Státnice 2016: den D

22. června 2016 v 18:00 | David |  Deník
Minulé pondělí jsem se postavil poslední výzvě v rámci mého vysokoškolského studia, a to státní závěrečné zkoušce. Případný úspěch by znamenal definitivní ukončení studia, při neúspěchu bych si studium prodloužil minimálně o další půlrok, na opravné státnice bych tedy mohl jít až v lednu 2017. Jak to probíhalo a jak jsem dopadl? To se dozvíte v dnešním článku.


Než přejdu k onomu dni, zmíním pár věcí z minulosti. Na státnice jsem se připravoval 2 - 3 týdny. Nebylo to hodně, ani málo. Velkou část zabrala úprava otázek, které mi byly poslány. Při úpravách jsem si něco málo zapamatoval, takže to nebylo moc zdržující. Nejvíce jsem šílel den před státnicemi, tedy v neděli. Pokud vám mohu dát dobrou radu, opakujte si den předtím dopoledne, případně kousek odpoledne, ale večer už na to úplně kašlete, stejně se nic nového nenaučíte, jen se o to více stresujete. Snažte se co nejvíce odreagovat, na státnice vůbec nemyslet, i když vím, nebude to snadné.

V den D jsem vstával po 6. hodině ranní, naspal jsem asi 4 hodiny. Říká se, že důležité je se především pořádně vyspat, ale při tom stresujícím čekání ve škole vám ani nepřijde, že jste unavení. Do školy jsem dorazil krátce po 8. h, i když jsem měl do 13 h času dost (původní odhad byl, že přijdu na řadu zhruba v tuto dobu). Mým cílem bylo zjistit, jak si vedou ostatní kolegové. Kolem 9. hodiny vycházeli první z nich, všichni byli úspěšní. Najednou mi přišlo, že to jde nějak rychle. Když už byl ve třídě kolega, který šel přede mnou, přišel za mnou tajemník pro flashdisc, na kterém byla uložena má prezentace diplomky. Takže zatímco ráno jsem si říkal, že mám tak 5 h času, můžu ještě na něco mrknout, najednou bylo času strašně málo, projel jsem si jen ty vyloženě nejtěžší otázky, pak už jsem se na to vykašlal.

Zhruba po 11. hodině vcházím do třídy. Hned na začátku mi nastala velice prekérní situace. Mám provést úvodní proslov ("Dobrý den. Vážený pane předsedo, vážení členové státní zkušební komise, jmenuji se David Rada, dovolte mi obhájit diplomovou práci na téma Zvýšení stability jízdního řádu pomocí částečného zdvoukolejnění tratě Blažovice - Přerov a složit tak státní magisterské zkoušky. Vážený pane předsedo, dovolte mi začít."), který dvakrát obsahuje "vážený pane předsedo". Ale mám to říct, když tam předseda momentálně není? Mám za dočasného předsedu považovat profesora, který seděl po jeho levici? Nakonec jsem se rozhodl, že předsedu vypustím a držel jsem se pouze "vážené komise". Zmíněný profesor se pak ujal úvodního slova, které by přednesl předseda. Oproti minulým státnicím nastala změna. Otázky jsem si losoval ještě před prezentací diplomky, avšak pouze čísla, připravovat jsem si je ještě nemohl. Vytáhl jsem si tři čísla a předem jsem věděl, že jsem určitě nedostal nejhorší otázky, což mě výrazně uklidnilo.

Začal jsem prezentací diplomky, která netrvala snad ani 10 minut. Po ní nastala diskuze. Nejvíce poznámek měla "známá firma", ale naštěstí to byly především poznámky, na které jsem nemusel reagovat, poté mi dal jednu otázku. Některé připomínky byly zcestné, což mi pak osobně potvrdil vedoucí diplomky, který v komisi měl být, ale nebyl, tudíž jsem neměl zastání. Pak měl ještě jeden člen komise připomínku a to bylo vše. Následně jsem měl 6 minut na přípravu tří vybraných otázek. Teď už jsem přesně věděl, které otázky jsem si vylosoval a s oddechem jsem se mohl pustit do stručného vypracování. Pokud vás to zajímá, dostal jsem tyto otázky z následujících předmětů:
  1. Optimalizace technologických procesů: otázka č. 21 (kapacita mezinárodního letiště),
  2. Teorie a modelování systémů v dopravě: otázka č. 23 (oceňování užitku a teorie diskrétní volby),
  3. Počítačová podpora a organizace železniční dopravy: otázka č. 9 (SW pro podporu konstrukce a počítačové simulace JŘ - Viriato).
Za 6 minut toho k 3 otázkám moc nevymyslíte. Prostě víš - nevíš. Připravil jsem si to tak, že jsem si opsal jednotlivé podotázky a k nim příp. něco málo doplnil. Na žádné slohovky nebyl čas. Při vypracování dorazil předseda komise. Pak jsem byl vyzván k zodpovězení otázek, na každou otázku mě zkoušel jiný člen komise. Všichni zkoušející mě nechali mluvit, příp. se na něco zeptali. Nechtěli vědět úplně vše, stačily jim opravdu jen základy, vůbec mě nedusili. Třeba u poslední otázky mě "pobavilo", jak jsem to pěkně odříkal a na konci se mě zkoušející ptá na otázky, jejichž odpovědi byly součástí mé souhrnné odpovědi na otázku. Tak jsem si svou řeč de facto zopakoval. :-D Poté jsem byl vyzván, ať jdu na chvíli na chodbu, aby se komise mohla poradit - rozhodnout o mém výsledku. Když jsem vycházel ze třídy, měl jsem dobrý pocit, říkal jsem si, že to musí vyjít.

Dveře se otevřely, tajemník komise mě zavolal zpět do třídy. Členové komise vstávali ze židlí, což je u nás znamení toho, že student u státnic uspěl. Kdyby komise seděla, student nevyhověl. Předseda komise mi sdělil, že jsem u státní závěrečné zkoušky uspěl. Předběžně mi pogratuloval a sdělil mi, ať se zde dostavím kolem 14. hodiny na vyhlášení výsledků (poté, co bude dozkoušen poslední student).

Měl jsem opravdu velkou radost, roky (ne)dřiny jsou konečně pryč. Obvolal jsem rodinu a známé, odměnil se fajnovym obědem, vyřídil záležitosti ohledně ukončení studia a pak už čekal na vyhlášení výsledků. Při něm jsem se dozvěděl, že jsem dostal 4x za dvě, jak jednoduché (kolega přede mnou dostal 4x za jedna). Řekl bych, že min. jednu otázku jsem uměl na výbornou, ale nevadí, o známky mi nejde. Potěšující je alespoň fakt, že jsem dopadl lépe než před dvěma roky u Bc. státnic. Před těmito státnicemi jsem se dozvěděl, že komise se hodně dívá na studijní průměr, ten jsem měl 1,97, takže hodnocení u státnic je zcela odpovídající (dvojka byla také nejčastější známka celkově). Všichni členové komise nám závěrem pogratulovali, obdrželi jsme jeden výtisk své diplomky a odešli jsme pryč do "světa".

Odpoledne a večer jsme úspěch u státnic řádně oslavili. O tom už psát nebudu, vyšlo by to minimálně na jeden samostatný článek. :-D Co vám můžu ještě prozradit, tak státnice udělali všichni kromě jednoho kolegy dálkového studia. Upřímně tak skvělý výsledek jsem nečekal. I když jedna komise byla celkem drsná, nevyhověl u ní právě zmíněný student. Celkově mám z toho pocit, že nikdo nechtěl nikoho cíleně potopit, i když to tak mohlo vypadat. Myslím si, že tyhle státnice máme jednoduše za odměnu (tím však nechci státnice zlehčovat, jednoduché to opravdu nebylo).

Co mě čeká dále? Dostal jsem několik nabídek na zajímavé pozice k mému oboru, ale všechny jsem musel odmítnout. Již od střední školy mám podepsanou smlouvu s ČD (poté SŽDC). Zavázal jsem se u nich pracovat na pozici výpravčího. Po střední škole by to bylo min. 5 let, po vysoké min. 3 roky (takže je jasné, kam spadám já). Není to vysokoškolská pozice, ale i uznávaný docent na naší škole řekl, že je lepší začít někde dole. Příští pátek mě čeká v SŽDC pohovor. A co po povinně odpracované době? To je ve hvězdách, rád bych postoupil někam výš, kde bych uplatnil své znalosti a dovedností z vysoké školy, možností je opravdu spousta.

Závěrem poslední věta: i když jsme de facto celý život na školu méně či více nadávali, myslím si, že nám bude z určitých důvodů hodně chybět, protože teď už to bude jen práce, práce a zase práce.

---

P. S. A co vy? Jste na vysoké škole? Pokud ano, absolvovali jste již státnice nebo vás teprve čekají? Jste absolventi vysoké školy a již pracujete? Jak hodnotíte průběh vysokoškolského studia, státnic a poté svou práci? Jaká byla vaše očekávání a jaká potom byla realita (obecně ke kterékoliv otázce)? Napsat může i kdokoliv, kdo se na vysokou školu teprve chystá (napsat např. na kterou školu, obor atd.). Uvítám úplně cokoliv k tématu "vysoké školy". Předem děkuji za vaše ohlasy, mějte se pěkně! S pozdravem Ing. David. :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK

 


Anketa

Měl/a jsi někdy státnice?

Ano
Ne
Nevím, co to je

Komentáře

1 Whirpy Whirpy | E-mail | Web | 26. června 2016 v 14:34 | Reagovat

Tak gratuluji k ukončení VŠ a získání titulu Ing.
Nemůžu k tomu bohužel nic moc velkého napsat, neboť se nedokážu tak úplně vcítit do situace, státnice jsou něco, co mě dá-li bůh teprve v budoucnu čeká. Do té doby se budu muset naučit chodit brzy spát... :D
Jenom si pamatuju, že brácha vyletěl v prvním termínu a tak místo v létě byl inženýr až někdy na podzim, no jo ve vedrech se těžko něco učí.

Příští rok bude festival v Hlučíně zase, já sama jsem o něm taky do nedávna nevěděla, ale příjemně mě to tam překvapilo. :D

2 Dena Destra Dena Destra | E-mail | Web | 26. června 2016 v 15:43 | Reagovat

Gratulujem a chválim prístup. Ja som akurát dokončila prvý ročník gymplu, ale i tak blíži sa to obdobie VŠ. Chystám sa študovať psychologiu. Za školou mi bude po ukončení tiež asi smutno, i ked zas až tak nie, lebo je jej veľa naraz, mohlo by byť menej vyučovacích hodín a celkovo učiva, ale i tak to má niečo do seba. Ja len dúfam, že výška nebude až tak ťažká, ako gympel, jak divne posledná veta znie ha. Každopádne, veľa šťastia

3 Leník Leník | Web | 27. června 2016 v 9:16 | Reagovat

Moc gratuluji :-)!!!

4 David David | E-mail | Web | 28. června 2016 v 11:15 | Reagovat

[1]: Díky. :-) Tak to měl brácha ještě dobré, my máme opravné termíny až v lednu.

[2]: Díky, tobě ať se taky daří. :-)

[3]: Díky. :-)

5 Městoběžník Městoběžník | 29. června 2016 v 0:19 | Reagovat

Blahopřeji! A ať Tě pak baví zaměstnání! Mne to teprve čeká (na konci srpnaú, takže uvidím. Před tím mne ale (jako diváka) čekají dvě promoce.

Měla bych otázku - jak dlouho jste ty otázky zodpovídali? Protože 3 minuty na přípravu je podle mne hodně málo, my máme snad 20 nebo 30 minut, tři otázky, každá je nejméně na 20 nebo 25 minut celkem, takže student odchází nejdříve za 3/4 hodiny, klidně i déle. Tedy tak jsme to měli u bakaláře a v navazujícím studiu předpokládám totéž.
Potom také (na bakaláři) nám výsledky obhajoby práce sdělili hned, výsledky SZZ až po vyzkoušení všech studentů dopoledne.
Další odlišnost je, že diplomy dostáváme až na promoci. Jestliže na ni nejdeme, vyzvedávají se na studijním oddělení. Jak to chodí s promocí u Vás?

No a už jen na okraj, na mne platí úplně jiné rady. Všude slyším, jak si člověk má před zkouškou odpočinout, hlavně klid, dobře se vyspat, na nic nemyslet... :-D Tím se vůbec řídit nesmím, mám to přesně naopak - furt je dost času, nemusím nic... najednou je času hrozně málo a musím všechno dohnat! Také na krátkodobou paměť se to samozřejmě více hodí. A hlavně (pro mne) je důležité nenechávat nic na ráno před zkouškou. Jednou jsem si v tomto semestru u nejvíce ohodnocené zkoušky řekla, ať radši jdu v ty 3 ráno spát, že se na zbytek podívám na katedře, že tam budu mít čas... no a neměla a zrovna na ten text, který jsem se znova nepodívala, jsem byla zkoušena, a hned přišlo o známku nižší hodnocení... :-(
Tak snad na SZZ už se takové věci vyvaruji!

6 David David | E-mail | Web | 29. června 2016 v 21:27 | Reagovat

[5]: Díky! :-)

Na přípravu tří otázek jsme měli 6 minut. Zkoušení zabralo 10 - 15 minut, možná i méně. Byla to šílená rychlovka, řekl jsem pár vět, něco se zeptali a to bylo vše. Takže krátké přípravě odpovídá krátké zkoušení, což je fér. :-)

Výsledky (známky) by řekli hned při neúspěchu, při úspěchu se u nás čeká na dozkoušení posledního studenta a pak je slavností vyhlášení výsledků.

S tou promocí je to úplně stejně. Zmínil jsem někde, že je to u nás jinak?

Obecně: jsi na jiné škole a fakultě, tam mohou být (spíše určitě budou) jiné zvyklosti, např. s tím zkoušení. U nás byl dokonce rozdíl v jedné komise a to takový, že student měl na přípravu otázek 10 - 15 minut, během této doby prezentoval svou diplomku následující student. Takže 6 nebo 15 minut na přípravu je VELKÝ rozdíl.

Abych se přiznal, jsem stejný typ, který vše nechává na poslední chvíli. Proto doporučuji, pokud je to možné, připravovat se alespoň 2 - 3 týdny předem (v případě náročnějších otázek i měsíc a více). Tu včasnou a pečlivou přípravu oceníš v posledních dnech před státnicemi. Nebudeš se tak stresovat, že nic neumíš apod.

Každopádně držím palce! :-) Pak můžeš dát vědět, jak jsi dopadl. Pokud máš blog a budeš o tom psát stejně jako já, reklama na článek povolena, rád si ho přečtu. :-)

7 Městoběžník Městoběžník | 30. června 2016 v 20:35 | Reagovat

[6]: Rádo se stalo!
Krátká příprava a krátké zodpovězení by odpovídalo. To u nás bych řekla, že u SZZ se zvlášť podrobně prověřuje, ale studuji také FF, takže jiné podmínky. Nám předem neříkají ani neúspěchy, i když občas někdo něco naznačí, nebo sám student pozná.

Nějak jsem přečetla, že dostanete výtisk diplomu, což mi přišlo velice rychlé, proto jsem psala o promoci - a ona to byla diplomka.

6 nebo 15 minut - to už je více než dvojnásobek!

To s tou pečlivou přípravou je fakt.

Díky za přání, 100% dám vědět, jak to dopadlo.

8 Nekra Nekra | 1. července 2016 v 23:02 | Reagovat

To, že jsi je udělal, jsem si pomyslel už z názvu článku. Myslím si, že je příjemnější psát o něčem, co se povedlo, než o něčem, co se nepovedlo.

Docela ti závidím, že jste si otázky mohli vylosovat. To u nás nemáme :(, prostě nám něco přidělí. Ale zas na přípravu máme víc času, v průměru 20 minut na (vyučujícími zvolené) otázky/úkoly z jednoho okruhu.

Uvedená úvodní řeč mi připadá příliš "škrobená", já jsem si teda zatím vystačil s "Dobrý den, jmenuji se {jméno příjmení}, moje práce je na téma {název tématu}" a pak už jsem okecával prezentaci.

9 David David | E-mail | Web | 2. července 2016 v 21:17 | Reagovat

[7]: Také studuji FF? Na žádnou FF jsem naštěstí nechodil. :-D

---

[8]: No, nad tím jsem dlouho přemýšlel, že když to neudělám, napíšu o tom článek? Bylo by to sice těžké, ale asi jo.

Přidělování otázek skončilo u našich státnic v roce 2014, od té doby se losuje. U vás nenastala změna?

Pronést úvodní řeč je povinné, není to můj výmysl. Nemusí to být přesně, hlavně aby člověk uvedl jméno a název práce. :-D

10 Městoběžník Městoběžník | 2. července 2016 v 23:13 | Reagovat

[9]: Bylo to ve smyslu "pro změnu studuji..". Proč naštěstí?

Losujete z nastříhaných papírků nebo to dělá počítačový program?

Když jsem dělala SZZ bakaláře, tak jsme dokonce měli jeden den obhajobu a druhý den zkoušky, teď už je to všechno zároveň.

11 David David | E-mail | Web | 4. července 2016 v 22:54 | Reagovat

[10]: Tak filozofie není můj vysněný obor. A pardubická filda nemá moc dobrou pověst. :-D

Losujeme z nastříhaných papírků. Počítačový program naštěstí ne, tomu bych nevěřil, že losuje i jiné než těžké otázky. :-D

Lepší je to všechno dohromady v jeden den a čas. :-)

12 Nekra Nekra | 6. července 2016 v 15:16 | Reagovat

[9]:: Tak to i ta moje úvodní řeč splňovala (představit sebe a název práce), obešlo se to bez vážených předsedů a vážené komise. (Což takhle nabízí zajímavou otázku, jaké pro ně použít váhy w_i - kolikrát je předseda důležitější než člen komise bez speciální funkce/postu ?)

Nevím. Něco se tam měnilo (ani nevím co všechno - předměty, studijní programy, zkušky/zápočty, povinný předměty?), ale to platí pro nový lidi. Študáci před změnou dojížděj podle původních pravidel. V otázkách ke státnicícm určitě nějaký změny proběhly, ale že by byla pravidla i na způsob obdržení otázek (přidělení/losování), o tom nevím.

13 Městoběžník Městoběžník | 8. července 2016 v 18:27 | Reagovat

[11]: Vážně nemá? To bych se měla potměšile zaradovat :-) Ale slyšela jsem o výzkumu dějin každodennosti, těla atd. od Mileny Lenderové a jejích kolegů, které význam mají.

No jo, některé školy mají vše počítačově automatizované, u nás se také losuje normálně.

A také jsem se jednou dozvěděla, že na Pardubických kolejích je démon.

14 David David | E-mail | Web | 8. července 2016 v 18:34 | Reagovat

[12]: Tak jasně, že předseda má nejvyšší váhu, proto se u nás říká "vážený pane předsedo, vážení členové státní zkušební komise..."

No pozor, ať nejsi nepříjemně překvapen. Naše vyučující na diplomový seminář nám neřekla úplně vše, co říct měla...

---

[13]: Studenti ostatních fakult UPCE se fildě dost smějí, třeba předmětům týkajících se Harryho Pottera apod. Mám (měl jsem) na této fakultě několik známých a je to opravdu velký nepoměr ve studiu mezi nimi a třeba naší dopravkou. Na jednu stranu je to pochopitelné, na druhou musí kvůli tomu vznikat takové fakulty, nebo alespoň některé obory? Uznávám, že některé z nich opravdu užitečné jsou.

Jaký démon? :-D

15 Městoběžník Městoběžník | 9. července 2016 v 21:39 | Reagovat

Aha. To mne navnadilo k tomu, abych se podívala do stagu! Našla jsem třeba Dějiny lázní, Příchod na svět v historické perspektivě, Dějiny sociální patologie... lázně bych si 100% zapsala. No předměty hodně vychází z výzkumu vyučujících. U nás je nabídka v porovnání s tímto suchá a nudná, naši se drží klasiky.

Připadá mi, že některé předměty mají schválně zajímavý název, aby si jej studenti zapsali.

Řekli mi to studenti Vaší školy. Že sídlí na jedné kolejní budově, nic bližšího ale nevím. Mluvila jsem s nimi totiž jen náhodou, nevím, kdo to byl.

16 Městoběžník Městoběžník | 9. července 2016 v 21:46 | Reagovat

A ještě jsem si speciálně vyhledala toho Pottera. Spojit jej s religionistikou by mne nikdy nenapadlo!

Jako ani se nedivím, že se smějí, kdybych studovala jinou fakultu, asi bych se smála také. Ale po několika předmětech Historiografie už to beru docela vážně.

I když největší kuriozitou pro mne bylo, když jsem slyšela o pornografických studiích v Brně, měla to být součást nějakého oboru. Tam bych nešla.

17 David David | E-mail | Web | 12. července 2016 v 22:38 | Reagovat

[16]: Ta pornografická studia, to byla myslím jen recese. Taky jsem na to narazil. :-D

18 Martin Martin | E-mail | 3. června 2018 v 14:07 | Reagovat

Hoj čekají me ststnice 22.6. Mam 3 předměty plus obhajoba bc.
Nápis prosím kolik otázek a jsk časové si to rozdělit!
Předem dekuji, a zda se da naučit 10 otázek z ústavního práva.
Otázky mam jíž vypracované a některé jsem přepsal Ja.

19 Martin Martin | 3. června 2018 v 14:14 | Reagovat

Mam 90 otázek ze všech předmětu!!!

20 David David | E-mail | Web | 3. června 2018 v 20:09 | Reagovat

[18]:[19]:

Ahoj, hm to se těžko radí, kor když studuješ právo? :)

Já osobně bych to udělal tak, že bych si zjistil, za cca. jak dlouho se jednu otázku naučím a pak bych si to časově rozvrhl tak, abych do státnic stihl vše projet (naučit se) a pak měl ještě několik dní (ideálně týden) na opáčko. Pak je otázka, jak dlouho se dokážeš během dne učit.

Víc asi neporadím... ;-)

21 Martin Martin | 4. června 2018 v 8:31 | Reagovat

[18]:

děkuji, budu rad, že mi zůstane den na opakování, jelikož mam 90 otázek a každou otázku se budu učit 3 hodiny, vstávání od 6:00 do půlnoci, musím se přinutit, ale věřím, že to dám. :-)

22 David David | E-mail | Web | 4. června 2018 v 10:01 | Reagovat

[21]: No máš co dělat. Každopádně držím palce a pak se klidně pochlub, jak jsi dopadl. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama