Poprvé ve volební komisi

28. října 2017 v 20:00 | David |  Deník
Uběhl již týden od uzavření volebních místností a vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (20. - 21. 10. 2017). O jejich výsledcích psát nebudu, ty už dobře znáte. Minule jsem slíbil, že se s vámi podělím o první pracovní zkušenosti ve volební komisi, což tedy plním.


zdroj: (1), (2)

Registrace do volební komise


Jednotlivé politické strany a hnutí delegují do příslušných komis "své lidi". A kde ty lidi seženou? Nejčastěji když zájemce vyplní jednoduchý formulář na webu příslušné strany. Jak jsem zmiňoval už minule, odkaz na formulář nejmenované strany X mi poslal kamarád. Nenašel jsem volné místo ve svém rodném bydlišti, ale v sousedním Frýdku-Místku. Byla mi potvrzena účast. Za nějaký čas mi kamarád poslal další odkaz, tentokrát od jiné strany Y. Od té mi přišel překvapující e-mail, že mají volné místo v Dobré - prvním okrsku. Jen blázen by v mém případě upřednostnil nabídku X před Y. :-D

U dalších voleb zpravidla platí, že strany se vám samy ozvou, zda máte opět zájem. Buď znova pošlou odkaz na formulář k vyplnění nebo zavolají, zeptají se a údaje již nepotřebují. Odkaz samozřejmě můžete přeposlat známým, některé strany k tomu i přímo vyzývají. Co jsem slyšel, tak na vesnicích je o místa v komisích velký boj, zato ve městech je zájem o dost menší. Je to pochopitelné vzhledem k celorepublikově stanovené fixní odměně.

První zasedání okrskové volební komise


Zhruba měsíc před konáním voleb mi dorazila pozvánka na první zasedání volební komise. Řeší se tam různé formality, organizační věci, skládá volební slib, losuje předseda a místopředseda atd. Z losování mám velice vtipnou historku. První jsem losoval já, jako předsedu jsem vylosoval slečnu naproti mě. Místopředsedu losovala slečna naproti mě. Hádejte, koho vylosovala. Samozřejmě že mě! :-D

Co se týče výše odměny, což zajímá snad každého, tak předseda dostane 1.600 Kč, místopředseda a ostatní členové komise 1.300 Kč. Kdo má v den školení či voleb naplánovanou směnu, tak tomu je zaměstnavatel povinen poskytnout nejen volno, ale vyplatit náhradu mzdy za zrušené směny, což byl i můj případ. O odměnu jako takovou mi ale skoro vůbec nešlo, přece jen už nějaký ten "pátek" pracuji na plný úvazek. Hlavním důvodem účasti bylo, že jsem si to chtěl prostě zkusit.

Průběh voleb


Ještě den před volbami hrozilo, že nebudu moct dorazit, protože mi bylo neskutečně špatně. Celý den jsem protrpěl na denní směně, po ní jsem ihned skočil do postele. Naštěstí jsem se z toho vyležel (vyspal) a druhý den mi bylo podstatně lépe, i když to nebylo úplně 100%, tak jsem šel. Když jsem se tak těšil, bylo by mi fakt líto, kdyby to nevyšlo.

I když volby probíhaly v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin, pro komise uvedené časy v žádném případě neznamenaly časy příchodů a odchodů. V pátek jsme měli sraz již ve 13 hodin. Zajišťovali jsme veškeré organizační záležitosti, např. označení dveří (volební místnost, okrsek č. 1, 2), příprava obálek s volebními lístky, prázdných úředních obálek, vybavení plenty, pečetění volebních uren, případně jiné nezbytné činnosti.

Ve 14 hodin jsme otevřeli dveře voličům. V naší komisi nás bylo celkem devět. Pokud u stolů sedělo alespoň pět členů, každý měl co dělat. První člen na okraji byl taková recepce. Zjistit podle čísla popisného, zda volič patří k našemu prvnímu nebo k druhému okrsku naproti. Druhý člen kontroval totožnost a oprávněnost k volbě (v seznamech pak dělal fajfky), třetí vydával úřední obálky, čtvrtý dělal čárky (počet vydaných úředních obálek). Pátý a další přítomný člen podle potřeby korigoval voliče (zastavit, pokud jsou obě plenty obsazené, popohnat, pokud je jedno místo volné, poučit, že obálky je možno upravovat pouze za plentou atd.). Někteří se tvářili a chovali, jako by byli u voleb poprvé, i když vzhledem k jejich věku to bylo málo pravděpodobné. Zmatky u prvovoličů byly zcela pochopitelné a omluvitelné.

Zážitků bylo opravdu mnoho, některé jsou téměř nebo zcela nepublikovatelné. :-D Z těch publikovatelných bych uvedl jeden, který mi nejvíce utkvěl v hlavě. Jeden volič vhodil úřední obálku s volebním lístkem do bočního otvoru ŘEČNICKÉHO PULTU kousek od plenty (jako urna to fakt nevypadalo). Naštěstí se mu podařilo obálku vytáhnout. Otvory jsem následně preventivně zalepil.

Ve 22 hodin se uzavřela volební místnost. Urny a krabice s dokumenty se zapečetily a podepsaly tak, aby nebylo možné jakýchkoliv neoprávněných zásahů. Ráno se zkontrolovala neporušenost pečetí. V sobotu se volilo od 8 do 14 hodin. Tady bych ještě doplnil, že každý dostal dvě stravenky v hodnotě 72 Kč, čehož jsme využili právě v sobotu, kdy jsme si postupně zašli na oběd do restaurace. Dále mě celkem překvapilo, kolik lidí nechává volbu skoro na poslední chvíli. Čekal jsem, že poslední hodinu nepřijde skoro nikdo, ale u nás jich bylo v řádu desítek. Dokonce na nás přišla kontrola z krajského úřadu, která odhalila drobný nedostatek (chybějící jeden důležitý papír), jinak v pořádku. Ve 14 hodin se zavřely dveře volební místnosti, volby byly rozhodnuté, ještě ale nikdo nevěděl jak.

Sčítání hlasů


Poslední fáze práce volební komise, bezpochyby ta nejdůležitější a nejnáročnější. Když to vezmu opravdu stručně, tak u uren se porušily pečetě a odemkly zámky, jejich obsahy se vysypaly na stůl a smíchaly. Poté se sčítaly úřední obálky. Počet obálek musel souhlasit s počtem voličů, kterým byly vydány úřední obálky, případně mohl být nižší (v žádném případě ne vyšší!). Poté se z obálek vytáhly jednotlivé volební lístky. Z celkového součtu se odečítaly neplatné hlasy (např. dva a více hlasů v jedné obálce, skrz naskrz roztrhnuté hlasy, příp. jinak neplatné). Muselo to vyjít tak, že počet platných + neplatných hlasů se rovná počtu obálek vysypaných z urny. Jakmile i toto sedělo, počítaly se preferenční hlasy. Bylo možné zakroužkovat až 4 kandidáty, kdo zakroužkoval více, preferenční hlasy se neuznaly, hlas dané straně však platil. Při počítání se sice vyskytly drobné chybičky, ale nakonec jsme na vše zdárně přišli.

I když by to tak mohlo vypadat, ještě to nebylo vše. Poté se údaje přepisovaly do specializovaného SW v PC (kdysi se to muselo vypisovat ručně!). Počítač kontroluje případné chyby, což je obrovská výhoda. Jelikož zrovna na mě vyšla kontrola zadávaných dat do PC, musím říct, že to bylo celkem o nervy. Snad až na pátý pokus nám program sdělil, že je vše v pořádku. Následně jsme vytiskli protokoly a data přenesli na flash disc. Každý papír musel podepsat každý člen komise včetně zapisovatelky, takže to byla slušná autogramiáda. Do této fáze to se vším všudy zabralo asi 1 h 45 min. Dokumenty včetně flash discu se pak odvezly na magistrát do Frýdku-Místku, kde si to převzal Český statistický úřad (ČSÚ). Tohoto jsem se přímo nezúčastnil, protože tam jely obě zapisovatelky a předsedové. Až pověřená osoba ČSÚ sdělila, že je vše v pořádku, tak pro nás práce skončila - do té doby jsme museli vyčkat ve volební místnosti, kdyby bylo třeba ještě něco opravit, doplnit atd. Z magistrátu se vrátili asi tak za 30 min.

Slovo závěrem


Úspěšnou práci našich volebních komisí jsme pak decentně oslavili, až poté se rozprchli do svých domovů, já jsem ještě vyrazil na rodinnou oslavu. Jelikož jsem měl další den opět denní směnu, byl to velice náročný víkend.

Co se týče výsledků voleb, nemá cenu to nějak více komentovat. Překvapilo mě, kolik lidí se divilo, přitom bylo úplně jasné, kdo vyhraje. Že tam byly nějaké menší či větší rozdíly v procentech, tím jsem si jen dokázal, jak jsou volební průzkumy zmanipulované, podplacené, dělané na malém vzorku (četl jsem, že odchylka může být až 6 %) atd. Líbí se mi systém u bratrů Slováků, u kterých prý 14 dní před volbami nesmí vycházet žádné průzkumy. Lidé pak nevědí, koho volit, tak volí podle sebe. Výsledky se tak můžou oproti průzkumům výrazně lišit. Osobně bych takové průzkumy zcela zrušil nebo výrazně omezil.

Dále celkem mě mrzely i rozhořčily narážky na možné podvody ve volebních komisích. Nejen všem takovým doporučuju si to osobně zkusit. Kdysi jsem měl také jisté pochyby, ale jakmile jsem nejen teoreticky, ale i prakticky poznal, jak to funguje, jak je to celé dokonale promyšlené, že podvody jsou téměř vyloučeny, hned jsem změnil názor. A pokud je možné něco spáchat, snadno se na to přijde, navíc tam nejste sami, ostatní by se mohli ihned ohradit (vždycky se najde aspoň jedna "černá ovce") atd. Taktéž doporučuji zhlédnout následujících instruktážní video pro volební komise, které vhodně doplňuje informace z článku:

(odkaz na video, pokud se nezobrazí)

---

P. S. A na úplný závěr snad jen uvedu, že mě to velmi bavilo a příště půjdu rád znova. Vliv má určitě i to, že zatímco celorepubliková volební účast byla 60 %, u nás to bylo 70 % (prý tak hodně už dlouho nebylo), díky tomu i příjemným kolegům čas utíkal velmi rychle. A co vy? Byli jste volit (o tom můžete hlasovat v anketě)? Také jste se voleb zúčastnili jako členové volební komise? Co říkáte na výsledky voleb? Uvítám jakékoliv názory, zážitky či jiné komentáře v rámci tématu. Předem děkuji za vaše reakce, mějte se pěkně! :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK

 


Anketa

Byli jste volit do Poslanecké sněmovny (20. - 21. 10. 2017)

Ano
Ne

Komentáře

1 Leník Leník | Web | 30. října 2017 v 20:33 | Reagovat

To musel být super zážitek :).
Jelikož mi ještě není 18, tak žádné zkušenosti s volbami nemám :D.

2 Lee Lee | 8. listopadu 2017 v 13:08 | Reagovat

Taky jsem byla ve volební komisi a souhlasím, v Praze se o to rozhodně lidé neperou, musela jsem uhnat kamarádku, protože zapisovatelce se zdálo, že je nás málo.
Byla jsem už podruhé a k prezidentským půjdu zas, jejich výhoda je v tom, že jsou (pravděpodobně) dvoukolové, což znamená více stravenek. :D Každopádně je to opravdu hlavně zajímavá práce, mě vždycky fascinuje sledovat ty lidi, co volí, a pak to porovnávat s volebními lístky, letos jsem byla trochu frustrovaná, ale zrovna na našem okrsku nevyhrálo ANO, ale Piráti, tak to alespoň z lokálního pohledu nebylo tak zlé.

3 Víla Víla | Web | 8. listopadu 2017 v 13:53 | Reagovat

Koukám, že u vás to funguje trošku jinak. U nás na vesnici jsme rozděleni ke komisi podle abecedy, takže každý už známe svou paní, ta si odfajfkuje všechno, co jsi tady vypsal, že u vás dělalo těch pět lidí. Takže jestli se někdy přestěhuji, tak z toho budu mít akorát tak stres, že to tam u voleb chodí jinak. :-D

4 Jsem Rybana Jsem Rybana | Web | 8. listopadu 2017 v 19:36 | Reagovat

Tohle není nic pro mě :-( ale článek je zajímavý ;-) .

5 Kory Kory | Web | 8. listopadu 2017 v 20:52 | Reagovat

Taky jsem tam byla a asi půjdu znova, ale jen proto že potřebuju nějaký prachy, že by to byla nějaká super zábava se říct fakt nedá. A taky to u nás funguje jinak, každý člen komise má své písmeno a podle toho k němu chodí lidi.
A za mě byl teda jedinej pozoruhodnej zážitek to, jak všichni ti voliči, co tam chodili, vypadali tak normálně, mile a sympaticky, že si člověk říkal, že přece nemůžou volit žádný magory, a pak při sčítání BUM Ano 120 hlasů, Spd 70 hlasů... :( dalo se to čekat, to je jasný. Jen mě prostě vyvedl z míry ten kontakt s realitou, že to volí takoví normální lidi.

6 Monishka Monishka | 8. listopadu 2017 v 21:16 | Reagovat

super článek.já bydlím na vesnici a do volební komise chodím již několik let..je to supr ;)

7 Čerf Čerf | E-mail | Web | 8. listopadu 2017 v 22:42 | Reagovat

Já chodím volit vždycky a většinou mě to dokonce těší. A protože vždycky před volbami vyvracím ve spoustě diskusí hloupé fámy o manipulovatelnosti voleb (letos se například pomnožilo nesmyslné varování, aby lidi chodili volit až druhý den, protože v noci s hlasy určitě různí pokoutníci manipulují :-)), jsem vždycky moc rád, když se se svým jasným hlasem připojí někdo, kdo ve skutečnosti dobře viděl, jak vše probíhá, co je možné a co možné není.

Áááá předvolební průzkumy je dobré téma. Těsně před volbami jsem o něm psal na svém blogu v článku http://pvapenik.blog.cz/1710/o-moci-a-bezmoci-predvolebnich-pruzkumu. Já mám - jak v článku píšu - průzkumy docela rád, ale beru je s nadhledem a rozhodně jsem od nich letos za dané situace neočekával, že se trefí do skutečných výsledků :-).

8 Městoběžnice Městoběžnice | 8. listopadu 2017 v 23:33 | Reagovat

Kolik voličů k Vám přišlo?
Byla jsem kdysi v komisi na takovém ne moc početném okrsku, sraz byl tuším už v poledne a co vím, tak přepočítávání trvává daleko déle, i když také záleží na tom, kam se volí. Taky se tehdy musel zajistit do volební místnosti počítač a třeba se vyskytnou nějaké potíže ve smyslu nefunguje tiskárna, software hlásí chybu atd., takže tím se to může protáhnout. I to rozdělení úkolů jsme měli jinak, nepočítaly se vydané obálky, jen počet voličů. Stravenky jsme nedostali, ale kdo šel někde do restaurace nebo do obchodu, nechal si pak proplatit útratu do stanovené výše. Někdy se i jezdí s urnou, třeba do domova důchodců.

9 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 9. listopadu 2017 v 7:25 | Reagovat

Tak to je zajímavé....Říkám si vždy že to sčítání preferenčních hlashu je docela liplacka...a ještě složitější to musí byt u komunálních voleb kde se sčítají strany i jednotlivci z různých stran...

10 David David | E-mail | Web | 10. listopadu 2017 v 17:35 | Reagovat

[1]: Ani jako malá jsi za rodiče nevhazovala obálky do urny, jak to dělává plno dětí? :-D

[2]: Já zase nepochopil, proč stravenky v hodnotě 72 Kč. Chápal bych 70, 75, 80, ale 72 opravdu ne. :-D

[3]: I u nás to prý kdysi bylo jména, pak to bylo přehledně rozděleno podle čísel popisných (půl na půl) a teď to úplně domíchali, že i vysoké č.p. je první okrsek a naopak. :-|

[4]: Díky. :-)

[5]: Problém je ve společnosti. Např. dva kamarádi mají dlouholeté kamarádství, stačí si jen říct kdo koho volil a najednou jsou nepřátelé. :-x

[6]: Díky. :-)

[7]: Díky za článek, určitě na něj časem mrknu. :-)

[8]: V ČR byl volební průměr 60 %, u nás 70 %. Jelikož u nás je pravidelně naprůměrná účast (vůči celé ČR), o to více jsem se těšil, že nebude velká nuda a pořád bude někdo chodit, což se splnilo. :-) Jinak no to ani nepiš, že jste nepočítali obálky v urně, to je závažná chyba. :-O

[9]: Nám říkali, že právě tyto volby jsou nejtěžší na počítání. Následující prezidentské budou zase ty nejsnazší. :-)

11 Městoběžnice Městoběžnice | 13. listopadu 2017 v 13:32 | Reagovat

[10]: Obálky v urně jo, ale až po jejím otevření, aby se spočítaly platné a neplatné hlasy, celkový počet atd., bez toho to nejde. Nevzpomínám si ale, že by někdo z komise dělal čárky už při jejich výdeji. Nebo mi to uniklo, už je to taky nějaký rok zpět.

Jinak jsem byla ráda, že k nám chodilo méně voličů, lépe se to pak počítalo (končili jsme celou akci asi kolem pěti a byli jsme mezi prvníma v regionu).

12 David David | E-mail | Web | 16. listopadu 2017 v 19:11 | Reagovat

[11]: Jo tak čárky nejsou povinné, je to jen další vychytávka pro kontrolu celkového součtu. :-)

Tak u nás byla vysoká účast, přesto jsme byli rychlejší než většina okrsků, dokonce i po nás na úřad přišla sousední obec, která je oproti nám min. poloviční. :-D

Pokud bereš jako konec akce návrat z úřadu, vše je v pořádku, tak to u nás bylo asi +- stejně tak (časově). :-)

13 Městoběžnice Městoběžnice | 19. listopadu 2017 v 18:07 | Reagovat

[12]: To se vám povedlo, mít to vše tak rychle za sebou!

Byl to asi tak čas zamčení volební místnosti po návratu z magistrátu a cesta domů. Tak nějak, ale kdyby nás nezdržela nefunkční technika, tak bychom to měli ještě dříve.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama