Štědrý den 2016

27. prosince 2016 v 23:59 | David |  Deník
Po sérii šesti článků z rubriky Názory konečně přichází na řadu něco jiného, a to tradiční deníčkový článek ze Štědrého dne. Zatímco posledních XX let byl pro mě tento den jako přes kopírák (tím nechci říct, že by mi to vadilo), letos to probíhalo zcela jinak (především pro mě), např. jsme večeřeli asi nejpozději ze všech Štědrých dnů (večerů). Čtěte dále a dozvíte se více! :-)


Když se mi v půlce listopadu dostaly do ruky směny na prosinec, strašně jsem si liboval, jak mi ty svátky krásně vyšly: 25. 12. ranní, 26. 12. noční, 29. 12. ranní, 30. 12. noční (ostatní směny před, resp. po svátcích). Koncem listopadu však jedna kolegyně odešla na dlouhodobou nemocenskou, kvůli tomu se musel zcela překopat celý směnář. Mohl jsem si vybrat: buď půjdu 24. 12. na ranní nebo 31. 12. na noční. Zvolil jsem si první možnost, nepřišlo mi to tak strašné, člověk přijde domů jako největší rebel již k hotovému. :-D Zatímco ještě pár let zpět to byla pro mě děsivá představa, že bych musel pracovat na Štědrý den nebo silvestr (především noční směny), nyní bych se s tím dokázal smířit, holt dokud budu pracovat v nepřetržitém provoze, musím s tím počítat, že zrovna na mě padnou ty "nejhorší" směny v roce. Nejhorší v uvozovkách, mají i plno výhod...

Musím se pochválit, že letos jsem zvládl zařídit dárky rychle bez velkých stresů, byť relativně na poslední chvíli. Avšak na zabalení už čas nezbyl. Proto jsem si všechny dárky vzal do práce a využil vhodných provozních přestávek. S balením jsem si dost vyhrál, navíc přidal stužku, kterou normálně nedávám. Směna byla naprosto pohodová, probíhala jako klasická ranní víkendová, akorát odpoledne nejely tři vlaky. Naprostou pohodu překazila až událost, která se odehrála kolem 15:30. Ze svého stavědla jsem viděl, že přes asi kilometr vzdálený přejezd přejíždí něco se zapnutými modrými majáky, tipoval jsem PČR. Uběhla minuta nebo dvě a vidím, že se po nástupišti u druhé koleje ke mně řítí dvě osoby v černém! Beru dalekohled a potvrzuje se mi, že jde o policisty. Ihned volám výpravčí, jestli o něčem neví - záporná odpověď. Já celý vystrašený, co se stalo a ona ještě vtipkuje "řekni jim, ať tě neberou." Nedá mi to a sleduju, kam muži zákona míří. V jednom místě se rozdělí a jeden prochází kolem mého stavědla. Pozdravím a zvědavě zjišťuju, co se děje. Mladý pan policista mi říká, že dostali oznámení, že v Lískovci vypadl z vlaku bezdomovec (neřekl, jestli z jedoucího vlaku nebo ve stanici, první případ by jen těžko přežil), ve vlaku ohrožoval cestující nožem, tak jestli jsem ho neviděl jít kolem. Opravdu neviděl a od té doby jsem se začal bát, zvlášť když šli zpět evidentně s prázdnou. Chlapci, způsobíte takový povyk a ani se nestavíte u paní výpravčí podat hlášení, no styďte se teda! :-D Paní výpravčí mi pak ještě řekla, že tu dříve nějaký bezdomovec opravdu býval, ale už ho dlouho neviděla. Tak ať si dávám pozor, ať neskončím s kudlou v hrudi. Hahaha, pro jistotu jsem se zamknul. Pohodová štědrodenní ranní směna se změnila v hororovou. Do konce směny se naštěstí nic nestalo a já mohl v 17:40 opustit pracoviště, i když stále jsem byl na pozoru, jestli na mě někdo zpoza křoví nevybafne.

Jelikož bych se vlakem domů nedostal, musel jsem využít auto, což mi nevadilo, aspoň jsem byl rychle doma (kolem 18. h). Doma jsem se pouze osprchoval, oblékl a ihned usedl ke štědrovečerní tabuli. Večeře letos začala asi s hodinovým zpožděním. Po večeři jsme se vrhli na rozbalování dárků. Pod stromečkem jich bylo opět strašně hodně. A co jsem dostal? Dvě knihy (Pozor, přijíždí vlak a Jak vycvičit divokého slona), společenskou hru Jídlo s.r.o., badminton set, geocoin, nástěnný a stolní kalendář, diář, kosmetiku (parfém, šampón), oblečení (košile, tepláky) a ještě peníze. Na to, že jsem si nic nepřál a nepotřeboval (vše potřebné jsem si zajistil dávno před Vánoci), to byl velmi bohatý Ježíšek. Přišlo mi, že rodiče dostali mnohem více dárků než my s bráchou, avšak zcela zaslouženě. :-) Plno dárků dostala i naše fenka Jenny, která s námi oslavila již druhé Vánoce. Jeden dárek ji se zpožděním dorazil až dnes. Zklamání letošních Vánoc bylo opět a zase v oblasti počasí. Sice se venku nacházel nějaký zbytkový sníh, ale stále to bylo málo. Tajně jsem doufal, že letos budou bílé Vánoce, když zima začala evidentně dříve, ale opět velké kulové...

---

P. S. A co vy? Jak jste prožili Štědrý den? Museli jste také do práce? Jaké jste dostali dárky, jak jste s nimi byli spokojeni? Jak hodnotíte počasí, myslíte si, že se ještě někdy dočkáme Vánoc na (pořádné porci) sněhu? Co si dáváte k jídlu na večeři? Dodržujete nějaké zvyky/tradice? Pokud jste o Štědrém dni napsali článek jako já, vůbec mi nebude vadit, když se s ním podělíte. Předem děkuji za vaše ohlasy, přeji pěkný zbytek vánočních svátků! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Jak bys ohodnotil/a svou nadílku od Ježíška (jako ve škole)?

Výborně
Chvalitebně
Dobře
Dostatečně
Nedostatečně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama