Váš hlas opět rozhodne

19. ledna 2018 v 14:00 | David |  Názory
Přesně za týden v tento čas započne druhé kolo prezidentských voleb. Proto na vás opět apeluji, běžte volit, neboť i váš hlas opět rozhodne, kdo se stane vítězem.


Zdroj: (1), (2)

Proč vlastně píšu článek v podobném duchu jako v půlce října (viz perex)? Důvodů je hned několik.

1.) Nenechte se zmást všemožnými názory


Byly jisté odhady, že se na oba kandidáty bude házet špína, jak jen to bude možné. V době psaní článku (úterý), byť je první kolo čerstvě za námi, jsem již zaznamenal několik hoaxů či jiné snahy protikandidáta co nejvíce pošpinit. Myslím, že se to bude postupně stupňovat až do posledního dne před volbami. Nelíbí se mi, že někdo může jen tak vypustit např. zmíněný hoax a v podstatě je nedotknutelný. Do budoucna by se to mělo nějak řešit, dnešní moderní doba k takovým podvodům bohužel přímo nabádá.

Jednoduše řečeno: rozhodujte se a volte podle svého vědomí a svědomí, nenechte se ovlivnit médii, okolím. Pokud se s vámi kvůli vaší svobodné volbě někdo pohádá či přestane bavit a jde třeba o kamaráda, doporučil bych silně zvážit pokračování dalšího vztahu, protože co to je za kamaráda, když je schopen se kvůli takové prkotině (do jisté míry to opravdu prkotina je, jsou i důležitější věci) klidně i pohádat?

2.) Nenechte se zmást, že výsledek je předem jasný


To, že Zeman v prvním kole jasně vyhrál, ještě neznamená, že určitě vyhraje i 2. kolo. Pokud si to myslíte, určitě se mýlíte. Byť měl Zeman téměř 40 % hlasů, zjednodušeně to znamená, že měl 60 % odpůrců (voličů, kteří pro něj nehlasovali). V podstatě stačí, aby se k Drahošovi přiklonili nejen původní voliči, ale i voliči jiných podobných kandidátů, dostat se nad 40 % (ve vztahu k výsledkům z 1. kola) a Drahoš má vyhráno. Samozřejmě i tak může vyhrát Zeman, netvrdím že ne, jen to bude mít o něco těžší. Navíc většina poražených kandidátů navíc vyslovila podporu Drahošovi, takže pokud voliči poražených kandidátů dají na ně, zbytek si domyslíte.

Důkazem mých tvrzení jsou sázkové kanceláře, které svými kurzy jasně říkají, komu více věří ve vítězství (Drahoš má nižší kurzy), což je jistá forma ovlivňování názorů. Sázkař přece nebude volit tak, aby své peníze prohrál. Řešení? Stejný kurz pro oba kandidáty.


3.) Nenechte se zmást, že prezidentské volby jsou ty nejdůležitější


Na jednu stranu to může vypadat, že mi strašně záleží na tom, abyste volit šli, na druhou stranu to vlastně tak nutné není.

Tak za prvé, když už se ty volby konají, mělo by se jich zúčastnit co nejvíce oprávněných voličů, aby byl výsledek pokud možno co nejvíce vypovídající. Dobrá účast pro mě začíná nad 50 %. Čím více voličů přijde, tím lépe.

Za druhé prezidentské volby nejsou ty nejdůležitější, jak si prý spousta voličů myslí. Důležitější jsou rozhodně ty do Poslanecké sněmovny, které proběhly v říjnu 2017. Doporučil bych si nastudovat něco o prezidentské funkci, především část pravomoci (zde). V naší zemi platí, že nejdůležitější funkci zastává premiér, který má hlavní slovo.

Pokud byste se obávali, že jistý kandidát chce zavést či zrušit to a to, ještě není důvod k panice. Prezident sněmovně pouze navrhuje, zbytek je na ni. Pokud to projde, jde to do Senátu a až poté k prezidentovi na podpis (přijme nebo odmítne). Pokud nepodepíše, vrací se to zpět do sněmovny. Obecně by se dalo říct, pokud bude mít premiér (a jeho vláda) s prezidentem podobné myšlenky a názory, může projít plno prezidentských slibů. V opačném případě, kór pokud budou mezi prezidentem a premiérem špatné vztahy, těžko prezident skrz vládu prosadí zásadní body svého programu.

Co je dobré ještě vědět?


Z pohledu voliče se samotný průběh voleb ve 2. kole v podstatě nemění, až na jednu maličkost. Je dobré vědět (a tedy hned si nestěžovat volební komisi), že volební lístky pro 2. kolo NEpřijdou do poštovních schránek, nýbrž je každý volič dostane přímo od volební komise.

Kdo bude stejně jako já ve volební komisi, tak jistě ví, že počítání bude mnohem jednodušší a snad i rychlejší, místo devíti kupek budou dvě pořádné. Už teď jsem opravdu zvědav na výsledek.

Jinak nebudu vám říkat, koho máte volit a koho ne, ani koho volit budu já (z článku to snad nejde poznat, pokud ano, určitě napište váš tip!). Každý má svoje názory, představy, předsudky. Kdybych básnil o jednom, automaticky bych naštval druhý tábor a naopak. Celkově by mi to přišlo úplně zbytečné. Přeji si, aby každý volil sám za sebe.

---

P. S. A jak to vidíte vy? Zeman nebo Drahoš? Váš názor můžete vyjádřit jak prostřednictví ankety (takové mini volby), tak i v komentářích. Tam můžete rozepsat, proč byste dali hlas právě tomuto kandidátovi a ne tomu druhému. Pokud vám ještě nebylo 18 let a o politiku se alespoň trochu zajímáte (pokud ne, nevadí, ale do budoucna by to bylo dobré), koho byste volili, kdybyste měli tu možnost a proč? Budu rád za jakékoliv postřehy k tématu, předem za ně děkuji. Ať volby dopadnout tak, jak to dopadnout mají. Mějte se. :-)

---

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK

 


Anketa

Kdo podle vás vyhraje 2. kolo prezidentských voleb (26. - 27. 01. 2018)?

Miloš Zeman
Jiří Drahoš

Komentáře

1 Kája Kája | Web | 20. ledna 2018 v 14:52 | Reagovat

Pojednávání o tom, že Zemanovo vítězství není jednoznačné napovídá, že volíš jeho protivníka. Ale třeba to tak není.

2 David David | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 16:48 | Reagovat

[1]: Dobrá úvaha, ale je to jen narážka na všeobecný názor voličů. :-)

Jak to nakonec dopadne, to budeme vědět přesně za týden. :-)

3 mydarkpath mydarkpath | Web | 21. ledna 2018 v 23:00 | Reagovat

Zeman je debil

4 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 10:51 | Reagovat

Pěkný článek. :-)

5 Melkora Melkora | Web | 23. ledna 2018 v 13:24 | Reagovat

Ano, to je celkem pěkné a přehledné. Především pak ten postřeh o omezených pravomocích prezidenta.
Jinak těžko typovat vítěze. Zatím se jeví, že to bude velmi těsné.

6 Magicmax Magicmax | Web | 29. ledna 2018 v 20:23 | Reagovat

Je zajímavé, že tady všichni lidé volili Drahoše, který nakonec nevyhrál. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama