Proč nepít Bubble Tea, ale UGO

10. listopadu 2016 v 20:00 | David |  Názory
Začátkem září proběhla médii velká kauza ohledně Bubble Tea. Nejvíce se v tom angažoval pořad A DOST! z portálu Stream.cz. Většina z vás o kauze určitě slyšela a má povědomí o zásadních faktech. Abych jen nekopíroval ostatní, shrnu nejdůležitější fakta a navíc navrhnu vhodnou alternativu k tomuto nápoji (prozrazuje to již nadpis). Tímto chci předem upozornit, že se rozhodně nejedná o placený článek (k takové věci bych se nesnížil), jeho cílem není nikoho a nic poškodit či vyzdvihnout, jen přinést objektivní fakta, názory a návrhy.


Abych se přiznal, když u nás začala éra "bublinkových čajů", trochu jsem ji podlehl. Jelikož jsem strašně zvědavý a rád zkouším nové věci, musel jsem ochutnat i tohle. Byl jsem tak NAIVNÍ, že jsem si při ceně asi 60 Kč/0,5 l myslel, že kupuju nějakou extra super kvalitu, že to čaj pravý smíchaný s nějakým želé, je to čistě přírodní, bez umělých látek, konzervantů atd. Ani mě nenapadlo to nijak ověřovat, Bubble Tea jsem jednoduše věřil.

Svůj názor jsem postupně začal měnit v posledních měsících, kdy na povrch začaly vyplouvat jistá fakta, ale zatím objektivně nedoložená. Průlom způsobil pořad A DOST!, který odvysílal několik epizod (video 1, video 2, video 3). Už jen to neskutečné arogantní chování ředitele Bubbleology (byť moderátor A DOST! se také nechoval zcela správně) naznačovalo, že tady něco nebude v pořádku. Pan ředitel neustále přesvědčoval moderátora (a tím i diváky videa), že jejich výrobky opravdu neobsahují umělá barviva a jsou tedy 100% přírodní.

Nezávislé testy v laboratoři prokázaly to, čeho se všichni obávali. Bubble Tea (jejich sirupy, kuličky, želé, prášky) obsahuje umělá barviva, konzervanty, cukr v nápojích bez cukru, kofein atd. OK, kdyby byl o tom zákazník na prodejně předem seznámen, není problém. Kamenem úrazu bylo především to, že se na webu uváděly mylné informace (žádná umělá barviva, konzervanty atd.), resp. to platilo k čajům, které takové kdysi skutečně byly, ale po změně receptury nebyl web aktualizován. Bubble Tea cílí vyloženě na malé děti a umělé barviva u nich umí udělat pěknou neplechu. Kdyby to alespoň nebylo tak drahé, ale třeba 120 Kč za 0,5 l (tzn. 240 Kč za LITR) je neskutečná pálka! Tady rozhodně neplatí vysoká cena = vysoká kvalita, ale extrémní cena za extrémní chemický koktejl!

Po této kauze se Bubble Tea trochu probral, přiznal chyby a vylepšil čaje. Některé prodává jako čistě přírodní (fakt čaje pravé), ale takové jsem našel jen dva. U ostatních je v produktových listech červeně vyznačeno, že umělá barviva mohou nepříznivě ovlivnit činnost a pozornost dětí. Nevím, jak je to na prodejnách, ale doufám, že je tam uvedeno stejné upozornění. Mým cílem není, aby lidé nepili Bubble Tea, ale aby věděli, co pijí. Pokud si přesto řeknou "Mně to nevadí, zdraví si klidně budu ničit dále," to už je každého věc a rozhodně do toho nemůžu nikterak zasahovat. Jde o to, kdyby lidé věděli, co to obsahuje, raději by peníze utratili za něco jiného...


A nyní slibovaný alternativní produkt. Všichni píšou, proč nepít Bubble Tea, ale nikde jsem nečetl, když lidi nemají pít bublinkový čaj, co jiného mají pít. Nic nebo holou vodu? Právě proto přicházím s vlastním návrhem.

Proč zrovna UGO? Možná budete mít chuť mě ukamenovat, že to je jak místo jablka nabízet koblihu. Vysvětlení je velmi jednoduché. Pokud bych měl za Bubble Tea nabídnout odpovídající alternativu bez ohledu na další faktory, rozhodně bych doporučil čajovnu, kde si můžete dát kvalitní pravý sypaný čaj, a to mnohem levněji! Jenže zamyslete se, kde se Bubble Tea prodává. Nachází se jen tak na ulici, kde se nacházejí i čajovny? Kdepak, nenajdete ho snad jinde než v obchodním centru. To vesměs platí i pro UGO. Takže nabízím alternativu jiného nápoje v rámci jednoho "baráku". Nebo jinak. Přijde mi, že kdo pije Bubble Tea nebo UGO, tak si o sobě myslí, že je moderní a cool, takže další pohled: jak nebýt cool a nemocný, ale cool a zdravý! :-D

UGO by se dalo jen chválit, zásadní kritiku bych viděl jen v jedné věci. Nápoje UGO představují především 100% čerstvé šťávy z ovoce či zeleniny. Strašně se mi líbí, že vidíte pracovníkům pod ruky, můžete si tak ověřit kvalitu surovin, celkovou přípravu a poctivost výrobku. Ono samo o sobě ovoce a zelenina obsahuje spoustu vitamínů, minerálů, vlákniny, živin a nevím čeho všeho ještě. Takovým nápojem nikdy tím nemůžeme nic zkazit. Jediné, co můžu UGO opravdu vytknout, je cena. Sice je o dost levnější než Bubble Tea, ale i tak cena 80 - 90 Kč za 0,5 l je celkem dost, byť je to kvalitní, 100% vymačkaná šťáva...

---

Závěrem k tomu všemu chci ještě jednou zdůraznit, ať si každý pije a jí co chce, je to jeho svobodná volba. Ale přijde mi fér, aby zákazník předem věděl, co přesně jí nebo pije, aby koupě produktu znamenala, že zákazník byly poskytnuty veškeré pravdivé informace a koupí to bere na vědomí (souhlasí s tím). Chtěl bych také apelovat na rodiče, aby popřemýšleli, co svému dítěti koupí a v rámci možností je poučili. Myslím si, že není dobré, aby dítě pilo něco jen proto, aby bylo před ostatními spolužáky COOL...

---

P. S. A co vy? Zkoušeli jste někdy Bubble Tea či UGO? Pokud ano, jaký máte na oba produkty názor? Kdybyste si měli mezi oběma vybrat, čemu byste dali přednost (mimochodem je to dnešní anketní otázka)? Myslíte si, že Bubble Tea je vhodný pro děti - správně míří právě na tuto skupinu? Máte za to, že ho děti pijí jen proto, aby byly moderní a cool? To jsou jen vybrané otázky, k tématu se můžete vyjádřit z libovolného pohledu a rozsahu. Předem děkuji za vaše případné ohlasy, přeji vám pěkný zbytek dne! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Kdybyste si měli vybrat mezi Bubble Tea a UGO, co byste si zvolili?

Bubble Tea
UGO
Obojí
Ani jedno

Komentáře

1 Kája Kája | Web | 11. listopadu 2016 v 20:46 | Reagovat

Jak si někdo může myslet, že bubble tea je kvalitní čaj, to teda nechápu. Mě to nikdy nelákalo, vypadá to hnusně.

UGO je zase předražené nic, to ať si lidi koupí radši ovoce a zeleninu a umixujou si něco až doma. Na pití v OC si můžou natočit vodu na záchodě. Hotovo, tečka, kupte si křečka.

2 Leník Leník | Web | 14. listopadu 2016 v 20:20 | Reagovat

Bubble Tea jsem pila jednou a vůbec mi to nechutnalo. Nemohla jsem pochopit, co na tom lidi vidí. Je to drahý jak nechceš, není to dobré (aspoň podle mě) a ještě se našlo, že jsou tam umělá barviva a další svinstva. No to je gól. Ted už asi nemůžou mít žádnou trzbu.

UGO jsem pila jednou nebo 2x. Docela mi chutnalo (mela jsem ho na sportovním soustředění). O 100% lepší než Bubble Tea.

3 Městoběžnice Městoběžnice | 15. listopadu 2016 v 19:59 | Reagovat

Nezkoušela jsem ani jedno, protože mne odradila cena.

Samozřejmě, že to někteří lidé pijí proto, že totéž pijí i ostatní. Když jsem byla na ZŠ, museli všichni vyzkoušet to, co už znali ostatní, a ještě na to museli mít stejný názor, jako ostatní, nechtěli-li být středem posměchu (trochu přeháním).

4 David David | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 10:41 | Reagovat

[3]: Vůbec nepřeháníš, tak to opravdu je. Kdo není jako ostatní, je trapný.

5 Kika Kika | E-mail | Web | 17. listopadu 2016 v 21:42 | Reagovat

Bubble tea jsem měla jenom jednou, dostala jsem poukaz k narozeninám od kamarádky a musím říct, že mě to vůbec nechutnalo a nemohla jsem to dopít jak to bylo sladký :-) UGOvi šťávy znám, chutnají mi ty zeleninové. Ale jinak já doporučuju během dne pít výhradně vodu a tohle si dávám jako chuťovku po cvičení apod :-)

6 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 1. února 2017 v 12:24 | Reagovat

Bubble mi nechutná, UGO miluju.
Že bych si ho ale kupovala běžně, to ne. Je to stále dost drahé na to, že to je jen pár smixovaných kousků ovoce/zeleniny. Koupím si ho spíš za odměnu, nebo jen tak na chuť :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama