Článek jednou za 4 roky II

29. února 2016 v 23:59 | David |  Blog a já
Již za minutu skončí "den navíc", který můžeme prožít jednou za 4 roky. Jak jste si ho užili? Rád se podělím se svými zážitky. Zaručuji, že nuda to určitě nebude. Asi týden zpět jsem si vzpomněl na článek napsaný přesně před 4 roky, který nesl stejný název (kromě římského čísla). Málem bych zapomněl, co jsem v něm slíbil. A právě nejen to se dozvíte, když budete číst dále... :-)


Ve zmíněném článku, respektive na jeho konci, jsem slíbil, že další článek napíšu opět za 4 roky, tak proč to nedodržet? Slib jsem řadil do kategorie "pro optimisty". Pro pesimisty jsem měl výmluvu, že další takový článek nebude, nýbrž 21. 12. 2012 nastane konec světa. Jak vidíte, konec světa nenastal, proto mi nezbylo nic jiného, než slib dodržet. Pamatujete si "konec světa"? Já ano, řešilo se to, jako kdyby se to mělo opravdu stát. Myslím, že jsme si dobře dokázali, že nesmyslům se nedá věřit. Některým "věštkyním" to však nestačilo a začaly předvídat další a další konce světa, ale žádný se nechytil tak dobře, jako datum 21. 12. 2012.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč má únor v přestupném roce o den více? Za vás jsem poprosil o radu strýčka googla, který mi nabídl odkaz na vysoce cenné a kvalitní informace od tetičky wiki. Ta říká, že přestupného se roku užívá k vyrovnání rozdílu mezi délkou kalendářního a tropického roku. Délka kalendářního roku je dána určitým počtem dní nebo měsíců odvozených od doby rotace Země kolem své osy, resp. doby rotace Měsíce kolem Země. Zato tropický rok je dán dobou oběhu Země kolem Slunce, který ovlivňuje střídání ročních období. Matematické vyjádření: zatímco kalendářní rok má 365 dní, tropický přesně 365,24219. Když si to vypočítáte, tak 365 + 365 + 365 + 366 = 1461, ale 365,24219 * 4 = 1460,9688. Ten rozdíl 0,03124 dne se řeší tak že přestupné roky dělitelné 100 jsou přestupné pouze v případě, jsou-li navíc dělitelné 400. Tzn. rok 2000 přestupný byl, ale rok 2100 přestupný nebude. (zdroj)

Jak jsem dnešní den prožil? Měl jsem určitý plán, ale ten se mi hned zrána pokazil. Nezazvonil mi jeden z nachystaných budíků. Abyste tomu rozuměli, budím se pro jistotu dvěma na sobě nezávislými mobily (budíky), protože se mi v minulosti několikrát stalo, že mobil selhal a já zaspal. Dnes ráno po prvním budíku jsem si říkal "ještě můžu polehávat, však mě vzbudí ten druhý." Opak byl pravdou. Řekl bych, že je to právě dnešním dnem. Mobil je zmatený, po celý den ukazuje nesmyslné a stále se měnící datum, čas pro jistotu neukazuje vůbec (proto budík nefungoval). Ruční nastavení data a času nezabírá, stejně tak restart mobilu, aktualizace od operátora atd. Jelikož jsem se s tím ještě nesetkal a onen mobil mám už několikátý přestupný rok, na 51 % to bude vina operátora. Pobavte se nad následujícími snímky:


Jakmile se mi podařilo vstát a nasnídat se, udělal jsem si pár věcí a vyrazil ven. Přesněji jsem si udělal cyklolov "pokladu" za účelem vyplnění volného políčka v kalendáři (to pochopí jen zasvěcení do této hry), což se k mé radosti podařilo. Následně jsem se vydal do školy nejdřív na oběd, potom do dopravní laboratoře, kde jsem pokračoval na své diplomce. Mám za sebou první týden letního semestru a musím říct, že abychom toho neměli málo s diplomkou, tak skoro v každém předmětu máme nějakou semestrální práci. Už za 3 měsíce a den musíme odevzdat index a přihlášku ke státnicím, předtím samozřejmě dokončit a odevzdat diplomku, dodělat všechny zkoušky a pak se jen "těšit" na státnice v půlce června. Čas letí jako bláznivý.

Když jsem k večeru odcházel ze školy, vládlo nepříliš příjemné počasí. Původně jsem předpokládal, že bude celé odpoledne pršet. I když bylo nad nulou, dost hustě sněžilo. Byly to opravdu krásné a velké vločky. Avšak kdyby bylo alespoň pod nulou, chvilku by to vydrželo a nebyla by z toho taková sračka. Jet v tomhle na kole bylo dost o hubu. Po cestě jsem si odskočil do nedalekého obchodu. Jaké bylo překvapení, když jsem se vrátil a měl kolo skoro celé od sněhu, jako bych ho nechal působení sněhu celý den, ne pár minut. :-D Hlavní je, že jsem v tomhle počasí bez újmy dojel na byt. Jel jsem fakt opatrně, i řidiči nejeli jak blázni. Pořád jsem slyšel houkat sanitky, takže předpokládám, že se našlo několik řidičů, kteří nepřizpůsobili rychlost stavu a povaze vozovky.

Na závěr článku jsem si pro vás připravil tematickou hádanku. Odpovídejte pouze přes vzkazník (odkaz níže nebo v zápatí blogu), do komentářů to NEpište. Děkuji.

Představte si, že znáte člověka, který se narodil 29. 2. Dnes (29. 2. 2016) si na něj vzpomenete a přemýšlíte, kolik by mohl mít roků (víte den narození, ale ne rok). Sice nepřijdete na jeho věk, ale se 100% jistotou můžete tvrdit, že:

a) součinem číslic jeho věku dostanete liché číslo,
b) součinem číslic jeho věku dostanete sudé číslo,
c) ciferací čísla jeho věku dostanete liché číslo,
d) ciferným součtem čísla jeho věku dostanete sudé číslo.

Odpovědi posílejte pouze ZDE. Uveďte e-mail, na který vám následně pošlu vyhodnocení. Vítěze zveřejním zde, odměnou bude reklama na jeho blog (pokud ho bude mít a s propagací souhlasit).

Edit 3. 3. 2016, 18:30
Vítězkou soutěže se stává...

Leník


---

P. S. Mimochodem přeji všechno nejlepší těm, kteří právě dnes 29. 2. slavili své narozeniny. Znám minimálně takové osoby. Co vy? Jak jste si mohli přečíst, můj dnešní den nebyl nikterak nudný a nezajímavý, za což jsem rád. Zajímá mě, jak jste tento den prožili vy? Odehrálo se něco zajímavého nebo to byl den jako jiný? Můžete hlasovat v anketě, v komentářích se podrobněji rozepsat (hlavně tam nepište řešení hádanky). Předem děkuji za vaše ohlasy, mějte se pěkně! :-)

P. P. S. Další článek opět za čtyři roky?!

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Ell Ell | Web | 1. března 2016 v 20:28 | Reagovat

Já vědecký pracovník jsem se chtěla pokusit vyřešit tu hádanku. Po deseti minutách práce a 10ti popsaných papírech jsem to vzdala. Možná to zkusím znova až bude lepší konstelace hvězd. :D Možná mě trochu mátlo to, zda součinem číslic jeho věku může být číslo sudé a liché zároveň. Já znám jednoho člověka, který měl včera narozeniny a to brácha mojí nejlepší kamarádky. ;-)A docela ti závidím ten tvůj "nenudný" den. Můj byl totiž extrémně nudný. Po týdenních prázdninách tvrdý návrat do reality :-D

2 David David | E-mail | Web | 2. března 2016 v 20:23 | Reagovat

[1]: 10 popsaných papírech, co jsi proboha vymýšlela? To bych chtěl vidět. :-D Není to tak těžké, jak se zdá. Zkus příště, určitě na to přijdeš. :-)

3 Ell Ell | Web | 2. března 2016 v 20:34 | Reagovat

[2]: No vždyť říkám, jsem vědecký pracovník. :-D Jedna odpověď mě napadla, ale připadá mi to dost jako kravina, takže kdybych se odhodla a odpověď poslala a byla by to naprostá blbost, tak se mi prosím nesměj :-D

4 Kath Kath | E-mail | Web | 4. března 2016 v 20:56 | Reagovat

Byla jsem po dlouhé době venku s kamarádem, takže pro mě super den :) Jinak znám jednu holku, která se narodila na přestupný rok :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama