Nevěřte všemu, co se píše na Internetu!

16. dubna 2017 v 18:00 | David |  Názory
Chci vás upozornit na jeden nešvar, který se v čím dál větší míře objevuje na Internetu (v dnešním případě hlavně s blížícími se volbami). Cílem (pseudo)zpravodajských webů je vydávat falešné, nepravdivé, zavádějící, paniku vyvolávající (nehodící škrtněte) a jiné zprávy.


Na webu Novinky.cz se dnes objevil článek, který mě opravdu zvedl ze židle:


Aniž bych si rozklikl odkaz na zmíněný článek, hned jsem věděl, že je to holý nesmysl. Když jsem se podíval na průběžné výsledky ankety, dokázal jsem si, že jsem měl pravdu, ukázala se v ní totiž skutečná pravda. S těmito čísly nemůžu než souhlasit, mají REÁLNOU vypovídající hodnotu.

Chci vás upozornit na nekalé praktiky nejen společnosti Median, ale i dalších jako např. Centrum pro výzkum veřejného mínění (vlastní přejmenování: Centrum pro OVLIVŇOVÁNÍ veřejného mínění). Apeluji na vás, abyste při rozhodování brali v potaz pouze vlastní názory a nenechali se ovlivňovat těmito (pseudo)průzkumy (nerozhodovali se hlavně podle nich).

Problém se samozřejmě netýká jen voleb prezidentských, ale i také těch do Poslanecké sněmovny, Senátu (narážka již v minulém článku). Kdo se trochu zajímá o dění v politice, tak ví, že reálné výsledky se méně či více liší. Vzpomeňte si na mediální masáže, že prezidentské volby v USA vyhraje Clintonová, Britové si nezvolí Brexit a tak bych mohl pokračovat do nekonečna...

Také mě štve, že se mi ještě v životě nestalo, aby se mě někdo ze společností typu CVVM ptal - koho bych volil jako prezidenta, poslance či senátora. Řekl bych si "prostě smůla", kdybych znal alespoň JEDINÉHO člověka v ČR, který byl na takové otázky tázán. Pokud společnosti průzkumy skutečně provádějí v terénu, je nezpochybnitelné, že na strašně malém vzorku, který nereflektuje skutečné veřejné mínění (až teď zjišťuju, že průzkumu Medianu výše se zúčastnilo 1008 lidí - SMĚŠNÉ!).

V souvislosti s tématem článku vás chci dále upozornit na falešné e-maily obecně, které se nemusí nutně týkat politiky. Mám na mysli tzv. HOAXY. Jedná se o šíření poplašných, nebezpečných, zbytečných řetězových zpráv, kanadských žertíků atd. Více o hoaxu se dozvíte na oficiálním webu zde. Na stejném místě si můžete podezřele vypadající e-maily ověřit. Mezi známé hoaxy patří třeba zadávání pinu v obráceném pořadí (= přivolání policie), že Romové nemusí platit za léky, o smrtelně nemocných dětech atd.

---

P. S. A co si o tom všem myslíte vy? Myslíte si, že průzkumy veřejného mínění mají reálnou vypovídající hodnotu (mj. anketní otázka)? Svoje odpovědi můžete zdůvodnit v komentářích. Rozhodujete se na základě těchto průzkumů, komu dáte hlas ve volbách? Proč ano/ne? Setkali jste se někdy s hoaxy? Pokud ano, o co konkrétně v nich šlo? Vyjádřit se můžete v libovolném rozsahu v rámci tématu, předem děkuji za vaše případné ohlasy a přeji vám příjemné prožití zbytku velikonočních svátků! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Myslíte si, že průzkumy veřejného mínění mají skutečnou vypovídající hodnotu?

Ano
Ne
Neumím to posoudit

Komentáře

1 kitt kitt | 17. dubna 2017 v 0:20 | Reagovat

Vidím to podobně, zveřejňovaná data z údajných průzkumů jsou pro mě nedůvěryhodná až zbytečná informace. Rozhodně se podle nich neřídím. Na hoaxy už jsem párkrát narazila, občas jsem jim i věřila, ale na konkrétní si nevzpomenu. Jinak díky za článek, je dobré si připomenout, že internet není vševědoucí a stoprocentně spolehlivý.

2 Bareta Bareta | 5. května 2017 v 21:21 | Reagovat

Netvrdila bych, že si ty agentury ty výsledky vymýšlí, to rozhodně ne. V jedné takové pracuju. Musí se řídit určitými kodexy. Takže mají síť tazatelů, kteří dotazníky sbírají od reálných lidí. Agentury provádějí kontrolu, jestli to opravdu dělají, jak mají. Většina výzkumů je kvótních, což znamená, že zadavatel si určí, kolik lidí z určitých věkových kategorií s určitým vzděláním z obcí o určitých velikostech z různých částí ČR má být dotazováno. A úkolem tazatelů je takové lidi najít. Asi jsi měl prostě smůlu, že tě ještě žádný tazatel nenašel :D O tom, jestli ze sociologických výzkumů můžou vyjít relevantní výsledky, bych raději pomlčela :-D A jinak vzorek 1008 respondentů je naprosto v pořádku i podle toho, co jsme se učili ve škole ve statistice. Víc lidí na naši republiku není potřeba dotazovat, žádné nové výsledky by to už nepřineslo.

3 David David | E-mail | Web | 5. května 2017 v 22:58 | Reagovat

[2]: Řekl bych, že přes to všechno jsou ty průzkumy opravdu zbytečné, jen to mate lidi. Myslím, že nejsi hloupá holka, abych ti to tady musel složitě vysvětlovat. :-)

4 Bareta Bareta | 6. května 2017 v 13:03 | Reagovat

[3]: Tak primárně si ty firmy, politické strany apod. dělají ty výzkumy pro sebe, aby věděli, na čem jsou nebo třeba, aby se zviditelnili. Nemyslím si, že by mělo být cílem, aby se lidé např. řídili výsledky předvolebních průzkumů. Každý má přece svůj rozum. Ty výsledky spíš mají za cíl ukázat, jaká je situace v tuto danou chvíli.

5 David David | E-mail | Web | 6. května 2017 v 14:22 | Reagovat

[4]: No a právě v tom vidím hlavní problém. Když si zadá průzkum nějaká politická strana, přece se nemůže stát, že by výsledky dopadly nějak špatně... Nebo teď mimo průzkumy kauza Babiš: příkazy novinám, o čem mají psát... A takhle je to všude a se vším. :-!

A bohužel ne každý má svůj průzkum, ani si nedokážeš představit, kolik lidí je ovcí a nechávají se ovlivnit. Nejhůře je na tom nejpočetnější skupina - důchodci. :-|

6 Bareta Bareta | 6. května 2017 v 20:53 | Reagovat

[5]: Jako jo, je mi to jasný, že fakt záleží, jak je ten dotazník sestavený a nikdy nemůže postihnout komplet, co si člověk myslí, v jaké životní situaci se nachází, co ovlivňuje to, jak odpovídá atd. Proto si taky myslím, že výsledky nemůžou být nijak relevantní. V přírodních vědách možná jo, ale v sociálních vědách ne. Bohužel tady ty průzkumy to je byznys.

7 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 24. května 2017 v 9:39 | Reagovat

Na základě průzkumů se nerozhoduju skoro nikdy (když jako průzkum nepočítáš, že si chci online něco koupit, mrknu na reference, a i když tam zlých není zase tolik, tak jsou-li dostatečně zlé, kouknu radši jinam :D), protože byť třeba podle statistiky je ten vzorek dostatečný, mně přijde vzorek 1000 nebo 500 lidí na celorepublikový průzkum něčeho nedůvěryhodný. A i když třeba je, aspoň mě to nutí udělat si názor samotnou. A hoaxy... to je samostatná kapitola. Především ty po e-mailu...ani vlastně nevím, co teď frčí, protože mi tyhle věci posílá už jenom máma s babičkou a když vidím, že je to xkrát přeposlaná zpráva, tak ani neotevírám. A vysvětlovat jim, že je to třeba už dávno prokázaný hoax, to je zbytečné mrhání časem, bohužel. Zkoušela jsem to mockrát.

8 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. června 2017 v 16:15 | Reagovat

Nepamatuju si, že bych dělala nějaký dotazník ohledně voleb, politiky, ekonomiky či společenských problémů. Nikdo mě nikdy nezastíhal na ulici, nikdo mi nespamoval tímto email nebo nepsal na FB. Ani papírovou poštou nic nedošlo. A u všech mých známých, co vím, také ne.
Vždycky mě zajímalo, kde ty lidi berou nebo jestli se ty průzkumy dělají jenom v Praze nebo jak to je.

9 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | Web | 27. července 2017 v 21:38 | Reagovat

[8]: Lidi se těm agenturám normálně sami registrujou přes net -např. český národní panel, aisa, ale je jich mnohem víc.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama