Odkdy se děti zajímají o politiku?!

30. března 2018 v 20:00 | David |  Názory
Dovolte mi zareagovat na události na poslední doby. Že tady probíhaly nějaké protesty nebo jiné podobné akce proti současné politické situaci, některým názorům atd., je zcela v pořádku. Ale jakmile do toho všeho byly zapojovány zmanipulované nevinné děti, byla překročena veškerá únosná mez...


Děti a politika?


Možná jste na Facebooku (FB) zaregistrovali video, ve kterém 12letá Viki a její kamarádi (nebo spolužáci) vystupují se svými názory. Říkají, že nesouhlasí s Babišem, Zemamen, Okamurovu, nabádají voliče, aby příště volili jinak a mysleli tak na jejich budoucnost. Z videa bylo patrné, že jde o nazpaměť naučený text připravený dospělými. To, že se děti v průběhu projevu smály, jasně dokazuje, že z toho měly srandu. Prostě rychle to odvykládat, dostat za to lízátko a zase si můžou jít hrát s panenkami a autíčky...

Na FB jsem ještě narazil na jeden obrázek dítěte, které drželo plakát "ZEMANE, NIČÍŠ MI DĚTSTVÍ!" Obrázek byl bohužel smazán na stránce, kde jsem ho objevil. Tady bych OPĚT připomněl, jaké má prezident pravomoci, tudíž takový výrok je zcela mimo mísu. Kdyby bylo dosazeno jméno premiéra, politické strany, ještě by se to dalo chápat, ale i tak, nepamatuji si v poslední době nějaký zákon či jiné opatření, které by dětem ničilo jejich dětství. Právě že děti politiku vůbec neřeší, a o to mi jde...

Jak jsem byl ještě dítě jako Viki (i mladší), nepamatuji si, že by někdo měl nejen tak enormní zájem o politické dění, ale se i aktivně angažoval (ústní projevy při protestech apod.). Politiku jsme brali pouze jako nutné zlo ve škole, které jsme si museli vyslechnout, naučit, napsat písemku a tím to pro nás haslo. Ve svém volném čase jsme měli úplně jiné starosti, např. pokud to bylo jen trochu možné, trávili jsme hodně času venku s kamarády.

Dnešní doba je jiná. Nebudu říkat, jestli lepší, horší nebo stejná, není to podstatné, záleží na úhlu pohledu. Nelze však popřít, že dnešní děti svůj volný čas raději tráví doma na počítačích, mobilech, tabletech a jiné vyspělé technice. Troufám si tvrdit, že pokud my jsme měli nějakou politiku na háku, tak současná generace tím tuplem. Ono nejde jen o děti, i někteří dospělí (jak minulé, tak současné generace), jeví o politiku minimální nebo žádný zájem.

Kdyby někdo chtěl protestovat, rád mu vyhodím předem. Znám jedno dítě, které strčí do kapsy i některé současné politické matadory. Jmenuje se Jakub Čech a teprve letos v květnu oslaví své 18. narozeniny (byť už je nějakou dobu soudem uznán za plnoletého). Byl proslaven tím, že upozornil na různé politické kauzy, např. na střet zájmů prostějovské primátorky (více info v odkazu). Velmi doporučuju se podívat např. na jeho účast v Show Jana Krause (video). Je to prostě borec a jde vidět, že to bere smrtelně vážně, ne jako Viki a spol...

Zdroj: Wikipedie

Nezávislost ČT?


Rád bych se také vyjádřil k výroku, který spustil vlnu masivních protestů, tedy že Česká Televize (ČT) není nezávislá. Osobně si myslím, že ČT nezávislá NENÍ, nikoliv však po prezidentských nebo předchozích poslaneckých volbách, ale již dlouhá léta. Mluvím ze své vlastní zkušenosti, kdy ji roky sleduji. Jednoznačně u ČT vidím přístup proti Babišovi, Zemanovi, Okamurovi, pro Evropskou unii, přijímání uprchlíků atd. Teď nebudu hodnotit, jestli je to správně nebo ne. Avšak já jako objektivní a nezávislý divák musím cítit a vidět, že ČT není ani na jedné straně, z obou stran přináší objektivní a nezávislé informace, obsahující pozitiva a negativa daného problému (ideálně SWAT analýzu), veškeré výroky a informace jsou pak validovány nezávislými odborníky.

To se ale bohužel neděje. ČT tvrdí, že je pod několikastupňovou kontrolou. Zajímalo by mě, kdyby někdo zjistil, že nezávislá není, jaké by následovaly kroky a tak. Jde o to, že ČT si povinně platíme, kontroly by měly být mnohem intenzivnější a přísnější. V této podobě za mě si ČT koncesionářské poplatky nezaslouží. Kdyby se dostala do takové nezávislé fáze, jak popisuju v předchozím odstavci, neměl bych s tím problém. :-)

Ještě taková zajímavost na závěr k tomuto tématu. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se na stranu ČT přidalo mj. tolik filmařů? Protože se bojí, že by přišli o významný zdroj příjmů z natáčení filmů, seriálů, dokumentů atd., které jim poskytuje právě ČT. Možná konspirační teorie, ale myslím si, že na tom dost bude. :-)

Zdroj: Facebook

Politika se se*e opravdu všude!


Také mě štve, že nám ve škole vtloukali do hlavy, že univerzita je nezávislá a nepolitická. Proč tedy pod hlavičkou vysokých škol jsou organizovány politické protestní akce? Když jsem ohradil u jednoho postu na FB naší fakulty, spolu ještě jedním člověkem (asi studentem), post byl najednou smazán. Je to opravdu smutné a jasný důkaz, že politika se dostává i tam, kde rozhodně nemá své místo. Stydím se za svou bývalou alma mater i ostatní, které podporují zlo...

Na internetu se dokonce objevily informace (včetně fotodůkazů), že protest na Václavském náměstí byl placený komparz, tedy stačilo přijít a měli jste jistou symbolickou finanční odměnu. Je třeba k tomu něco dodávat? Bohužel žijeme v době, kdy se za vlastní a objektivní názory vraždí (viz Slovensko) a já říkám, aniž bych chtěl jakkoliv strašit, a bude hůř!

Ze židle mě zvedl i názor Jana Farského (zde). Kdo stojí na straně Ruska, má problém, obrovský problém! Kdo ale bude stát na straně západní Evropy, dostane pomalu medaili. Nejsem ani na jedné straně, vadí mi ten princip. Proto také nemám rád rozdělování politiky na levici a pravici, protože každý směr si hraje na svém písečku, lobuje za své zájmy a proti druhému ve všem bojuje. Osobně jako optimální mi přijde tzv. středová politika, tzn. něco mezi levicí a pravicí, kdy se využijí výhody z obou směrů a vznikne jeden "supersměr". Až politická strana takového směru vznikne, má můj hlas jistý. :-)

---

P. S. A co si o tom všem myslíte vy? Považujete za správné využít (resp. zneužít, zmanipulovat) děti při politických protestech ve formě, která je zobrazena např. ve videu na začátku článku (Viki a spol)? Pište a hlasujte v anketě. Myslíte si, že ČT je nezávislá? Svůj názor zdůvodněte. Také vám vadí, že politika se dostává úplně všude, i tam, kde není její místo? Co říkáte na rozdělení politiky na levici a pravici? Uvítám jakýkoliv názor v rámci tématu POLITIKA. Předem děkuji za vaše ohlasy, přeji příjemné prožití velikonočních svátků! :-)

---

* * * SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK * * *


(pro zajímavost porovnejte se skutečnými výsledky voleb, aneb jako bych to neříkal :-))
 


Anketa

Považujete za správné využít (zmanipulovat) děti při politických protestech?

Ano
Ne
Je mi to jedno

Komentáře

1 starojda starojda | 1. dubna 2018 v 23:35 | Reagovat

Dobře a čtivě napsáno. Stručně a bez keců kolem. Ne jako moje videa :D

ad děti - díky za zmínění Jakuba Čecha, to je opravdu rozdíl, proti recitujícím dětem. Doufám, že ti stejně vadí i fanatiční rusofilové a zemanofilové a spdfilové se svým vlivem na svoje děti (viz slavné video s holkou mlátící polštář-cikána).

ad ČT - asi uplně objektivní není, ale zrovna Babiš, Zeman i Okamura si kritiku zaslouží víc než jiní, imho objektivně. Co bylo horší byli ti uprchlíci (planeta Ne). Ale to holt byl tehdejší západní narativ. To není teda omluva, ale prostě tak.

ad to třetí - to bych rád viděl ten důkaz o komparzu. To mi teda zní jak slušná konspirace. Jinak s ostatním ale souhlas.

2 Dívka mezi stranami Dívka mezi stranami | 2. dubna 2018 v 10:29 | Reagovat

Zajímavý článek. Myslím si, že v dnešní době jsou děti ovlivněny i nevědomě, jelikož vyslechnou debaty jejich rodičů či jiných dospělých. Není ovšem vyloučeno, že se o politiku zajímají - jako já, když mi bylo kolem třinácti. Ovlivňovat je vědomě je ale rozhodně špatně.

3 David David | E-mail | Web | 2. dubna 2018 v 15:51 | Reagovat

[1]: Díky za pochvalu. :-)

Ad děti - ano, určitě mi vadí jakákoliv manipulace.

Ad ČT - Kalousek si také objektivně zaslouží kritiku za plno věcí, ale jaksi jsem si žádné nevšiml...

Ad komparz - uznávám, že to může být konspirace. Viděl jsem to na FB, někdo vyfotil, jak v ruce drží papírek a tam bylo napsané, že za účast dostane nějakou odměnu, bylo to opravdu symbolické v řádu stokorun. Bohužel jsem si to neuložil, abych to tady ukázal.

Proč té konspiraci spíše věřím? Protože když se podíváš, kolik lidí tam přišlo, nejenže to neodpovídá volebním výsledkům nejen v celé ČR, ale také v samotné Praze. Tzn. musely tam být lidi z obou táborů, jinak to není možné. :-)

4 duchodkaevka duchodkaevka | 2. dubna 2018 v 17:47 | Reagovat

Ten televizní spot byl docela dost děsivý. Já bych ty děti raději viděla někde na hřišti, ale rozhodně ne na náměstí ;-)

5 blechov blechov | E-mail | Web | 2. dubna 2018 v 18:10 | Reagovat

Svého času jeden poslanec (myslím, že to byl Cyril S.) navrhoval, aby rodiče měli tolik voličských hlasů, kolik mají děti.
Dokonce i jeho spolustraníci se tomu vysmáli.
Pěstovat v dětech představu, že "staří" hledí jen na své zájmy, ne na budoucnost mladých, je jedna z největších lží, které znám. Vždyť právě naši pra a prapradědové a prabáby, rodiče, i my samotní ve své většině myslíme při své práci právě na to, aby život našich dětí byl dobrý, pokud možno i lepší než náš vlastní.

6 Čerf Čerf | E-mail | Web | 4. dubna 2018 v 14:10 | Reagovat

Když jsem kdysi dávno učil na gymplu, dával jsem si velký pozor, abych nedělal reklamu svému politickému názoru, byť v tom samozřejmě nejde být úplně nezávislý, protože člověk prostě nějak jedná a do toho jednání se jeho názorová orientace nemůže nepromítnout. Znám řadu hodně mladých lidí (a jsem za ně moc rád), kteří se nestydí starat se o politiku, protože vědí, že když se o ni starat nebudou, ona se bude starat o ně :-). Netroufal bych si usuzovat, kdo z žáků a studentů a do jaké míry je zmanipulovaný, dokonce si myslím, že mladí lidé jsou proti manipulaci odolnější už proto, že mají tendenci rebelovat proti většinovému až stádnímu názoru. Je jasné, že dost lidí to vzalo spíš jako nějaký rádobyprotestní happenning, ale nenamlouvejme si, že podobně nejednají i mnozí starší.

Domnívám se, že ČT v principu nikdy nemůže být zcela nezávislá, třeba publicistika se prostě nedá dělat na základě přesných tabulek a se stopkami v ruce, takže se vždycky snadno najde nějaký "důkaz" o tom, že médium někomu straní. Domnívám se ovšem, že je to pořád ještě to nejvěcnější a nejméně závislé médium na našem mediálním trhu a dělá spoustu výborných programů, které často stojí zcela mimo hlavní zájem "porovnávačů". Myslím, že rolí veřejnoprávního média je mimo jiné i šlapat na přezky těm, kteří mají největší moc a vliv nebo k nim směřují. Z tohoto pohledu mi vůbec nevadí, jsou-li nejvíc v hledáčku právě ti "nejvyšší". Že se jim to nelíbí, je normální, a že si takoví politici chtějí urvat co nejvíc vlivu i na chod takových institucí, je přirozené, ty naopak musí mít dostatek síly a sebevědomí, aby takové neustálé mocenské ataky ustály.

Myslím, že "levicovost a pravicovost" není primárně věcí politických stran - ty se k nim dostávají až odvozeně - ale věcí samotných lidí. Přece člověk, který je založen pravicově, chce od fungování státu v principu něco úplně jiného než ten, který inklinuje k názoru levicovému. Já se naopak domnívám, že problém současné politiky tkví v tom, že rezignuje na ideje a nad ně povyšuje pustý kupecký pragmatismus. Z tohoto pohledu na onu kýženou "středovost" moc nevěřím, fakticky jde jen o marketingovou schopnost prodat fungování státu jako víceméně pravicové pro pravicově orientované voliče a naopak jako levicové pro levicově orientované voliče. Výsledkem bývá nezřídka podvod na obě strany :-).

7 blechov blechov | E-mail | Web | 7. dubna 2018 v 18:40 | Reagovat

Děti a politika. Pokud jde o podíl na rozhodovování a tím i možnost nátlaku na vlády, je třeba, aby právo a povinnost spolurozhodujícího byly v rovnováze. Tedy nejen vyspělost (počet let) a znalosti, ale i spoluodpovědnost.
Pravděpodbně se snadněji zmanipulují děti, než dospělí, ovšem ani osmdesátiletý není chráněn před klamem slibů.

8 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 8. dubna 2018 v 8:50 | Reagovat

Je to smutné. Já jsem se jako dítě o politiku nezajímala vůbec. Vlastěn ani na gymplu, začala jsem až na vysoké (a to studuju politologii, haha, jakýto krásný paradox).
Bylo mi hrozně líto, když byla ta akce Vyjdi ven a já viděla různé reportáže, kde se studentů ptali, proč vlastně protestují. A skoro nikdo nedokázal odpovědět.
"Prostě se mi nelíbí, co se děje" - "A konkrétně" - "No, tak jako... celkově."
NEBO
"Protestuji proti Zemanovi, protože jsem volila jiného prezidenta a ten nevyhrál."

Je mi z toho trochu teskno, protože to pak v očích Zemanových a Babišových příznivců vrhá špatné světlo na všechny jejich odpůrce. Myslí si pak, že "nikdo z nich ani neví, co se jim vlastně nelíbí".

Samozřejmě nelze všechny házet do jednoho pytle. Je mnoho politicky smýšlejících mladých lidí, třeba i dětí na základní škole, kteří se opravdu dlouhodobě zajímají a mají upevněné své názory na základě mnoha hodin strávených právě zajímáním se o politiku.

Mimochodem, to s tím komparzem na na Václaváku je tuším HOAX, četla jsem někde analýzy této zprávy, které ji vyvracely.

9 David David | E-mail | Web | 12. dubna 2018 v 13:23 | Reagovat

[5]: No to jsou teda pěkně blbé nápady. Ještě, že to neprošlo...

[6]: Díky ti za vyčerpávající komentář. :-)

[7]: Ano, bohužel důchodci se taky nechají zlákat na různé "výhodné" nabídky (zájezdy s prodejem nádobí, ...). :-?

[8]: Přesně, kdyby ty děti měly aspoň rozumný názor, jaké má zmíněný Jakub Čech, tak nikdo nemůže říct ani půl slova...

Komparz: díky za info. Pokud to tak je, tak to se omlouvám za mýlku, zkusím to pohledat a opravit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama