Zajímavé fotografie: Prosinec 2015

21. ledna 2016 v 18:00 | David |  Zajímavé fotografie
Vítejte u 45. dílu mého pravidelného fotografického měsíčníku. Jak mnozí víte, jeho cílem je sesbírat všechny zajímavé fotografie, které jsem pořídil svým mobilem za uplynulý měsíc, a ty následně vložit do článku v časovém sledu, jak šly v daném měsíci za sebou (první je tedy nejstarší, poslední nejnovější). Ke každé fotografii uvedu krátký komentář. Nejde tak o kvalitu snímků, ale spíše o to, co je na nich zajímavého (podle toho pokud možno hlasujte v anketě na konci článku). V komentářích se můžete hlouběji vyjádřit - zkritizovat či pochválit. :-)Dnes to bude nejen poslední vydání za uplynulý rok, ale jak už mnozí víte, také úplně poslední článek v rámci celého seriálu. Holt všechno musí jednou skončit. Důvody jsou prosté: rubrika už celkem omrzela, v posledních měsících jsem vkládal nerovnoměrné počty fotografií, názory na ně byly všelijaké atd. Proto jsem se rozhodl, že rubriku poctivě dojedu do konce roku, vyhlásím vítěze za rok 2015 (na to se můžete těšit v jednom z příštích článků) a možná spustím zcela nový fotografický projekt (dodnes ještě nejsem 100% rozhodnutý). Každopádně vám patří velké DÍKY za všech 45 článků, že jste je četli, hlasovali o nejlepší, komentovali (kritizovali a chválili) atd. :-)

V posledním výběru se o vítězství utká po dlouhé době PĚT fotografií. Zajímavostí je, že hned čtyři z nich jsou na výšku, což považuji za kuriozitu, kterou v rámci seriálu nepamatuji. Jak už jsem jednou psal, všechno je jednou poprvé, dnes to je ale poprvé a naposled...

1.) Vánoční stromek: Minule jsem vám ukázal bytový adventní věnec s příslibem, že příště uvidíte stromeček. Tak tady ho máte. Kdybyste to nepoznali, je to umělý stromek. Ale určitě byste neuhádli jeho pořizovací cenu: 100 Kč v povánočním výprodeji 2014/2015! Doplnili jsme ho dvěma sadami žárovek (první bílé, druhé barevné), ručně vyrobeným papírovým řetězem, čokoládovými bonbóny a ostatními ozdobami. Žlutá papírová hvězda na vrcholu stromečku je samozřejmě taktéž domácí výroba. Za celou dobu bydlení na bytě (dříve na kolejích) je to náš první vánoční stromek. :-)

2.) Reklama LE: Cílem této fotky není propagace konkrétního železničního dopravce, nýbrž ukázat, jak vtipně a elegantně lze udělat reklamu. Na trati Praha - Ostrava nepřestává silný boj tří dopravců (jednoho národního a dvou soukromých). Abych přiznal, už mě unavují stále se opakující reklamy typu "my vám dáme kávičku zdarma", "a my vám zase nabídneme nejlevnější jízdenku" atd. Tato reklama se mi líbí v tom, že na nikoho neútočí, nesnaží se někoho shodit, ale cílí na určitou malou skupinu (která se může inspirovat) a ostatní může pobavit nebo "jen" zaujmout. :-)

3.) Vánoční Mickey: Vánoční výzdoba v Atrium Palác Pardubice (bývalé Afi Palác Pardubice) se rok co rok (alespoň po dobu mého studia na zdejší univerzitě) zásadně neliší. Letos však přibyl jeden nový prvek, a to tento vánoční Mickey Mouse. Klidně mi napište, co vám to připomíná více, ale mě hned bez přemýšlení napadl právě Mickey Mouse, i když ten skutečný vypadá trochu jinak. Kromě toho jsem letošní vánoční nákupy absolvoval pro změnu v Ostravě. Za ty roky jsou pro mě Pardubice už celkem okoukané. :-D

4.) Nazdobené perníčky: Tuto fotku sem dávám vyloženě k pobavení nad mou "šikovností". Před Vánoci jsem na byt přivezl neozdobené perníčky. Mám je rád ozdobené, tak jsem si řekl, že si je na bytě dozdobím. Mamka řekla, že to asi nezvládnu, protože je těžké trefit ideální polevu. Okay, řekl jsem si. Jenže já se nevzdal a rozhodl se experimentovat. Udělal jsem polevu, která vypadala dobře. Poté jsem pomalu začal zdobit okraje perníčků. Roztékalo se to, vypadalo to hnusně, tak jsem je celé vybarvil, což jsem neměl vůbec dělat. Až poté mě napadl lepší způsob nápravy. :-D

5.) Západ Slunce: Západ Slunce ukončuje každý den. Tento však ukončí nejen tento článek, ale i rovnou celý seriál. Západů a východů Slunce jsme tu měli už mnoho. Pro tentokrát jsem se snažil s fotkou více vyhrát, využil jsem mnoho grafických úprav. Finální podoba se mi líbí, nazval bych to jako "ohnivé nebe". Musím podotknout, že nejsem grafik a nevlastním profesionální grafické programy, takže netvrdím, že to je super umělecké dílo. Tento západ Slunce se nám naskytnul na Štědrý den. K maximální romantice chyběla už jen pořádná vrstva sněhu (proč sněží až teď?). :-)

---

P. S. Toť ode mě pro dnešek vše, nyní můžete hlasovat v anketě a psát komentáře. Ostatní díly fotoseriálu si můžete připomenout kliknutím na fialovou ikonku pod perexem (úvodem). Minule u vás vyhrála fotografie č. 1 (Jenny), která od vás získala 5 hlasů z celkového počtu 14 (stav platný k publikaci tohoto článku). Mějte se. :-)

P. P. S. Ještě jednou děkuji za vaši přízeň této rubrice. :-)
 


Anketa

Zajímavé fotografie - prosinec 2015: Která fotografie se vám z pohledu její zajímavosti líbí nejvíce?

1.) Vánoční stromek
2.) Reklama LE
3.) Vánoční Mickey
4.) Nazdobené perníčky
5.) Západ Slunce

Komentáře

1 Nekra Nekra | 23. ledna 2016 v 11:32 | Reagovat

Ne zrovna lehké rozhodování (a taky mne překvapilo, že článek k fotkám z roku 2015 vyšel až v roce 2016).

1) U stromečku jsem si na první pohled myslel, že na něm jsou jen papírové ozdoby (vaší výroby, samozřejmě). Bonbonů jsem si po popisku všimnul, ale těch žárovek ne. Možná kdyby byly rozsvícené... Cena za stromeček je taky úžasná a máte ho pěkně hustý (v nematematickým smyslu).

2) Trochu jsem si myslel, že je to reklama na svatbu, z části mi to přišlo jako takový ty reklamy na zájezdy (jo, takový ty šmejdský s dárkem a večeří "zdarma") - v podobným stylu. No pro mne by to mělo naopak odrazující efekt, protože by mne ani nenapadlo s tím opravcem jet, kdybych někoho o ruku požádat NECHTĚL :p .
(Ano, má to na mne odrazující efekt.) A ještě k té poznámce - levnější jízdenku považuju rozhodně za důležitější než "kafe zdarma", tam je to jasný ušetření (kafe rozpočítaj do ceny) a ne každej pije kafe :p.

3) Moc mne to nezaujalo, podle mne to vypadá spíš jako medvěd než myšák a ten santaclausovskej obleček taky nemám rád, když se to rozšiřuje v našem státě, u nás je tradicí Ježíšek.

4) Poleva dobrý, spíš mi to připdá jako zamaskované perníčky, takhle na bílém pozadí a "polité" bílou polevou nejsou skoro vidět. Ale něco tomu maskování chybí, kdybys je zalil celé, bylo by to víc maskující ;). Jakej je vlastně ten způsob nápravy?

5) Líbí se mi, že aktivně přiznáváš použití grafických úprav. Rozhodně to považuju za mnohem férovější, než když to fotograf(ka) neoznámí a vyvolává mylný dojem, že to tak ostře bylo nafoceno. Barvy dobrý, ostrost dobrá, ty siluety města a náznak auta taky ok, ale co se mi tam nelíbí, jsou nahoře ty dráty. Proč jsi je nevymazal, když už jsi to graficky upravoval?

2 Mike Mike | Web | 24. ledna 2016 v 20:46 | Reagovat

Škoda zajímavého seriálu. Ale jistě jsi měl k jeho zrušení své dobré důvody a alespoň budeš mít více času na články jiného ražení. ;-) V tomto článku mne zaujaly dvě fotografie. Jedna v tom pozitivním, druhá v negativním slova smyslu. První případ je vskutku elegantní reklama LE. :-) Druhým případem je vskutku neelegantní, odporně kýčovitá světélkující ztřeštěnost z pardubického obchoďáku. Jdu blejt, velebnosti... 8-O  :-!

Takže sečteno podtrženo, tento závěrečný fotografický článek ve mě vyvolal velmi rozporuplné reakce. :-D

3 David David | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 15:23 | Reagovat

[1]: To je logické a vždy to tak bylo, že článek vyšel vždy v následujícím měsíci. Kdyby vyšel třeba 31. 12. v 8:00, na 90 % bych asi nic zajímavého do půlnoci nepořídil, ale nějaká šance tam je a bylo by škoda ji promarnit, nemyslíš? :-)

Ad 1.) Mám fotku i rozsvíceného stromku, ale tahle vypadala nejlépe.

Ad 2.) Tak to se divím.

Ad 3.) No medvěd taky, ale takový zvláštní.

Ad 4.) To mi taky někdo řekl, že jsem to měl rovnou namočit celé a nemusel jsem se s tím tak piplat.
Možností nápravy je spousta, třeba místo kreslení okrajů perníčky třeba jen vytečkovat polevou, to by myslím vypadalo dobře.

Ad 5.) Dráty jsou častá připomínka u těchto fotek. Nevyretušoval jsem je proto, protože to ještě neumím udělat tak dobře, aby to nešlo poznat. Když jsem to cvičně zkusil, vypadalo to divně.

---

[2]: A co ti ta "ztřeštěnost" nejvíce připomíná? Medvěda nebo Mickey Mouse?

Jinak díky. :-)

4 Ell Ell | Web | 27. ledna 2016 v 22:25 | Reagovat

Nejlepší byla reklama na Leo Express. Pobavila jsem se :D, já věrně cestuji s Českými Dráhami, možná proto, že můj brácha strojvedoucí mi důrazně vzkázal, že jestli pojedu někdy jinou společností, tak u něho skončím. :-D  :-D ale možná někdy zkusím být rebelka :-?  :-D

5 David David | E-mail | Web | 28. ledna 2016 v 16:36 | Reagovat

[4]: Já si stojím za tím, že člověk by neměl dát na kecy ostatních a měl by si to sám vyzkoušet. Pak třeba jako já zjistí, co je pravda a co je naopak holý nesmysl. Rozhodně se neboj zkusit i konkurenci, třeba se ti s ní pojede líp. ;-)

6 Ell Ell | Web | 28. ledna 2016 v 18:19 | Reagovat

Samozřejmě jsem si dělala srandu. :-P Můj největší problém je ten, že cestuji většinou z Kotěhůlek do Kotěhůlek, a tak jsem ráda, že tam alespoň jednou za uherský rok jede kodrcák. :-D :-D

7 Mike Mike | Web | 29. ledna 2016 v 13:44 | Reagovat

[3]: No, když přimhouřím obě oči, toho medvěda bych v tom asi poznal... 8-O  8-)

8 Nekra Nekra | 31. ledna 2016 v 13:33 | Reagovat

[3]:: Tak jako jo, škoda by to byla. Přesto na mne článek s číslem 2015 vydaný v roce 2016 působil trochu jako "šokec".

1)Tak jasně, roszvícený stromek vypadá lépe za tmy. A taky ta světla mohou být trochu rozmazaná.

4)Myslel jsem, že se jedná o nápravu po "zalití" polevou. Jako třeba ji oklepat, smýt, dozdobit perníčky něčí jiným (ořechy, rozinkami, sypáním, bonbony...). Ale jestli byly určeny k jídlu a ne na památku, tak je hlavní, jestli tobě/vám chutnaly (to není, že bych ti vykal, jen nevím, jestli ses o ty perníčky musel dělit s někým dalším).

5) Jo, to bude tím retušováním :p. Kdybys tu fotku neretušoval a dal ji sem neupravenou, tak si na ty dráty možná ani stěžovat nebudu.

9 Ludmilita Ludmilita | Web | 3. února 2016 v 19:30 | Reagovat

No tak tá reklama ma naozaj úprimne rozosmiala, super super :-D Ešte som ju nikde nevidela, takže pre mňa jasnááá voľba :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama