Exkurze v JE Dukovany

31. března 2016 v 23:59 | David |  Deník
Ve škole, v rámci předmětu Přeprava nebezpečných věcí, nám byla nabídnuta skvělá příležitost zúčastnit se exkurze v jaderné elektrárně Dukovany. Zpočátku jsem váhal, jestli mám jet, ale po zážitcích našeho docenta, který tam byl asi desetkrát, jsem si řekl, že bych si to asi neměl nechat ujít. Ale bylo to opravdu tak zajímavé, jak jsem předpokládal?


Průběh dne

Dukovany nejsou z Pardubic zrovna za rohem. Nachází se v okrese Třebíč (kraj Vysočina). Nejrychlejší cestou je to po silnici 130 km, cesta autem zabere přibližně 2 h 15 min. V pondělí 21. března 2016 jsem se spolu se třemi dalšími kolegy vydal do Dukovan autem. Cesta díky dobré společnosti celkem rychle utekla (tam i zpět).

Při příjezdu mě nejvíce uchvátilo osm komínů chladících věží. Ty byly vidět možná i několik desítek kilometrů před příjezdem do Dukovan. Po zaparkování auta jsme vyčkali na ostatní skupiny (kolegy a učitele) a následně se vydali do infocentra. V infocentru nás usadili do minisálu, kde nám pustili dva snímky. První 15min. film byl na téma blackout (především o jeho následcích), takový menší hororový snímek. Další video bylo cca. na 10 min. V něm byla představena elektrárna Dukovany: jak probíhá proces výroby elektřiny, kolik toho elektrárna vyrobí, srovnání s ostatními typy elektráren atd. Po zhlédnutí snímků jsme si procházeli různé místnosti v rámci infocentra, ve kterých byly různé modely jako (elektrárny, reaktoru, palivových kazet atd.). Třeba ta palivová kazeta tam byla v měřítku 1:1 (tedy v reálné velikosti), což mě dost překvapilo, čekal jsem něco mnohem většího. Paní průvodkyně se nám pečlivě věnovala, uspokojivě zodpověděla mnoho našich zvídavých otázek.

Mimo infocentrum jsme se ještě byli podívat na trenažér řídící místnosti, na které se učí budoucí operátoři. Kdyby to byla realita, opravdu bych měl strach o svůj život, protože jednomu operátorovi tam začalo něco řvát a bylo vidět, že si s tím nevím moc rady. Ale takhle se to těžko hodnotí, když jsme vůbec nevěděli, o co šlo.


Poté jsme se vrátili do infocentra a připravovali jsme se na hlavní část exkurze - vstup do areálu elektrárny. Ve skřínkách infocentra jsme si museli odložit veškeré věci (především kovové věci, tedy kromě pásků např.), sebou jsme si mohli vzít tak akorát občanku a případně jiné schválené předměty (např. papírové kapesníky). Kontroly před vstupem do areálu jsou hodně přísné a podobají se kontrole na letišti. Před kontrolou jsme vyfasovali helmy na hlavu a teprve poté se vydali přes přísnou bezpečnostní zkoušku. Prošli jsme všichni bez problémů, paní z ochranky byla mile překvapena. Poté jsme prošli přes další bránu, za kterou proběhla kontrola podle seznamu, museli jsme předložit občanské průkazy. Jasně bylo předem řečeno, že kdo nebude na seznamu, nesmí do areálu. Nevěřili byste, ale já na seznamu opravdu NEBYL. Jedna paní řekla, že to tedy nemůžu jít dál, tak jsem si říkal, že to je konec. Nakonec mě jiná paní do toho listu dopsala jako náhradníka a mohl jsem pokračovat, takže nechci vyčítat něčí administrativní chybu. Seznam jsme sepisovali ve škole, vytvářel ho kolega vedle mě, ten se napsal na seznam jako první, já jako druhý. Jaktože jsem pak nebyl na seznamu elektrárny, to si nedokážu vysvětlit, ale jak jsem psal, nechci to řešit, byl jsem i tak rád, že mě vůbec pustili. Ještě před vstupem do areálu byla provedena namátková kontrola na alkohol na dvou studentech. Kdyby nadýchal jeden, nesmí dál, kdyby nadýchali oba, nesmí celá skupina. Testy negativní, pro nás tedy pozitivní. :-D A aby toho nebylo málo, naší skupině dělal ocásek pán z ochranky, to je jeden z dalších bezpečnostních prvků.

Fotka pořízená krátce po vstupu do areálu elektrárny. Nejen tato fotka je k nalezení na FB stránce "Infocentrum JE Dukovany", kde nám paní průvodkyně vytvořila veřejně přístupné album s fotkami z exkurze v areálu. Třetí zleva jsem já. (zdroj)

Paní průvodkyně nám slíbila, že se podíváme do míst, kam se moc kmenových zaměstnanců elektrárny nedostane. Tak jsem byl celkem natěšen. Chvilku jsme šli venkovním areálem, kde jsme po chvilce odbočili do jedné budovy. Přes propojovací můstek jsme se dostali do strojovny. Strojovna je dlouhá několik set metrů, obsahuje mnoho strojů a zařízení, trubek atd. Byl tam poměrně velký hluk. Bylo nám vysvětleno, kudy bychom se jakoby dostali do kanceláře Homera Simpsona (pracovníka jaderné elektrárny), viděli jsme závadné trubky, o kterých se hodně mluvilo v televizi atd. Po strojovně jsme se dál procházeli venkovním prostranstvím, byly nám ukazovány další a další budovy, např. se nám pochlubili novými typy chladících věží, které tam mají od března letošního roku. Pak jsme udělali ještě pár kroků a najednou jsme objevili před vrátnicí a tím pro nás exkurze pomalu a jistě končila. Při návratu bylo mj. kontrolováno, jestli jsme někde nepochytili nějakou radiaci. Nikdo s tím neměl problém.

Shrnutí

Byla to velmi pěkná a poučná exkurze, klidně bych se tam někdy opět podíval znova. Nejvíce mě mrzelo, že jsme se v rámci areálu byli naživo podívat pouze ve strojovně. Opravdu jsem čekal, jak sliboval náš vyučující, že dostaneme žluté obleky a půjdeme se podívat do chráněných zón, kde už je možné nějakou radiaci pochytit. Abyste sis nemysleli, mým cílem rozhodně nebylo pochytit radiaci, ale navštívit místa, kde se jen tak někdo nedostane. Na druhou stranu je to pochopitelné, že nás na určitá místa nepustí. Prohlídka v rámci infocentra byla perfektní, tam bych neměl snad co vyčíst. Snad jen takovou maličkost, že jedna paní průvodkyně nemusela často mluvit úplně jako stroj (strašně rychle bez pauz). :-D Exkurze trvala něco přes dvě hodiny, cesta tam i zpět čtyři hodiny, což úplně nepotěší, ale vyplatilo se. Pokud vás to zajímá, exkurze je zcela zdarma a doporučuji ji všem, kteří mají o jadernou energetiku i sebemenší zájem. Pro více informací o exkurzích, elektrárně Dukovany atd. navštivte odkaz uvedený na konci článku.

Stručný názor na jadernou energetiku

Jadernou energetiku mnoho lidí vítá, má však i plno svých silných odpůrců. A jak to vidím já? Jaderná energetika je dosud nejefektivnější způsob výroby elektrické energie. Na výrobu určitého množství elektrické energie potřebujete velkou hromadu černého uhlí, skoro jednou tolik velkou hromadu hnědého uhlí, ale jaderného paliva úplné minimum (viz video Dukovany - princip výroby). Za hlavní nevýhodu určitě považuji použité jaderné palivo, kterého se není jak zbavit (zpětně se dají využít max. 4 %). Pokud je však ve skladu použitého paliva dobře zajištěno, není se čeho bát. A obecně bát se nějaké havárie? Po nehodě ve Fukušimě (2011) byla v rámci Evropy provedena řada kontrol. U Dukovan měli několik připomínek, přesto byla zvolena jako nejbezpečnější jaderná elektrárna Evropské unie. Takže strach nemám a opravdu věřím, že to mají kvalitně zabezpečené a nehrozí nehoda, která se udála např. v Černobylu (mimochodem na konci tohoto dubna to bude přesně 30 let od havárie).

Den po naší exkurzi proběhly teroristické útoky v Belgii. V hledáčku byla i jaderná elektrárna. Píše se o dvou verzích, jedna hovoří o plánovaném atentátu přímo uvnitř elektrárny a druhá o domluvené předávce jaderného paliva pro výrobu jaderné bomby. Po této exkurzi silně pochybuji, že by se opravdu mohlo něco takového stát. Pokud v Belgii ano, v Dukovanech určitě ne. A to je druhá věc, Dukovanům a Temelínu věřím, ale můžu stejně tak věřit i zahraničním jaderným elektrárnám? Toť otázka.

---

P. S. A co vy, byli jste se už někdy podívat v jaderné elektrárně? Pokud ano, která to byla a jak se vám tam líbilo? Pokud ne, chtěli byste se tam někdy podívat? Pokud i na tuto otázku odpovíte ne, jaký k tomu máte důvod? Máte například strach z ozáření radiací? Jaký máte názor na jadernou energetiku obecně? To je jen malý výčet otázek, uvítám od vás jakýkoliv komentář k tématu. Pokud vás cokoliv zajímá (co a jak funguje apod.), ptejte se, budu se snažit najít odpověď a následně vám ji předat. Předem děkuji za vaše ohlasy, mějte se pěkně! :-)

---

Užitečné odkazy


 


Anketa

Byli jste někdy na exkurzi v jaderné elektrárně?

Ano
Ne, ale chtěl/a bych
Ne a ani nechci

Komentáře

1 Ell Ell | Web | 1. dubna 2016 v 21:13 | Reagovat

Dvakrát jsem byla v JE v Temelíně, ale bylo to už poměrně dávno, takže jsem tomu moc nerozumněla, uznávám.. mé znalosti z fyziky ani teď nejsou bůhví jaké :-D  :-D, jen si pamatuju, že nám pustili video: "Jsem atom..." :-D Ale nikam takhle do areálu nás nevzali, i do poslanecké sněmovny jsme měli větší kontroly :-D

2 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 3. dubna 2016 v 19:14 | Reagovat

V létě jsme projížděli okolo týhle hrůzy a ten pohled je teda neskutečně škaredej.

3 Leník Leník | Web | 4. dubna 2016 v 21:38 | Reagovat

Okolo jezdim hodně často. Bydlíme nedaleko (cca hodina cesty). Věže jsou opravdu vidět daleko, když zajedu kousek za "naše" město, věže vidím. Jsou opravdu obrovské!
Mám známého, který v Dukovanech pracuje.
Muselo to být opravdu velmi zajímavé a poučné! :-)

4 Městoběžník Městoběžník | 14. dubna 2016 v 0:10 | Reagovat

Teda... navštívila jsem vodní a přečerpávající, její princip se pamatuje snad nejlépe.

O jadernou elektrárnu ale moc zájem nemám. A takový podobný obrázek s cestou paliva jsem se před pár lety učila na zápočet :-)

Kontroly při vstupu mě překvapily, v těch mnou navštívených rozhodně neprobíhaly.

5 Jan Duha Jan Duha | Web | 6. června 2016 v 20:41 | Reagovat

Taky jsem byl v Dukovanech :-) A názor na jaderky? No asi takhle...Mám z nich strach kvůli těm dvěma hlavním mínusům, co píšeš - skladování odpadu (které naráží na určité kapacitní meze) a možnosti havárie. Fukušima byla taky poměrně dobře zabezpečená (v Japonsku vůbec na bezpečnost a i ekologická hlediska dbají extrémně) a přesto se havárie stala, a to poměrně rozsáhlá. Na druhou stranu vidím i ty klady. Rozhodně je jaderná energetika ekologičtější, než ta uhelná (kterou ostatně taky zmiňuješ). Při uhelné musíš rozbourat spoustu krajiny, abys mohl těžit, do vzduchu ti pak jdou spaliny, Co2 a kdoví, co ještě, zatímco u jaderek ten dým je, tuším, jen vodní pára, taky tam odpadá to rozsáhlé bourání apod. Nejvíc samozřejmě fandím obnovitelný zdrojům - tam není ani odpad, ani případné následky havárie by nebyly tak tragické. I tam samozřejmě vidím slabiny. Ačkoliv třeba Španělsko už teď jede asi z 20% na obnovitelné zdroje, takže i když obtížně, jde to - tak jsou OZE dost nestabilní. Vítr fouká jenom někdy, Slunce v noci svítí jen na jedné polokouli, voda může zamrznout... musela by se zvýšit účinnost, případně zlepšit akumulace. Takže shrnuto a podtrženo, vnímám jadernou energii jako jakýsi mezník mezi uhlím a OZE, nebo něco, co by energeticky většinovým podílem doplňovalo OZE do té doby, než se tyto problémy jejich nestability vyřeší.

6 David David | E-mail | Web | 9. června 2016 v 21:07 | Reagovat

[5]: Podle mého názoru nebyla Fukušima nejlépe zabezpečena. Třeba už jen ty hráze proti vlně tsunami nebyly navrženy pro extrémní případ (výška vlny), který se stal. Pak nebyli schopni dodat naftové generátory na pokrytí základní obsluhy elektrárny, ty v elektrárně se "utopily" atd. Člověk opět prostě selhal.

Pokud se nepletu, tak nám říkali, že u ostatních elektráren je princip stejný, akorát tam třeba místo jaderného reaktoru je kotel (uhelná elektrárna). Takže z komínu by též měla vycházet pouze vodní pára, ne?

OZE: myslím, že tohle nikdy nebude sloužit jako primární zdroj energie, ale určitě je fajn to podporovat. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama