RECENZE: Jak miluje Anna Marie aneb Jak se v Čechách vaří pivo

2. září 2018 v 19:00 | David |  Názory
Po více jak 4leté pauze vám přináším další recenzi na knihu, kterou jsem dočetl letos na dovolené. Opět použiji styl projektu Knihy v mých myšlenkách (sezóna druhá). Bývalo zvykem, že jsem měl jednu vlastní položku (otázku), pro dnešek jsem vymyslel další originální, která by snad neměla chybět v žádné recenzi. Obě položky jsem označil žlutou hvězdičkou. Přijímám návrhy na další otázky! Jinak zúčastnit se projektu doporučuji všem, především těm, kteří se bojí, že jejich recenze nebude tak dobrá a neobsáhne všechny aspekty knihy - recenze.Stručně popiš knihu (děj), hlavní postavy atd. Můžeš přidat foto obálky. *

Rodinná sága z absurdního dvacátého století. Tragikomický příběh Anny Marie a jihočeských rodáků rodiny Medlínů, která bojuje o navrácení pekárny s krámkem, připomíná masopustní féerii. V ten čas rodáci nasazují masky, mění tváře, svlékají se z kůže. Cosi je ve vzduchu… V té dusné posrpnové atmosféře se zrodil příběh lásky Anny Marie a Oťáska. Knihu doprovázejí svébytné fotografické ilustrace Sáry Saudkové.


Proč sis vybral právě tuto knihu?

Knihu jsem si nekoupil, ani nedostal, nýbrž vyhrál! Stalo se tak v létě 2015 na brigádě v pivovaru Radegast, kde jsem z nudy o přestávce vyluštil jednu křížovku, kterou jsem pak poslal na určený e-mail. Překvapivě jsem vyhrál knížku, o které je dnešní recenze. Myslím, že lépe tematickou knihu ani poslat nemohli. Děj se mj. odehrává v pivovaru Velkopopovický Kozel, který spadá pod Plzeňský Prazdroj (stejně jako náš pivovar Radegast).

Definuj knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).

Chleba, pivo.

Kolem prvního produktu se točí většina příběhu, pivu je věnovaná o dost menší pozornost, což mě překvapilo vzhledem k názvu knihy.

Definuj knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).

Trápit se.

Doslova beznaděj při snaze získat koncesi na pekařství a krámek. Byrokracie, naschvály, jakoby mi to připomínalo dnešní dobu, ne tu před 50 lety, i když taky nebyla zrovna nejlepší...

S jakou postavou by ses ztotožnil, případně kým bys chtěl nebo naopak nechtěl být?

ANO: Oťásek - sládek (mládek). Ten se mi jako postava nejenže nejvíce líbil, ale měl i velmi podobné povahové vlastnosti a řekl bych i životní příběh. :-D

NE: Ámos - hlava rodiny, pekař. Hlavně asi proto, že už to má za pár, nese všechny ty problémy nejhůře. I když má zákaz pít alkohol, stejně si pořád dává oblíbenou kmínku.

Pokus se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najdi v něm alespoň jedno pozitivum.

Až zhruba v poslední 1/4 až 1/3 knihy to začne být zajímavé (nečekaná událost) a příběh se začne více a více komplikovat, v tu chvíli mě čtení baví nejvíce, stránky mi utíkají jako voda.

A naopak najdi jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Ti na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovateli), ale třeba i v chování postav.

Některé příběhy (události) jsou úplně zbytečně roztahané. Přijde mi, jako kdyby autor chtěl napsat co nejvíce stran. Kdyby to bylo osekané o nadbytečné pasáže, počítám, že by kniha měla minimálně o 50 stran méně. A bohužel jak byla poslední 1/4 - 1/3 dobrá, tak bych řekl, že byla předčasně ukončená, vůbec jsem se nedozvěděl osudy některých postav, což mě velmi zklamalo.

Je něco důležitého, co bys dodal, ale nebylo to možné napsat v jednom z předchozích bodů? *

Už jen samotný název mi nepřijde vhodný. Očekával jsem, že hlavní děj se bude dít kolem piva, pivovaru, ale ne, největší část knihy je řešení pečení chleba, pečení načerno, jak vrátit koncesi atd. Takže odpovídající název by byl "Jak miluje Anna Marie aneb jak se v Čechách peče chleba".

Podle úryvků na obálce jsem očekával, že půjde o erotický román, bohužel je to jen román, i když tam pár lechtivých scén bylo. Škoda, hodnotím to jako silně nevyužitý potenciál.


Ohodnoť knihu.

Kniha sice trochu zklamala má očekávání, byla moc roztahaná, ale jinak se mi celkem líbila, i když se tam neprobíraly většinou moc příjemné věci. Ani nevím, jestli kniha měla vyjadřovat narážku na tehdejší nebo dnešní dobu. Řekl bych, že spíše obojí. :-D Po dlouhé úvaze dávám knize 6/10 bodů.


---

P. S. A co vy? Nečetli jste náhodou stejnou knihu? Pokud ano, jak ji hodnotíte vy (klidně můžete poslat odkaz na blogovou recenzi, pokud ji máte)? Jak jste na tom se čtením? Čtete hodně, pravidelně, příležitostně či vůbec? A čtete spíše dobrovolně nebo z donucení (povinná četba), příp. obojí? O tom můžete hlasovat v anketě, samozřejmě se můžete vyjádřit v komentářích. Všem žákům a studentům přeji všechno nejlepší do nového školního roku. Mějte se pěkně! :-)

---

TIP NA ČLÁNKY

 


Komentáře

1 Leník Leník | Web | 9. září 2018 v 10:42 | Reagovat

O této knize slyším poprvé. Pro mě by to asi nebylo. Alkohol nepiji :D, i když jak říkáš - o alkoholu to moc není.
Já čtu hodně. 20 knih k maturitě mám už přečtené od půlky 2. ročníku. Přes prázdniny jsem přečetla 8 knížek. Jsem trošku blázen :D

2 David David | E-mail | Web | 22. září 2018 v 22:09 | Reagovat

[1]: Tak to jsi velká čtenářka, já sotva přečtu jednu knihu za rok. Ale když jsem byl v maturitním ročníku, přečetl jsem skoro vše. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama