Tip na výlet vlakem

31. května 2016 v 6:00 | David |  Železnice
Dnešní článek bude takový 2v1. Na jednu stranu to bude klasické deníkové povídání o mém nedávném výletu, na stranu druhou ho lze brát jako dobrý tip na zajímavý výlet vlakem. Pokud patříte mezi příznivce železnice, článek je pro vás jako stvořený.


POKUS Č. 1

Koncem srpna 2011 jsem absolvoval Poslední bláznivý režijkový výlet. Cílem tohoto výletu bylo na poslední chvíli ještě pořádně využít režijní průkaz (vlaky ČD ve 2. třídě zdarma). Naplánoval jsem si krásný okružní výlet o délce 1274 km z Dobré u F-M do Chebu, tam přes Plzeň, zpět přes Ústí nad Labem. Výlet pokazila mimořádná událost kousek před Plzní, kde došlo ke srážce osobního a nákladního vlaku. Dojel jsem výlukovým autobusem do Plzně, odkud jsem se vrátil zpět do Prahy, abych stihl rezervované Pendolino do Ostravy. Podrobnosti najdete ve zmíněném článku.

V září 2011 mi byla režijka odebrána, nastoupil jsem do prvního ročníku Univerzity Pardubice, Dopravní fakulty Jana Pernera. S myšlenkou, že bych se pokusil dokončit onen bláznivý výlet, jsem si hrál zhruba rok. Tomu všemu dost pomáhalo umístění Pardubic, které jsou od Chebu podstatně blíž než má rodná vesnice. Navíc mi byl kamarádem nabídnut voucher určité hodnoty na služby ČD, který by jinak zůstal nevyužit. Říkal jsem si, že lepší příležitost asi mít nebudu. Proto jsem se po téměř 5 letech vydal na druhý pokus zkrácené verze tohoto bláznivého výletu, stalo se tak ve čtvrtek 12. května 2016.

POKUS Č. 2

Na prvním obrázku můžete trasu mého nedávno výletu. Mapa použita ze stránek SŽDC (konkrétně zde).

Oproti původnímu bláznivému výletu došlo k menší úpravě, pokud nepočítám již zmíněný posun výchozí stanice do Pardubic. Využil jsem toho, že každý den jezdí přímý spoj Pendolina do Františkových Lázní, což je o 7 km dále než Cheb. Františkovy Lázně byly pro mě cíl číslo jedna, tím druhým bylo Ústí nad Labem.

Z Pardubic jsem tedy vyjel SC 512 "Pendolino" zhruba se zpožděním 15 minut, kterého jsme se drželi díky stavebním pracím na tratích. Cestu z Pardubic do Prahy znám celkem dobře. Až za Prahou to pro mě začalo být zajímavé, neboť po této trati jsem jel naposledy před necelými 5 lety. Zpočátku mi to přišlo celkem pomalé, až za Berounem jsme to pořádně rozjeli. Krajina mi přišla celkem nudná, placatá, ničím zvláštní, prostě jako Polabská nížina (Pardubice). Za Plzní to mělo ale pořádné grády. Jeli jsme se hodně v lesích, mezi skalami, do miliónů oblouků, ve vysoké rychlosti, zataženém počasí atd., prostě pořádně akční zážitek. Do prvního cíle - Františkových Lázní - jsme dojeli se zpožděním 20 minut. V rychlosti jsem si prohlédl krásné město, posbíral 3 "poklady" a vydal jsem se na další cíl cesty. Ten pocit, když na nádraží dorazíte po dlouhém sprintu minutu před odjezdem vlaku, který nakonec přijede s 8minutovým zpožděním! :-D

Odstavené Pendolino ve stanici Františkovy Lázně.

Z Františkových Lázní do Chebu jsem jel osobním vlakem 20879. Zvláštností bylo, že začínal v Německu, poté jel kousek po českém území a končil opět v Německu. Jak jsem psal, osobní vlak přijel asi s 8minutovým zpožděním, tedy v čase, kdy měl být dávno v Chebu. Na přestup jsem měl právě 8 minut, ale doufal jsem, že rychlík neujede. A měl jsem pravdu, při příjezdu jsem viděl čekající rychlík.

Rychle jsem přestoupil na rychlík 613 "Svatava" směr Ústí nad Labem, abych poznal další pro mě nové tratě. Krajina byla všelijaká, někdy krásná, jindy ošklivá či neutrální. Třeba si vzpomínám, jak jsem v dálce na kopečku viděl rypadlo na těžbu uhlí (ilustrační foto). Ve vlaku a na nádraží jsem viděl hodně lidí typu "hej more!" Říkal jsem si, že tady bych rozhodně bydlet nechtěl. Do Ústí nad Labem jsme dojeli asi s 10minutovým zpožděním. I zde jsem si našel 3 "poklady". Pak už mi nezbývalo mnoho času do odjezdu směr Praha.

Do Prahy jsem se vydal vlakem EC 177 "Johannes Brahms". Ve vlaku jsem slyšel mnohem více němčiny než češtiny, což není velkým překvapením, když tento vlak jel z německého Hamburku. Krajina byla jedním slovem ÚŽASNÁ. Vedle tratě se nacházela spousta skal a kopců, tekoucí Labe, na opačném břehu zase vedla souběžná železniční trať atd. Mohu všem vřele doporučit. Do Prahy jsme dojeli včas.

V Praze jsem měl na přestup 24 minut, takže než jsem se nadál, už jsem byl v posledním vlaku tohoto výletu, a to v railjetu 581 "Leoš Janáček". Pamatuji si, že vlaku strašně žvanili nějací Italové? Bylo to hrozné, ani na sekundu nezavřeli pusy, kdyby se bavili alespoň potichu. Jinak to byla tichá a poklidná jízda na trase, po které jsem jel již dopoledne. I zde nás potkalo nějaké to omezení provozu, díky kterému jsme do Pardubic dojeli asi s 5minutovým zpožděním.

SHRNUTÍ

Výlet rozhodně považuji za vydařený, neboť nenastaly tak významné události, díky kterým by muselo dojít ke změně plánu. Navíc jsem našel 6 "pokladů" ve dvou krajích, ve kterých jsem dosud nelovil, díky tomu mám mapu krajů ČR vybarvenou již celou (tohle pochopí jen zasvěcení do problematiky).

Na následujícím obrázku můžete vidět stručný přehled užitých spojení i s menší statistikou. Na cestách jsem strávil celkem 11,5 hodiny, z toho 9 hodin ve vlaku a 2,5 hodiny mimo vlak. Celkově jsem ujel 729 kilometrů, z toho 330 kilometrů (4 hodiny a 2 minuty) ve vlaku SC 512.

Stručný přehled užitých spojení se statistikou.

TIP NA VÝLET

Tento výlet se dá bez problémů zvládnout, i kdybyste měli bydlet na východním konci republiky (např. v Jablunkově). Pro svou cestu jsem využil nabídku ČD s názvem "Celodenní jízdenka" (dříve "ČD net"). Za 579 Kč lze ve zvolený den neomezeně cestovat všemi vlaky ČD ve 2. vozové třídě. ČD nabízí i varianty platné v jednotlivých krajích ČR. Více o nabídce se dozvíte zde.

Pokud se však chcete na výlet vydat jako rodina, můžete využít nabídky pod názvem "Skupinová víkendová jízdenka", která platí v sobotu nebo neděli. Na jízdenku mohou cestovat max. 2 osoby starší 15 let a max. 3 osoby do 15 let ve 2. vozové třídě vlaků ČD. Celorepubliková varianta stojí 679 Kč. I zde ČD nabízí krajské varianty, některé doplněny o integrovaný dopravní systém (jízdenku lze využít i na MHD daného města). Podrobnosti najdete zde.

Kdyby vám tyto nabídky nevyhovovaly, přesto byste chtěli na svém výletu co nejvíce ušetřit, navrhnout spojení apod., napište mi do komentářů, velmi rád vám poradím. Kromě ČD se dobře orientuju i v nabídkách služeb dvou soukromých dopravců RegioJet a LEO Express, kteří jezdí především na trati Praha - Ostrava a okolních tratích, což je zlomek oproti síti vlakových spojů ČD.

---

P. S. A co vy? Cestujete rádi vlakem? Máte z vlaku zážitky, na které velmi rádi vzpomínáte? Nebo naopak máte zážitky, na které byste nejraději co nejdříve zapomněli? Vyjádřit se můžete prostřednictvím ankety, ale nejvíce mě potěší především komentáře, ve kterých můžete odpovědět na mé otázky, případně doplnit cokoliv jiného k tématu. Předem děkuji za vaše případné ohlasy, mějte se pěkně! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Leník Leník | Web | 5. června 2016 v 5:29 | Reagovat

Cestuji vlakem několikrát do týdne. Jezdím na koních a je tam dobrý vlakový spoj. Vlak mám moc ráda. Je o 100% lepší než autobus. Tam se nedá vstát a projít se, není tam WC, je tam málo místa... (Nechci nějak "hejtovat" autobusy)
Takže cestu již znám zpaměti :-). Proto mne vždycky potěší, když mohu jet dál, nebo někam jinam.
Před rokem jsme jeli vlakem do Prahy (jsem z jižních Čech). Jednou jsme přestupovali, takže to nebylo tak strašné. Ale přestupovali jsme z osobního na rychlík. Měli jsme cca 5 minut zpoždění. (Na přestup jsme měli přesně 5 minut) Začínala jsem být patrně nervózní, když hodiny v osobáku ukazovali čas, kdy má vyjíždět rychlík do Prahy... Naštěstí mne paní ve vlaku trochu uklidnila, že na sebe čekají. Naštěstí jsme to stihli, ale byla jsem hodně nervózní...
Potom jsem o tom mluvila se známým, který pracuje u ČD. On říkal, že jsme měli štěstí, protože na sebe nemusí čekat, a když je řidič nějaký neohleduplný sobec, klidně může odjet... Byla jsem ještě víc ráda, že jsme to stihli!

2 lennyspis lennyspis | Web | 9. června 2016 v 15:55 | Reagovat

Ty jo... :) O prázdninách plánuju hodně cestovat vlakem, pravděpodobně bez cíle někam dojet :D Miluju to a jsem šťastným vlastníkem režijky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama