Jak to chodí na dráze o Štědrém dni a na Silvestra

11. ledna 2018 v 11:11 | David |  Železnice
Když jsem se dozvěděl, že budu muset odpracovat za nemocnou kolegyni noční na Silvestra, řekl jsem si, že bych se o tom mohl zmínit na blogu. Potom se objevil u jednoho článku komentář, že bych mohl napsat o tom, jak to chodí na dráze o Vánocích a na Silvestra (viz níže). Sice jsem to asi ve dvou článcích mírně nakousl, ale dnes to vezmu zcela dopodrobna, čímž vyjdu Městoběžnici maximálně vstříc. I vy ostatní můžete posílat náměty na články, velmi rád je uvítám! :-)Práce na dráze znamená nepřetržitý provoz. Tak je tomu třeba u integrovaných složek (zdravotníci, hasiči, policie). Znamená to, že někdo musí pracovat i na Štědrý den a Silvestra. Pamatuji si, jak kdysi dávno bylo pro mě nepředstavitelné, že bych musel trávit tyto dny v práci... Po dvou zkušenostech v tom vidím plno výhod, ale to si rozebereme. Musím ještě poznamenat, že úplně NESNÁŠÍM řeči běžného lidu typu "zítra páááátek" a v neděli "ježiši, zítra zase do práce". Pro nás v nepřetržitých provozech neexistuje běžný den, víkend, pracujeme pořád bez ohledu na den - denní a noční "12ky". Víkendy a svátky známe hlavně z výplatních pásek, protože nejen za tyto směny dostáváme příplatky.

Na Štědrý den roku 2016 jsem měl ještě jako signalista denní směnu od 6:40 do 17:40, psal jsem o tom zde. Z článku musím vypíchnout především to, že jsem po směně přišel domů, kde už bylo vše hezky připraveno a čekalo se pouze a jen na mě. V práci to byl běžný víkendový provoz, až později odpoledne začalo jezdit méně vlaků než o běžném víkendu. Toho jsem využil pro zabalování dárků, které jsem nechal doslova na poslední chvíli, ale nic mě nehonilo. Doma bych to v takové pohodě jen tak nestihl.

Jak již víte z posledního článku o loňském Štědrém dni, tak vyšla na mě noční 23. prosince v Dobré, což byla klasická noční směna, v ničem se nelišila. Zabalování dárků jsem nechal právě na tento den, což mi také vyhovovalo, i když o něco méně než o rok dříve v Lískovci. Vlaků sice nejezdí hodně, ale v půlhodinovém intervalu, jenže mezitím je třeba vyřizovat různé provozně-organizační záležitosti, byť to nezabere celé vlakové pauzy.


A nyní přejděme k oné slavné noční na Silvestra. Provoz je zcela stejný jak o Štědrém dni na noční. Směna trvá od 18:20 do 6:20. V 18:12 jede poslední vlak a další až 5:42. V 6:12 vlak 25. 12. a 1. 1. nejede, tudíž to vychází, že první a poslední vlak jede až další den 5:42 ráno. :-D Kolegyni jsem však vystřídal o půl hodiny dříve, tak na mě vyšel poslední vlak roku 2017. To byste nevěřili, kolik lidí jím jelo (a kupovalo jízdenku). Odhadem kolem desíti. Našli se však i tací, kteří přišli na vlak o hodinu později v 19:12. Těm jsem ochotně doporučil autobus, poslední do Frýdku-Místku jel ještě kolem 20:30. Jelikož je silvestr nejen posledním dnem v roce, ale i v měsíci, je nutné provést tzv. měsíční uzávěrku pokladny na jízdenky (pro laiky zjednodušeně "inventuru"). Tak tím jsem se zabavil na necelou hodinku, zbytek směny nebylo co dělat, měl jsem takový volnější režim.

Podrobnosti prozrazovat nebudu, co kdyby to četl někdo z vedení? :-D Ve vedení však pracují bývalí provozní zaměstnanci, kteří nejenže dobře vědí, jak to na dráze chodí, ale zarazilo mě, že někteří jsou ochotni i po X letech se veřejně chlubit, jakých prohřešků se kdysi dopustili. I když bydlím necelý kilometr od nádraží, svádělo to zavřít "krám" a jít domů, ale zcela upřímně sděluji, že jsem poctivě setrval na svém pracovišti, pouze na silvestrovský ohňostroj jsem se šel podívat ven na nástupiště. Ohňostroj z nádraží nebyl moc záživný, ze všech stran byl daleko. Dalo by se říct, že na nádraží jste před ohňostrojem dobře chránění. Neplatí to v případě, pokud pan výpravčí odpálí kompakt, který společně se svým bratrem dostal k Vánocům. :-D

Myslím, že i vy si musíte říkat, že takové směny jsou úplně zbytečné, když musíte obsloužit pouze jeden vlak ráno. Proto jsem vymyslel (a doufám, že tohle opravdu vedení číst nebude), že na menších nádražích jako u nás by se noční směna zrušila. Končilo by se standardně, nástup na směnu 25. 12. a 1. 1. by byl o hodinu dříve (5:20), případně by bylo na jednání s dopravcem, zda zavádět vlak, který veze více personálu než cestujících (nebo také vzduch). Při zrušení zmíněného vlaku by byl nástup na denní směnu standardní (v 6:20). Jde vidět, že SŽDC o tom už musela přemýšlet, protože v některých stanicích zrušila noční směnu 24. + 31. 12. operátorkám (obsluha staničního rozhlasu), jejich povinnosti předali výpravčí. Rozumné řešení. Alespoň dva dny v roce můžou všichni takoví zaměstnanci s rodinou.

Na druhou stranu, kdo pracuje na dráze nebo v jiném nepřetržitém provozu (záchranné složky), tak je podle mě předem smířený s tím, že musí pracovat víkendy, svátky, Vánoce, silvestr, prostě kdykoliv. Ono se to vyplatí, pracovat za stejné peníze jako při plném provozu, navíc za svátky jsou 100% příplatky a nejen za to. Zaměstnancům se to opravdu vyplatí. Nelíbit se to může pouze rodině.

Návrh opravdu nemá smysl na velkých nádražích, kde vlaky jezdí pořád (v noci většinou nákladní). Když jsem tak pozoroval třeba Český Těšín, který má slušný provoz i v noci, tak poslední vlak roku 2017 jel kolem 22 h a první roku 2018 snad až kolem 2 - 3 h? Při běžné noční je zázrak, když je pauza mezi vlaky větší jak půl hodiny. Na velkých nádražích je zase luxusní turnus (zcela zaslouženě): denní, noční, 3 dny volna (a pořád dokola). Ano, počítáte správně. Mají více volna než práce, přesto dodrží 36h týdenní úvazek.

Celkově jsem za rád za ty zkušenosti, že jsem si mohl zkusit jak denní směnu na Štědrý den, tak i noční směnu na Silvestra. Taková možnost by se mi už příští rok nemusela naskytnout, pokud bych náááhodou povýšil na nějakou kancelářskou krysu, která dělá osmičky pondělí až pátek a má volné víkendy. :-D

---

P. S. A co vy? Byli byste ochotni pracovat na Štědrý den či Silvestra? Zvolili byste raději denní nebo noční směnu? Proč tak, ale ne jinak? Budu rád, když uvedete svoji ideální představu a nějak to odůvodníte. Vyhovuje vám spíše nepřetržitý provoz, kdy pracujete po celý rok denní a noční směny (většinou dvanáctky), nebo jste raději za klasický turnus od pondělí do pátku (osmičky) s tím, že máte vždy volné víkendy? Hlasujte v anketě, pište komentáře, budu se těšit. Předem děkuji za vaše reakce, mějte se! :-)

---

TIP NA ČLÁNEK

 


Anketa

Byli byste ochotni pracovat na Štědrý den či Silvestra?

Ano, zcela bez problémů
Ano, ale pouze vybrané směny
Ne, v žádném případě

Komentáře

1 Leník Leník | Web | 12. ledna 2018 v 23:03 | Reagovat

Zrovna jeden známý byl na Silvestra v práci.
Moje rodina je hodně doktorská. Strejda, teta a babička jsou (babička už je v důchodu) doktoři. Takže u nich se často musí slavit Vánoce 23.12.
Ještě nepracuji, jsem na střední. Ale me by asi vyhovovalo po-pá osmičky :).

2 Městoběžnice Městoběžnice | 17. ledna 2018 v 0:04 | Reagovat

Je, díky za článek! I když mě zaskočila tak velká reklama...

Takže na malém nádraží je to asi celkem bez potíží a o zážitky také nemusí být nouze. Ještě mě napadá, že sis mohl pozvat na tu dobu, kdy vlaky nejezdily, nějakou návštěvu, tak by čas rychleji ubíhal.

Osobně si moc 12h směny nedokážu představit, i když na dráze je to něco jiného než třeba u pásu. Byla bych ráda, kdybych měla např. daný určitý počet h týdně a sama si vybírala, které dny v týdnu a kolik hodin který den chci v práci být. Je lepší mít volno nebo mít možnost udělat si volno v pracovní den, jelikož jsou otevřené všechny obchody, úřady, doprava jezdí lépe atd.

Práci na Silvestra nebo o Vánocích -  Se Silvestrem přes den nějak nemám problém.
Nejvíc ale asi všeobecně záleží na tom, kde člověka čeká lepší zážitek. Někdo je raději o svátcích se svými blízkými, jinému bude bližší třeba sváteční atmosféra (klid, kolegové) na pracovišti. A někdo má ve zvyku vítat nový rok třeba někde na dovolené.

3 Městoběžnice Městoběžnice | 17. ledna 2018 v 0:05 | Reagovat

[2]: Reklama na můj starší komentář.

4 David David | E-mail | Web | 19. ledna 2018 v 22:56 | Reagovat

[2]: Není zač, za reklamu to nepovažuji. :-)

Jinak návštěva byla. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama