Blog.cz vs. YouTube.com

23. listopadu 2016 v 21:00 | David |  Názory
Tento článek jsem plánoval taaak dlouho. Překvapivě ji čím dál aktuálnější. Zaměřím se v něm na jednoduché srovnání obou služeb. Také se zamyslím nad tím, proč jeden web neustále roste a druhý je v čím dál větším úpadku. Budu moc rád i za vaše názory na problematiku...


Nejvtipnější na tom všem je, že když jsem začal psát tento článek (22. 11., 19 h), vůbec nefungoval YouTube a ostatní služby společnosti Google (Google postihl velký výpadek. Nefunguje YouTube ani Gmail). Stejně tak ne zcela 100% pracoval i Blog.cz. V jednom článku dne jsem napsal hned dva komentáře, ale nezobrazil se mi ani jeden. Navíc když jsem chtěl uložit první písmenka tohoto článku, vyskočila na mě přihlašovací obrazovka (jako bych se odhlásil). Po přihlášení došlo ke ztrátě pár řádků. Ještě to není taková tragédie, ale jako by se proti mně oba servery najednou spikly, jako by se bály, co o nich objektivně napíšu! :-D

Zdroje: (1), (2)

1.) Forma


Běžné srovnání (recenze) porovnává produkty či služby stejného druhu, např. mobil vs. mobil, kabelka vs. kabelka, Seznam.cz vs. Google.com. Zatímco Blog.cz je ve formě psaných blogů, YouTube je svět plný videí. Nelze ani na chvíli přemýšlet o tom, co je tedy atraktivnější a pohodlnější. Určitě se v klidu usadit a sledovat video než se plně soustředit na text. Ale tím nechci psanou formu nijak odsuzovat, rád si přečtu nějaký článek, knížku atd., ale kdybych si chtěl koupit nový mobil a měl si vybrat, jestli se podívám na recenzi ve formě článku na blogu nebo komentovaného videa, moje volba by byla zcela jasná (video).

2.) Komunita


Blog.cz je určitě největší tuzemská blogovací služba. Najdete tu široké spektrum blogerů a jejich tématicky zaměřených blogů. Pokud si chcete rozšířit obzory nebo jen navštívit bývalé blogery Blog.cz, musíte navštívit konkurenční služby, kterých je v Česku a světě nemálo. Zato YouTube je ve svém oboru špička, prakticky nemá konkurenci. Na jednom místě najdete youtubery z celého světa, tzn. různé národnosti, náboženská vyznání, tématická zaměření atd. Točit na YouTube je dnes mnohem více cool než psát blog. A s tím souvisí onen růst/úpadek...

3.) Komunikace


Co se týče komunikace mezi uživateli v rámci jedné služby, nevnímám zde podstatný rozdíl. Uživatelé mohou spolu snadno komunikovat v komentářích pod článek/videem. Přece jen YouTube je má o něco propracovanější. Jednotlivé komentáře lze hodnotit (like/dislike) a jsou strukturované. Jednotlivým youtuberům lze také navíc napsat soukromou zprávu.

Významný rozdíl vidím v komunikaci uživatelé vs. technická podpora/vedení. Blog.cz je za toto dlouhodobě právoplatně kritizován. Když někdo neunese objektivní kritiku, ještě dokážu pochopit NEodpověď, byť je to silně nezdvořilé. Ale když jsem nedávno dvakrát napsal, že se na Blog.cz vyskytují spamroboti, nebylo mi vůbec odpovězeno a situace se nezlepšila. Určitě nejsem jediný. Přitom kdysi stačilo napsat a problém se ihned vyřešil. U YouTube jsem s technickou podporou zatím nic neřešil, ale nikdy jsem neviděl/nečetl nic o nějakých problémech v této oblasti.

Úplně normální. A vedení dělá mrtvého brouka... BLOGEŘI BLOG.CZ, MÁTE PODOBNÝ PROBLÉM?

4.) Budoucnost


Pomalu a jistě se blížíme ke konci. Přijde mi, že Blog.cz vyloženě živoří - dýchá z posledního. Na Srdci blogu články už skoro nevychází. Pokud něco vyjde, většinou jde rozhovor s blogerem. Celkem omrzelá rubrika. V dubnu 2013 vyšel článek, zda-li by si uživatelé přáli placenou verzi Blog.cz. Tehda bych do toho šel. Blogeři si ale jednoznačně odhlasovali, že placenou verzi Blog.cz NEchtějí. Nedávno (v říjnu 2016) vyšel článek ve stejném duchu. Říkal jsem si, že Blog.cz na tom musí být hodně špatně, když na jednoznačně odmítnuté téma je napsán další článek. Nyní říkám jasné NE, byly by to zbytečně vyhozené peníze, i kdyby to byla symbolická částka Nové funkce by navíc znamenaly další náklady na jejich vytvoření, proč to neudělat jednoduše třeba ve formě tzv. "donate"? Škoda mluvit, i v tomto případě bez úspěchu. Nejen proto je jasné, že moc dlouho už Blog.cz vydržet nemůže. Možná smutné, ale bohužel je to tak.

Co se týče YouTube, často se mezi uživateli mluví o tom, že jednou stejně bude placený. Nemyslím si. Vemte si, kolik miliónů vydělávají někteří youtubeři za rok. Jsou placeni z reklam, resp. se zlomku výnosů z reklam, takže samotný YouTube má těch příjmů x-násobně více. Placená verze by odradila spoustu lidí nejen od nahrávání, ale také od sledování videí. Teoreticky by mohlo nastat, že úbytek uživatelů by byl tak drastický, že by ani placení předplatného nemuselo stačit (znamenalo by nižší celkové příjmy). Ale nevidím důvod, proč by se tak mělo stát. YouTube podle mého názoru neklesá, ani nestagnuje, nýbrž neustále roste. Nejen proto si tedy myslím, že YouTube má velkou budoucnost, ale to se může jednoho dne změnit...

---

P. S. A jak to vidíte vy? Kam raději zajdete? Na Blog.cz nebo YouTube.com (anketní otázka)? Pokud vás napadají další hodnotící kritéria (hlediska), můžete je uvést i s komentáři. Dále můžete napsat, jestli s mými komentáři/názory souhlasíte, obzvlášť pokud ne, tak v čem a proč? Speciálně mě zajímá, jak vidíte budoucnost obou služeb? Pokud jste blogeři Blog.cz, také máte v poslední době problémy se spamroboty? Jinak se samozřejmě nebráním jakýmkoliv komentářům k tématu. Předem děkuji za vaše ohlasy, mějte se krásně! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Komentáře

1 Tevuori Tevuori | Web | 23. listopadu 2016 v 22:32 | Reagovat

Srovnáváš nesrovnatelné. Z článku vyloženě dýchají na sílu vytvořené souvislosti bez smyslu a významu.
Prostě nelze vedle sebe postavit dvě služby naprosto odlišného charakteru. Zamýšlet se, jestli je lepší večerka s potravinami na rohu,nebo monstrózní market s nábytkem za městem, by přeci taky nikoho nenapadlo.
YT a blog. cz jsou každý zaměřený na úplně jinou cílovou skupinu, disponují kontrastně odlišnými rozpočty, možnostmi a dosahem...

Ovšem s faktem, že si vedení blog.cz v poslední době markantně pohoršilo, bez výhrad souhlasím.

2 Kája Kája | Web | 24. listopadu 2016 v 17:04 | Reagovat

Nevím, proč tady pořád předhazuješ, že blog.cz upadá a že dokonce živoří. :-O Blog píše tolik lidí a hodně z nich už několik let, i my dva se mezi ně řadíme.

Psaní a natáčení videí jsou dvě úplně odlišné činnosti. YT a blog.cz se opravdu nedá porovnávat. Podepisuju se pod Terčin komentář.

Brát jako důkaz toho, že blog.cz živoří, to, že na Srdci nepřispívají žádné články, je blbost. To značí jediné - upadá samotné Srdce blogu. Standu to asi nebaví, neví, o čem psát atd., ono asi ani není moc jednoduché vymýšlet články týkající se blogů a blogerů. S takovou bychom mohli rovnou říct, že blog.cz upadá, protože David skoro nepřispívá... A vem si, že kdysi dávno na Srdce přispíval i Pavel a Krutomluv, bylo to prostě něco úplně jiného.

Sledovat videa mě nebaví, vlastně se ani nedívám na filmy. Na YT chodím jen proto, abych si pouštěla hudbu; a to taky dělám jen sem tam, radši poslouchám z bandzone. Naopak čtení mám ráda.

Tož tak.

3 Any Any | Web | 24. listopadu 2016 v 17:36 | Reagovat

Zajímavý názor. :-)

4 David David | E-mail | Web | 24. listopadu 2016 v 21:23 | Reagovat

[1]:[2]:[3]: Vy ženy, takové spiknutí!!! :D

Však to nepřímo píšu, že srovnávám nesrovnatelné. Srovnávám službu pro mladé vs. službu pro mladé. Že to je úplně jiná forma, to je jasné. Mladí chtějí být cool a sexy, tohle by jim mělo pomoct, kam se směřovat. :-)

Byla tady ještě nedávno spousta kvalitních a dlouholetých blogerů. Zbylo jich jen pár. Že tady existuje milion dalších, to jsou většinou nováčci, kterým to vydrží měsíc až dva, dokud nezjistí, že k nim nikdo nechodí a celkově, že je to tady o ničem. Pak zmizí. Počet blogerů možná tak dramaticky neupadá, zato kvalita určitě! :-?

Ono všechno souvisí se vším, když bude problém ve vedení, bude problém i tam "dole". Myslím si, že je zbytečné to dále rozebírat. :-)

5 Hrobárka Hrobárka | Web | 27. listopadu 2016 v 21:28 | Reagovat

Po technickej stránke ide blog.cz do sračiek. Žiadne inovácie, žiadne zmeny k lepšiemu. Proste sa na to vysrali, spambotov neriešia, veď načo aj, keď im zarábajú lováče...
A k tomu dávka obrovskej arogancie... No to ma poser. Celé zle :-x

6 Katarína Katarína | Web | 29. listopadu 2016 v 13:18 | Reagovat

Oboje. Sú to rozdielne formy, ako si hneď v začiatku písal, preto sa to nedá porovnávať. Vážne nie. Môžem ale povedať, že ak napr. mám čítať knižnú recenziu alebo ju pozerať, tak radšej čítam. Neviem ako prišli niektorí blogeri na to, že majú pekný (dobre znejúci) hlas.

7 Eliss Eliss | Web | 30. listopadu 2016 v 11:58 | Reagovat

Pro mě pořád vychází vítězně blog.cz ;-)

8 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 13. listopadu 2017 v 12:31 | Reagovat

Souhlasím, že blog.cz dodělává. Ale nesouhlasím, že pohodlnější je jednoznačně posadit se a sledovat video. Mě to otravuje. Multimediální forma není pro mě, vadí mi, že musím mít podmínky, abych ho slyšela, musím mít podmínky, aby bylo rozlišení, a musím celou délku toho videa být přikovaná u obrazovky a maximálně si můžu pomoct zrychlením přehrávání. A když bych měla video přerušit, tak vím, že už se k němu nevrátím. Kdežto článek můžu prolétnout kdekoli, na čemkoli, přerušit čtení, zandat mobil, přičemž zůstane otevřený, číst ho na etapy v autobuse a podobně, a zkrátka je čtu radši - pro mě je pohodlnější článek. Nevím, čím to je, ale je (ostatně, já mám problém i sledovat filmy a seriály, seriály už jsou spíš "povinnost setrvačnosti" a k puštění filmu se dokopávám až dva měsíce :D). Když někdo chce, ať se podívám na nějaké video, většinou je to pro mě otrava :)

Ale technická podpora blogu.cézet a youtube - tady se moc nedivím, youtube přece jen jede celosvětově, takže tam musí být jiná úroveň než tady, kdy poskytuje službu zlomku počtu lidí než užívá youtube. I když alespoň nějaké vyjádření, že nemají na udržení technické podpory (ať už peníze nebo chuť) by bylo slušné.

9 Eliss Eliss | Web | 13. listopadu 2017 v 16:39 | Reagovat

Tyto dvě domény opravdu moc srovnávat nelze, ale mrzí mě že je to tu v takovém úpadku :-(

10 David David | E-mail | Web | 16. listopadu 2017 v 19:07 | Reagovat

[8]: Video si můžeš dát do seznamu "přehrát později". Když na něj klikneš znova, nemusíš přemýšlet, kde si to jen skončila a samo to pokračuje od času, ve kterém jsi to předtím vypla...

U knížky podle mě musíš více přemýšlet, více se soustředit na děj, u filmu/seriálu můžeš více odpočívat, snadněji vnímáš děj a tak. Ale asi je to dost individuální. :-)

V žádném případě nelze vzít jako omluvu "YT je gigant, my na tom můžem kašlat". Nemusí to být na takové úrovni, ale můžou pro to udělat maximum, což se doteď prostě nedělo. S novou adminkou Hankou to ale zatím vypadá na zlepšení. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama