Dvacet čtyři

11. dubna 2016 v 13:30 | David |  Blog a já
Článek vydávám úmyslně přesně týden poté, co jsem dosáhl věku 24 let. Zatímco dříve jsem publikoval články v den (někdy navíc v přesném čase) mých narozenin, od loňska jsem přešel na novou taktiku, které se držím i letos. O co jde? To se dozvíte, když budete číst dále. :-)


Tím důvodem je, že jsem i letos udělal narozeninový "sociální průzkum". Nečekal jsem, že to letos dopadne jinak, ale jak víte, všechno je možné. Pokud jste o mém průzkumu ještě neslyšeli, rád vám napíšu, o co jde. Doporučuji ho vyzkoušet komukoliv, kdo má účet na Facebooku (FB).

Sociální průzkum - pracovní postup:

  1. Pokud ho ještě nemáte, založte si účet na FB.
  2. Po založení si přidejte své FB přátele. Čím více, tím lépe, ale zase to nemusíte přehánět a inklinovat k horní hranici počtu přátel, který je 5 000. Osobně mám přes 200 přátel, takový vzorek považuji za dostatečný.
  3. Průzkum se týká narozenin, proto zkontrolujte, že vaši FB přátelé mohou vidět vaše datum narození, aby se jim ukázalo, že v den D máte narozeniny. Automaticky by to mělo být nastaveno jako veřejné, ale pro jistotu to prověřte.
  4. Vyčkejte na den D, kdy máte narozeniny. Sledujte reakce FB přátel - kolik lidí vám napíše gratulaci na zeď, do zpráv, zavolá (pořád jsme na FB) atd.
  5. Za rok nejpozději den před svými narozeninami nastavte zobrazení vašeho data narození na "pouze já". Díky tomu se nikomu v den D nezobrazí, že máte narozeniny.
  6. V den D opět sledujte reakce FB přátel. Kolik lidí vám protentokrát napíše či zavolá na FB? Srovnejte to s předchozím rokem. To je podstata průzkumu.
  7. Srovnání proveďte i na ostatních médiích, např. na mobilu - kolik lidí vám zavolá a napíše SMS. Může se totiž stát, že někdo na FB uvidí, že máte narozeniny, ale úmyslně vám napíše SMS, zavolá nebo rovnou popřeje osobně.

Výsledky mých průzkumů

Výsledky letošního průzkumu ve srovnání s loňským nebyly výrazně jiné. Zatímco předloni se mi na zdi objevilo přes 50 přání k narozeninám (+ nějaké zprávy, takže dejme tomu napsala 1/3 přátel), tak loni bych lidi, kteří napsali na zeď, spočítal na prstech jedné ruky (byli čtyři, z toho tři z rodiny). Letos jsem nepovolil příspěvky na zeď, jediná možnost byla napsat FB zprávu. Touto cestou mi přišla jediná zpráva, jinak to byly SMS a hovory od rodiny a ještě jedno přání osobně. Před všemi, kteří si vzpomněli bez pomocí FB (ono ani nebylo jak), smekám a ještě jednou děkuji. :-)

Tímto průzkumem nechci nikoho kritizovat. Kdybyste mi dali seznam mých FB přátel s tím, ať ke každému napíšu datum narození, dopadlo by to dost špatně. Přiznávám, že opravdu nenosím data narození všech lidí, které mám na FB. Ale pamatuju si data narození členů rodiny, (nejbližších) kamarádů a ostatních, u kterých to prostě vím. Chci jen poukázat na tu vtipnost toho všeho, na rozdíl datum narození zveřejnit a nezveřejnit. Věřím, že by se našlo plno takových, kteří by do takového průzkumu nešli, protože by jim vadilo, že jim (skoro) nikdo nenapíše k narozeninám.

Dvacet čtyři

Dvacet čtyři let, co k tomu říct, moc se mi to číslo nelíbí, už se to hodně blíží třicítce. A co mě v tomto věku mj. čeká? V nejbližší době ukončování posledního semestru studia, což představuje splňování zkoušek letního semestru, dopisování + odevzdání diplomky a na závěr skládání státních závěrečných zkoušek. Po škole nástup do práce, které se pravděpodobně nezbavím až do důchodu. :-D Kdybych měl popřát sám sobě k narozeninám, přál bych si hlavně úspěšné dokončení školy, také zdraví (vlastně není nic důležitějšího než tohle) a spokojenost obecně. :-)

---

P. S. A co vy? Podnikli jste také na FB průzkum stejného typu? Pokud ano, jak to dopadlo? Pokud ne a máte FB, proč jste to nezkusili? Plánujete to alespoň? Nemáte FB? I to můžete zdůvodnit. U kolika lidí víte, kdy slaví narozeniny? Kterou metodu gratulace považujete za nejlepší (FB, SMS, hovor, osobně atd.)? Uvítám jakékoliv reakce k tématu. Předem za ně děkuji a mějte se pěkně! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Ell Ell | Web | 11. dubna 2016 v 20:06 | Reagovat

Všechno nejlepší k narozeninám :) O tomto experimentu jsem taky slyšela, ale vadí mi ta dlouhá doba provádění :-D Samozřejmě si jsem vědoma toho, že by mi nepopřál téměř nikdo :D Stejně si myslím, že nejlepší jsou osobní gratulace :) A nepřipadej si jak důchodce, takový krásný věk :D :-D

2 Sacrifice Ghuleh Sacrifice Ghuleh | 11. dubna 2016 v 23:10 | Reagovat

Už několik let mám na facebooku nastavené datum narození jako soukromé. Taky mám nastaveno, že mi lidé nemohou psát na zeď. A musím říct, že toho nelituju. Je to rozhodně lepší pocit, když mám na FB zprávu třeba od 5 lidí, kteří si dali tu námahu a nějak si zjistili kdy mám narozeniny, než když mi na zeď napíše 50 lidí, se kterými jsem se už několik let neviděl, nebo se s nimi třeba moc ani nebavím.
A všechno nejlepší přeju :)

3 Sacrifice Ghuleh Sacrifice Ghuleh | 11. dubna 2016 v 23:12 | Reagovat

Ještě bych rád dodal... Zajímavý a velmi vtipný experiment je nastavit si narozeniny veřejné, nechat lidi ať ti popřejou a pak si to přenastavit např. o měsíc později a sledovat kolik lidí ti popřeje znovu :)

4 Kája Kája | Web | 12. dubna 2016 v 21:01 | Reagovat

[3]: Jo, tak jsem si jednou dala narozeniny na prvního dubna... a pár lidí se ozvalo. :D Nikoho nenapadlo, že je to apríl.

5 David David | E-mail | Web | 12. dubna 2016 v 21:24 | Reagovat

[1]: Díky. :-) No nevím, až ti bude 24, tak mi napiš, jestli je to pro tebe krásný věk. :-D

[2]: [3]: Díky. :-) Jednou se mi stalo, že jsem popřál bývalému spolužákovi a ten mi pak napsal co blbnu, že dnes nemá narozeniny. Od té doby už nepřeju na zdi, jedině ve zprávách. :-D

[4]: Dobře ty. 8-)

6 Leník Leník | Web | 13. dubna 2016 v 17:06 | Reagovat

Ty jo, to je zajímavé :-).
Já si myslím, že mám pro ostatní dobře zapamatovatelné datum - 20. prosince :-)) (PS. Jsem z dvojčat :-)). Hodně lidí si vzpomene i bez FB - myslím že 90% to ví a nemusí se kvůli tomu dívat na FB.

Přeji ti všechno nejlepší k narozeninám :-)!!

7 Majký Majký | Web | 13. dubna 2016 v 17:31 | Reagovat

Určitě to je zajímavý výzkum. Zcela upřímně si já osobně pamatuji narozeniny leda tak svoje, zbytek jde absolutně mimo mě. Já celkově s těmi čísly nejsem moc kamarád - jsem rád, že vím naše číslo baráku. :-D

...tak aspoň dodatečně všechno nejlepší k narozeninám. 8-) :-D

8 Nekra Nekra | 13. dubna 2016 v 18:10 | Reagovat

Jéj, fuj, jak já tu socsíť nesnáším :p. Účet tam samozřejmě nemám :) a ani si ho neplánuju tvořit.
Myslím si, že ten tvůj "sociální průzkum" je aspoň z části o pokryteckosti lidí. Zatím si myslím, že bych do takovýho "průzkumu" nešel -co je to za blbost někam veřejně vystavovat mý datum narozenin? Ne že by se nedalo najít, ale to se holt musí dotyčný aspoň trochu snažit nebo dávat pozor. K čemu by mi sakra byly gratulace od lidí, který si na to nevzpomenou a popřejou jen tak z pózy, že si to někde nápadně přečtou? (U rodiny by to zamrzelo, to jo, ale lidi na internetu, s kterýma se třeba ani nebavím... hu, proč?)
Ne že by se to nedalo používat umírněně a ani netvrdím, že to zrovna ty děláš, ale stejně mám dojem že některý lidi sbírají na ksichtoknize "přátelé" snad ještě hůř, než sbírají sběratelé obrazy, knihy atp. - prostě "lup ho, člověk, přidám si ho do přátel", i když spolu třeba dosud nekomunikovali, a honěj si číslo, kdo jich má víc. To je fakt extrém a nenapadá mne větší devalvace slova "přátelé", než tenhle styl, ke kterýmu to některý lidi svádí.

Jo, kdyby mi nepopřála rodina, tak je to dost smutný, když to neudělají kamarádi (teda lidi, co za kamarády považuju - rozhodně to není takový to legendární přátelství "na život a na smrt"), tak to je normální - naopak potěší, když si vzpomenou a popřejou :). No ale vyvěšovat datum narození veřejně z důvodu "héj, mám narozky, koukejte mi popřát", mi přijde jako trapárna.

Díky, že jsem se dozvěděl, kdy máš narozky a pokusím se to do dalšího roku nezapomenout (jestli jsi mi to psal soukromě, tak je zlý, že jsem na to pozapomněl :( ).
Jo a ještě: Co kecáš, 24 není třicítce moc blízko, při zaokrouhlení na desítky se to zaokrouhlí dolů na dvacet :p.

9 Ludmilita Ludmilita | Web | 15. dubna 2016 v 19:10 | Reagovat

V prvom rade - všetko najkrajšie prajem :-) aby sa ti všetko podarilo tak, ako chceš a ďalej sa ti s blogom darilo.

A v tom druhom - ja by som asi bola smutná, ak by som do pokusu išla :-D Uvedomila by som si, že mám maximálne dvoch kamarátov, to by som asi nezvládla, no priznávam sa k tomu :-D  :-D

10 David David | E-mail | Web | 16. dubna 2016 v 10:22 | Reagovat

[6]:[7]:[9]: Díky. :-)

[8]: FB musíš při registraci sdělit své datum narození, automaticky je pak veřejné. Výhodou je to, že systém nepozná, jestli je tento údaj správný. ;-)
Já nejsem ten typ, který musí mít každého na FB mezi přáteli.
Ano, 24 je matematicky blíž 20, psychologicky však 30. :-D

11 Barča Barča | 25. dubna 2016 v 17:06 | Reagovat

Víš co bych zkusila? Přenastavila bych si den narozenin na jiný den, a pak bych koukala kdo mi napíše i přesto, že mám narozeniny jindy. Myslím si, že by se i 30 lidí našlo, smutné. Ale co, já si taky nepamatuji datumy narozenin :-x  :-x  :-x  :-x  :-D

12 maky maky | E-mail | 26. dubna 2016 v 15:15 | Reagovat

Myslím, že FB je dost nahouby. Já ho samotná nemám a ani si ho nehodlám zakládat. Mám ráda soukromí a né když si tě každý dokáže najít a všechno o tobě, i když máš nastavené soukromí. Bohužel mám v okolí kamarádku, která si prošla peklem díky kyberšikaně a kdo za to nedostal žádný postih - FB. Je dost smutné, že se všude mluví o tom, jak by se k sobě měli lidé chovat a přitom se dále podporují nesmysly jako- nemáš profil si nikdo, což zase prožívám já. Ale věřím, že se najde pár lidí, kteří to mají v hlavě pořád srovnané a hodnotí jiné kvality než to, jak super profil na FB, instagramu atp. máš. I když najít je se zdá býti takřka nemožné. :-D

13 Městoběžník Městoběžník | 28. dubna 2016 v 21:34 | Reagovat

[12]: Tak to žiju asi v jiném světě. Nikde jsem se nesetkala s tím, že by si někdo dělal srandu z někoho, kdo profil nemá a ani s tím, že by někdo hodnotil, jaký má kdo kde profil nebo účet.

14 maky maky | E-mail | 30. dubna 2016 v 13:26 | Reagovat

[13]: Opět to je jenom o lidech, já zkrátka mělo to "štěstí" na špatné lidi.

15 Joina Joina | Web | 7. května 2016 v 19:33 | Reagovat

Přemýšlím, že bych se do toho taky zapojila. Ale dopadlo by to tak nastejno 2-3lidi, když nepočítám rodinu... a byla bych zklamaná že mi nikdo nepopřeje. Ale je to výzva.
Já mám extra na papíru z facebooku napsané datum narození přátel, které pro mě něco znamenají a abych nezapoměla, když nemají datum už zaznamenaný...
A jinak nejlepší je popřání k narozeninám určitě z očí do očí, potom zavolání a nakonec ta zpráva.

Dodatečně přeji všechno nejlepší.
Bohužel mě tento rok už za pár měsíců taky čeká :( Milá dvacítka...

16 Jana Jana | E-mail | Web | 11. května 2016 v 9:27 | Reagovat

Tohle jsem také zavedla :) sama jsem si do kalendáře zapsala data lidi,ktere mam moc ráda a jim volám. Jestli to mají na FB to nevím :)

17 David David | E-mail | Web | 11. května 2016 v 18:32 | Reagovat

[15]: Díky. :-) Co já bych dal za dvacítku. :-D

18 Neriah Neriah | E-mail | 19. května 2016 v 16:24 | Reagovat

Když jsem měla datum narození na FB zveřejněné, napsalo mi tak kolem deseti lidí, ale pravda, tehdy jsem měla něco kolem devadesáti přátel maximálně. Loni jsem ho skryla (a ani jsem nechtěla dělat žádný experiment) a napsala mi jen jedna slečna s několikadenním spožděním. Rodina mi přeje osobně, stejně tak několik přátel.
Uvažovala jsem o jiném experimentu - čas od času si datum narození změnit a sledovat, kolik lidí se na to chytí. Spolužačka si takhle nastavila, že má narozeniny 1. ledna a sešla se jí tam hromada přání, přestože je má v srpnu. :D Stejně tak to má nastavené bratranec - datum narození 1. ledna 1917 a nestačím se divit, kolik lidí mu tam přeje. :D

Sama ale nikomu na zeď nepřeju, spíš píšu smsky nebo volám. Dřív jsem si dávala práci psát na FB nějaké originální přání, ale už to nedělám.

19 Jan Duha Jan Duha | Web | 6. června 2016 v 20:45 | Reagovat

Já bych do takového experimentu nešel - a to z důvodu, který uvádíš. Bojím se, že by mi pak nenapsal nikdo, nebo skoro nikdo :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama