Namíchejte si vlastní parfém od Alchymisty

12. listopadu 2017 v 18:18 | David |  Zajímavosti
Už vás omrzela stávající nabídka parfémů a "parfémů" (není parfém jako parfém) v obchodech? Napadlo vás někdy, že byste si mohli nechat namíchat parfém na míru přímo vám? Hledáte skvělý a přitom ne drahý dárek pro vás, vaše známé, kamarády, partnery či rodinu k Vánocům? Pak jste tady správně! :-)

Není parfém jako parfém


Hned na začátek bych chtěl ujasnit jednu důležitou věc. Není parfém jako parfém. To, co většina z vás považuje za parfémy, tak v 99 % parfém není. Nechci se nikoho dotknout, ale většina lidí neviděla parfém ani z rychlíku. Parfém nekoupíte v obyčejné drogerii, nýbrž ve velmi specializovaných prodejnách a za velmi vysokou cenu.

Existují totiž čtyři přesně stanované kategorie:
  1. Parfém (extrakt) - obsahuje 15 - 30 % vonné parfémové kompozice v koncentrovaném kosmetickém lihu (alkoholu)
  2. Parfémovaná voda (Eau de Parfum, EdP) - obsahuje 8 - 15 % vonné parfémové kompozice v cca. 85 - 90% lihu
  3. Toaletní voda (Eau de Toilette, EdT) - obsahuje 4 - 8 % vonné parfémové kompozice v cca. 80% lihu
  4. Kolínská voda (Eau de Cologne, EdC) - obsahuje 3 - 5 % vonné parfémové kompozice v cca. 70% lihu
(více info a zdroj)

Ve většině známých drogerií narazíte většinou na toaletní vody, případně parfémové vody. Mezi kolínské vody zpravidla patří vody po holení. Problém je také v tom, že když do vyhledávače zadáte "parfémy", stejně vám to bude ukazovat obchody, ve kterých žádné parfémy nemají. Najdete je opravdu jen ve specializovaných prodejnách. Přiznávám, že ani já to kdysi nerozlišoval a vše měl za parfémy. Tak snad jsem to dobře vyjasnil a dozvěděli jste se něco nového.

Jak jsem poznal pana Alchymistu


Letos v srpnu jsem na Facebooku narazil na příspěvek iDNES, který lákal na rozhovor s jakýmsi parfémářem. Zaujal mě především titulkem:

PARFÉMÁŘ: Nos si čistím u propasti. Podle potu poznám, kdo špatně jí


Protože už v té době jsem se o toto téma dost zajímal, ihned jsem se pustil do čtení. Musím napsat, že rozhovor mě velice zaujal. O konceptu výroby parfémů na míru jsem do té doby vůbec neslyšel. Řekl jsem si, to musím někdy zkusit. Dokonce jsem byl tak nevěřícný, že jsem musel panu Alchymistovi napsat, v jaké kvalitě parfémy či "parfémy" vyrábí, přece jen 500 Kč za 50 ml je podezřele málo. Byl jsem mile překvapen, že opravdu vyrábí v té nejvyšší kvalitě - parfému.

Za panem Alchymistou nemůžete přijít jen tak kdykoliv v rámci otevírací doby, musíte si zarezervovat termín! Což byl v mém případě celkem problém. Sice v půlce měsíce X vím s jistotou směny i na celý měsíc X + 1, na měsíc X + 2 buď odhadem nebo vůbec. Věřte, že tam má opravdu narváno, vhodný termín najdete spíše až za několik týdnů. Musel jsem si nějakou dobu počkat, než jsem objevil termín a čas, který mi vyhovoval: 25. září 2017, 13:45 - 14:15 hod.

Výlet do Brna


Pan Alchymista sídlí v Brně, podle IDOS.cz je to z místa mého bydliště vlakem 199 km, doba jízdy 3 h 44 minut. Jelikož vlastním režijní jízdenku, není problém se dostat kamkoliv v ČR vlakem. Navíc já si rád udělám výlet vlakem, většinou tak spojím příjemné s užitečným.


Před "krámek" jsem dorazil s dostatečným předstihem, skrz okno jsem viděl, že tam ještě má zákazníky. Dovnitř jsem se vydal asi pět minut před časem rezervace, kdy tam už nikdo nebyl. Pan Alchymista mě přivítal a začal se mi plně věnovat. Škoda, že nepiju kávu, protože jinak by mi udělal pravou arabskou. Tak jsem si nechal nabídnout alespoň vodu. Dále to probíhalo tak, že jsem se mu měl představit, kde pracuji, jakou bych si představoval vůni atd. Nutno podotknout, že pan Alchymista je cizinec, pro komunikaci je pro něj nejpohodlnější angličtina, ale úplně v pohodě se s ním domluvíte i česky. Anglicky mluví pomalu a jednoduše, není třeba se bát. Dokonce jsem mu pomáhal s překladem anglických názvů surovin do češtiny.

Nejvtipnější momentem bylo, když zjišťoval, co dělám, tedy kdo je to výpravčí. Slovník sice uvádí "(train) dispatcher", ale musel jsem mu vysvětlit, že máme svůj počeštěný výraz "dispečer", což znamená něco jiného. Velice ho to zaujalo, asi žádného výpravčího jako zákazníka dosud neměl. :-)

Pak přišla hlavní část setkání. Zeptal se, jestli chci vůni spíše na denní či večerní použití. Řekl jsem, že spíše denní. Měl jsem požadavek, aby vůně byla lehká, protože jsem měl od okolí "reference", že používám těžké vůně. Pak se se mnou odebral do vedlejší místnosti a postupně bral vytipované skleničky a nastříkával mi "testery" vůní. Toho jsem se bál, abych se v tom neztratil a přestával vůně cítit. Pro tyto případy tam měl super vychytávku. Když jsem měl problém něco ucítit, vzal skleničku, ve které byla kávová zrna, které jsem měl očichat. Opravdu to pomohlo. Tak jsme zkoušeli a zkoušeli, vybrali skupinu několika skleniček a pak přišlo na řadu míchání.


Opravdu mě bavilo sledovat postup výroby, hlavně s jakou precizností to prováděl. Parfém by hotov za pár minut. Ihned mě nechal otestovat výslednou vůni, přitom vysvětloval, jak se má a nemá vůně aplikovat. Vyšla z toho neskutečně zajímavá kombinace vůní. I samotného pana Alchymistu zaujala, prý jsem si vybral velmi luxusní složení.

Zajímá vás, co všechno tam mám? Tady to je:

kosmetický líh, agarové dřevo, ambra, aroma vodky, zázvor, aroma kůže, mátové zmrzliny, lemon kaviár


Resumé


Proti 50ml lahvičce vysoce kvalitního parfému za 500 Kč nemůže nikdo nic říct. Pokud se podíváte na Internet, tak není problém narazit na neznámé značky (min. pro mě) parfémovaných vod. A teď se podržte. Lahvička EdP v množství kolem 30 - 50 ml vás průměrně vyjde na 1600 - 2000 Kč! Pan Alchymista sám uvádí, že se snaží nabízet své služby s minimální marží. Trochu ho podezírám, že tam snad skoro žádnou marži nemá. :-) Ale aspoň si můžete udělat dobrý obrázek o tom, jak si všemožné drogerie a jiné prodejny předhání v tom, kdo přidá největší marži.

Tohoto borca vřele doporučuji všem, kteří chtějí jako já vlastnit (první) opravdový parfém. Pan Alchymista nově vydává i dárkové poukazy, takže pokud tohle není obor vašeho zájmu, ale víte o někom, koho byste zaručeně potěšili, určitě neváhejte.

A takové tajemství na závěr, které jsem se dozvěděl až na místě. Pan Alchymista má sice otevřeno pondělí až soboty, ale pro lidi z daleka je ochoten otevřít i v neděli, ale musíte se s ním předem domluvit. Je to opravdu neskutečně šikovný a obětavý člověk. Kéž by takových podnikatelů bylo více. :-)


Pokud při příští návštěvě přinesete použitou lahvičku, dostanete pár procent slevu na další nákup. Také má vše přesně evidované, takže kdybyste chtěli znova ten samý parfém, stačí mu napsat a on vám jej pošle poštou, nemusíte za ním jezdit. :-)

---

P. S. A co vy? Lákala by vás možnost nechat si na míru namíchat pravý parfém? O tom můžete hlasovat v anketě, svoji odpověď může zdůvodnit či doplnit v komentářích. Jak vás zaujal pan Alchymista a celkově jeho koncept? Víte o něčem podobném? Co jsem četl, tak něco podobného funguje i v Praze, ale pochybuji, že se zákazníkům věnují s takovou péčí jako pan Alchymista. Určitě mě také zajímá, zda i vy používáte parfémy či jiné "voňavky" nebo tohle jde zcela mimo vás? Uvítám jakékoliv reakce v rámci tématu, předem za ně děkuji. Mějte se krásně! :-)

---

DŮLEŽITÉ ODKAZY K ČLÁNKU
 


Anketa

Lákala by vás možnost nechat si na míru namíchat pravý parfém?

Ano
Ne
Už jsem pana Alchymistu navštívil/a

Komentáře

1 Městoběžnice Městoběžnice | 13. listopadu 2017 v 13:44 | Reagovat

To je zajímavé, i když o některých věcech z parfémového světa jsem už věděla. Cena 500 Kč je velice dobrá. Překvapilo mě, že existuje něco jako aroma vodky nebo kůže. (Z čeho dělají tu kůži?!)

Asi mě to tolik neláká, mám několik favoritů v obchodě (parfémové vody i parfémy). Potíž je, že všechny stojí přes tisícovku, takže se na ně chodím jen koukat.

2 BlaBla😈😇 BlaBla😈😇 | E-mail | Web | 15. listopadu 2017 v 17:25 | Reagovat

Opravdu zajímavé O_O
Spřátelíš?

3 David David | E-mail | Web | 16. listopadu 2017 v 19:14 | Reagovat

[1]: Když jsem ty vůně hledal, některé jsem musel dokonce i překládat, tak často jsem skončil na stránce s arabskými vůněmi, což mě vzhledem k původu pana Alchymisty vůbec nepřekvapuje. :-D

Na tvém místě bych si zjistil složení tvých favoritů (není problém) a zajel do Brna, jestli by pan Alchymista nedokázal namíchat něco podobného (ne-li stejného). Věřím, že by to zvládl. :-)

---

[2]: Díky, nemám zájem. :-)

4 Městoběžnice Městoběžnice | 19. listopadu 2017 v 18:10 | Reagovat

[3]: Nebo počkám nejprve na Vánoce.

5 Leník Leník | Web | 21. listopadu 2017 v 14:10 | Reagovat

To vypadá velmi zajímavě :).
Má krásné lahvičky :D.
To si teď střežíš jako oko v hlavě, viď :) ;).
Nikdy jsem o ničem takovém neslyšela. Ale nedávno jsem byla vybírat "voňavku" (už radši s uvozovkami :D) pro kamaráda, to byl oříšek :D.

PS: Strašně moc děkuji za nominování do Výběru na TT. Udělalo mi to obrovskou radost :-) :-)!

6 David David | E-mail | Web | 22. listopadu 2017 v 12:12 | Reagovat

[5]: Vybírat pro jiného, to je vždycky problém, zvlášť u voňavek. To, co může být příjemné pro tebe, může být pro druhou stranu přesně naopak. :-D

P.S. Není zač. :-)

7 Městoběžnice Městoběžnice | 14. prosince 2017 v 13:59 | Reagovat

Chystáš se někdy napsat článek, který by popisoval Vánoce nebo přelom starého a nového roku na dráze?
Vlaky v tu dobu jezdí, nádraží jsou v provozu, co dělají zaměstnanci ve sváteční čas?

8 David David | E-mail | Web | 16. prosince 2017 v 19:31 | Reagovat

[7]: Dobrý nápad, díky za tip. :-)

9 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 6. března 2018 v 18:14 | Reagovat

Díky za tip. :) Vyzkouším určitě. :) Mimochodem tvá kombinace je zajímavá. :)

10 David David | E-mail | Web | 7. března 2018 v 12:30 | Reagovat

[9]: Fajn, pak dej vědět, jak jsi dopadla. :-)

11 Kamil Staš Kamil Staš | E-mail | Web | 30. června 2018 v 12:18 | Reagovat

Já byl u Alchymisty před týdnem a musím potvrdit Davidův text. Super zážitek se super produktem navíc.

12 Věra Věra | 3. září 2018 v 9:54 | Reagovat

Byla jsem velmi spokojená s návštěvou - velmi příjemné. S parfémem jsem spokojená maximálně, již budu žádat o další flakon. V.

13 Mirek Mirek | 15. ledna 2019 v 15:19 | Reagovat

Já dostal alchymistu jako dárek, no upřimně jsem fanoušek parfému, problém byl když jsem chtěl zkoušet další ingredience postupem času cca 15min mi bylo naznačeno že "otravuji".
Nějak jsem si teda vybral a šel jsem, po uzrání vůně byla jiná logicky, nemohu říct že to byl nějaký úžasný zážitek málo času a chování vlastně žádné. Holky v práci mají úplně jiné zkušenosti možná protože jsem chlap tak šup šup..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama