Stručný názor na EET

28. března 2017 v 20:00 | David |  Názory
Možná tím budu trapný a neoriginální, ale i já chci stručně vyjádřit svůj pohled na EET (elektronickou evidenci tržeb). Co se mi líbí a nelíbí, co a jak bych změnil a nejen to se dozvíte níže...


Účtenka v EET režimu

Kdybych se měl k tématu vyjádřit jedinou větou, zněla by: Co jsme si zvolili, to máme. Ano, je to tak. Stranu ANO (p. Babiše) podporuje 1/4 - 1/3 obyvatel (na základě volebních výsledků a prognóz). Nepočítám další významnou část voličů, která volí jiné strany, které EET méně či více podporují. Proč si pak na EET stěžuje tak 8 - 9 lidí z 10 a ne jenom 5? Nepřijde vám to jako logický nesmysl? Pokud je někdo silně proti EET, přece nebude volit ANO, ani jiné strany, které to podporují. Lidé to asi nikdy nepochopí, proto budou ANO a jiné "pro EET" strany volit dále. Věřím, že letos na podzim ANO bohužel opět vyhraje, dokonce si myslím, že získá mnohem více hlasů, než kolik uvádí průzkumy. Však taky jsme národ úplatných koblihářů!

EET jako takové nějaký smysl má, určitě nejsem za úplné zrušení, ale pouze dílčí úpravy. Kupříkladu se ztotožňuji s názorem Svobodných, že EET by mělo být dobrovolné, povinné pouze pro firmy, u kterých bylo v minulosti prokazatelně zjištěno, že okrádali stát na daních. Pořizovací náklady na EET nejsou vysoké. Když jsem si na Internetu našel několik nabídek, zjistil jsem, že když člověk chce, najde si řešení na míru. Obecně platí, že buď platíte pořizovací náklady na pokladnu včetně pokladny, ale žádné měsíční paušály nebo neplatíte za pokladnu a aplikaci nic (příp. je to zdarma pouze omezenou dobu) a platíte měsíční paušál v řádu stokorun, tzn. že jeden den EET stojí třeba 10 - 20 Kč. Tohle určitě nemůže být likvidační. Pokuta od ČOI za cokoliv (mimo EET) může být v řádu desítek až stovek tisíců (i více), ale ještě jsem snad neslyšel, že by kvůli ní někdo vyhrožoval ukončením podnikání. Ale výhružek, že někdo skončí kvůli EET za pár drobných, je plný Internet.

Některé firmy opravdu skončily. A to je to dobře. Kdo je tak hloupý, kdo si sám sobě lže, kdo nemá 10 Kč navíc za den, ten nemůže mít ani na jiné výdaje (např. ani na zmíněné pokuty ČOI). Bohužel si plně uvědomuju, že EET problémy s výběrem daní zcela neřeší (špatná prezentace p. Babiše). Kdo je zloděj, bude zlodějem dále. Češi vymýšlí stále nové a nové cestičky, jak se EET vyhnout (např. z hospod udělat klubovny). Jak pak lze někomu věřit, že je poctivý, když všude vidím (práce, běžný život), že se skoro každý snaží něco nějak ošidit jen proto, aby neměl navíc finanční, pracovní a jiné výdaje. Jsme takový národ a neumíme si to přiznat, to mě celkem mrzí, ale lepší to bohužel nebude (ano, bude hůř). Sám jsem byl svědkem (a ne jednou), kdy prodejce vyťukal částku na kalkulačce, ukázal mi displej, zinkasoval peníze, nevydal účtenku a rozloučil se se mnou. Tohle opravdu není příklad poctivého podnikání... Co myslíte?

---

P. S. A co říkáte na EET vy? Jste jeho zastánci nebo spíše odpůrci a proč? Jaké byste případně navrhovali změny? Jaké opatření by zajistilo nejefektivnější výběr daní? Budete volit ANO, proč ano či ne? Vyjádřit se můžete jakkoliv v rámci tématu, využijte ankety i komentáře (za ně budu raději). Předem děkuji za vaše ohlasy, mějte se pěkně! :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK

 


Anketa

Podporujete EET?

Ano
Ne

Komentáře

1 Honzík-mazlík Honzík-mazlík | Web | 10. května 2017 v 13:55 | Reagovat

Před EET jsme vždyky tiskli jen fakturu. Teď musíme ke každé faktuře i pokladní doklad (dřív jsme tiskli jeden souhrnný za den). Takže aby se zbytečně neplýtvalo papírem A4, museli jsme koupit termotiskárnu, kde je přeci jen menší spotřeba papíru. Ale to zas byl problém najít správný kotouček. Nasštěstí tady: http://www.cartridge-toner-inkoust.cz/kotoucky-do-eet-c1892/ mi online proadili, jinak bych musela jet metodou pokus omyl.

2 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 7:33 | Reagovat

EET zv,suje už tak vysokou administrativní zátěž živnostníků a tak se musí jevit jako buzerace. Ale také si myslím  že pořizovací náklady nějsou tak vysoké aby to někoho položilo že si to mobl pořídit...tady bude problém jinde..

3 Filip Toman Filip Toman | 7. března 2018 v 22:15 | Reagovat

Vazat EET na obrat je podle mne problem. Zejmena, pokud ta hranice OBRATU je treba 1 mil. Pro velmi priznivy prumerny zisk 20% mi vychazi mzda pro podnikatele 200tis. rocne. A to povazujete za super odmenu? Mam pocit, ze politici ziji v jinem svete....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama