Poprvé s ARRIVA vlaky

12. března 2016 v 16:00 | David |  Železnice
Všechno je jednou poprvé. Minulou sobotu jsem se poprvé svezl vlakem společnosti Arriva vlaky. Na svém blogu mám takovou tradici, že když poprvé vyzkouším (nového) železničního dopravce, napíšu o tom článek. Velmi nerad bych to pro tentokrát porušil, protože opravdu je o čem psát. Těšte se a čtěte dále. :-)Úvod

Arriva je v naší české kotlině známá především svým dominantním postavením v autobusové dopravě, v železniční se ještě moc neprojevila. Spíše měla plno smůly: několik prohraných výběrových řízení, neúspěšná linka z Prahy do Kralup n/V atd. Od pondělí 29. února 2016 rozjela spěšné vlaky na lince Praha - Benešov, od následujícího víkendu expresy na lince Praha - Trenčín. Minulou sobotu jsem vyzkoušel první spoj do Trenčína, avšak pouze v úseku Pardubice - Olomouc. Ale i z tohoto relativně krátkého úseku jsem si odnesl spoustu zážitků.

Fotoreportáž

Aby to nebyly nudné sáhodlouhé odstavce, rozhodl jsem se článek oživit fotkami z výletu. Bude to vlastně taková fotoreportáž. Celkem jsem si připravil 9 fotek. Po nich uvedu další doplňující informace, celkově to shrnu a udělím závěrečné hodnocení.

První fotka je z pardubického hlavního nádraží. Z odjezdové tabule nijak zvlášť nevyčnívá můj vlak Ex 1093 do Trenčína. Největší korunu tomu dal nádražní rozhlas. Hlásil, že vlak Ex 1093 je společnosti České dráhy, což je absolutní nesmysl. Řekl bych, že ČD nemají pro tento hlas nahraný název dopravce, což mě překvapuje, když Arriva vyjela na české koleje již na podzim roku 2013. Copak nelze v hlášení vynechat název dopravce, když není v databázi?

Expres přijíždí do Pardubic. Možná si říkáte "cože, motoráček a expres?" Ano, ale není to jen tak obyčejný motoráček. Tento zvládne rychlost až 120 km/h. Většinu trasy (318 ze 408 km) však jede pod trolejemi.

Takto vypadá interiér jednotky. Sedadla spíše odpovídají standardům regionální dopravy (trošku tvrdší), ale sedět se na nich v pohodě dá i při delších cestách. Místo na nohy je tak akorát. Interiér je provoněn speciální vůní. Ve vlaku se nachází i tichá zóna, která disponuje podobnými sedačkami, avšak s většími roztečemi mezi nimi.

Arriva si myslela, že své zákazníky nejvíce okouzlí Wi-Fi připojením, službami atd., ale to se zmýlila. Zjistila, že nejvíce cestující ohromilo úplně něco jiného, a to naprosto perfektní výhled na kabinu strojvedoucího včetně výhledu na trať. Zábava pro malé i velké, jak šlo vidět. I mě osobně tohle nejvíce uchvátilo, strávil jsem zde cca. 10 minut. :-)

Přechod mezi vozy (jak jste si mohli všimnout, jednotka je dvouvozová). Skoro nejde ani poznat, že jdete z jednoho vozu do druhého, přechod není omezen dveřmi a nevzniká tady velký hluk.

V jednom voze se nachází stojan na vodu. Cestující si zezadu vytáhne kelímek a dle libosti si napustí teplou nebo studenou vodu. Vyzkoušel jsem studenou a byla výborná, spíše než studená byla ledová! :-D

Když se řekne záchod ve vlaku, mnoha lidem se vybaví něco strašného, odporného, nechutného apod. To však neplatí u Arrivy. Záchod je po designové stránce hodně pěkný. U umyvadla je miska, ze které si můžete vzít bonbón nebo žvýkačku (na mém spoji žvýkačky nebyly).

Tohle už je fotka z Olomouce, kam jsme přijeli s několikaminutovým náskokem. Vlevo stojí generální ředitel Arrivy pro Českou republiku - pan Daniel Adamka. Vpravo od něj stojí jeden ze stevardů, který se o nás staral. Můžete si všimnout, že i ve stanici je pro děti zajímavé pozorovat kabinu strojvedoucího s výhledem na trať (stanici).

A ještě jedna momentka z čekání vlaku na odjezd. Čelní vůz je motorový, ten druhý je řídící, kde žádné zvuky motoru neuslyšíte (zde se logicky nachází zmíněná tichá zóna).

Doplňující informace, shrnutí

Co se týče ceny, ta mi přijde přiměřená. Z Pardubic do Olomouce stojí jízdenka 125 Kč, já to měl díky žákovské slevě ještě o 25 % levnější. U konkurence se dá sehnat výrazně levnější, ale i výrazně dražší jízdenka. Na trase Pardubice - Olomouc nemá vlaku žádnou mezizastávku, ve srovnání s nejrychlejším vlakem, který také nikde nezastavuje, je o 19 minut pomalejší. Na palubě si můžete zakoupit nejen občerstvení (jídlo a pití), ale také praktické předměty jako deštník, deku, papírové kapesníky, holící sadu, zubní pastu + kartáček atd., v čemž je hodně unikátní. Dopravce umožňuje přepravu osob se sníženou pohyblivostí a cestujících s jízdními koly. Kromě tichého oddílu zde najdete i oddíl pro děti (možnost zapůjčení her). Více informací naleznete na oficiálním webu dopravce.

Kdybych to měl shrnout, tak na jednu stranu je to unikátní "vláček motoráček" spojující dvě města, mezi kterými neexistuje přímé vlakové spojení. Na druhou stranu je škoda, že téměř 80 % trasy musí vlak jet pod trolejemi a platit tak extra poplatek správci infrastruktury (SŽDC). Jenže to by musela být hybridní jednotka (pro dieselovou a elektrickou trakci zároveň), aby došlo k optimálnímu využití. O optimálním využití jednotky jako takové se dá přesto hovořit, neboť zatímco v pracovní dny jezdí z Prahy do Benešova a zpět, v sobotu jede z Prahy do Trenčína a v neděli zpět. Arriva se pravděpodobně drží známého moudra "vlak vydělává, když jede." Kdybych to měl shrnout do jedné věty, napsal bych to asi takto: cesta mě velmi nadchla, v budoucnu se tímto vlakem opět rád svezu, což doporučuji i vám. :-)

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 90 %


---

P. S. A co vy? Měli jste již tu čest projet se vlakem společnosti ARRIVA vlaky? O tom můžete hlasovat v anketě, v komentářích se k tomu můžete blíže vyjádřit. Pokud jste se již svezli, jaké jsou vaše zážitky? Pokud o tomto dopravci slyšíte úplně poprvé, jaký na vás udělal dojem po přečtení tohoto článku a případném nastudování ostatních informací např. z jeho webu? Jak vidíte jeho šance na úspěch (myslím obě linky - do Benešova i Trenčína)? Uvítám jakýkoliv názor a postřeh k tématu. Předem děkuji za vaše případné reakce, mějte se pěkně! :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 


Anketa

Už jste se svezli vlakem společnosti ARRIVA vlaky?

Ano
Ne, ale plánuji to
Ne a neláká mě to

Komentáře

1 Ludmilita Ludmilita | Web | 12. března 2016 v 20:52 | Reagovat

Nikdy som to neskúsila :) Osobne praktizujem každé dva týždne cestu ČD ECčkom z Nových Zámkov do Prahy a to je celkom fuška! :-D Ani neviem ako by som to zhodnotila. Je to taká lotéria na zástrčku a na dobré miesto. Signál po ceste je nulový, takže človek má väčšiu motiváciu učiť sa alebo spať :-D Ale o Arrive počujem prvýkrát, som vlakový antitalent.

2 Ell Ell | Web | 12. března 2016 v 21:17 | Reagovat

Já jsem o Arrivě již slyšela. Aby ne, když na trati Praha-Benešov se pohybují běžně. Ale jezdím s ČD, protože mám tří měsíční jízdenku, která by mi u Arrivy neplatila. 8-) Jenom jí míjíme vždy před Benešovem :-) Brácha mi o ní dnes taky povídal. Taky se mu cestovalo prý celkem dobře. Jen se mu nelíbilo, že zástávky hlasil hlas parodující Zemana, což mě překvapilo :-)

3 Leník Leník | Web | 13. března 2016 v 11:43 | Reagovat

Nikdy jsem nejela, ale po přečtení mne to velmi zaujalo :-).
Moc ráda cestuji vlakem, cestuji jím hodně často, několikrát do týdne. Mám vlaky ráda o hodně více než autobusy, ve vlaku se můžete projít, je to takové pohodlnější - více místa apod...
Jsem moc ráda za ty vlaky, které tady jezdí. Jsou pohodlné, hezké. Když se třeba kouknu na vlaky v jiných městech, je to o hodně horší. A to my jsme takové malé město. Ale jsou tady hodně využívané spoje. Hlavně z vesnic do města za prací, školou apod. Jezdí tady často vlaky.

4 David David | E-mail | Web | 13. března 2016 v 21:30 | Reagovat

[2]: Arriva prodává svoje měsíční jízdenky, akorát nevím, jestli by tě to vyšlo lépe. Více zde: http://www.arriva-vlaky.cz/jizdenky-a-ceny/pravidelne-dojizdeni/

5 fotkyprirody fotkyprirody | Web | 16. března 2016 v 20:52 | Reagovat

mas pekný blog ak chceš práve robím súťaž možeš sa zapojiť :-)

6 Anička Anička | 20. března 2016 v 21:43 | Reagovat

Jojo, taky jsem už o ní slyšela. Jezdím trať Praha-Čerčany. Takže naše s9 (trať Praha-Benešov) ještě jsem s ní teda nejela. A asi ani nepojedu. Neplatí mi tam totiž moje slavná OpenKrach. Je super, že by do Čerčan přijela o 15 minut dříve než Elephant , ale stejně bych musela čekat na přestupný vlak. Takže se na Arrivu budu jenom koukat :-D

7 Barča Barča | Web | 24. března 2016 v 9:47 | Reagovat

Podle popisu vláček motoráček vypadá fajn. V sobotu pojedu směr Benešov, ale jak to vypadá, tak pojedu klasikou :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama