Nástup do práce (1/3): Vstupní pohovor

20. srpna 2016 v 12:00 | David |  Deník
Není to tak dávno, co jsem článkem Přehled navazujícího magisterského studia udělal definitivní tečku za mým vysokoškolským studiem. Na jeho konci jsem prozradil, že nástupem do práce se mi otevírá nová kapitola života. Smlouva mi začala v pondělí, 1. srpna 2016. Co všechno tomu předcházelo, jaké byly první směny atd., o tom všem se dozvíte v následující 3článkové sérii. Tři části proto, že je toho opravdu hodně, co bych vám chtěl sdělit. Přesto se budu snažit, aby v každém článku vypíchl jen to nejdůležitější a nejzajímavější.Všechno to začalo již na střední škole. Tehdy jsem o prázdninách před 3. ročníkem s Českými drahami podepsal smlouvu v rámci stipendijního programu ČéDés, ve které jsem se zavázal, že po škole budu pracovat u ČD na pozici výpravčího 5 let (po SŠ) nebo 3 roky (po VŠ), ČD se zavázaly mě zaměstnat. Měl jsem měsíční stipendium, režijní jízdenku (vlaky zdarma) a další výhody. V průběhu let došlo k přechodu zaměstnanců organizující drážní dopravu pod SŽDC, tedy i k formální úpravě smlouvy (dodatkem). Po ukončení studia na VŠ jsem napsal SŽDC, že jsem již ukončil studium a jsem připraven plnit své závazky. Byl jsem pozván na pohovor, který se konal v pátek, 1. července 2016, od 8 hodin na oblastním ředitelství SŽDC v Ostravě.

Ještě den předtím jsem měl promoci v Pardubicích. Pamatuji si, že ten den jsem musel vstávat již ve 3:30, o den později na pohovor jen o hodinu později, takže nic příjemného. Po náročném dni mě čekal další náročný den. I když mi pohovor začínal až v 8 h, v Ostravě jsem byl s dodatečnou rezervou krátce po 7. h. Není nic horšího, než při vstupním pohovoru přijít pozdě, byť ne přímo vlastní chybou.

Asi 10 minut před začátkem pohovoru jsem pomalu, ale jistě vcházel na recepci ředitelství. Zapsal jsem se a byl jsem nasměrován k sekretářce. Zde jsem se posadil a čekal, než si mě zavolají vedle do místnosti na pohovor. Hned na začátku jsem se dostal do takové svízelné situace. Paní sekretářka se mi omlouvala, že si musí jít odskočit zavolat, protože ji ráno odvezli bratra s infarktem. Na to, že jsme se znali sotva pár minut, mi sama od sebe povídala o svém životě, jak bydlí se svým bratrem, který je hlavou rodiny, protože ji manžel před časem umřel atd. Nevadilo mi, že se mi svěřila, ale pořádně jsem nevěděl, jak na to reagovat. Řekl jsem, že nemocnice, ve které je, je opravdu dobrá, jinak jsem smutně "hmoval".

Konečně jsem byl zavolán do místnosti vedle na pohovor. Představil se mi náměstek ředitele pro řízení provozu, paní z personálního a ještě vedoucího oddělení dopravy. Začal pan náměstek slovy "co byste mi řekl, abyste mě přesvědčil, že Vás mám vzít?" Jak jsem si dříve myslel, že smlouva mi 100% zaručila práci po škole, nakonec to tak rozhodně nebylo, o svoje zaměstnání jsem musel pořádně zabojovat! Tak jsme si povídali, než se ozval vedoucí, proč jsem v létě chodíval na brigády do pivovaru a ne na železnici. Na tom mě celkem podusili a vypadalo to zle. Nemůžu mu to mít za zlé, byla to trefná připomínka. Realita byla taková, že ještě na střední jsme se se spolužáky opravdu zajímali o letní brigády na železnici, ale bylo nám odpovězeno, že nic nemají. Tak jsem nabyl dojmu, že se nedá nic sehnat a raději nastoupím do pivovaru, kde mě potřebují (kde mám téměř jistou pozici). Ano, i tak jsem mohl každoročně na SŽDC napsat.

Významný zlom v pohovoru, který podle mě zachránil vše předchozí, nastal v momentě, když se mě zeptali, jak si představuju svou budoucnost. Vyloženě si rýpali, že beztak po povinně odpracované době budu chtít jako vysokoškolák dělat ředitele pivovaru nebo tady na SŽDC. Tak jsem jim řekl, že určitě chci i v budoucnu zůstat u SŽDC, postupně se vypracovat na výpravčího a pak by mě lákala třeba konstrukce jízdních řádů. Vedoucí, který byl předtím na mě očividně naštvaný, ze sekundy na sekundu obrátil, že jsem ho strašně zaujal a potěšil, jakou mám představu - vizi.

Chvilku potom mě nechali jít za dveře a nastala několikaminutová porada. Po ní mě hned zavolali dovnitř a pan náměstek prohlásil, že to tedy se mnou zkusí. Tím se mi hodně ulevilo. Že to bude až takové náročné, jsem nečekal ani v mém nejhorším snu. Každopádně bylo hlavní, že jsem uspěl. Ten den jsem se ještě seznámil se sympatickou paní, která má na starostí školení z předpisů a odborné zkoušky. Od ní a paní personální jsem se dozvěděl spoustu nových informací, aneb co mě čeká a nemine před podpisem smlouvy a nástupem do práce. V průběhu toho jsem si od pana vedoucího ještě několikrát vyslechl, jak jsem ho mile překvapil.

To byl prosím pěkně úplně první den, který všechno ostatní odstartoval.

---

P. S. A na co se můžete těšit příště? Dozvíte se, jak probíhalo mé první psychologické vyšetření v životě, zdravotní prohlídky, různé konzultace na ředitelství v Ostravě (k předpisům, zkouškám) atd. V komentářích se můžete zmínit, jaké máte s pohovory zkušenosti právě vy. Které otázky se podle vás nechybí na žádném pohovoru? Nelákala vás někdy práce na železnici? Samozřejmě můžete uvést absolutně cokoliv k tématu, uvítám jakýkoliv názor, postřeh apod. Předem děkuji za vaše reakce, mějte se pěkně. :-)


NAVAZUJÍCÍ ČLÁNKY

 


Komentáře

1 Leník Leník | Web | 20. srpna 2016 v 23:33 | Reagovat

Gratuluji :)!
Já hodně často jezdím vlakem (několikrát do týdne). Takže mám vřelý vztah k železnici. Je to určitě lepší, než v autobuse... Mám známého výpravčího vlakvedoucího a strojvedoucího, takže se dozvídám nové věci :). Je to moc zajímavé!
Těším se na další články ohledně tvé práce. Železnice mne zajímá a jsem ráda, že jsem narazila na tvůj blog, ve kterém se zabýváš vlaky :).

2 David David | E-mail | Web | 24. srpna 2016 v 20:32 | Reagovat

[1]: Díky! :-)

To se máš, já jsem v rodině výjimka, jen rodiče od tety dělali na dráze, jinak nikdo. :-D

Ještě jednou díky, snad tě potěším dalšími články. :-)

3 Městoběžník Městoběžník | 24. srpna 2016 v 20:44 | Reagovat

Áááááááááá - za chvíli mne to čeká také, i když já žádné místo "slíbené" nemám. Už se třepu.

4 David David | E-mail | Web | 24. srpna 2016 v 20:48 | Reagovat

[3]: Takže jsi taky čerstvý absolvent, který si oproti mě chtěl užít poslední prázdniny v životě? :-)

5 Městoběžník Městoběžník | 27. srpna 2016 v 13:47 | Reagovat

[4]: Tak čerstvý, že se mi prázdniny smrštily do asi 1,5 týdne "dovolené", kdy v podstatě "nemusím nic", a pak honem řešit všechny potřebné věci, hledat práci atd.
Mnohem raději bych po absolvování šla na nějaký slíbený post v oboru, jsem zvědava, jak to dopadne.

6 David David | E-mail | Web | 28. srpna 2016 v 11:43 | Reagovat

[5]: Tak to držím palce. :-)

7 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 30. srpna 2016 v 11:57 | Reagovat

Gratuluju..:)

Kdybys neuspěl u pohovoru, musel bys stipendium vrátit? Nebo jak je to ošéfovaný?

Výpravčí musí mít vejšku? Až budeš dělat ty jízdní řády, pošlu ti úplatek, aby mi vlak jezdil tak akorat před začátkem pracovní doby..;)

A jak je to doopravdy s tím reditelovanim v pivovaru? Já jim to nepovím..:)

8 David David | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 22:12 | Reagovat

[7]:

Díky. :-)

Ošéfované to smlouvou je, ale není tam žádná zmínka o neúspěchu při pohovoru. Jelikož má SŽDC taky nějaký závazek, spíše by to se mnou zkusili na jiném oblastním ředitelství, což by bylo pro mě značně nevýhodné. V ostatních případech, např. pokud bych nenastoupil, vracím 100 % (možná i při neúspěchu na pohovoru), při neúspěšné zdravotní prohlídce 50 %. Podpisem smlouvy závazek trvá. Kdybych to vzdal třeba poslední rok, vrátil bych 1/5 částky.

Na výpravčího stačí maturita. Ale chci to mít jako v praxi v rámci oboru. Pak mi nikdo nemůže vytknout, že chci dělat konstrukci JŘ po výšce a bez praxe. Tak samo jsem rád, že nejdříve dělám signalistu a až potom můžu jít na výpravčího. Začít se má odspoda, ne naopak. ;-)

Tak to by se líbilo každému, kdyby mu spoje seděly přesně do práce. A teď si vem, kdyby ten vlak měl 10 - 15 minut zpoždění, do práce bys přišla pozdě. ;-)

A s tím ředitelem: ředitele bych nechtěl dělat nikde, ani v pivovaru, ani na SŽDC. Je taková nevděčná práce, lidi ji dělají spíše kvůli penězům a já nejsem takový. V pivovaru bych určitě nechtěl v budoucnu pracovat, ale brigády jsem rád chodil. :-)

9 Městoběžník Městoběžník | 5. září 2016 v 20:01 | Reagovat

[6]: Díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama