Neefektivní práce hejtrů a trollů

30. listopadu 2016 v 20:00 | David |  Názory
Dnes volně navážu na minulý článek, ve kterém jsem se snažil provést srovnání dvou služeb pro mladé. V tomto článku se zaměřím na konkrétní problematiku, která se bezpochyby týká obou služeb, a to tzv. hejtrů a trollů. Jednoduše vysvětlím, v čem dělají zásadní chyby, co a jak by měli změnit, abych jejich počínání přinášelo skutečné ovoce. Doporučuji k přečtení všem hejtrům a trollům. Myslím, že by je to mohlo přimět k jistému zamyšlení...


Hejtři a trollové mají mnoho společných prvků, hlavním rozdíl je v tom, že troll oproti hejtrovi nemá na problematiku nějaký názor a dělá to vyloženě k vyprovokování druhé strany. Pokud o obou pojmech slyšíte poprvé nebo se chcete dozvědět více, doporučuji článek na tetičce Wiki.

Stories


První příběh, který jasně ukazuje neefektivní práci hejtrů a trollů. Je to už nějaký pátek, co jsem se na Facebooku přidal do jedné nenormální skupiny s názvem Nenormální. :-D Po nějakém čase mi začaly na zdi vyskakovat jisté příspěvky členů skupiny. Byla to fotka malého kluka, příspěvek typu "pokud ho nesnášíš, dej like!" Vždycky jsem si říkal "kdo to je? neznám!" Asi po pátém příspěvku jsem to začal zkoumat a zjistil jsem, že je to nějaký youtuber Misha, postupně jsem ho začal sledovat, až se stal se mým oblíbencem.

Myslíte si, že cílem hejtra či trolla bylo, aby se někdo stal fanouškem tehda ještě relativně neznámého youtubera? Nikoliv!

Youtubeři mohou za svou slávu, odběratele a počty zhlédnutí děkovat ani ne tak svým fanouškům, ale hlavně hejtrům a trollům! Bez nich by to opravdu nešlo. Mishu by poznala hrstka lidí, nikdy by nedosáhl takových úspěchů...

Když se na to dívám s odstupem času, Misha měl sice netradiční tvorbu, ale ne takovou, která by si zasloužila tolik odběratelů (k dnešku přes 580 000). Mishu mám stále v odběrech, ale už mu tolik nefandím, postupně se z něj stala loutka, celá rodinka to asi pojala jako velký byznys a vydělává miliony. Nezávidím, jen tomuto přístupu nefandím. Ani tohle však není důvod, proč bych měl Mishu do bezvědomí hejtovat či trollovat. Tak by právě díky mému chování našel další a další fanoušky, kteří by se ho zastali (a mě poslali NĚKAM). Zrovna Misha je poslední, který za něco může...

Dále bych mohl zmínit youtubera vystupujícího pod přezdívkou Zachy. Ten má sice "jen" 120 000 odběratelů (zaokr.), ale také si získal mnoho příznivců včetně mě na základě hejtrů a trollů. Má obzvlášť netradiční formu (taková dívčí tvorba v klučičí podobě - pro kluky). Byť nejsem stejný typ jako on, jeho tvorba mě tolik neoslovuje, ale podporuji ho, protože každý má právo být nějaký a dělat co se mu zlíbí. Především by neměl být odsuzován jen proto, že je jiný než ostatní (jiný automaticky neznamená špatný). V zahraničí je plno youtuberů typu Zachy (např. Jake Warden), ale mají podstatně méně hejtrů (trollů), dislikes atd. To svědčí o jisté české povaze. Zachyho velmi obdivuju i za to, že má hejtry úplně v paži a tvrdí, že jich lituje (považuje je myslím dokonce za nemocné, no něco na tom asi bude...).

Abychom zamířili také i do blogových vod, pamatujete si na Yuri? Typický troll. Troll, kterému jeho chování perfektně vyšlo a přilákal si mnoho pozornosti. Třeba já jsem o ni napsal hned dva články (č. 1 a č. 2). Chyba! :-D Její chování sice mělo velký úspěch (pro ni), ale že by z toho mohla něco více vytěžit (třeba jako youtubeři z youtube money), to se bohužel říct nedá...

Jak efektivně hejtovat


A teď se konečně podíváme na to, jak by měli hejtři pracovat, aby jejich počínání bylo opravdu efektivní! Pokud je cílem hejtra někomu ublížit, např. aby dotyčného skoro nikdo nesledoval (nečetl), měl minimum fanoušků atd., tak není nic jednodušší, než:
  1. Nechodit na daný youtube kanál/blog
  2. Nesledovat videa/nečíst články
  3. Videa/články nekomentovat
  4. Videa/články rozhodně nesdílet na sociálních sítích!!!
  5. Jednoduše dělat, že dotyčný člověk vůbec neexistuje
Být vlastně takový tichý hejtr, dělat práci, která nejde vidět, ale přesto je účinná. Chápu, že spousta hejtrů mě teď bude hejtovat, ale je to opravdu jednoduché a dobré řešení. Napadá mě více variant (např. dát odběr na YT kanál, ale videa nesledovat, nekomentovat). Nebo trochu pokročilá: domluvit skupinu třeba 100 lidí (čím více, tím lépe), všichni aby aktivně chodili na yt kanál/blog, sledovali/četli, komentovali (bez hejtů). Poté aby tato skupina ze dne na den či postupně zrušila odběry, přestala sledovat videa (číst blog) a komentovat, prostě bod č. 5.

I když jsem napsal návod pro efektivní práci hejtrů, rozhodně tímto nemají mou podporu. Doporučuji, aby si našli mnohem užitečnější zábavu, která potěší nejen je samotné, ale třeba i ostatní, a neseděli jen doma na zadku. To samé samozřejmě platí i pro trolly.

Závěrem


Přemýšlel jsem, proč hejtování a trollování vůbec vzniklo. Přece když se mi něco nelíbí, tak to nesleduju/nečtu a nekomentuju. Ale tady platí nesmyslná logika: nelíbí se mi to, musím to sledovat/číst a komentovat, kritizovat atd. Konkrétně co se týče hejtrů, přisuzuju k tomu jakousi závist, že někteří něčeho významného dosáhli, ale ostatní to nemohou skousnout, tak hejtují a hejtují. A trollové podle mě pracují vyloženě z nudy. Na nepodporu trollů jsem zrušil hvězdičkové hodnocení článků, u hodnocení 0,5 * se neobjevily skoro žádné kritiky (ani ty nekonstruktivní). Kdo chce kritizovat, prostor mu dávám v komentářích či jinde, hvězdičkové hodnocení k tomu nepotřebuje.

A na závěr, pokud chcete uškodit přímo hejtrům či trollům (doporučuji všemi deseti), dělejte přesně opak toho, co chtějí, abyste udělali. U hejtrů maximálně podpořit toho, koho hejtují, u trollů vůbec nereagovat na jejich počiny. Uvidíte, že je to rychle přestane bavit, vzteky budou třískat do stolu (škoda, že to neuvidíte). :-)

---

P. S. A jak to vidíte vy? Myslíte si, že je práce hejtrů a trollů neefektivní (o tom můžete hlasovat v anketě)? Ať si myslíte cokoliv, určitě to zdůvodněte v komentářích. Co konkrétně navrhujete, aby práce hejtrů a trollů byla co nejefektivnější? Setkali jste se s tím, že hejtr či troll útočil přímo na vás/váš blog/youtube kanál? Pochlubte se se zážitky, včetně uvedení toho, jak jste to řešili. Uvítám jakýkoliv ohlas k tomuto tématu, předem za ně mockrát děkuji. Přeji vám pěkný zbytek dne! :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK

 


Anketa

Myslíte si, že je práce hejtrů a trollů neefektivní?

Ano
Ne

Komentáře

1 Hrobárka Hrobárka | Web | 1. prosince 2016 v 8:20 | Reagovat

Och, Yuri bola svojho času iná liga :-D Škoda, že už je to preč...
Mám pocit, že mňa trollovia a hejteri obchádzajú, takže žiadne zaujímaví zážitky nemám. Nemám žiadne! :D
Ja osobne by som ocenila hejterov alebo trollov s trojciferným IQ ale to by som chcela už veľa. Snívam ďalej.

2 Ludmilita Ludmilita | Web | 5. prosince 2016 v 13:14 | Reagovat

Na Yuri si ešte pamätám :-D
Ja si myslím, že hlavne v dnešnom svete (YouTube a tak) musí každý, kto túto prácu robí, rátať s hejtermi a trollmi. Mne osobne trollovia nevadia, ak to robia inteligentným spôsobom a so štipkou správnej irónie. Na druhú stranu sa nad takými vecami nepozastavujem, a základ je na také veci nereagovať a neodpovedať - aspoň sama si myslím, že tak dokážem odhadnúť nakoľko je človek zbehlý v internetových veciach - základ: neodpovedať a uvedomiť si, že internetová hádka sa nedá vyhrať! :-D Radšej si zobrať pukance a pozerať sa na hádku ostatných!

3 Layouty od Kačky Layouty od Kačky | Web | 14. prosince 2016 v 15:50 | Reagovat

Keď sa mi proste niečo nepáči tak to zhejtujem až do bezvedomia a je to úplne moja vec čo k danej veci, ktorá sa mi nepáči napíšem ;) a je dosť odveci nazývať to "prácou" hejterov a trollov ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama