Nesmyslné dopady Brexitu

16. července 2016 v 18:00 | David |  Názory
Čtvrtek, 23. června 2016, byl pro Brity důležitým dnem. V referendu rozhodovali, zda zůstat či opustit Evropskou unii (EU). Oficiální výsledky další den ráno ukázaly, že Britové si odhlasovali BREXIT. Dnes, kdy na Brexit skoro všichni zapomněli, přicházím se svým názorovým článkem, proč většinu dopadů Brexitu považuji za nesmyslnou.


ÚVOD

O Brexitu se mluvilo skoro pořád, například na ČT 24 měli jednu brexitovou reportáž za druhou. Po půlhodině to začalo být nudné, protože opakovali pořád ty samé argumenty. Taťka předpověděl, že o Brexitu se bude mluvit do doby, než se stane další útok. Za dva dny od této předpovědi se stal teroristický útok na istanbulském letišti v Turecku (úterý, 28. června 2016, v nočních hodinách). Najednou se mluvilo jen o teroristickém útoku, o Brexitu už moc tolik ne. Předevčírem v noci zasáhl francouzské město Nice další teroristický útok, včera se udál vojenský převrat v Turecku. Najednou Brexit nikoho nezajímá, nikdo jej neřeší. Právě proto nyní přicházím s tímto článkem, který jsem plánoval už dlouho.

Předem upozorňuji, že nejsem politik ani ekonom. Svůj názor se budu snažit obhájit z laického pohledu s velkou dávkou selského rozumu. Popíšu jednoduchou modelovou situaci, následně její proměnu. Po ní uvedu, jak by dopady proměny vnímala EU (příp. přední evropští politi typu Merkelová, Hollande atd.) a poté, jaké budou dopady proměny ve skutečnosti. Pokud vám to přijde směšné nebo trapné, neurazím se. Protože stejně směšné a trapné mi přijdou právě důsledky Brexitu, o kterých se do bezvědomí hovoří. Jaké to jsou, asi opakovat nemusím, na internetu najdete plno relevantních zdrojů.

MODELOVÉ SITUACE


První model
Představte si ulici na vesnici, na které je po obou stranách postaveno 10 rodinných domů. Dalo by se říct, že je to takový spolek sousedů (něco jako EU). Sousedé se rádi navštěvují, pořádají různé akce, vzájemně si prodávají (vyměňují) domácí výrobky (med, pečivo, ...) atd. V prvotním modelu jde o to, že sousedé mezi sebou nemají téměř žádné překážky, pohyb mezi nimi je de facto volný. Nezamykají vchodové dveře, branky plotů, auta, garáže. Stačí jen zazvonit a vejít dovnitř. Ctí se určitá pravidla slušnosti, ale nikdo není nijak omezován.

Druhý model
V ulici se objevili narušitelé tohoto ideálního prostředí. Zloději vykradli neuzamčená auta, domy, zahradní nábytek atd. Několik sousedů se rozhodne, že zabezpečí své domy a pozemky. Budou zamykat branky plotů, vchodové dveře, auta (ty budou navíc schovávat do garáže). Jednoduše udělají maximum pro zabezpečení svého majetku. Dejme tomu, že takové zabezpečení provedou přesně 3 rodinné domy z 10 tohoto spolku, u ostatních neproběhnou žádné změny.

Negativní dopady druhého modelu podle EU
Jedním slovem katastrofální! Tři sousedé budou zcela odříznuti od zbytku ulice (spolku), sousedé se k nim skoro vůbec nedostanou, nebudou s nimi komunikovat, pořádat všemožné akce. Pokud jde o prodej zboží, takovým "černým ovcím" bude prodej (výměna) výrazně omezena a zdražena, např. med se nebude prodávat za 150 Kč/kg, ale min. za 300 Kč/kg. Takové změny jednoznačně zhorší kriminalitu v ulici, dojde ke krádežím následujících rodinných domů.

Negativní dopady druhého modelu ve skutečnosti
Nezmění se téměř nic. JEDINÝ rozdíl oproti prvotnímu modelu bude pouze v tom, že se ostatní nedostanou brankou a vchodovými dveřmi přímo do domu, ale budou muset čekat, až jim po zazvonění někdo přijde odemknout a otevřít. Časová ztráta kolem jedné minuty. Vše ostatní bude probíhat jak za starých časů, pořád stejná přátelství, pořádání akcí, výměnné obchody atd. Zbylé rodinné domy budou také uvažovat o zvýšení zabezpečení svého majetku.

ZÁVĚR

Už chápete, proč s důsledky Brexitu nesouhlasím? Pokud ne, třeba se zmíním k tomu obchodu. Když vedu s nějakou zemí obchody v řádu desítek nebo stovek let, proč by měl být Brexit najednou omezující prvek? Proč bych měl najednou zdražovat své produkty, stěžovat podmínky obchodu, když je to stále stejný partner, jen si více zabezpečil své území? Proč oslabovat Libru a ještě více strašit vlastní obyvatele? Proč trestat svobodu - demokratické rozhodnutí? Měla by se dělat spíše taková opatření, abych strach obyvatel byl co nejmenší, ne ho ještě více prohlubovat!

Než se prosím do mě pustí "odborníci" z oblasti ekonomie a politiky, dovolte mi ještě jednu věc. Pravděpodobně budete oponovat, že píšu nesmysly, že jsou určité zákonitosti trhu a přes to holt nejede vlak. Máte pravdu, o těchto zákonitostech vím. Ale musíte přijmout, že tyto zákonitosti vymysleli lidé, ne příroda se vznikem vesmíru, chápete? Kdyby to člověk vymyslel přesně naopak a toho by se drželo, tento článek by vůbec nevznikl. Strašně mi totiž vadí to strašení Britů a ostatních obyvatelů nejen EU, jak je Brexit špatný a co všechno to způsobí. Doporučuji například Stranu svobodných občanů, kde vám kvalitně vysvětlí, proč je spousta dopadů zcela mimo.

Moje přání je, aby nastaly v EU výrazné změny. Pokud se tak nestane, snad budou následovat další referenda ostatních zemí a EU jako taková se jednou zcela rozpadne. Ano, EU nabízí mnoho pozitivních výhod členství (např. poskytování evropských dotací), ale negativa aktuálně výrazně převažují. Kdyby se u nás konalo stejné referendum jako nedávno ve Velké Británii, věřím, že by dopadlo stejně.

---

P. S. A co vy? Považujete dokola uváděné dopady Brexitu uváděné EU a dalšími předními evropskými politiky za nesmyslné? Můžete hlasovat v anketě, svou odpověď můžete následně odůvodnit v komentářích. Myslíte si, že i u nás by se mělo uspořádat stejné referendum, které nedávno proběhlo ve Velké Británii? Proč ano/ne? Jinak můžete dodat cokoliv k článku nebo k tématu Brexitu obecně, ocením jakýkoliv komentář. Předem děkuji za vaše případné ohlasy, mějte se pěkně! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Považujete negativní dopady Brexitu, které uvádí Evropská unie, jako nesmyslné?

Určitě ano
Spíše ano
Spíše ne
Určitě ne
Nedokážu posoudit, nemám na to vlastní názor

Komentáře

1 mtb mtb | Web | 16. července 2016 v 18:12 | Reagovat

zajímavý článek

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 18. července 2016 v 18:09 | Reagovat

Samozřejmě žádná katastrofa v Británii nenastane. Argumenty obou stran byly hysterické, útočící na emoce a nahony vzdálené věcnosti. A protože je to znak většiny referend, ve kterých o něco důležitého jde - že se vlastně nakonec kvůli tomu odpovídá na něco jiného, než jak zněla otázka, přiznávám, že nepatřím mezi příznivce této formy rozhodování. Ano, souhlasím, že aktuálně by nejspíš české referendum dopadlo podobně. A bylo by ještě mnohem víc "o pocitech, domněnkách a emocích" a skoro vůbec ne "o faktech", než tomu bylo v Británii. A tam to tak bylo dost :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama