Státnice 2016: promoce

5. července 2016 v 14:00 | David |  Deník
Jistě to znáte. Po úspěšných státnicích téměř všichni studenti píší na Facebook statusy, ve kterých před svá jména doplňují čerstvě obdržené tituly. Ani já nejsem výjimka. Ale je to formálně správně? Studentovi se uděluje titul bakalář, inženýr atd. až na promoci (sponzi), teprve od této chvíle smí titul oficiálně používat. Naše promoce se konala minulý čtvrtek, 30. června 2016.


Na bakalářské sponzi jsem měl sebou další čtyři členy rodiny (mamku, taťku, babičku a dědu). Na promoci babička přijet nemohla, nahradil ji brácha. Výhodou na naší univerzitě je to, že není omezen počet rodinných a jiných účastníků. Jak na sponzi, tak i teď na promoci zbyla spousta volných míst.

Minule jsme jeli autem do Ostravy a potom vlakem do Pardubic. Letos bylo nutné vzít auto až do Pardubic, jelikož jsem měl na bytě židli, kterou nelze rozložit do poslední šroubku, těžko by se přepravovala nejen vlakem. Navíc jsem měl na bytě ještě další méně či více objemné věci. Takže cestu tam bychom mohli jet v pěti autem, jenže bychom se museli nesmírně mačkat a zpátky bychom se už nevlezli. Proto jsme se rozdělili, taťka s dědou jeli autem, mamka, brácha a já vlakem. Volbu spojů (dopravců) jsem nechal na nich, já jsem si jen určil, do kdy nejpozději musím být v Pardubicích. Mamce se doposud nejvíce líbilo ve vlaku společnosti LEO Express (LE), ale ještě nejela žlutým dopravcem RegioJet (RJ), brácha ještě nejel ani jedním. Volba tedy byla jasná, pro cestu tam jsme zvolili LE, zpět RJ.

S mamkou a bráchou jsme vyrazili z domu již ve 4 h ráno, abychom se dostali na náš spoj LE, na který jsme nastupovali v Ostravě-Svinově. Vyjeli jsme sice hodně brzo, ale na silnicích byl minimální provoz, takže jsme se nikde nezdrželi. S pohodovým náskokem jsme dorazili do Ostravy. Stejně jak před dvěma roky, i letos jsme auto zaparkovali v parkovacím domě KOMA Parking. Jedná se o automatický parkovací systém. Funguje to tak, že s autem vjedete dovnitř na plošinu, zaparkujete, vystoupíte, zmáčknete tlačítko na automatu, vyjede vám papírek, zavřou se vrata a auto se samo zaparkuje na vhodné místo. Při návratu předáte lístek obsluze, zaplatíte a po několika minutách auto samo přijede, nastoupíte a můžete odjet. Auto vám nikdo neukradne, nenabourá, nesvítí do něj celý den sluníčko atd. Ke zpáteční jízdence RJ máte parkování na celý den zdarma. Mrkněte na následující video, kde je názorně ukázána funkce automatického parkování právě v KOMA Parking.


Chvilku po čase pravidelného odjezdu přijíždí náš spoj LE. Jelikož se jednalo o noční spoj z Košic, byl tam celkem klid, i když byl vlak tak z půlky plný. Třeba vedle mě, jak jsem později podle hovorů zjistil, seděla slečna pravděpodobně z Ukrajiny. Na tento spoj totiž navazuje autobusový spoj LE z ukrajinského Mukačeva. Co nás při cestě překvapilo, bylo to, že jsme v Přerově museli přestoupit do náhradní LE soupravy, a to z technických důvodů. Nezdálo se, že by se s naší soupravou něco dělo. To samé jsem zažil už dříve v Olomouci. Tehdy to bylo proto, že určitou jednotku potřebovali mít přes noc v bohumínském depu, ne v pražském. Tady to bylo asi něco podobného. V Přerově opravdu čekala druhá souprava, tak jsme si přestoupili. Odjeli jsme s pětiminutovým zpožděním, tentokrát by se už těžko hledalo volné místo, navíc tam bylo celkem živo. Do Pardubic jsme přijeli s několikaminutovým zpožděním.

V Pardubicích jsme tedy byli zhruba v 7:30, promoce měla začít v 11:30. Já jsem tam měl být již v 10:30 na nácvik slavnostního aktu. I když se zdají 3 hodiny jako hodně velká mezera, pro mě to byla celkem honička. Z nádraží jsme šli rovnou do obchodu, potom jsme přišli na byt, za chvilku přijel taťka s dědou autem, hned nato jsem se vydal na domluvenou schůzku. Než byste řekli švec, bylo 9:45 a já dorazil na byt, měl jsem tedy pár minut, abych do sebe něco hodil, oblékl se a vyrazil s ostatními směr škola. Pro urychlení procesu jsme všichni jeli autem. Zaparkovali jsme u školy, já se vydal do školy, ostatní na zmrzlinu.

V 11:30 začala promoce. Průběh stejný jako minule, navíc tam byla prorektora a zástupci ostatních fakult. Obřad to byl opět krásný, akorát mi přišlo, že letos tam bylo celkem dost chybiček. To, že se student dívá při vyřknutí slibu na pedela a ne děkana nebo nekývne na prorektorku, není nic neočekávatelného. Například promotor ukončil svou řeč, už byl na odchodu a pak si uvědomil, že svou řeč ještě nedokončil. :-D Taky se mi zdá (ale to si musím potom ověřit na videu), že u jednoho kolegy spletli jméno, vypadal mírně rozhozeně, ale nakonec se vydal pro diplom. Nicméně jakoukoliv chybu nikomu nevyčítám, jsme jenom lidi.

Po promoci nastalo tradiční focení na tradičním místě u univerzitního památníku. Zde jsem s celou rodinou.

Letos jsme dostali diplomy do krásných složek s vyrytým logem univerzity.

Poté jsme se autem přesunuli na byt, kde jsme zaparkovali a ihned se vydali na oběd. Stejně jako minule to bylo v restauraci Severka. Měli jsme štěstí, asi 10 minut po našem příchodu se spustil neskutečný liják. Takový, že i potkani a krysy vylézali z kanálů. Jednoho takového tvorečka jsme zahlédli z okna restaurace. Jestli to byl potkan nebo krysa, o tom se vedly dlouhé debaty. :-D Jinak s obědem jsme byli spokojení.

Na bytě jsem naložil poslední věci do auta včetně židle. Taťka s dědou pak ihned vyrazili, my jsme museli čekat na spoj RJ s odjezdem v 16:42, který jsme měli zarezervovaný. Na bytě jsem ještě spolubydlícímu zařídil prodej židle, poté jsem pomalu a jistě počítal poslední minuty na bytě, vlastně v Pardubicích celkově. Pořád mi bylo zmiňováno "dnes naposledy v Pardubicích", takhle natrvalo ano, ale já se tu rád kdykoliv vrátím. :-)

Otázka: co musíte udělat, když navštívíte Pardubice? Ano, nakoupit si pardubický perník. To provedla mamka, která sháněla něco pro svou kolegyni do práce. Poté jsme se vydali na nástupiště a čekali na náš spoj RJ. Cesta byla v pohodě, akorát v "nejlepším železničním voze na světě" (podle pana Jančury) nefungovaly obrazovky v sedačkách ani ve voze, byl tam mizerný servis (tento mizerný servis je dokonce předem garantován, takže si vlastně nemůžu ani stěžovat). Hlavní pro mě však bylo, že jsme do Ostravy-Svinova dorazili na RJ poměry celkem brzo (pouze s 5minutovým zpožděním).

Pak jsme si vyzvedli auto z KOMA Parking a jeli domů, kam jsme dorazili kolem 20. hodiny. Byl to krásný, ale zároveň náročný den. Hlavně proto, že jsem musel vstávat už v 3:30. Další den jsem to nedohnal, vstával jsem jen o hodinu později. Čekal mě pracovní pohovor u SŽDC. Jak to probíhalo a dopadlo, o tom třeba někdy příště...

---

P. S. A co vy? Byli jste někdy na promoci nebo sponzi (promoce je pro Ing., sponze pro Bc.)? Pokud ano, jako divák nebo absolvent? Jaké z toho máte zážitky? Pokud jste se ani jednoho obřadu nikdy nezúčastnili (ani jako divák, ani jako absolvent), je možné, že se to někdy v budoucnu změní? Předem děkuji za vaše ohlasy, přeji vám příjemné prožití léta! :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 13. července 2016 v 19:41 | Reagovat

Gratuluji :-)
K otázkám - nikdy jsem se nezúčastnila, doufám, že se budu mít jednou chytrý děti a účastním se :-D  :-D  :-D

2 David David | E-mail | Web | 13. července 2016 v 21:04 | Reagovat

[1]: Díky. :-)

Tak snad se ti to splní. :-)

3 Ludmilita Ludmilita | Web | 23. července 2016 v 16:52 | Reagovat

Moc moc gratulujem! :-) Musí to byť skvelý pocit.

Bola som na promóciach sestre keď končila právo - ale to už je dobrých päť rokov dozadu. Na bratove promócie som sa nedostala, a na svoje si ešte počkám.. :-D

4 David David | E-mail | Web | 25. července 2016 v 15:39 | Reagovat

[3]: Díky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama