Nedávné zážitky z cest vlakem

2. února 2016 v 20:00 | David |  Železnice
Vlakem cestuji rád a často. Cestování mi přináší spoustu zajímavých zážitků. V dnešním článku vám napíšu o dvou cestách, které se udály předminulý týden relativně krátce po sobě. Jestli si myslíte, že máte při cestování vlakem někdy opravdu smůlu, možná po tomto článku trochu změníte názor...


Zážitek č. 1 (středa, 20. 1. 2016)

První zážitek se týká cesty domů z Pardubic. Pro cestu z Pardubic do Ostravy jsem využil Pendolino. To, že přijelo o 5 minut později, je opravdu nic oproti tomu, co se dělo později. Rozjezd z Pardubic byl extrémně pomalý. To mě však nijak významně nevzrušovalo do doby, než jsem zjistil, že každý rozjezd je takový. Zatímco běžně se dokáže Pendolino rozjet z 0 na 160 km/h zhruba na dráze 3 km, podle mého pozorování jsme my potřebovali 10 - 15 km. Drobnost, ale významně se promítla na prohlubování zpoždění. Byl jsem v posledním voze, kde jsem měl slyšet zvuky motoru, avšak jsem žádný neslyšel. Na základě toho jsem vydedukoval, že máme poruchu motoru a o trakci se stará méně vozů. Člověk měl pocit, že snad i koňský povoz by ten vlak odvezl lépe. :-D

Avšak to nebyla jediná porucha. Nefungovalo ani naklápění skříní - velká přednost jednotky. Díky naklápění může Pendolino rychleji projíždět oblouky, taky to slouží jako atrakce pro mnoho cestujících (stejně tak mnoho cestujících kvůli tomu nemůže Pendolinem jezdit). Byla to další složka zvyšující zpoždění, protože jsme museli oblouky projíždět jako klasické soupravy. Přemýšlel jsem, jak jen tyto dvě poruchy mohou spolu souviset, ale na nic logického jsem nepřišel.

Výsledkem toho všeho bylo 20min. zpoždění. Nic hrozného, avšak díky tomu mi ujely všechny možné přípoje z Ostravy a domů jsem dorazil o celou hodinu později. Doma mi to nedalo a zkusil jsem napsat na jedno železniční fórum, kde se vyskytují mj. zaměstnanci z provozu, kteří by mohli vědět nějaké podrobnosti. Velmi mě překvapilo a potěšilo, že ještě ten večer jsem dostal odpověď na všechny mé otázky. Bylo to tedy tak, že Pendolino jelo ráno z Chebu do Prahy a při změně trakční napájecí soustavy (ze střídavé na stejnosměrnou) došlo k poruše vozu. Předpokládal jsem správně, že porucha naklápění s tím vůbec nesouvisela. Ta se stala již dříve, avšak nebyl čas na opravu. Aktuálně jezdí Pendolina bez jediné zálohy díky nehodě ve Studénce loni v červenci (článek).


Zážitek č. 2 (neděle, 24. 1. 2016)

Kdo by si myslel, že jsem si na nějaký čas smůlu vybral, neměl by pravdu, byť mé cesty probíhají většinou bez výrazných problémů. Další výrazná výchylka od plánu nastala o pár dní později, kdy jsem se vracel do Pardubic. I pro tuto cestu jsem si naplánoval cestu s Pendolinem, avšak tentokrát nehrálo hlavní roli.

Když jsem vycházel z domu, věděl jsem, že přípojný vlak k Pendolinu bude mít určitě nějaké zpoždění, což mě celkem znervózňovalo, když jsem měl 7 min na přestup. Přijel jsem do Frýdku-Místku, odkud jsem měl pokračovat do Ostravy. Po chvilce čekání Andula (staniční hlášení) hlásí, že vlak bude mít 20 min zpoždění z důvodu čekání na přípojný vlak. Tak to je v pytli, řekl jsem si. Ale co se nestalo. Zpoždění se zvýšilo na 40 min z důvodu technické závady na vlaku. Nakonec to bylo upraveno na 60 min, ale to už bylo zbytečné řešit, neboť přesně za hodinu jel další vlak. Ten zpožděný byl nakonec zrušen a následující přijel překvapivě včas. Teď nastaly další obavy: abych v Ostravě stihl expres, na který nebylo taky zrovna moc času na přestup, a nemusel tak trávit další hodinu v Ostravě. Cesta do Ostravy proběhla bez problémů, stejně tak následná cesta do Pardubic. I bez místenky (taky má obava, jestli si vůbec sednu) jsem našel skvělé místo v posledním voze, kde skoro nikdo nebyl. Dvousedačku jsem měl jen pro sebe po celou dobu jízdy.

Díky této patálii jsem dorazil do Pardubic cca. o 1,5 hodiny později, což bylo o něco více než minule. Další den jsem zjistil skutečnou příčinu zpoždění mého vlaku z Frýdku-Místku: dopravní závada (nejčastěji jde o projeté návěstidlo v poloze STŮJ). Takže nejenže ČD lhaly nám, ale já pak lhal jim, když jsem uváděl důvod k vrácení nevyužité SC místenky. Místenka mi byla bez problémů vrácena.

Shrnutí a doporučení

Byť se v obou případech nestalo nic tragického (mohlo to být mnohem horší), především mě zarazilo, že se to stalo dvakrát v po sobě v tak krátkém časovém úseku. Jak jsem psal výše, většinou mé cesty probíhají bez problémů. Hlavní je, že mi to nepřineslo žádné vedlejší škody. Často se stává, že si někdo naplánuje cestu na knap a pak se mu stane, že nestihne letadlo do zahraničí, zkoušku ve škole atd. Proto pokud plánujete cestu a hodně vám záleží na tom, kdy dojedete do cíle, naplánujte si svou cestu alespoň s 2hodinovou rezervou (obecně doporučovaná hodnota). Pokud cestujete bez místenky (u dálkových spojů nedoporučuji), hledejte místa v prvních nebo posledních vozech, kde se většinou nachází nejméně cestujících. A závěrem: na cestu se přehnaně netěšte. Když se moc těším, často se mi stává, že to nedopadne úplně podle mých představ.

---

P. S. A co vy? Jezdíte vlakem? Máte z cest nějaké zajímavé zážitky? Jeli jste už někdy Pendolinem? Stává se vám, že se na cestu strašně těšíte a pak se to nějak pokazí? Vyjádřit se můžete jak prostřednictvím ankety (pouze k Pendolinu), tak i pomocí komentářů. Předem děkuji za vaše případné ohlasy, mějte se pěkně. :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Jeli jste už někdy Pendolinem?

Ano
Ne
Nevím, co je Pendolino

Komentáře

1 Městoběžník Městoběžník | 2. února 2016 v 23:20 | Reagovat

Ty zážitky Ti nezávidím. Ale naštěstí nešlo o nehodu nebo něco takového. Jinak podle Tvého popisu těch závad máš podle mne teda dobré znalosti v železniční dopravě.

Vlakem jezdím ráda (je pro mne lepší než autobus) a většinou mi vadí velkoprostorové oddíly, jelikož je v nich zima.
Z toho důvodu si tak jednou sednu do kupé dětského vozu, kde je 5 rezervací od příští stanice + 1 místo, které tam asi čekalo na mne :-) Na další zastávce přijde matka s dítětem, myslela jsem, že má rezervaci. Pak tam dorazí 2 dospělí a 3 děti, kteří ta místa měli objednaná. No a ta matka s dítětem mne začala jaksi vystrnaďovat ven s tím, že je to vůz rezervovaný pro matky s dětmi a ne pro mne (také jsem dítě!) Potom to řešila s průvodčí, která jí naštěstí našla místo jinde. Opravdu se mi v tu chvíli nechtělo uvolňovat místo pro 1 osobu těmto dvěma, které navíc přišly až po mně. Jinak těch pět příchozích bylo úplně bez problémů, ještě mi říkali, ať tam normálně zůstanu sedět.

Jak se tak dívám na anketu, napadlo mne, že by nebylo špatné zajet si Pendolinem, nebo i jiným vlakem na Slovensko, tam jsem cestu ještě neměla...

2 dadainka dadainka | Web | 3. února 2016 v 3:58 | Reagovat

To je nemilé.

3 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 3. února 2016 v 21:52 | Reagovat

Heh, občas dávám k dobru, jak jsme zrovna v Pardubicích o půl hodiny nestihli hodinový přestup. Nebo jak mě svého času Olomouc nechtěla pouštět domů (během asi dvou měsíců jsem z ní několikrát odjížděla s 50minutovým zpožděním, když jsem v Kolíně měla 45 minut na přestup). Nebo naopak jak jsme, shodou okolností taky v Olomouci, organizovali sraz, a když jsme dorazili na nádraží vyzvednout účastníky, zjistili jsme, že SC mají okolo 100 minut zpoždění, zbylé vlaky o kus víc. A není to zdaleka jediné, historek mám spoustu, u mě spíš bývá malý zázrak, když se nic nepokazí :)
Ovšem v poslední době moc historek nepřibývá, nějak jezdím vlakem málo. Jen když jsme byli asi před dvěma měsíci na víkendovce v Kolíně a chystali se balit, dorazila zpráva, že nejezdí vlaky (mimochodem od kněze, který měl odpoledne v Praze celebrovat mši a plánoval se tam dostat jedním z těch dřívějších vlaků ^^).
A Pendolinem jsem už jednou jela, ale mnohem víc dám na obyčejné rychlíky :)

4 David David | E-mail | Web | 4. února 2016 v 16:01 | Reagovat

[1]: Ty oddíly jsou přednostně určené pro rodiče s dětmi do 10 let. Předpokládám, že ti 10 let už dávno není. :-D Pokud je místo volné a nikdo jiný ho nenárokuje, určitě tam můžeš sedět. ;-)

5 Městoběžník Městoběžník | 4. února 2016 v 22:47 | Reagovat

[4]: No, to není :-) Nastoupila jsem do něj, protože to byl asi jediný vagon s kupé.
To "moje" křeslo jako jediné tam rezervované nebylo a hlavně mě od jakékoliv ochoty odradilo chování té paní, které sice nebylo nijak ostré nebo zlé, ale neslo se ve stylu, že jí tady patří celý vagon a to mnou obsazené místo v něm asi ze všech nejvíc. Jinde sice bylo celkem plno, ale ne beznadějně.

A třeba úplně jiný zážitek mám z jízdy plně obsazeným rychlíkem nedaleko otevřených dveří ve studeném podzimním počasí!

6 Leník Leník | Web | 7. února 2016 v 8:48 | Reagovat

Ano, já jezdim cca 4x do týdne vlakem -na koně.  Je to dobrý způsob :)

7 Ell Ell | Web | 19. února 2016 v 22:14 | Reagovat

Zajímavý,  jak se ve vlacích vyznáš. O naklápění skříní jsem nikdy neslyšela.:-D  Pendolinem jsem jela tak v pěti letech, takže si nic nepamatuju. :-D u nás taky spolehlivě funguje zákon schválnosti. Jedu do školy a nic se neděje. Jedu ze školy a to je hned spadlý strom, námraza a podobné věci. :D :-D Jinak mě překvapilo, že tomu staničnímu hlášení se říká Andula, v "mém oboru" se tak říká figuríně na resuscitováni :-P :-D

8 David David | E-mail | Web | 21. února 2016 v 15:02 | Reagovat

[7]: Ano, Andula je jeden z hlasů vycházející z nádražních rozhlasů. Více zde: http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Andula

Souhlasím, že Andula je i figurína na resuscitaci. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama