Nástup do práce (2/3): Psychotesty, prohlídky, konzultace

26. srpna 2016 v 23:00 | David |  Deník
Pokračuji v mé 3článkové sérii. Minule jsem psal o tom, jak probíhal vstupní pohovor. Dnes to bude především o tom, co všechno předcházelo podpisu smlouvy právě po vstupním pohovoru. Poprvé v životě jsem absolvoval psychologické vyšetření (psychotesty), dále jsem si musel projít složitou zdravotní prohlídkou, stejně tak účastnit se důležitých školení (konzultací) k předpisům. Máte se opravdu na co těšit.Jak již bylo napsáno v minulém článku, v pátek 1. července 2016 jsem byl na vstupním pohovoru. Poté jsem měl 11 dní klid, do Ostravy jsem se znovu vypravil až v úterý 12. července. Spolu s ostatními kolegy jsem měl konzultaci k předpisům. Projížděli jsme především základní dopravní předpis (SŽDC D1). Pro zajímavost ke zkouškám musím umět celkem 12 předpisů, byť ne všechny v plném rozsahu (většinou mám pro svou pozici vymezen rozsah znalostí).

Za dva dny, ve čtvrtek 14. července, mě čekalo důležité psychologické vyšetření. Jelikož se provádí v České Třebové, den předtím jsem si zařídil přespání na bývalém bytě v Pardubicích, na kterém ještě bydlela spolubydlící. Alespoň jsem nemusel vstávat tak brzo. Před psychotesty jsem si musel doma vyplnit vstupní dotazník. Vypisoval jsem do něj všemožné osobní údaje, podstatnou část bych nazval jako psychologický profil (napsat silné a slabé povahové vlastnosti, největší úspěchy a zklamání atd.). Bylo toho opravdu hodně, některé otázky mi přišly až moc vlezlé.

Krátce před 8. h jsem dorazil na místo a posadil se k PC. Vše probíhalo na PC. Začali jsme dvěma elektronickými dotazníky. Byly tam psycho otázky typu "díváte se rád do ohně?", "chodíte rád po venku za nepříznivých povětrnostních podmínek (bouřka, déšť, sněžení atd.)?", "myslel jste někdy na sebevraždu?" Prostě takové otázky, u kterých člověk ví, na co má jak odpovědět, aby nebyl za "psychouše". Snažil jsem se být maximálně upřímný. Pak následovalo 5 testů, včetně podtestů. Z hlavy si vybavuju tyhle:
  • hledání trojice barevných čtverečků (odpovědět, zda se nachází ve velkém čtverci asi 4 x 4),
  • hledání symbolů v textu (tři zadané symboly, hledat a označovat je v textu),
  • skládání dílků (který geometrický útvar vyjde po složení dílků),
  • úloha na paměť (zapamatovat si informace, vykonat další test a pak odpovídat na otázky z paměťového testu),
  • číselné řady (klasika, stejné jako v mém článku),
  • IQ test (taková osekaná verze)
  • ciferace (vyskočilo číslo, měl jsem ho zciferovat a určit, zda výsledné číslo je sudé nebo liché)
Možná vám to přijde hloupé, divné nebo dokonce jednoduché, ale pořádně jsem se zapotil. Na některé úlohy bylo hrozně málo času (alespoň pro mě). Hodnotily se dva parametry: rychlost a přesnost. Důležitější je určitě přesnost než rychlost, ideální je být rychlý a přesný, ale raději být pomalý a přesný než rychlý a nepřesný.

Krátce před 12. h jsem si šel pro výsledek. Kdybych neuspěl, další pokud bych měl až za rok. Paní doktorka mi hned řekla, že testy jsem zvládl, nejen na mou aktuální pozici signalisty, ale také na výpravčího (nebylo to nutné, ale jelikož chci v budoucnu dělat výpravčího, nemusím díky tomu na testy znova). U některých testů jsem byl nadprůměrný, jindy průměrný, ale také podprůměrný. Podprůměrný jsem byl u úlohy s hledáním tří symbolů. Sice jsem udělal asi jednu chybu, ale měl jsem hromadu vynechávek (přehlédl jsem je). Podle paní doktorky může být důvodem únava. Určitě jsem nebyl extra vyspaný, ale mohlo to být mnohem horší. Celkově jsem byl spíše průměrný.

Takže po 4 hodinách dřiny jsem odcházel pryč, totálně odvařený. Hlavní ale bylo, že jsem psychotesty zvládl. O následné cestě domů jsem již psal v článku Jak koupit jízdenku s místenkou ZDARMA, nebudu se tedy znova opakovat.

Poté jsem měl volno až do úterý 19. července. Brzo ráno jsem musel být v Ostravě, čekala mě další konzultace k předpisům, tentokrát k těm týkajících se zabezpečovacího zařízení. Hned poté jsem se vydal ke své obvodní lékařce do Frýdku-Místku vyzvednout si výpis ze zdravotní dokumentace. Asi nejnáročnější proces toho dne. Paní doktorka měla po 2týdenní dovolené, plná čekárna, fronta až ven. Musel jsem čekat, protože odpoledne jsem měl první zdravotní prohlídku. Nakonec jsem se dočkal a následně ihned vyrazil směr Český Těšín. Zde mi bylo provedeno základní vyšetření (měření cukru, tlaku, poslechy atd.) a byl jsem vyslán na další dvě speciální vyšetření - ORL a oční.

Na ORL a oční jsem šel až ve středu 27. července, dříve neměli na očním volno (na ORL se objednávat nemusí). Nejdříve mě čekalo ORL, kde mě jako první poslali do audiokomory a po chvilce čekání provedli zbytek ORL vyšetření. Nejvíce mě zarazilo, jak jsem musel vyplňovat dotazník k chrápání a poté se mi paní doktorka snažila nenápadně vnutit další vyšetření k chrápání (jako by toho nebylo málo). Odmítl jsem, protože to skutečně nebylo nutné a pokračoval jsem dál na oční. Tam jsem absolvoval opravdu podrobné vyšetření - test zraku s a bez brýlí, tlaku v očích, barvocitu, periferního a prostorového vidění atd. Nejvíce mě podusili na čtení bez brýlí. Byť mám u brýlí (dioptrií) nějakou rezervu, vidění bez brýlí jsem měl zcela na hraně. Opravdu jsem nečekal, že mě budou tak mučit. :-D

ORL a oční nakonec úspěšná, ihned jsem jel do Českého Těšína, kde to už byla jen formalita. Odevzdal jsem papíry z vyšetření a pan doktor sepsal finální "verdikt". U zdravotní prohlídky jsem tedy uspěl. Ihned jsem to ohlásil paní z personálního a ještě ten den vyrazil zpět do Ostravy. Tam jsem konečně podepsal pracovní smlouvu, která mi začala od pondělí 1. srpna. Podepisoval jsem i spoustu jiných dokumentů a konečně jsem se dozvěděl směny na srpen.

---

P. S. A o čem budu psát v posledním části této 3článkové série? Smlouva mi sice začala 1. srpna, ale první směnu jsem měl až 4. srpna, předtím jsem měl povinné vstupní školení a další vyřizování (čtení a podepisování hromady papírů). V komentářích můžete napsat o svém nástupu do práce, jestli jemu předcházelo nějaké zdravotní nebo psychologické vyšetření, všemožná školení atd. Můžete také tipovat, jaké asi byly mé první směny. Uvítám úplně cokoliv k tématu, co vás napadne. Předem děkuji za vaše případné reakce a užívejte posledního letního víkendu! :-)


NAVAZUJÍCÍ ČLÁNKY

 


Komentáře

1 Leník Leník | Web | 30. srpna 2016 v 21:12 | Reagovat

Téda, to muselo být zajímavé. Chápu, že i hodně zdlouhavé a náročné.
Těším se na další díl ;).
A nechtěl jsi být třeba i vlakvedoucim?:)

2 David David | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 22:17 | Reagovat

[1]: Exkluzivní informace pro mé věrné čtenáře: další díl vyjde zítra ráno. :-)

Práce vlakvedoucího mě na praxích bavila, ale trvale bych ji nechtěl dělat. Třeba proto, že člověk pracuje hodně s lidmi (a ti jsou všelijací), má někdy opravdu šílené nástupy (např. ve 3 h ráno, což není nic pro mě, takového spáče :-D), do odpracované doby se mu počítá jen jízda daným vlakem, ne čekání na další vlak atd. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama