřív z krku a užíval si volna. Kvalita projektu bude o něco větší než v případě A, protože mu bude věnováno o den více.

Varianta C
Někdo však nechce něco dělat hned bez volna, ale ani na poslední chvíli. V tomto případě jde o rozložení jeden den práce na projektu, dva dny volna, přičemž na konci je pouze den volna. Projekt by měl být ještě na vyšší úrovni než v případě varianty B (o den delší práce).

Varianta D
Ale kdo chce mít projekt na nejvyšší úrovni, zvolí variantu D. Práce je rovnoměrná (jeden den práce, jeden den volna). Jako bonus za největší snahu se člověku na konci naskytnou rovnou tři dny volna. Vtipné je na tom to, že v případě varianty D mám hotový velmi kvalitní projekt, ale ti největší prokrastinátoři ještě vůbec nezačali.

Nutno podotknout, že tohle je jen základní výběr variant, dalo by se jich vymyslet mnohem, mnohem více. Např. by mohla být varianta E, kde by se oproti variantě D připadalo další červené pole, což by vedlo ještě k větší kvalitě projektu, ale k dalšímu ochuzení na volném času. Určitě budu rád, když v komentářích vymyslíte vlastní variantu. :-)

Optimum?
Nelze stanovit jednotné optimum pro všechny. Každý by se měl zvolit takový průběh, který nejvíce vyhovuje jeho potřebám. Věřte, že plno lidí spadá pod variantu A zcela dobrovolně, vyloženě chtějí dělat vše na poslední chvíli, aby to měli pořádně adrenalinové. Bohužel i když u mě to je často podobné verzi A (většinou spíše tak, že mám na konci volné políčko), dobře mi to určitě nedělá, i když mě to donutí pracovat téměř bez pauzy. Snažím se vše naplánovat tak, abych pracoval postupně nebo skoro na poslední chvíli, ale pak mi do toho něco nečekaně vleze a dělám to úplně na poslední chvíli.

Osobně považuji za optimální variantu D. Projektu se věnuju průběžně, rovnoměrně mám rozloženou práci a volno, odvedu dobrou práci a na konci si užívám zasloužené třídenní volno.

Co tím vším chci říct? Prokrastinaci (vlastní situaci) můžete řešit opravdu do největšího detailu (třeba podle knížky od Petra Ludwiga) nebo celkem jednoduše, jak jsem dnes nastínil já, tzn. obyčejným plánováním. Základem je přihlédnutí k osobním potřebám, počítat s rezervami (co kdyby do toho něco vlezlo) atd. I když vše perfektně naplánujete, je to jen polovina úspěchu. Hlavní je chtít a plán dodržet, a to spadá pod oblast motivace, což by bylo na další článek...


---

P. S. A jak to vidíte vy, která varianta vás vystihuje nejvíce? O tom můžete hlasovat v anketě. Žádná varianta se vám ani trochu nepřibližuje? Pokuste se svou popsat v komentářích. Která z mých načrtnutých variant se vám líbí nejvíce bez ohledu na to, jak moc vás vystihuje? Dokázali byste vymyslet ještě lepší variantu? Pokud ano, určitě se s ní podělte. Uvítám jakékoliv názory a jiné postřehy k této problematice (prokrastinace obecně). Předem děkuji za případné ohlasy, mějte se pěkně. :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK


TIP NA ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Didlinka-K Didlinka-K | 13. prosince 2015 v 10:28 | Reagovat

Musím říct, že dřív pro mě byla typická varianta A a byla jsem s tím i celkem spokojená, měla jsem pocit, že kdybych to začala dělat dřív, tak se zbytečně stresuju delší dobu a navíc, že pod stresem pracuju nejefektivněji..tenhle rok jsem udělala a přešla na variantu D, která mi přijde nejoptimálnější...není to nějaká moc velký záměr, ale prostě mám potřebu začít na daném úkolu pracovat, co nejdřív, bohužel většinou nevím, jak s ním pokračovat a musím si dát den pauzu než mě osvítí nějaká myšlenka a pokud práci nemám dodělanou minimálně den před před odevzdáním, tak se začínám nervovat, i když jsou ještě tací, kteří ani nezačali....teď se mi stalo, že jsem jeden projekt nechala na poslední chvíli, protože jsem si s ním nevěděla rady a najednou jsem zjistila, že jsem přestala pod tlakem podávat jakýkoliv výkon a způsobovalo to u mě neskutečný stres...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama